dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 11
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 212
  1. #1

    Question Montaż okna wysunięty 3cm poza lico muru

    Witam użytkowników forum, to mój pierwszy post.
    Chcę zamontować okna w sposób wskazany na szkicu (wysunięcie o 3cm od lica muru). W moim przypadku zabieg ten jest niezbędny ponieważ nad oknem na nadprożu chciałbym zamontować skrzynkę rolety pod którą z kolei chcę dać 3cm izolacji (styroduru). Nadproże jest (niestety) zlicowane ze ścianą. Prowadnice rolety mocowane do ramy okna. Profil okien będzie szerokości 74mm. Izolacja 15cm.

    Pyt. 1 Opinia ogólna?
    Proszę o opinie czy taki montaż jest poprawny? Czy można coś tu poprawić, zmienić ulepszyć aby było to zgodne ze sztuką budowlaną?

    Pyt. 2 Koszty?
    Czy jego wykonanie wiąże się z dodatkowymi kosztami (dodatkowe podpory, kotwy itp.), czy może przeciwnie – koszt jest taki sam jak wstawienie okna zlicowanego z murem?

    Pyt. 3. Ocieplenie wokół okna?
    Czy konieczne jest aby wystające 3cm okna obłożyć styrodurem lub czymś innym? Właściwe ocieplenie elewacji będzie kładzione może za rok może za dwa lata. A może nie jest to konieczne i okno w czesci poza murem może być nieosłonięte?
    Załączone zdjęcia Załączone zdjęcia Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	oook.JPG
Wyświetleń:	511
Rozmiar:	47,5 KB
ID:	329816  

  2. #2
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZEFORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    finlandia

    Zarejestrowany
    Feb 2005
    Skąd
    Siedlce
    Kod pocztowy
    08-110
    Posty
    13.110

    Domyślnie

    A może masz szkic takiego planowanego montażu z dolnym przekrojem okna? Na czym będzie podparte, bo to jest punkt wyjściowy? I jakie konkretnie to będzie okno (mają różną budowę i umiejscowienie listwy podparapetowej).
    W przeszłości nie raz wysuwałem okna o 3cm, ale dziś zalecałbym użycie któregoś z systemu - przynajmniej dziś jest w czym wybierać.
    A Ty?! Widząc tonącego wyciągniesz rękę? czy smartfona..

  3. #3

    Domyślnie

    Ostatecznie okien okien nie wybrałem. Wybiorę albo okna na profilach GEALAN s8000iq 6k 74mm albo Brugmann AD Arte 73mm. Nie wiem w jaki sposób będzie podparte okno. Szkic wykonałem sobie sam. Na czym polega zastosowanie sytemu?

  4. #4
    ELITA FORUM (min. 1000)
    MMichal

    Zarejestrowany
    Mar 2012
    Skąd
    Bydgoszcz
    Kod pocztowy
    86-005
    Posty
    2.623

    Domyślnie

    Witam

    Cytat Napisał lexodes Zobacz post
    Ostatecznie okien okien nie wybrałem. Wybiorę albo okna na profilach GEALAN s8000iq 6k 74mm albo Brugmann AD Arte 73mm. Nie wiem w jaki sposób będzie podparte okno. Szkic wykonałem sobie sam. Na czym polega zastosowanie sytemu?
    Podparcie to najistotniejszy element całość, musi przenieść Ci wagę okna na mur w sposób trwały i stabilny, oba systemy które podałeś mają listwę podokienną umieszczaną centralnie (Gealan delikatnie cofnięta) - zakładam, że Twoje okna będą takową posiadały, więc musisz zastosować jakieś dodatkowe podparcie - jest kilka rozwiązań.

    Ale nie lepiej odizolować puszkę - bo chyba o to Ci chodzi - areogelem ? 5mm i okno zamontować w murze ? Jak to dobrze wykonać to jeszcze puszkę pod tynk schowasz

    Pozdrawiam

  5. #5

    Domyślnie

    Czy dodatkowe niezbędne podparcie nie zostanie zaproponowane przez montażystę okien?
    Areożel? nie słyszałem o czymś takim. Jeśli się nada w moim przypadku, jest przystępny cenowo i przenikalność cieplną ma conajmniej taką jak 3cm styroduru to czemu nie. Ale w tym przypadku i tak musiałbym wysunąć okno o te 5mm żeby prowadnice rolet przymocować...no chyba że to na tyle niedużo że jakoś roleta się dopasuje do tego odchyłu.

  6. #6
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZEFORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    finlandia

    Zarejestrowany
    Feb 2005
    Skąd
    Siedlce
    Kod pocztowy
    08-110
    Posty
    13.110

    Domyślnie

    W zależności od systemu okiennego zwykle można wysunąć okno o 1-2 cm. Więcej powoduje że takie okno "wisi" na murze tylko fragmentem swojej listwy. A montażysta lub raczej pomiarowiec zaproponuje lub nie a to już w zależności czy trafisz na handlarza który ma "najtaniej i najlepiej" czy prawdziwego doradcę..
    A Ty?! Widząc tonącego wyciągniesz rękę? czy smartfona..

  7. #7

    Domyślnie

    Załóżmy że zastosuje aerożel w grubosci 1cm. Czy wtedy okno należy wysunąć o ten 1 cm czy może o mniej, uwzględniając ściśliwość aerożelu?
    Pod skrzynki rolet potrzebował bym około 1.5m² netto podkładu.
    Nikt nie odp. na pyt. nr 3. z mojego pierwszego postu...
    Ostatnio edytowane przez lexodes ; 07-09-2015 o 12:24

  8. #8
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar piotrek0m
    Zarejestrowany
    Oct 2012
    Skąd
    Wrocław
    Posty
    2.222
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    148

    Domyślnie

    Zrobiłem tak samo. Okno wysunięte 2 cm, prawidłowo podparte od spodu, tam jest duży zapas na podparcie i nic się nie dzieje. Po bokach rama znalazła się normalnie w warstwie ocieplenia i nic dodatkowego nie trzeba dawać. Montaż jak najbardziej akceptowany przez producenta okien.
    PLANETA 2 - dziennik budowy
    Projekt Planeta 2 / użytkowa 170 m2 + garaż 40 m2 / porotherm 24 P+W / ściany wełna 20 / podłoga styropian 14 / poddasze wełna 20 / kocioł Vitodens-222F / 100% ogrzewanie podłogowe

  9. #9

    Domyślnie

    Cytat Napisał piotrek0m Zobacz post
    Zrobiłem tak samo. Okno wysunięte 2 cm, prawidłowo podparte od spodu, tam jest duży zapas na podparcie i nic się nie dzieje. Po bokach rama znalazła się normalnie w warstwie ocieplenia i nic dodatkowego nie trzeba dawać. Montaż jak najbardziej akceptowany przez producenta okien.
    Zanim złoże właściwe ocieplenie to trochę czasu może minąć. Pytanie czy zanim wykonam właściwe ocieplenie to muszę zakładać wokół wystającej części ramy okna izolację?

  10. #10
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZEFORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    finlandia

    Zarejestrowany
    Feb 2005
    Skąd
    Siedlce
    Kod pocztowy
    08-110
    Posty
    13.110

    Domyślnie

    Cytat Napisał piotrek0m Zobacz post
    ...okno wysunięte 2 cm, prawidłowo podparte od spodu, tam jest duży zapas na podparcie i nic się nie dzieje....
    Chętnie zobaczę ten "duży zapas" na podparcie. Masz fotkę lub szkic przekroju okna z listwą? Bo w tych, których najczęściej montuję wysunięcie więcej niż o 1,5 cm powoduje, że jedna z krawędzi listwy wisi już w powietrzu. Także - ja ze swoim skromnym doświadczeniem opartym na szerszym kontakcie tylko z kilkoma firmami nie odważyłbym się wysuwać tak daleko idących wniosków..
    A Ty?! Widząc tonącego wyciągniesz rękę? czy smartfona..

  11. #11

    Domyślnie

    Ha ha ha duży zapas. Uśmiałem się. Uwierzyłbym gdybym taki kiedyś nie montował, teraz każdemu odradzam bo więcej z tym kłopotów niż to warte
    W profilach 70-75 mm realnie każde wysunięcie ponad 10-15 mm poza lico ściany jest już kłopotliwe, nawet gdy ściana jest z silki o innych materiałach lepiej nie wspominać
    Aerożel nie jest tani ale likwiduje ci 100% problemów w Twojej sytuacji. W zupełności wystarczy 5mm, będzie cieplejszy jak te 3 cm styropianu
    Nie masz kłopotów z podparciem, nie masz kłopotów z montażem i jest super
    Wystające okno możesz zostawić bez ocieplenia ale.... ale pamiętaj, padający deszcz będzie Ci wnikał pomiędzy pianę a ościeżnicę i walił z czasem do wnętrze - zwłaszcza jest to wskazane po wykonaniu tynków (żart jakby ktoś nie wiedział)
    Nadchodzi zima a wraz z nią śnieg i mróz - idealne warunki by cały montaż powtórzyć na wiosnę

  12. #12
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar piotrek0m
    Zarejestrowany
    Oct 2012
    Skąd
    Wrocław
    Posty
    2.222
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    148

    Domyślnie

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	IMG_9763a.jpg
Wyświetleń:	2620
Rozmiar:	90,4 KB
ID:	329928

    Okno wypoziomowane na podkładkach z tworzywa sztucznego, które zostały na zawsze. Okna 3 szybowe. Jeden rok spędziły w murze przed ociepleniem. Obecnie mam tynki wewnętrzne od ponad roku i elewację zewnętrzną około pół roku. Nie ma żadnych śladów jakiegokolwiek pękania obróbek wokół okna. Przy czym od wewnątrz zastosowano do obróbki listwy przyokienne.
    PLANETA 2 - dziennik budowy
    Projekt Planeta 2 / użytkowa 170 m2 + garaż 40 m2 / porotherm 24 P+W / ściany wełna 20 / podłoga styropian 14 / poddasze wełna 20 / kocioł Vitodens-222F / 100% ogrzewanie podłogowe

  13. #13
    ELITA FORUM (min. 1000)
    MMichal

    Zarejestrowany
    Mar 2012
    Skąd
    Bydgoszcz
    Kod pocztowy
    86-005
    Posty
    2.623

    Domyślnie

    Witam

    piotrek0m - wpadnij tutaj za 2-3 lata i zachwalaj dalej Twoje rozwiązanie - wybacz ale NIE jest ono dobre i tyle.
    Jeżeli Producent pozwolił na takie rozwiązanie chętnie poznam KTO to taki ?

    Pozdrawiam

  14. #14

    Domyślnie

    Cytat Napisał piotrek0m Zobacz post
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	IMG_9763a.jpg
Wyświetleń:	2620
Rozmiar:	90,4 KB
ID:	329928
    Okno wypoziomowane na podkładkach z tworzywa sztucznego, które zostały na zawsze. Okna 3 szybowe.....
    Tylko widzisz, na zdjęciu pokazany jest profil 80 mm albo szerszy (zastosowana 5 komorowa listwa podparapetowa już jest zdeformowana pod ciężarem okna) a w temacie mowa o oknie 70mm gdzie cofnięcie podparapetówki jest o około 10 mm mniejsze niż tutaj. I przy takiej konstrukcji okna i listwy wysunięcie nie powinno przekraczać 20 mm a w temacie jest mowa o 30 mm i to przy profilu 70 mm
    Posadowienie na podkładkach do szklenia jest bardzo często stosowane u dobrych montażystów i w tym, konkretnym przypadku cała listwa podparapetowa powinna i zapewne opiera się na podłożu.
    Przy 70 mm nie ma takiej szansy przy wysunięciu większym jak 10mm.
    Fakt, później przychodzi parapet wewnętrzny podsunięty pod okno i on (przy prawidłowym jego zamontowaniu i podklinowaniu przy samym oknie) stanie się dodatkowym podparciem dla okna) ale zanim to nastąpi... różnie może być.
    Ostatnio edytowane przez nikt ważny ; 07-09-2015 o 22:46

  15. #15
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar piotrek0m
    Zarejestrowany
    Oct 2012
    Skąd
    Wrocław
    Posty
    2.222
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    148

    Domyślnie

    Cytat Napisał MMichal Zobacz post
    Witam

    piotrek0m - wpadnij tutaj za 2-3 lata i zachwalaj dalej Twoje rozwiązanie - wybacz ale NIE jest ono dobre i tyle.
    Jeżeli Producent pozwolił na takie rozwiązanie chętnie poznam KTO to taki ?

    Pozdrawiam
    No ale o co chodzi, skoro wokół okien nie ma żadnych spękań? Tynk wewnętrzny ma ponad rok, więc że niby za 2 lata się pojawią? Okno stało rok na listwie, teraz są osadzone parapety wewnętrzne, które dodatkowo podpierają okno. Kupowałem okna w podwrocławskiej fabryce okien i ich ekipa to montowała, produkuje na profilach Schuco - można wygoglować. Obawiam się, że nie ma jedynie słusznych rozwiązań w montowaniu okien.
    PLANETA 2 - dziennik budowy
    Projekt Planeta 2 / użytkowa 170 m2 + garaż 40 m2 / porotherm 24 P+W / ściany wełna 20 / podłoga styropian 14 / poddasze wełna 20 / kocioł Vitodens-222F / 100% ogrzewanie podłogowe

  16. #16

    Domyślnie

    Cytat Napisał piotrek0m Zobacz post
    .....Obawiam się, że nie ma jedynie słusznych rozwiązań w montowaniu okien.....
    Obawiam się, ba! nawet jestem pewien, że zasady ogólne montażu istnieją i są zapisane w instrukcjach, od producenta po ITB czy innych instytutów

  17. #17
    ELITA FORUM (min. 1000)
    MMichal

    Zarejestrowany
    Mar 2012
    Skąd
    Bydgoszcz
    Kod pocztowy
    86-005
    Posty
    2.623

    Domyślnie

    Witam

    Cytat Napisał piotrek0m Zobacz post
    No ale o co chodzi, skoro wokół okien nie ma żadnych spękań? Tynk wewnętrzny ma ponad rok, więc że niby za 2 lata się pojawią? Okno stało rok na listwie, teraz są osadzone parapety wewnętrzne, które dodatkowo podpierają okno. Kupowałem okna w podwrocławskiej fabryce okien i ich ekipa to montowała, produkuje na profilach Schuco - można wygoglować. Obawiam się, że nie ma jedynie słusznych rozwiązań w montowaniu okien.
    Oczywiście, że nie ma i zawsze należy dopasować sposób wykonania montażu do danej sytuacji na budowie. Jednak są zasady, które MUSZĄ być spełnione bezwzględnie a jedną z nich jest odpowiednie trwałe podparcie okna - o czym pisałem.
    nikt ważny już pokazał Ci różnicę pomiędzy dwoma przypadkami to po pierwsze po drugie skoro masz listwy od wewnątrz to o jakie spękanie chcesz widzieć ? po trzecie rzuciłem okiem na Twój dziennik - masz szerszy profil wysunięty o maks 20mm więc cała listwa podokienna jest podparta na murze - mam taką nadzieję bo na zdjęciu to okno masz podparte w narożnikach a środek ? maksymalna odległość to 700mm - natomiast w kwestiach uszczelnienia i izolacji połączenia o przygotowaniu otworów nie wspominając - wybacz ale nie ma się czym chwalić - tak się montować nie powinno.


    Pozdrawiam

  18. #18

    Domyślnie

    Dodam jeszcze swoje parę słów.
    Zdarzało mi się dawniej zmieniać standardową listwę pod parapetowa na mocniejsza mocowaną zdecydowanie bardziej do wewnętrznej krawędzi profilu. Okno przy wysunięciu do 3 cm opierało się całkowicie na murze i taki montaz bez żadnych dodatkowych elementów mocujących wydawał się bardzo racjonalnym rozwiązaniem.... do czasu, aż zobaczył to dostawca okien i po konsultacji z dostawca profilu nie dopuścił takiego sposobu montażu jako prawidłowy.
    Teraz jeżeli wysuwamy cześć ramy okna to tylko na specjalnych do tego przeznaczonych elementach. ja polecam do takiego rozwiązania JB-D/L. Koszt jego elementów nie jest taki duży a zapewnia spokój.

  19. #19
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar piotrek0m
    Zarejestrowany
    Oct 2012
    Skąd
    Wrocław
    Posty
    2.222
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    148

    Domyślnie

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	JB-DL.jpg
Wyświetleń:	242
Rozmiar:	96,2 KB
ID:	330087

    Czy system JB-D/L to ta podpórka przedstawiona na zdjęciu?
    No nie uwierzę, że 2 liche wkręciki w kruchym porothermie zapewnią stabilniejsze podparcie niż listwa biegnąca przez całość?
    Ostatnio edytowane przez piotrek0m ; 09-09-2015 o 10:24
    PLANETA 2 - dziennik budowy
    Projekt Planeta 2 / użytkowa 170 m2 + garaż 40 m2 / porotherm 24 P+W / ściany wełna 20 / podłoga styropian 14 / poddasze wełna 20 / kocioł Vitodens-222F / 100% ogrzewanie podłogowe

  20. #20

    Domyślnie

    Cytat Napisał piotrek0m Zobacz post
    ...No nie uwierzę, że 2 liche wkręciki ...
    Czy kiedykolwiek widziałeś na oczy te "liche" wkręciki ?
    I chodzi o to, ze u autora tematu nie ma szasny by listwa podparapetowa była na mrze cała swoją głebokością przy założeniu 3 cm wysunięcia i profila 7 cm.
    Ostatnio edytowane przez nikt ważny ; 09-09-2015 o 11:18 Powód: literówka

Strona 1 z 11

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony