dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 2
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 31
  1. #1
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    artbryza

    Zarejestrowany
    Mar 2016
    Skąd
    Krosno
    Kod pocztowy
    38-400
    Posty
    6

    Domyślnie kominek Franek Franek 12

    Witam wszystkich
    W ubiegłym roku wybudowałem dom i wielokrotnie korzystałem z wiedzy zamieszczonej na tym forum. Przyszedł jednak czas, w którym stoję na etapie wyboru kominka. Mam zamiar zamontować kominek FRANEK 12, którego zadaniem będzie ogrzanie parteru oraz wykonanie DGP do czterech pomieszczeń na poddaszu o łącznym wymiarze ok. 50 m2 z wykorzystaniem wentylatora (dmuchawy).
    Moje pytanie odnosi się do wyboru kominka, konkretnie do FRANEK 12 - czy będzie to dobry wybór?

  2. #2
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Raczynski23

    Zarejestrowany
    Jan 2016
    Skąd
    Jelenia Góra ul. Wolności 208
    Kod pocztowy
    58-560
    Dzielnica
    Cieplice
    Posty
    23

    Domyślnie

    Dopracowany produkt, nie mieliśmy dotąd z nim żadnych problemów, szyba nie brudzi się nadmiernie.

  3. #3
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    artbryza

    Zarejestrowany
    Mar 2016
    Skąd
    Krosno
    Kod pocztowy
    38-400
    Posty
    6

    Domyślnie

    W sieci brakuje jakichkolwiek informacji użytkowników Franka 12 odnoszących się do jego eksploatacji. Nie znalazłem żadnych opinii ani informacja na tym forum. Pozdrawiam

  4. #4

    Domyślnie

    Cytat Napisał artbryza Zobacz post
    W sieci brakuje jakichkolwiek informacji użytkowników Franka 12 odnoszących się do jego eksploatacji. Nie znalazłem żadnych opinii ani informacja na tym forum. Pozdrawiam
    Jak wszystko w Polsce i to forum zostało wypaczone w stosunku do swojej pierwotnej funkcji. Zamiast użytkownicy poszczególnych kominków dzielić się swoimi spostrzeżeniami, problemami z codziennym czy łikendowym użytkowaniem forum opanowali dilerzy czy sprzedawcy kominków których gwarancja na produkt ogranicza się tylko do montażu a nie tego że kominek który "miał ogrzewać 140m2" faktycznie ogrzewa tylko że do średniej temperatury 15 stopni i to przy 0 na zewnątrz domu. Taka to już ułańska fantazja.

  5. #5
    SYMPATYK FORUM (min. 10) Avatar Salon Kratki.pl
    Zarejestrowany
    Aug 2012
    Skąd
    Stanowice
    Kod pocztowy
    44-230
    Posty
    85

    Domyślnie

    Dzień dobry Pańśtwu.
    W sieci brakuje jakichkolwiek informacji użytkowników Franka 12 odnoszących się do jego eksploatacji. Nie znalazłem żadnych opinii ani informacja na tym forum. Pozdrawiam
    artbryza ... palenisko o które pytasz jest produkowane od niedawna. W dodatku ze względu na swoją wyższą cenę (na tle pozostałej oferty wkładów żeliwnych firmy Kratki.pl), nie cieszy się dużą popularnością wśród kupujących, kórzy widząc Franka i stojący obok inny, ale dwukrotnie tańszy, żeliwny wkłąd, nie zadają sobie z reguły nawet trudu by zapytać dlaczego ta różnica i z czego ona wynika.
    A to bardzo dobre, palenisko, dużo lepsze od tradyzyjnych wkładów żeliwnych.
    Jest szczelny i nadaje się do domów z rekuperacją, posiada rozbudowaną regulację dolotu powietrza i jego rozdziału w samym palenisku na ruszt, tylną ścianę oraz górną część szyby. Spełnia wymagania co do sprawności oraz norm emisji spalin BImSchV2, które za niecale dwa lata przyjdą i do nas.
    To taki "osiołek do grzania", ważacy "jedyne" 240 kg. Doskonale spisuje się w połączeniu z dodatkowym wymiennikiem żeliwnym (krążki), tworząc z nim żeliwny, solidny tandem ważący ponad 360 kg.
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	DSC_0021 - Kopia.jpg
Wyświetleń:	401
Rozmiar:	54,2 KB
ID:	349120
    Jak się taki duet zamontuje w "ciepłej" zabudowie, z dodatkowymi wewnętrznym ściankami szamotowymi, to malutki kominek waży nawet około jednej tony i jest znakomitą konstrukcją kominkową do intensywnego, ale łągodnego (spłaszczona amplituda temperatury w domu) ogrzewania.
    Wiosną będą dostępne już trzy modele Franka - dojddzie palenisko większe (bardziej horyzontalne) i mniejsze, zbliżone wymirami drzwiczek do kwadratu.

    Jak wszystko w Polsce i to forum zostało wypaczone w stosunku do swojej pierwotnej funkcji. Zamiast użytkownicy poszczególnych kominków dzielić się swoimi spostrzeżeniami, problemami z codziennym czy łikendowym użytkowaniem forum opanowali dilerzy czy sprzedawcy kominków których gwarancja na produkt ogranicza się tylko do montażu a nie tego że kominek który "miał ogrzewać 140m2" faktycznie ogrzewa tylko że do średniej temperatury 15 stopni i to przy 0 na zewnątrz domu. Taka to już ułańska fantazja.
    Olo ... Jakiś konkretny przykład możesz podać ?
    Czy piszesz aby pisać ... ?

    Pozdrawiamy i zapraszamy.
    Ostatnio edytowane przez Salon Kratki.pl ; 07-03-2016 o 15:16
    Salon Partnerski Kratki.pl
    Pełna autoryzacja producenta, sprzedaż, montaż, projekty kominków, doradztwo techniczne i produktowe.
    Zapraszamy w poniedziałek - piątek 10.00 - 18.00, sobota 9.00 - 14.00
    W 10-20 minut wygodnie dojedziecie Państwo do nas autostradą z każdego miejsca na Śląsku.
    Prowadzimy również pełną sprzedaż wysyłkową na terenie całego kraju. Tutaj znajdziesz adres sklepu internetowego - zapraszamy

  6. #6
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kominki Piotr Batura
    Zarejestrowany
    Jan 2011
    Skąd
    Łaziska 29 k. Wągrowca
    Kod pocztowy
    62-100
    Posty
    10.405
    Kominki i piece kominkowe z których ciepło nie ucieka kominem. Prowadzimy Szkołę Kominkową Instalacje piecokominków dobrej jakości na terenie całego kraju www.kominki-batura.pl Lokalizacja: POLSKA, Tel. 502 607 546

    Domyślnie

    Cytat Napisał artbryza Zobacz post
    W sieci brakuje jakichkolwiek informacji użytkowników Franka 12 odnoszących się do jego eksploatacji. Nie znalazłem żadnych opinii ani informacja na tym forum. Pozdrawiam
    Zamontujesz, popalisz, napiszesz (albo nie), będą opinie (albo nie)...

  7. #7
    Pracownia zduńska - ponad 30 lat doświadczenia. Hurtownia kominków i materiałów zduńskich Budujemy: piece, kominki i kuchnie kaflowe. Sprzedajemy hurtowo i detalicznie : wkłady kominkowe, kafle, piecyki wolnostojące , materiały zduńskie i kominy systemowe www.kafle-kominki.pl Żabia Wola k. Warszawy

    Domyślnie

    Cytat Napisał Salon Kratki.pl Zobacz post






    Olo ... Jakiś konkretny przykład możesz podać ?
    Czy piszesz aby pisać ... ?

    Pozdrawiamy i zapraszamy.

    Dawno się tak nie uśmiałem ........
    Nic dodać, nic ująć ....
    Darek B

  8. #8
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    artbryza

    Zarejestrowany
    Mar 2016
    Skąd
    Krosno
    Kod pocztowy
    38-400
    Posty
    6

    Domyślnie

    Zastanawiałem się jeszcze nad wkładem NADIA 12 z kratki.pl. Zależy mi, aby wkład, który niedługo kupię był dobrym produktem i oscylował w zakresie mocy grzewczej od 8 do 16 kw. Wiem, że wiele osób wybiera wkłady stalowe z szamotem lub acumottem, ale próbuję doszukać się podstawowych różnic pomiędzy stalą a żeliwem. Wiele informacji już pozyskałem, ale jak wspomniałem, w sieci brak jest opinii osób uzytkujących FRANKA 12

  9. #9

    Domyślnie

    Cytat Napisał Salon Kratki.pl Zobacz post
    Olo ... Jakiś konkretny przykład możesz podać ?
    Czy piszesz aby pisać ... ?
    Wypaczenie tego forum? Przykładem jest ten wątek http://forum.muratordom.pl/showthrea...%C5%BCytkownia

  10. #10

    Domyślnie

    Do salon Kratki
    Mam pytanie w sprawie Franka... czy prezentowane krążki kumulacyjne są prawidłowo zamocowane na wkładzie?
    Z informacji które posiadam czopuch powinien być zdemontowany i zamontowana podstawa pod krażki np. taka jak w Nadii. Na prezentowanym zdjęciu występuje duży luz pomiędzy podstawą krążków a rurą z czopucha

  11. #11
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Forest-Natura
    Zarejestrowany
    Jan 2003
    Skąd
    Śląsk
    Posty
    5.277

    Domyślnie

    Witam.
    Olo ... miałeś podać konkretny przykłąd tego co napisałeś - powtórzę to dla przypomnienia:
    dilerzy czy sprzedawcy kominków których gwarancja na produkt ogranicza się tylko do montażu a nie tego że kominek który "miał ogrzewać 140m2" faktycznie ogrzewa tylko że do średniej temperatury 15 stopni i to przy 0 na zewnątrz domu
    I poproszę jednak o konkretny przykład zaczerpnięty z Forum Muratora, tego co napisałeś powyżej.
    Jeżeli go nie podasz, to spodziewam się z Twojej strony przeprosin czytających ten wątek Forumowiczów że wprowadzsz ich celowo w błąd.
    Pozdrawiam.
    "...na Kontynencie do tej pory wierzą w tego włóczęgę... Pierwszy Mag - Zdun Włóczęga - Wędrowna Iskra, buduje w wybranych domostwach piece, które przynoszą szczęście i dobrobyt. W domu, w którym On roznieci ogień...w tych domach rodzą się magowie..."

  12. #12
    SYMPATYK FORUM (min. 10) Avatar Salon Kratki.pl
    Zarejestrowany
    Aug 2012
    Skąd
    Stanowice
    Kod pocztowy
    44-230
    Posty
    85

    Domyślnie

    Dzień dobry Państwu.
    Pawpiwo ... krążki mozna mocować na dwa sposoby:
    1. Na przyłaczu dymowym wkładu (tak jak na zdjęciu,które wcześniej zamieściłem)
    2. Przy pomocy dedykowanego do wkładu adaptera, po wczesniejszym demontażu regulowanego czopucha wylotowego tego wkładu
    To, jaki sposób montażu zastosujemy, zależy właściwie od jednej rzeczy. Mianowicie - od wysokości wejścia przyłącza dymowego do komina.
    Żeliwne wyjścia spalin z nowych linii wkładów Kratki.pl są bardzo dobrym, trwałym rozwiązaniem, dającym w dodatku możliwość pełnej regulacji kąta i płaszczyzny wyjścia. Ale są przez to dosyć wysokie.
    Komplet takich krążków żeliwnych też jest bardzo wysoki. I często nie mieści się razem z kolanem i resztą części przyłącza dymowego, do wykonanego wcześniej na ten przykład trójnika komina systemowego, lub ogólnie - nie mieści się na wysokość w zabudowie kominka.
    Podobnież jest z nasadami wodnymi produkcji Kratki.pl, które można montować na wkładach. CZęsto nie zmieściły by się w zabudowie kominka. Stąd producent wymyślił pierścienie montażowe do zastosowania bezpośrednio na wkład w takich przypadkach.
    Pozdrawiamy i zapraszamy.
    Salon Partnerski Kratki.pl
    Pełna autoryzacja producenta, sprzedaż, montaż, projekty kominków, doradztwo techniczne i produktowe.
    Zapraszamy w poniedziałek - piątek 10.00 - 18.00, sobota 9.00 - 14.00
    W 10-20 minut wygodnie dojedziecie Państwo do nas autostradą z każdego miejsca na Śląsku.
    Prowadzimy również pełną sprzedaż wysyłkową na terenie całego kraju. Tutaj znajdziesz adres sklepu internetowego - zapraszamy

  13. #13

    Domyślnie

    Dziękuje za odpowiedź. Mam wobec tego jeszcze jedno pytanie-jak uszczelnić stojak od krążków który jest nasadzany na rurę od spalin (czopuch)- pomiędzy czopuchem a stojakiem jest kilki milimetrowa przerwa - nie jest to dokładnie spasowane.

    pozdrawiam

  14. #14

    Domyślnie

    Ktoś jeszcze ma "Franka" w domu i może napisać jakie są zalety i wady. Jestem na etapie wyboru wkładu kominkowego i to może pomóc.


    Pozdrawiam

  15. #15

    Domyślnie

    Coś mogę już powiedzieć o użytkowaniu Franka...
    Wkład wraz z 5 krążkami akumulacyjnymi zamontowałem w marcu tego roku. Kominek obsługuje sterownik wraz z przepustnicą, czujnik temperatury spalin mam zamontowany przed krążkami akumulacyjnymi ( powinien być za krążkami-ale tego już nie zmienię). Wkładem ogrzewam kubaturę 260 m sześć z wymuszonym rozprowadzeniem ciepła DGP.
    Obudowa zimna-płyty krzemianowe.
    Wcześniej przez blisko 15 lat użytkowałem kominek Jotul i mogę powiedzieć że Jotul trochę lepiej wykonany - co nie oznacza, że Franek jest gorszym wkładem. Jotul jest przeszło 2 razy droższy. Palę od góry, suchym 2 letnim drewnem o wilgotności 10-14% i mimo wszystko brudzi się szyba co może byc spowodowane użytkowaniem sterownika który przymyka i otwiera dopływ powietrza. Wkład dłużej się nagrzewa i również dłuzej oddaje ciepło (waga całości 350 kg). Temperatura spalin na wyjściu około 240 stopni - po przejściu przez krażki osiągają temeperaturę 170-190 stopni.
    Regulacja ręczna jest bardzo prezycyjna.

  16. #16
    SYMPATYK FORUM (min. 10) Avatar Salon Kratki.pl
    Zarejestrowany
    Aug 2012
    Skąd
    Stanowice
    Kod pocztowy
    44-230
    Posty
    85

    Domyślnie

    Dzień dobry Państwu.
    Pawpiwo ... fajnie że podzieliłeś się swoimi obserwacjami. Wkład młody, mało użytkowników go jeszcze posiada. Odstrasza nieco ceną jak sięgo porównuje w tym względzie do zwykłych, tradyzyjnych i produkowanych od wielu już lat, "żeliwniaków" Kratki.pl
    Jeżeli mogę pomóc w temacie czystszej szyby - spróbuj znaleźć optymalne i nieco uniwersalne ustawienie wszystkich trzech suwaków regulujących dopływ powietrza do wkładu, tak aby były kompatybilne z dodatkową regulacją ilości ogólnej powietrza jaką daje sterownik.
    Najprościej by było jak byś odłaczył najpierw (otworzył w sterowaniu manualnym na maksa) przepustnicę sterownika i popalił na samych suwakach we wkładzie. Jak dojdziesz do tego jak je najlepiej ustawiać, to powtórz to samo ale już z włączonym sterownikiem. Będziesz widział od razu w którym momencie zaczyna brakować powietrza we wkładzie (przymyka sięprzepustnica sterownika) lub w którym momencie należy zwiększyć ilość opału (dołozyć drewna).
    Podejrzewam że masz jakiś model Tatarka (jaki ?). Jeżeli tak, to móżna w tych sterownikach bardzo precyzyjnie postawiać patametry wszystkich faz spalania. Ale jest to robota bardzi żmudna i czasochłonna. Trzeba posiedzieć kilkanaście/kilkadziesiat dobrych wieczorów przy kominku ... masz zabawę na całą łprzyszłą jesień.
    Napisz czy krążki masz zamontowane bezpośrednio na wkładzie czy na końcu żeliwnego czopucha obrotowego wkładu.
    Goldenlok ... seria Franek (są już trzy modele tego wkładu) jest całkiem nowym, swieżym wypustem Kratki.pl i na rynku bardzo mało jest jeszcze użytkowników tych wkładów.
    Nie mnie jednak pracowano nad tymi wkładami prawie od dwóch lat, przygotowując się do tego by zacząć wprowadzać na nasz rynek z planowanymi unijnymi obostrzeniami w temacie emisjii spalin, paleniska spełniajacymi w tym względzie wszelkie normy jakie zaczną u nas w kraju obowiązywać od 1-go stycznia 2018 roku.
    Franek jest całkiem inną konstrukcją, niemożliwą do porównania z dotychczasowymi żeliwnymi wkładami produkowanymi przez Kratki.pl. Po piłkarsku mówiąc "całkiem inna liga". Stąd też ceny tych palenisk dużo wyższe, jednak jak napisał Pawpiwo, dalej znacznie niższe niż ceny podobnych wkładów zagranicznych producentów. Krążki żeliwne, które ma zamontowane Pawpiwo są dobrym uzupełnieniem całości konstrukcji grzewczej opartej na Frankach.
    Przy montowaniu ich na największym modelu Franka tworzą żeliwny tandem ważacy 400 kg. To spora ilość matariału do nagrzania i póxniejszego oddawania ciepła.
    Pozdrawiamy i zapraszamy.
    Salon Partnerski Kratki.pl
    Pełna autoryzacja producenta, sprzedaż, montaż, projekty kominków, doradztwo techniczne i produktowe.
    Zapraszamy w poniedziałek - piątek 10.00 - 18.00, sobota 9.00 - 14.00
    W 10-20 minut wygodnie dojedziecie Państwo do nas autostradą z każdego miejsca na Śląsku.
    Prowadzimy również pełną sprzedaż wysyłkową na terenie całego kraju. Tutaj znajdziesz adres sklepu internetowego - zapraszamy

  17. #17

    Domyślnie

    Używam sterownik firmy PLUM model airKom 300 - temperatura nastawy 240 stopni - można regulować od 200-300 stopni. Kominek stara się utrzymać zadaną temperaturę, niższej nie ustawiałem - ponieważ wg. może negatywnie wpływać na komin murowany z cegły.
    Krążki mam zamontowane bezpośrednio na wkładzie, stojak podobny z tego co w Nadii.

  18. #18

    Domyślnie

    Dodam tylko że kominek nie będzie jedynym źródłem ciepła, będzie służył raczej jako funkcja ogrzania w trudnych okresach przejściowych. Skoro Franek kosztuje powyżej 4 tys a nie będzie to źródło ciepła dla całego domu to może to przerost formy nad treścią.
    Salon Kratki.pl mają w swej ofercie inne zeliwniaki ....

  19. #19
    Pracownia zduńska - ponad 30 lat doświadczenia. Hurtownia kominków i materiałów zduńskich Budujemy: piece, kominki i kuchnie kaflowe. Sprzedajemy hurtowo i detalicznie : wkłady kominkowe, kafle, piecyki wolnostojące , materiały zduńskie i kominy systemowe www.kafle-kominki.pl Żabia Wola k. Warszawy

    Domyślnie

    Dodam tylko że są jeszcze inne marki wkładów kominkowych.
    Podstawowe pytanie czy instalowany wkład będzie miała SZCZELNĄ komorę spalania ?
    Darek B

  20. #20
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    cyprinus

    Zarejestrowany
    Jul 2003
    Skąd
    Bory Dolnośląskie
    Posty
    662

    Domyślnie

    Planuję zbudować kominek w domu prawie pasywnym z wentylacją mechaniczną, 187 m2 pow użytkowej. Być może z wkładem Franek. Bardziej dla ozdoby i na wszelki wypadek ( w moim poprzednim domu wypalił mi się w drugim sezonie grzewczym piec zgazowujący drewno firmy Eko Wimar Orlański - pozdrawiam tę firmę - przy mrozie -22'C, więc lepiej mieć alternatywę). Obudowę chcemy mieć portalową. Czy Franek to dobry wybór ? Może Kratki coś mi podpowiedzą ? Salon ma 40 m2, obok jest kuchnio - jadalnia 20m2. DGP nie będzie.

Strona 1 z 2

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony