dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 16 z 16
  1. #1

    Domyślnie Odkurzacz centralny, spalil sie - przestroga.

    Witam,
    Taka nieprzyjemne sytuacja mi sie przydarzyla. Nowo zamontowany odkurzacz. Jednostka byla sterowane bezprzewodowo z rekojesci - przycisc on/off. Juz w pierwszym tygodniu urzytkowania rura z rekojescia zostawiona na podlodze wzbudzila ciekawosc 1,5 latka ktory oczywiscie pstryknal ON i odkurzacz sie wlaczyl przy wszystkich gniazdach zamknietych. Jako ze system byl dobrze zaprojektowany nikt tego nie slyszal bo o to przeciez chodzi w odkurzaczu centralnym.
    Niestety wylaczniki bezpieczenstwa wymianione w instrukcji (temperaturowy i przeciwprzeciazeniowy) polegly na calej linii - zaden nie zadzialal skutkiem czego rury pvc na wylocie po jakims czasie (nie am pojecia jakim) odksztalcily sie od temperatury (ok 160 stopni wg wikipedii) i spadly ze sciany a w koncu silnik sie uszkodzil i wylaczyl. uszkodzenie silnika zostalo stwerdzone w protokolereklamacyjnym.

    I teaz najlepsze:
    Producent proponuje wymiane silnika na moj koszt i ponowny montaz tej samej jednostki!!!! tej samej z wadliwymi zabezpieczeniami ktory mogl spalic mi dom!!!

    I tu przestroga dla wszystkich: jesli decytujecie sie na sterowanie bezprzewodowe podczas odbioru przetestujcie wylaczik przeciazeniowy - starczy wlaczyc jednostke z zamknietymi gniazdami i poczekac chwile - jednostak MUSI sie wylaczyc.
    Przed firma jeszcze nie przestrzegam - moze stana na wysokosci zadania dlatego powstrzymam sie na razie przed podawaniem szczegolow.

    PS. czy komus zdarzyla sie juz taka sytuacja?

    pozdrawiam

  2. #2

    Domyślnie

    Ciag Dalszy.

    Dostalem pismo od dystrybutora po konsultacji z producentem zagranicznym. Jest na tyle groteskowe ze pozwole sobie kawalkami zacytowac:
    1. "Odkurzacz centralny (...) byl uzytkowany niezgodnie z instrukcja obslugi - nie zastosowano sie do zalecen zawartych w instrukcji bezpieczenstwa: Nie pozwalac aby urzadzenie bylo traktowane jako zabawka. Szczegolna uwage nalezy zachowac, gdy urzadzenie jest uzywane w poblizu dzieci lub przez nie.
    2. Wszystkie zabezpieczenia jednostki zadzialaly w sposob prawidlowy bowiem nie dopuscily w warunkach ekstremalnych, do samozaplonu urzadzenia i pozaru.

    W przypadku kiedy jednostka zalaczona zostanie przy zamknietym szczelnie systemie, normalna rzecza jest to , ze dojdzie do krytycznego przegrzania jednostki (szczegolnie , kiedy nie wiemy jak dlugo odkurzacz dzialal w ten sposob), jednak zastosowane w niej zabezpieczenia nie dopuszcza do samozaplonu.
    Zadna z dostepnych na rynku jednostka centralna, nie moze pracowac przy zamknietym szczelnie systemie i naszym zdaniem, nawet wymiana reklamowanego odkurzacza na nowy nie przyniesie pozadanego efektu, tym bardziej ze w zgloszeniu reklamacyjnym twierdzi Pan ze dzialanie odkurzacza naraziloby na niebezpieczenstwo zycie i zdrowie mieszkancow.

    I TERAZ NAJLEPSZE:

    Jednakze z uwagi na wysoka jakosc obslugi i dbalosc o zadowolenie klienta, proponujemy zwrot kosztu zakupu jednostki centralnej.

    Pozostawie bez komentarza. moze tylko powiem ze moj Elektrolux za 300pln jak go ostatnio przeciazeylem ciagnac popiol przez separator to sie wylaczyl, ostygl w 30 minut i dalej dziala jak nowy. A w 12 razy drozszej jednostce centralnej sie nie da .... Ehhhh szkoda gadac.

  3. #3
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    dembi

    Zarejestrowany
    Aug 2008
    Skąd
    Lubelskie
    Posty
    164

    Domyślnie

    Byłoby śmieszne, gdyby nie było tragiczne.
    A producenta i model możesz zapodać - ku przestrodze.

  4. #4
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Mareks77
    Zarejestrowany
    Jun 2011
    Skąd
    Zielona Góra
    Kod pocztowy
    65-001
    Posty
    6.297

    Domyślnie

    Trzeba było im odpisać przytaczając ich wszystkie zabezpieczenia. Po pierwsze przy zamkniętych wlotach odkurzacz nie powinien się w ogóle dać załączyć, po drugie to jeśli już to zabezpieczenie z jakiś powodów nie zadziałało to powinno zadziałać następne w samej jednostce centralnej które chroni ją przed przegrzaniem.
    Po trzecie zadziałanie odkurzacza przy zamkniętych wlotach powoduje podciśnienie i efekt przepełnionego worka na śmieci lub zapchanego filtra, czyli czwarte i piąte zabezpieczenie które powinna posiadać każda jednostka centralna.
    Jeżeli opis produktu zawierał takie tachniczne zwroty mówiące o istniejących wszelkich zabezpieczeniach to złamana została umowa kupna sprzedaży.
    Radzę odpisać im przytaczając takie techniczne zwroty dopełniając wszystko opisem Ustaway z dnia 27 lipca 2002 r. o szczególnych warunkach sprzedaży konsumenckiej oraz o zmianie Kodeksu Cywilnego , która mówi ze odpowiedzialność za niezgodność towaru z umową sprzedawca ponosi niezależnie od winy. To oznacza, że nie może się powoływać na fakt, iż niezgodność powstała z winy innego podmiotu. Sprzedawca odpowiada także za niezgodność towaru z opisem stworzonym przez producenta.
    To oznacza, że reklamację można zgłaszać do sprzedawca także w sytuacji jeżeli przyczyny niezgodności towaru wynikają z opisu producenta. Nie ma przy tym znaczenia, że towar jest na gwarancji, czy też już jest po.
    Reklamacja na podstawie ustawy jest bowiem możliwa także wtedy. Gwarancja jest jedynie dodatkowym uprawnieniem, a do konsumenta należy wybór podstawy jego roszczeń (ustawa albo gwarancja).

    Przytoczenie atykułów z prawa konsumenta i kodeksu cywilnego oraz odpowiednie danie do zrozumienia że spowodujemy zainteresowanie się przez PIH naszą spraw spowoduje iż firma zmieni zdanie.
    Ostatnio edytowane przez Mareks77 ; 14-04-2016 o 11:45
    Dom Opałek 1G z poddaszem użytkowym. 145m2 powierzchni użytkowej. Podłogówka 90m2, reszta to 9 grzejników.
    Piec Vaillant 206/5-5 + Moduł mieszacza VR61/4 + Regulator CM470/4 + VIH R120 + Grupa pompowa z siłownikiem do ogrzewania podłogowego Thermix MEIBES.

    Jeśli pomogłem kliknij......to nic nie kosztuje.

  5. #5

    Domyślnie

    Wiatam ponownie,

    Czesc kolejna i ostatnia. Odkurzacz byl firmy Husky. Dystrybutor rzeczywiscie zwrocil mi pieniadze. Jego motywacje pozostawiam kazdemu do wlasnej interpretacji.
    Ale jest jeszcze czesc ostatnia tej historii - oczywiscie zaczalem szukac nowej jednostki. Skontaktowalem sie z Panem od CycloVac, opowiedzialem historie i umowilismy sie ze on przywiezie jednostke i najpierw ja przetestujemy jesli test bedzie ok to montujemy. I wyobrazcie sobie ze ta jednostka rowniez sie nie wylaczyla! Test skonczylismy kiedy wylot byl juz tak goracy ze nie dalo sie go dotknac. Szybki telefon do serwisu i tam powiedzieli ze owszem zabezpieczenie jest ale wynika z tego ze tylko przeciwprzepieciowe!!?? Nie wiem ,moze gdybysmy poczekali dluzej to by sie wylaczylo.
    KOniec koncow po jakims czasie zalozylem ta jednostke (naprawde mialem juz dosc tematu) i dodatkowe zabezpieczenie termiczne na wylot, jak sie zagrzeje powyzej 46st (2,5 min bez ssania) to odkurzacz sie wylacza.

    Pozdrawiam i przestrzegam
    Ostatnio edytowane przez kusykzy ; 06-06-2016 o 21:15

  6. #6
    ELITA FORUM (min. 1000)
    jacek.zoo

    Zarejestrowany
    Sep 2013
    Skąd
    Dolny Śląśk
    Posty
    1.562

    Domyślnie

    Cytat Napisał kusykzy Zobacz post
    Wiatam ponownie,

    Czesc kolejna i ostatnia. Odkurzacz byl firmy Husky. Dystrybutor rzeczywiscie zwrocil mi pieniadze. Jego motywacje pozostawiam kazdemu do wlasnej interpretacji.
    Ale jest jeszcze czesc ostatnia tej historii - oczywiscie zaczalem szukac nowej jednostki. Skontaktowalem sie z Panem of EcoVac, opowiedzialem historie i umowilismy sie ze on przywiezie jednostke i najpierw ja przetestujemy jesli test bedzie ok to montujemy. I wyobrazcie sobie ze ta jednostka rowniez sie nie wylaczyla! Test skonczylismy kiedy wylot byl juz tak goracy ze nie dalo sie go dotknac. Szybki telefon do serwisu i tam powiedzieli ze owszem zabezpieczenie jest ale wynika z tego ze tylko przeciwprzepieciowe!!?? Nie wiem ,moze gdybysmy poczekali dluzej to by sie wylaczylo.
    KOniec koncow po jakims czasie zalozylem ta jednostke (naprawde mialem juz dosc tematu) i dodatkowe zabezpieczenie termiczne na wylot, jak sie zagrzeje powyzej 46st (2,5 min bez ssania) to odkurzacz sie wylacza.

    Pozdrawiam i przestrzegam
    Jak dla mnie dziwne, kazde urzadzenie ma zabezpieczenie przed przegrzaniem, nawet zwykla suszarka do wlosow za 30zl, odkurzacz czy cokolwiek innego.
    Nie bede probowal eksperymentu czy moj sie wylaczy, ale naprawde dziwna sprawa.

    Poza tym u mnie zeby jednostke wlaczyc to musi byc wlozony waz do gniazda albo otwarta szufelka, jedyna opcja to odkurzanie w garazu, kiedy to bezposrednio na jednostce wlaczam, i wtedy nie ,,widzi,, czy jest cos otwarte czy chodzi na sucho, ale to wtedy ja wlaczam i ja widze, a dzieciaki dostepu nie maja
    wybudowałem: http://pracownia-projekty.dom.pl/d5_...garazem_ce.htm
    powiększony do powierzchni 178m 2(140m mieszkalne)
    mury 25cm porotherm + 15 cm wełny fasrockk
    strop drewniany 30cm wełny megarock
    fundamenty 10cm xps
    posadzka 10cm eps
    ogrzewanie gazowe, piec viessmann vitodens 100

  7. #7
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    powell

    Zarejestrowany
    Feb 2013
    Skąd
    Murowaniec
    Kod pocztowy
    86-005
    Posty
    247

    Domyślnie

    W sumie dziwne, że odkurzacz w ogóle włączył się przy wszystkich gniazdach zamkniętych/bez podłączonej rury. Jaki to ma sens? Chyba wszystkie gniazda mają styki kontrolujące podłączenie rury ssawnej ?

  8. #8

    Domyślnie

    Wlaczyl sie bo kontroler bezprzewodowy byl wpiety rownolegle.

  9. #9
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Lukasz_Walo

    Zarejestrowany
    Dec 2014
    Skąd
    Łuków
    Kod pocztowy
    21-400
    Posty
    99

    Domyślnie

    Witam, miałem podobna sytuacje z Vacuflo, Pani po zamontowaniu jednostki okryła ja szczelnie folią skutecznie zatykając chłodzenie, z tym że w tym przypadku zadziałało zabezpieczenie termiczne - wystarczyło termik wcisnąć.

    Dodatkowo Aspilusa ma zabezpieczeni że jak właczymy 2 raz jednostkę za szybko po 1 razie to się nie właczy przez 5 min, ot takie żeby dzieci się nie bawiły.

  10. #10
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar autorus
    Zarejestrowany
    Jan 2002
    Skąd
    Żelechów koło Żabiej Woli
    Posty
    9.544
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    Całość by była ok bez tego idiotycznego wstępu firmy.

    Trochę poza tematem, ale napiszę. Firma KIA w samochodach sorento montowała wadliwe baki paliwa które się łuszczyły od środka i zapychały filtr paliwa i samochód stawał. Robiliśmy film o tym w TVNturbo. Był emitowany we wrześniu.
    Odpowiedz była idiotyczna, wymienią baki ale tylko w samochodach które są cały czas serwisowane ( usterka występuje w starych modelach).
    teraz sprawa będzie w sądzie.

    A firmy mogły od razu zaproponować wymiany , klienci byliby zadowoleni i na pewno by poinformowali innych. Ten marketing imo jest skuteczniejszy niż głupie reklamy w tv. Tak myślę.

    Cytat Napisał kusykzy Zobacz post
    Ciag Dalszy.

    Dostalem pismo od dystrybutora po konsultacji z producentem zagranicznym. Jest na tyle groteskowe ze pozwole sobie kawalkami zacytowac:
    1. "Odkurzacz centralny (...) byl uzytkowany niezgodnie z instrukcja obslugi - nie zastosowano sie do zalecen zawartych w instrukcji bezpieczenstwa: Nie pozwalac aby urzadzenie bylo traktowane jako zabawka. Szczegolna uwage nalezy zachowac, gdy urzadzenie jest uzywane w poblizu dzieci lub przez nie.
    2. Wszystkie zabezpieczenia jednostki zadzialaly w sposob prawidlowy bowiem nie dopuscily w warunkach ekstremalnych, do samozaplonu urzadzenia i pozaru.

    W przypadku kiedy jednostka zalaczona zostanie przy zamknietym szczelnie systemie, normalna rzecza jest to , ze dojdzie do krytycznego przegrzania jednostki (szczegolnie , kiedy nie wiemy jak dlugo odkurzacz dzialal w ten sposob), jednak zastosowane w niej zabezpieczenia nie dopuszcza do samozaplonu.
    Zadna z dostepnych na rynku jednostka centralna, nie moze pracowac przy zamknietym szczelnie systemie i naszym zdaniem, nawet wymiana reklamowanego odkurzacza na nowy nie przyniesie pozadanego efektu, tym bardziej ze w zgloszeniu reklamacyjnym twierdzi Pan ze dzialanie odkurzacza naraziloby na niebezpieczenstwo zycie i zdrowie mieszkancow.

    I TERAZ NAJLEPSZE:

    Jednakze z uwagi na wysoka jakosc obslugi i dbalosc o zadowolenie klienta, proponujemy zwrot kosztu zakupu jednostki centralnej.

    Pozostawie bez komentarza. moze tylko powiem ze moj Elektrolux za 300pln jak go ostatnio przeciazeylem ciagnac popiol przez separator to sie wylaczyl, ostygl w 30 minut i dalej dziala jak nowy. A w 12 razy drozszej jednostce centralnej sie nie da .... Ehhhh szkoda gadac.
    Dziennik budowy na forum MURATORA z komentarzami
    www.timtur.com.pl/budowa/avatar.jpg

    Jeśli chcesz widzieć FOTKI musisz skorzystać z FIREFOX.


  11. #11
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar d7d
    Zarejestrowany
    Sep 2014
    Skąd
    Poznań
    Posty
    10.846

    Domyślnie

    Cytat Napisał kusykzy Zobacz post
    Wlaczyl sie bo kontroler bezprzewodowy byl wpiety rownolegle.
    Wpięcie równoległe jest zgodne z instrukcją montażu?
    Ostatnio edytowane przez d7d ; 29-10-2016 o 15:01

  12. #12
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Artekpyrlandia

    Zarejestrowany
    Dec 2014
    Skąd
    Tarnowo Podgórne
    Kod pocztowy
    62-080
    Posty
    22

    Domyślnie

    Wszystko dlatego że każda jednostka posiada aktualnie nie przemyślane filtry węglowe które blokują chłodzenie albo używają silników True flow.

    W takim wypadku warto zabezpieczyć instalację zaworem ciśnieniowym

  13. #13
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    PAG

    Zarejestrowany
    Nov 2016
    Skąd
    Reda
    Kod pocztowy
    84-240
    Posty
    30

    Domyślnie

    Cytat Napisał Artekpyrlandia Zobacz post
    Wszystko dlatego że każda jednostka posiada aktualnie nie przemyślane filtry węglowe które blokują chłodzenie albo używają silników True flow.
    Większej bzdury w życiu nie słyszałem. Filtr pyłu węglowego to dodatkowy otwór poprzez który powietrze z silnika jest odprowadzane. Przepustowość powietrza w przypadku filtra jest dużo większa niż zamkniętej metalowej obudowy.

    Silniki Thru Flow w Cyclovac posiadają zabezpieczenie termiczne monitorujące temperaturę silnika i turbiny. Gdyby jednostka miała silnik Thru flow nigdy by nie było takiej sytuacji. Domyślam się, że jest to jednostka z silnikiem by-pass.

    @Artekpyrlandia proszę nie wypowiadaj tylko po to aby oczerniać... to jest żenujące.

  14. #14
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Lukasz_Walo

    Zarejestrowany
    Dec 2014
    Skąd
    Łuków
    Kod pocztowy
    21-400
    Posty
    99

    Domyślnie

    Cytat Napisał Artekpyrlandia Zobacz post
    Wszystko dlatego że każda jednostka posiada aktualnie nie przemyślane filtry węglowe które blokują chłodzenie albo używają silników True flow.

    W takim wypadku warto zabezpieczyć instalację zaworem ciśnieniowym
    Artku tylko jednostki z silnikiem by-pass maja filtry węglowe. Silniki TRUE FLOW wyrzucaja pył na zewnatrz budynku wraz z wyrzutem

    @PAG, Nie tylko silniki od Cyclovac maja takie zabezpieczenie ale większość producentów stosująca tańsze od By-pass silniki TF ma takie zabezpieczenia, ale najbezpieczniej założyć zawór bezpieczeństwa i spać spokojnie.

    Jako pracownik firmy może odniesie się Pan dlaczego w takim wypadku skoro nie załączył się Termik w jednostce By-pass, nie sa montowane takie zabezpieczenia?

    Silniki True flow wyrzucaja pył węglowy na zewnatrz budynku.
    Silniki By-pass z filtrem owszem może i maja przepustowość większą niż szczelna obudowa ale na pewno dużo mniejsza niż w przypadku gdy takiego filtra niema.

    ps. Nie zauważyłem żeby Pan Artek kogoś pogrążał lub sugerował jakaś markę, w tym poście, wyraził tylko opinię o prawdopodobnej przyczynie spalenia się tej jednostki.
    Ostatnio edytowane przez Lukasz_Walo ; 10-11-2016 o 11:36

  15. #15
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    PAG

    Zarejestrowany
    Nov 2016
    Skąd
    Reda
    Kod pocztowy
    84-240
    Posty
    30

    Domyślnie

    Cytat Napisał Lukasz_Walo Zobacz post
    @PAG, Nie tylko silniki od Cyclovac maja takie zabezpieczenie ale większość producentów stosująca tańsze od By-pass silniki TF ma takie zabezpieczenia, ale najbezpieczniej założyć zawór bezpieczeństwa i spać spokojnie.
    Nigdzie nie napisałem, że tylko Cyclovac je ma

    Cytat Napisał Lukasz_Walo Zobacz post
    Jako pracownik firmy może odniesie się Pan dlaczego w takim wypadku skoro nie załączył się Termik w jednostce By-pass, nie sa montowane takie zabezpieczenia?
    Wyłącznik termiczny w obwodzie elektrycznym monitoruje prąd a nie temperaturę silnika.

    Cytat Napisał Lukasz_Walo Zobacz post
    Silniki By-pass z filtrem owszem może i maja przepustowość większą niż szczelna obudowa ale na pewno dużo mniejsza niż w przypadku gdy takiego filtra niema.
    Czyli mają większą przepustowość i jej nie mają? Nie rozumiem...
    W każdym razie na pewno filtr pyłu węglowego nie jest przyczyną przegrzewania się jednostki pod skrajnym obciążeniem.
    Taki filtr ma tylko pozytywny wpływ na cyrkulację ciepłego powietrza powstającego w komorze silnika.

    Cytat Napisał Lukasz_Walo Zobacz post
    ps. Nie zauważyłem żeby Pan Artek kogoś pogrążał lub sugerował jakaś markę, w tym poście, wyraził tylko opinię o prawdopodobnej przyczynie spalenia się tej jednostki.
    A ja zauważyłem. Proszę, nie prowadźmy tej niepotrzebnej dyskusji.

  16. #16
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Tomek 1970

    Zarejestrowany
    Feb 2016
    Skąd
    Gdynia
    Kod pocztowy
    81-455
    Posty
    22

    Domyślnie

    Cytat Napisał kusykzy Zobacz post
    Wiatam ponownie,

    Czesc kolejna i ostatnia. Odkurzacz byl firmy Husky. Dystrybutor rzeczywiscie zwrocil mi pieniadze. Jego motywacje pozostawiam kazdemu do wlasnej interpretacji.
    Ale jest jeszcze czesc ostatnia tej historii - oczywiscie zaczalem szukac nowej jednostki. Skontaktowalem sie z Panem od CycloVac, opowiedzialem historie i umowilismy sie ze on przywiezie jednostke i najpierw ja przetestujemy jesli test bedzie ok to montujemy. I wyobrazcie sobie ze ta jednostka rowniez sie nie wylaczyla! Test skonczylismy kiedy wylot byl juz tak goracy ze nie dalo sie go dotknac. Szybki telefon do serwisu i tam powiedzieli ze owszem zabezpieczenie jest ale wynika z tego ze tylko przeciwprzepieciowe!!?? Nie wiem ,moze gdybysmy poczekali dluzej to by sie wylaczylo.
    KOniec koncow po jakims czasie zalozylem ta jednostke (naprawde mialem juz dosc tematu) i dodatkowe zabezpieczenie termiczne na wylot, jak sie zagrzeje powyzej 46st (2,5 min bez ssania) to odkurzacz sie wylacza.

    Pozdrawiam i przestrzegam
    Witam,

    Sprawdziłem ten temat, który jest już dawno "załatwiony". Rozumiem że ma Pan/Pani system Retraflex ze sterowaniem zdalnym w rękojeści. Problem dotyczył błędnego podłączenia instalacji do zacisków sterujących na odkurzaczu. Przy prawidłowym podłączeniu nie ma możliwości uruchomienia jednostki centralnej zdalnie przy zamkniętej klapce gniazda Retraflex.

    Co do jednostki centralnej to zamontowano H2015, czyli 2 turbiny szeregowe By Pass. To że odkurzacz nie wyłączył się to nic dziwnego, za krótko pracował. We wszystkich odkurzaczach z turbinami By Pass (nie tylko Cyclovac) zabezpieczenie termiczne realizowane jest na bazie wyłącznika termo-bimetalowego w obwodzie prądowym silnika. Każde zabezpieczenie termo-bimetalowe jest zabezpieczeniem zwłocznym, reagującym nie na temperaturę turbiny lecz na skutki termiczne wynikające ze wzrostu prądu. Zabezpieczenie to by zadziałało gdyby odkurzacz jeszcze trochę popracował.

    Przy prawidłowym podłączeniu instalacji Retraflex do odkurzacza i prawidłowym użytkowaniu nie ma możliwości uszkodzenia silnika.

    Życzę dużo miłych wrażeń przy korzystaniu z systemy Retraflex wraz jednostką hybrydową H2015

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony