dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 19 z 19
  1. #1

    Domyślnie Uziom fundamentowy

    Plan w skrócie jest następujący: w ławie będzie puszczona bednarka ocynkowana (w betonie i tak nic z tego ocynku nie zostanie ). Ustawiona na sztorc, puszczona po całym obwodzie domu, przymocowana do zbrojenia drutem wiązałkowym co 1,5-2 metry, na dystansach, aby co najmniej 5cm otuliny było, skręcana zaciskami na każdym łączeniu. Wyjście bednarki: w miejscu tablicy, w czterech narożnikach domu i... tu się pojawia pierwsze pytanie: oba kominy będą miały stalowe wkłady, czy wypuszczać bednarkę jako uziom dla nich, jeśli będzie instalacja odgromowa? Wyjście z ławy: 20 cm w betonie i 20 cm poza zabezpieczone jakimś lepikiem, czy może być dysperbit? Następnie skupmy się tylko na bednarce pod tablicę. Będzie ona puszczona przy ścianie fundamentowej i będzie przechodziła przez chudy beton (podłoga na gruncie, piszę bo każdy inaczej to określa...) jak wygląda kwestia zabezpieczenia przejścia przez beton w tym miejscu? Czy bednarkę przechodzącą przez chudy beton puszczamy w jakiejś tuleji czy innej ochronie, czy tak samo smarujemy jakimś lepikiem (styropian...). Kolejna rzecz to na ile skuteczna jest powłoka cynku na bednarce przy samym kontakcie z ziemią. Nie lepiej miedź, albo raczej stal pomiedziowana albo nierdzewka? Nie chciałbym, żeby okazało się, że za 10 lat bednarka jest przeżarta korozją...

  2. #2

    Domyślnie

    Wujek google jest bardzo pomocny, ale trzeba chcieć.

    https://www.google.pl/search?client=...UTF-8&oe=UTF-8
    Murarz i leśnik to nie rzemieślnik.
    A malarz to paprok, że o hydrauliku nie wspomnę.

  3. #3
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    kamil929

    Zarejestrowany
    May 2014
    Skąd
    Jasło
    Kod pocztowy
    38-200
    Posty
    173

    Domyślnie

    Wyjścia z ławy fundamentu:
    - najlepiej 5 wyjść, po 1 na każdy róg budynku i wyjście do GSU
    - każde wyjście to bednarka, można pomalować dysperbitem, można dodatkowo dać taśmę izolacyjną. Dysperbit + taśma i bednarka nie zgnije. Połączenie z fundamentem najlepiej spawać.
    - można wbić dodatkowe szpilki (im bardziej piaszczysta gleba tym więcej)
    - z bednarki w fundamencie można całkiem zrezygnować i użyć zbrojenia ale wtedy należy należy je odpowiednio pospawać.
    - nie bać się spawarki. Bardzo użyteczne narzędzie przy robieniu połączeń w uziomie fundamentowym.

  4. #4
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    anetgus

    Zarejestrowany
    Mar 2016
    Skąd
    Tarnowskie Góry
    Kod pocztowy
    42-609
    Posty
    6

    Domyślnie

    Cytat Napisał kamil929 Zobacz post
    Wyjścia z ławy fundamentu:
    - najlepiej 5 wyjść, po 1 na każdy róg budynku i wyjście do GSU
    - każde wyjście to bednarka, można pomalować dysperbitem, można dodatkowo dać taśmę izolacyjną. Dysperbit + taśma i bednarka nie zgnije. Połączenie z fundamentem najlepiej spawać.
    - można wbić dodatkowe szpilki (im bardziej piaszczysta gleba tym więcej)
    - z bednarki w fundamencie można całkiem zrezygnować i użyć zbrojenia ale wtedy należy należy je odpowiednio pospawać.
    - nie bać się spawarki. Bardzo użyteczne narzędzie przy robieniu połączeń w uziomie fundamentowym.
    1. Dlaczego 5 a nie 6 ? albo 10 ? może tak to się wylicza ile trzeba ?
    2. zgoda
    3. Po co te szpilki ?
    4. Właśnie fachowo to się jednak daje tą bednarkę - koszt minimalny ale w zakresie ochrony przeciwprzepięciowej dużo daje.

  5. #5
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    kamil929

    Zarejestrowany
    May 2014
    Skąd
    Jasło
    Kod pocztowy
    38-200
    Posty
    173

    Domyślnie

    Cytat Napisał anetgus Zobacz post
    1. Dlaczego 5 a nie 6 ? albo 10 ? może tak to się wylicza ile trzeba ?
    2. zgoda
    3. Po co te szpilki ?
    4. Właśnie fachowo to się jednak daje tą bednarkę - koszt minimalny ale w zakresie ochrony przeciwprzepięciowej dużo daje.
    1 - 5 wyjść umożliwia użycie uziomu fundamentowego do ewentualnej odgromówki. Koszt minimalny a ich obecność wobec późniejszego otoku nieoceniona.
    3 - Dla polepszenia Re. Nie zawadzi, zwłaszcza jeśli jest piaszczysty grunt.
    4 - Spawane zbrojenie również jest fachowo. Z elektrycznego punktu widzenia dowiązana bednarka do zbrojenia i samo zbrojenie to to samo. W moim przekonaniu najważniejsze są spawy. Czy dysponujesz materiałami z pomiarów dla porównania Re uziomów fundamentowych wykorzystujących bednarkę oraz zbrojenie ?

  6. #6
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Mareks77
    Zarejestrowany
    Jun 2011
    Skąd
    Zielona Góra
    Kod pocztowy
    65-001
    Posty
    6.310

    Domyślnie

    1. Wylicza się ale w tym przypadku wyjść robisz ile potrzebujesz.
    3. W gruncie piaszczystym można nie uzyskać zadowalających wyników dlatego robi się pomiary i w razie czego dobija szpilki aby polepszyć wynik.
    4. Oszczędności w tej dziedzinie mogą się kiedyś zemścić powodując większe straty.

    Poza tym jak wiesz lepiej to się nie pytaj a później nie oceniaj.
    Dom Opałek 1G z poddaszem użytkowym. 145m2 powierzchni użytkowej. Podłogówka 90m2, reszta to 9 grzejników.
    Piec Vaillant 206/5-5 + Moduł mieszacza VR61/4 + Regulator CM470/4 + VIH R120 + Grupa pompowa z siłownikiem do ogrzewania podłogowego Thermix MEIBES.

    Jeśli pomogłem kliknij......to nic nie kosztuje.

  7. #7
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    kamil929

    Zarejestrowany
    May 2014
    Skąd
    Jasło
    Kod pocztowy
    38-200
    Posty
    173

    Domyślnie

    Cytat Napisał kamil929 Zobacz post
    1 - 5 wyjść umożliwia użycie uziomu fundamentowego do ewentualnej odgromówki. Koszt minimalny a ich obecność wobec późniejszego otoku nieoceniona.
    [......]
    Ilość się wyznacza. Norma to określa. W przypadku budynków jednorodzinnych 4 na odgromówkę niemal zawsze wystarcza.

  8. #8

    Domyślnie

    Trzy pytania do rysunku. Mam nadzieję, że się otworzy.
    Legenda, kolor:
    czarny - ławy
    czerwony - dach
    niebieski - bednarka
    brązowy - skrzynka w granicy i tablica rozdzielcza
    niebieski gruby - odejścia bednarki do zwojów z dachu
    fioletowy - propozycje

    1. Czy jest sens tworzyć dodatkowe oczko poprzez podział większego na dwa (kolor fioletowy w środku domu)? Długość domu ~18m szerokość 10m.
    2. Czy będzie skuteczniejsze: wyprowadzenie bednarki z uziomu fundamentowego i połączenie go ze skrzynką w ogrodzeniu, czy połączenie go z tablicą rozdzielczą (kolor fioletowy po lewej). Pomiędzy skrzynką w ogrodzeniu a tablicą będzie YKY5x10.
    3. Dodatkowo czy jest sens tworzyć drugie oczko z bednarki (to po lewej poza obrysem dachu), czy puścić bednarkę po ławach, które idą po obrysie dachu, z odgałęzieniem do skrzynki elektrycznej/tablicy rozdzielczej.

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	aosqSx.jpg
Wyświetleń:	142
Rozmiar:	55,3 KB
ID:	351080

  9. #9

    Domyślnie

    Co projektant na to ?
    Punkt drugi jest jedną wielką bzdurą, tylko nie wiem, kto jest tego autorem
    Murarz i leśnik to nie rzemieślnik.
    A malarz to paprok, że o hydrauliku nie wspomnę.

  10. #10
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Mareks77
    Zarejestrowany
    Jun 2011
    Skąd
    Zielona Góra
    Kod pocztowy
    65-001
    Posty
    6.310

    Domyślnie

    Zakład energetyczny z reguły nigdy nie łączy obwodu PE i uziemienia przyłączanego budynku do swojego uziemienia w skrzynce na granicy działki.
    Przewód od domu do skrzynki na granicy to według mnie wystarczająco 4 x 10mm2, a ewentualna 5 żyła nie zostanie podłączona i zostanie jako rezerwowa Rozdziału na obwody N i PE dokonuje się w głównej rozdzielnicy domu poprzez zastosowanie zabezpieczenia różnicowo-prądowego oraz połączenie utworzonego w ten sposób obwodu PE do GSU czyli bednarki w pomieszczeniu technicznym do którego połączone są także wszelkie instalacje.
    Jeśli w środku budynku jest komin z wkładem stalowym to utwórz to dodatkowe oczko i wypuść bednarkę w miejscu fundamentu komina.
    Dom Opałek 1G z poddaszem użytkowym. 145m2 powierzchni użytkowej. Podłogówka 90m2, reszta to 9 grzejników.
    Piec Vaillant 206/5-5 + Moduł mieszacza VR61/4 + Regulator CM470/4 + VIH R120 + Grupa pompowa z siłownikiem do ogrzewania podłogowego Thermix MEIBES.

    Jeśli pomogłem kliknij......to nic nie kosztuje.

  11. #11
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    kamil929

    Zarejestrowany
    May 2014
    Skąd
    Jasło
    Kod pocztowy
    38-200
    Posty
    173

    Domyślnie

    Cytat Napisał Mareks77 Zobacz post
    Zakład energetyczny z reguły nigdy nie łączy obwodu PE i uziemienia przyłączanego budynku do swojego uziemienia w skrzynce na granicy działki.
    Przewód od domu do skrzynki na granicy to według mnie wystarczająco 4 x 10mm2, a ewentualna 5 żyła nie zostanie podłączona i zostanie jako rezerwowa Rozdziału na obwody N i PE dokonuje się w głównej rozdzielnicy domu poprzez zastosowanie zabezpieczenia różnicowo-prądowego oraz połączenie utworzonego w ten sposób obwodu PE do GSU czyli bednarki w pomieszczeniu technicznym do którego połączone są także wszelkie instalacje.
    Jeśli w środku budynku jest komin z wkładem stalowym to utwórz to dodatkowe oczko i wypuść bednarkę w miejscu fundamentu komina.
    - ZE nie łączy PE od WLZ z uziomem złącza. Nic mu do tego. Jednak elektrycy często robią to połączenie.
    - 4x10mm2 dla aluminium również ?
    - Co ma RCD do podziału PEN ?
    - Podzielić PEN można przed rozdzielnicą.
    - Jeżeli uziom fundamentowy robi nie-elektryk to powinien po prostu dać jedno z wyprowadzeń w okolicy przyszłej GSU. Tyle. Resztę powinien zrobić elektryk.
    - Kwestia uziemienia stalowego komina wydaje mi się ciekawa i warta uzgodnienia. Osobiście uważam, że nie tyle uziemianie komina w kotłowni co łączenie go na dachu z odgromówką jest nierozsądne. Wprowadzamy w ten sposób prąd piorunowy do środka domu. Czy nie lepiej zwyczajnie objąć piec (i komin w związku z tym) przewodem wyrównawczym ?

  12. #12
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Mareks77
    Zarejestrowany
    Jun 2011
    Skąd
    Zielona Góra
    Kod pocztowy
    65-001
    Posty
    6.310

    Domyślnie

    Cytat Napisał kamil929 Zobacz post
    - ZE nie łączy PE od WLZ z uziomem złącza. Nic mu do tego. Jednak elektrycy często robią to połączenie.
    - 4x10mm2 dla aluminium również ?
    - Co ma RCD do podziału PEN ?
    - Podzielić PEN można przed rozdzielnicą.
    - Jeżeli uziom fundamentowy robi nie-elektryk to powinien po prostu dać jedno z wyprowadzeń w okolicy przyszłej GSU. Tyle. Resztę powinien zrobić elektryk.
    - Kwestia uziemienia stalowego komina wydaje mi się ciekawa i warta uzgodnienia. Osobiście uważam, że nie tyle uziemianie komina w kotłowni co łączenie go na dachu z odgromówką jest nierozsądne. Wprowadzamy w ten sposób prąd piorunowy do środka domu. Czy nie lepiej zwyczajnie objąć piec (i komin w związku z tym) przewodem wyrównawczym ?
    Elektrycy posiadający klucze do skrzynek często gęsto robią rożne rzeczy......najgorzej trafić na takiego przemądrzałego.
    Nic im do WLZ i instalacji ale skrzynka i jej uziom są ich a to już delikatna różnica.
    Jeśli komin z wkładem stalowym znajduje się w kotłowni to wypuszczanie bednarki jest zbędne gdyż właśnie w tym pomieszczeniu zazwyczaj znajduje się GSU., ale jeśli komin mieści się w salonie to lepiej wypuścić bednarkę z fundamentu niż ciągnąć przewód go GSU.
    Myślę że inwestorowi bardziej chodzi o to połączenie niż o łączenie komina na dachu z instalacją odgromową.
    .
    Ostatnio edytowane przez Mareks77 ; 29-03-2016 o 09:29
    Dom Opałek 1G z poddaszem użytkowym. 145m2 powierzchni użytkowej. Podłogówka 90m2, reszta to 9 grzejników.
    Piec Vaillant 206/5-5 + Moduł mieszacza VR61/4 + Regulator CM470/4 + VIH R120 + Grupa pompowa z siłownikiem do ogrzewania podłogowego Thermix MEIBES.

    Jeśli pomogłem kliknij......to nic nie kosztuje.

  13. #13
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    krzcel

    Zarejestrowany
    Jul 2014
    Skąd
    śląsk górny/małopolska
    Posty
    517

    Domyślnie

    Cytat Napisał Mareks77 Zobacz post
    ....Rozdziału na obwody N i PE dokonuje się w głównej rozdzielnicy domu poprzez zastosowanie zabezpieczenia różnicowo-prądowego .
    1. Czy może kolega rozwinąć tą myśl, tzn. chciałbym się dowiedzieć jak użyć zabezpieczenia różnicowo-prądowego do rozdzielenia PEN na PE i N?
    2. Proszę sobie sprawdzić co oznacza w elektrotechnice pojęcie obwód.
    trolla nie należy karmić – czyli że nie należy z nim w ogóle wchodzić w jakąkolwiek polemikę.

  14. #14
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Mareks77
    Zarejestrowany
    Jun 2011
    Skąd
    Zielona Góra
    Kod pocztowy
    65-001
    Posty
    6.310

    Domyślnie

    Cytat Napisał krzcel Zobacz post
    1. Czy może kolega rozwinąć tą myśl, tzn. chciałbym się dowiedzieć jak użyć zabezpieczenia różnicowo-prądowego do rozdzielenia PEN na PE i N?
    2. Proszę sobie sprawdzić co oznacza w elektrotechnice pojęcie obwód.
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	1.png
Wyświetleń:	81
Rozmiar:	4,2 KB
ID:	352592

    krzcel@ Teraz już wiesz co to obwód, rozdział PEN i zabezpieczenie.
    Ty taki nieomylny jesteś.
    Może mój skrót myślowy był nieopatrzny ale myślę że wszyscy wiedzą o co chodzi.
    Dom Opałek 1G z poddaszem użytkowym. 145m2 powierzchni użytkowej. Podłogówka 90m2, reszta to 9 grzejników.
    Piec Vaillant 206/5-5 + Moduł mieszacza VR61/4 + Regulator CM470/4 + VIH R120 + Grupa pompowa z siłownikiem do ogrzewania podłogowego Thermix MEIBES.

    Jeśli pomogłem kliknij......to nic nie kosztuje.

  15. #15

    Domyślnie

    Cytat Napisał Mareks77 Zobacz post
    Jeśli komin z wkładem stalowym znajduje się w kotłowni to wypuszczanie bednarki jest zbędne gdyż właśnie w tym pomieszczeniu zazwyczaj znajduje się GSU., ale jeśli komin mieści się w salonie to lepiej wypuścić bednarkę z fundamentu niż ciągnąć przewód go GSU.
    Myślę, że jeśli komin jest w salonie to pewnie do kominka a więc w nowym domu z reguły ceramiczny. Stalowe wkłady do przewodów dymowych to raczej w starych budynkach się wkłada żeby ten komin np. uszczelnić.
    Stalowy wkład w kotłowni z kolei pewnie przewidziano do kotła gazowego - to wtedy go do GSU a nad dachem umieścić w przestrzeni chronionej zwodu, aczkolwiek można też wybrać wkład z tworzywa, odejdą wtedy wszelkie dylematy co do połączeń

  16. #16
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    dancos

    Zarejestrowany
    Dec 2016
    Skąd
    Warszawa
    Kod pocztowy
    00-830
    Posty
    48

    Domyślnie

    Małe pytanko. Czy mogę do tych wystających prętów przyspawać bednarkę. Naturalnie nie pomyślałem o tym w chwili wylewania fundamentów


  17. #17
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Remiks
    Zarejestrowany
    Dec 2011
    Kod pocztowy
    58-560
    Posty
    4.686
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    16

    Domyślnie

    Cytat Napisał dancos Zobacz post
    Małe pytanko. Czy mogę do tych wystających prętów przyspawać bednarkę. Naturalnie nie pomyślałem o tym w chwili wylewania fundamentów

    Jeśli te pręty są pospawane ze zbrojeniem ławy to możesz tak zrobić, jeśli prety zbrojenia są wiązane tylko drutem wiązałkowym to raczej lipny uziom wyjdzie.
    Aby być mądrym, nie wystarczy mieć wiele ksiąg: osioł dźwigający na grzbiecie wiele książek nie jest przez to mądrzejszy.
    Mark Twain "Nigdy nie dyskutuj z idiotą! Najpierw sprowadzi Cię do swojego poziomu, a potem pokona doświadczeniem... "

  18. #18
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    dzawadzk

    Zarejestrowany
    Jun 2017
    Skąd
    Wielgolas Brzeziński
    Posty
    8

    Domyślnie

    Cześć,

    Zrobiłem uziom fundamentowy.
    Bednarka został wypuszczona z ław w trzech miejscach. Dwa z nich będą pod piorunochron, a jedno pod GSU.
    Tam gdzie bednarka wychodzi z betony (20 cm poniże i 20 cm powyżej) została zaciągnięta rura termokurczliwa z klejem.
    Jednakże zauważyłem że o ile na długości termokurcz trzyma dobrze to w miejscu gdzie się kończy nie przystaje do bednarki na tyle ściśle jak to chyba powinno być. To miejsce zabezpieczyłem jeszcze taśmą samowulkanizacyjną.
    Czy tak jest ok?

    Pzdr,
    Damian

  19. #19

    Domyślnie

    Ja użyłem pasków papy termozgrzewalnej ... owijasz jak bandażem, podgrzewasz i topisz tak by ładnie przylegała do bednarki, można użyć grubej rękawicy i dokładnie dociskać i formować, jednak można się poparzyć.
    Dom przy Głogowej 3 ... 120 mkw P.U. + garaż + kotłownia, 24 cm silikatu na ściany, 20 cm grafitu pod tynkiem, 20 cm pianki PUR pod dachówką, 10 cm pianki PIR na fundamencie, 15 cm grafitu pod nogami. 12 cm betonu nad głową, 100 % podłogówki, wentylacja mechaniczna z rekuperacją, pakiety 3-szybowe, ciepło sieciowe ... przewidywane 39 W/mkw ... naciągane energooszczędne ... NIE dla jednakowych kolorów dachu i elewacji ... STOP dla braku poszanowania indywidualności ...

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony