dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 15 z 15
  1. #1

    Domyślnie Fundament pod komin

    Mam mały dylemat
    Na jakiej głębokości posadowić fundament pod komin ?
    Czy na poziomie ławy fundamentowej czy wyzej i nie łączyćgo z ławą.
    Jak wy robiliście?

  2. #2

    Domyślnie

    W poziomie ław fundamentowych!

  3. #3
    Lider FORUM (min. 2800)
    Renia

    Zarejestrowany
    Sep 2003
    Posty
    2.938
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    160

    Domyślnie

    Łączyć go z ławą, łączyć, "w powietrzu" przecież wisiał nie będzie przyczepiony tylko do ściany fundamentowej.
    życie jest zdecydowanie za krótkie...
    i beznadziejne bez kota w domu !

    Dziennik
    Komentarze

  4. #4

    Domyślnie

    Duży komin z szybami dymowymi zdecydowanie zaczyna się na poziomie ław łącząc go zbrojeniem z ławą (chyba, że jest to samodzielna stopa gdzieś w środku)
    Małe kominki z samą wentylacją (3-4 kanały) można zacząć wyżej, ale też powinny mieć namiastke stopy, a nie zaczynać się na chudziaku.

  5. #5

    Domyślnie

    Najlepiej posadowić go na poziomie ław fundamentowych,a swoja drogą to zobacz jakmasz w projekcie.
    pozory mylą

  6. #6

    Domyślnie

    Ja robilem tak jak mialem w projekcie czyli na poziomie law, a ty jak masz w projekcie?

  7. #7
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar inż. Mamoń
    Zarejestrowany
    May 2004
    Posty
    9.780
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    95

    Domyślnie

    Mam 2 kominy. Oba posadowione tak głęboko jak ławy. Stopa jednego jest połączona z ławą fundamentową bo jest zaraz przy ścianie, a drugi jest bardziej na środku i nie jest połączony z resztą.

  8. #8

    Domyślnie

    dzięki za rady jeden mam przy ławie drugi odsuniety i pomyslalem ze pojde na skróty i zrobie obydwa wyzej od ław stoją w środku domu wiec strefa przemarzania nie ma tu znaczenia chcialem zrobic osobną ławę pod oba kominy ale wyzej zaraz pod chudziakiem na stałym gruncie

  9. #9

    Domyślnie

    dobrze że znalazłem ten wątek to dorzuce i moją wątpliwość :

    posadawiam kominy na ławie poszerzonej w miejscu komina i specjalnie mocniej zazbrojonej - ale potem będę miał 90cm ściany fundamentowej wszędzie pod każdą ścianą

    A CO JEST POMIĘDZY GÓRĄ ŁAWY POD KOMINEM A POCZĄTKIEM KOMINA?

    wylewać tak szeroko jak komin (45cm) też 90cm wysoko? specjalnie murować z bloczków jakiś szerszą ścianę fundamentową?

    pomóżcie bo nie mam koncepcji
    Inwestor to brzmi dumnie....

  10. #10

    Domyślnie

    Miedzy lawa a poczatkiem komina jest fundament komina, z tego samego materialu co fundament pod mury, szerszy od komina

  11. #11

    Domyślnie

    Cytat Napisał Gesiu
    Miedzy lawa a poczatkiem komina jest fundament komina, z tego samego materialu co fundament pod mury, szerszy od komina

    dziękuję już mi jaśniej
    czy ten fundament komina ma sięgać tak samo wysoko jak ściany fundamentowe tzn do poziomu 0?
    w moim przypadku byłoby to 90cm
    Inwestor to brzmi dumnie....

  12. #12

    Domyślnie

    KaiM, mam w stopce link do zdjęć, na których widać wymurowane z bloczków fundamenty pod dwa kominy przylegające do ściany. Wysokość fundamentu to mnie 120 cm. W projekcie miałem wymiary tych fundamentów podkominowych nieco mniejsze ale murowaliśmy szerzej, co wynikało z rozmiaru bloczka (nie chcieliśmy na każdej warstwie łupać kilku bloczków na kawałki).

  13. #13

    Domyślnie

    Pod komin jesli jest wolnostojący musi byc stopa fundamentowa, natomiast dla komina przylegającego do ściany - poszerzenie ławy. Na fundamencie wykonuje sie zgodnie z technologia wznoszenia scian fundamentowych dalszy ciag "podstawy" pod komin.
    Ta podstawa musi byc szersza niz komin - to tzw. odsadzka.
    QBQ

  14. #14

    Domyślnie

    Fundament do poziomu "zero" potem w zaleznosci jaki komin albo z cegły, kształtek kominowych lub systemowy

  15. #15
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar trach
    Zarejestrowany
    Jul 2003
    Posty
    842
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    19

    Domyślnie

    Niezależnie od tego, jak głęboko wylejesz ławę/stopę pod komin i niezależnie od tego, z jakiego materiału będzie on wymurowany nad podłogą, musisz pamietać, że w jakimś poziomie (pod podłogą na gruncie -czyli pod podłogą piwnicy, jeśli dom jest podpiwniczony, parteru - jeśli niepodpiwniczony) masz poziomą izolację przeciwwilgociową (zwykle jest to 2x papa). Zasada jest taka:
    1). warstwa ta musi być nieprzerwana (w miejscu gdzie komin przechodzi przez izolację, na jednej warstwie elementów i ewentualnie wylanej na nich dla wyrównania poziomu betonowej "poduszce" kładziesz tę właśnie izolację i na niej dopiero stawiasz kolejną warstwę elementów;
    2). wszystko, co leży poniżej tej izolacji, musi być zrobione z materiałów nadających się do pracy w styczności z gruntem i w warunkach dużej wilgotności, a zatem tak jak ściany fundamentowe musisz i komin od ławy do izolacji wylać z betonu, wymurować z bloczków betonowych albo cegły pełnej itp., itd.

    A co do głębokości posadowienia komina, to ja bym nie ryzykował stawiania go płycej niż fundamentów budynku (= głębokość przemarzania). Nie wiesz, co się zdarzy w przyszłości - może już teraz nie wyrobisz się z budową i już pierwszej zimy ten fundament przemarźnie, a może zdarzy się jakaś sytuacja, że dom będzie stał nieogrzewany przez sezon zimowy i jeszcze będzie to zima stulecia albo ktoś uczynny wybije parę okien, i jednak przemarźnie? Akurat tu oszczędność nie będzie taka duża, a potencjalne szkody - ogromne, bo podbicie komina oznaczałoby wyprucie całej posadzki z betonowymi podkładami i całą podbudową wokół komina - w środku w Twoim domu.

    Pozdrawiam - Andrzej (Trach)
    Andrzej (Trach)
    --------------------------------------------------
    Dziennik Tracha: http://www.murator.com.pl/forum/viewtopic.php?t=35389
    ... i komentarze: http://www.murator.com.pl/forum/viewtopic.php?t=35390

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony