dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 2
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 24
  1. #1

    Domyślnie Ktory kociol wybrac? Dom 105m2

    Witam

    Niedlugo bede posiadaczem domu 105m2 w stanie surowym zamknietym. Czeka mnie montaz instalacji grzewczej, elektrycznej etc. oraz wykonczenie.
    Kompletnie nie znam sie na kotlach i pomimo ze spedzilem kilkanascie godzin czytajac na ich temat nadal nie mam pojecia co wybrac. Udalo mi sie moj wybor zmnieszyc do kilku kotlow i mam nadzieje,ze wy macie juz jakies rozeznanie w tych sprawach. Wybor padl na kotly na ekogroszek z podajnikiem.
    Zalezy mi na wygodzie, mozliwosci otrzymywania alertow (ew.sterowania) na telefon. W przyszlosci Chcialbym podlaczyc do pieca termostat NEST lub podobny aby poeksperymentowac z automatyka i rozwiazaniami inteligentnych domow.

    Wybor padl na kotly o mocy 12-15kw (w zaleznosci od producenta)

    Rozwazam zakup:

    DEFRO KOMFORT EKO DUO PZ
    TERMO-TECH AQUA DUO
    SKAM-P Premium ze sterownikiem bruli
    Ogniwo Eko Plus (ze wzgledu na sterownik eCoal)

    Dom na dole ma ogrzewanie podlogowe + lazienka na gorze
    Grzejniki na gorze w pokojach
    Piec ma tez podgrzewac wode.

    Z gory przepraszam za brak polskiej czcionki ale pisze na systemie z jezykiem angielskim. Prosilbym was o jakies podpowiedzi. Najbardziej mi zalezy aby piec byl elastyczny pod wzgledem paliwa. Chodzi mi o to aby nie byl to tylko piec na ekogroszek ale z dobrym rusztem awaryjnym. Moze sa lepsze piece niz te ktore wymienilem?

  2. #2
    ELITA FORUM (min. 1000)
    cezary.pl

    Zarejestrowany
    Jan 2015
    Skąd
    Puszcza Stromecka
    Posty
    2.100

    Domyślnie

    To świetna koncepcja. Sterowanie spalaniem czarnego złota za pośrednictwem satelity.
    Ostatnio edytowane przez cezary.pl ; 22-03-2016 o 19:02
    Mieszkam w parterówce bez kominów, 123 m2
    Dach: płyta warstwowa PIR 160/200, więźba dachowa z betonu i stali.
    Ściany: BK H+H i 200mm grafitu Etixx.
    Podłoga: 140mm płyty PIR, jastrych anhydrytowy.
    Rekuperator o3ozon 400m3/h
    Ogrzewanie 100% podłogowe i CWU zasilane z bufora 1000l
    Gruntowa PC Konceptus 7 kW zasila bufor.
    Poziome dolne źródło 150 mb PE32 w kurzawce.
    Awaryjnie w buforze grzałki elektr. 8 kW + 2 kW.
    Biokominek na etanol.
    PV 7,3 kWp na gruncie.

  3. #3

    Domyślnie

    Cytat Napisał godspeed Zobacz post
    Zalezy mi na wygodzie
    i chcesz zainstalować kocioł węglowy w nowym domu? dlaczego?
    grzane 123 m2 || 3,2 kW || bez urządzeń dymiących || COP 1 || PV

    NIE DLA WĘGLA W NOWYCH DOMACH || ZDECYDOWANIE NIE POLECAM KALORYFERÓW REGULUS

  4. #4
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar link2jack
    Zarejestrowany
    Jan 2015
    Skąd
    WZY / ES
    Kod pocztowy
    96-330
    Posty
    1.360

    Domyślnie

    Spędziłeś kilkanaście godzin na czytaniu o kotłach i po tej lekturze nie odszedłeś do wniosku że do nowego i takiego małego domku kocioł na węgiel to nieuzasadniony pomysł? Po drugie czemu w nowym domu grzejniki? Czyżbyś wierzył w wpływ podłogowki na zdrowie lub tym podobne bzdury?
    [SIZE=1]~160m2 użyt. Reksio2G
    OZC=6.6KW, zapotrzebowanie na ciepło=12,8MWh/rok (obliczenia dla: 23*C), w domu: 21,5-22,5*C.
    Panasonic T-CAP-F-9KW, Krzywa: -15/+40@+15/+28. Sterowanie: EurosterQ7, CWU (ermet) dwa razy dziennie do 45*C. G12W-PGE
    Ściana: U=0,13(porotherm30+20cm 0,031), Skosy: U=0,14(25cm pianki Polychem) Sufit: U=0,10(10cm pianki+30 wełny), Okna: U=0,9-1,1 (31m2), Podłoga aż U=0,19. WM. 100% podłogówki 4,5cm. +Jotul I570 do 10 odpaleń na rok

  5. #5

    Domyślnie

    Cytat Napisał Värmepumpsägare Zobacz post
    i 12-15kW na 105m2...
    hehe. u mnie najwyższe obciążenie w tym roku to 2,25 kW na 123 m2 (zmierzone kWh na dobę podzielone przez 24 h). i właściwie to nie obciążenie samego domu, ale moc potrzebna do rozgrzania płyty fundamentowej i stropu - następnego dnia przy podobnej temperaturze zewnętrznej było już o kilkadziesiąt procent mniej. do tego należałoby dodać kilkaset W na CWU.
    grzane 123 m2 || 3,2 kW || bez urządzeń dymiących || COP 1 || PV

    NIE DLA WĘGLA W NOWYCH DOMACH || ZDECYDOWANIE NIE POLECAM KALORYFERÓW REGULUS

  6. #6

    Domyślnie

    Panowie odpowiadajac na wasze pytania.

    Chce wrzucic piec weglowy do domu poniewaz mam mozliwosc kupna wegla po bardzo okazyjnych cenach czego nei moge powiedziec o zadnym innym surowcu. Mam nadzieje ze rozumiecie ze wzgledy ekonomiczne tutaj wygrywaja.

    W domu na parterze jest podlogowka, ale na gorze podlogowka jest tylk ow lazience. Stad w pozostalych pomieszczeniach chcialem zainstalowac grzejniki. Dotatkowo w garazu, ktorego nie uwzglednilem podajac metraz.

    Dziwicie mi sie ze chcialem piec 12-15kw ale przeciez na rynku to sa mocowo najmniejsze piece z rusztem awaryjnym. Mniejsze albo sa bez rusztu awaryjnego albo poprostu ich nie ma.

    @imrahil jaka moc pieca w takim razie proponujesz?

  7. #7

    Domyślnie

    Cytat Napisał godspeed Zobacz post
    Panowie odpowiadajac na wasze pytania.

    Chce wrzucic piec weglowy do domu poniewaz mam mozliwosc kupna wegla po bardzo okazyjnych cenach czego nei moge powiedziec o zadnym innym surowcu. Mam nadzieje ze rozumiecie ze wzgledy ekonomiczne tutaj wygrywaja.

    W domu na parterze jest podlogowka, ale na gorze podlogowka jest tylk ow lazience. Stad w pozostalych pomieszczeniach chcialem zainstalowac grzejniki. Dotatkowo w garazu, ktorego nie uwzglednilem podajac metraz.

    Dziwicie mi sie ze chcialem piec 12-15kw ale przeciez na rynku to sa mocowo najmniejsze piece z rusztem awaryjnym. Mniejsze albo sa bez rusztu awaryjnego albo poprostu ich nie ma.

    @imrahil jaka moc pieca w takim razie proponujesz?
    Jeśli masz dostę to tylko gaz ziemny. Kocioł kondensacyjny 1,9-12 kw. Mniejszego nie kupisz.

  8. #8
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    anape9

    Zarejestrowany
    Oct 2010
    Skąd
    Częstochowa
    Kod pocztowy
    42-200
    Posty
    33

    Domyślnie

    Cytat Napisał Värmepumpsägare Zobacz post
    Tyle ze drogi patryjoto gaz jest ruski.... wegiel Polski... troszke konsekwencji moze, w watkach?

    No i okazyjna cena.
    Na zawsze i do końca życia ? Dlaczego kierujemy się zasadą " tu i teraz " ? a za 5 lat jak dostęp do okazyjnie kupowanego węgla się skończy to z uwagi na wszechstronność paleniska smieciami będzie palił ????

  9. #9
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar wayne2mike
    Zarejestrowany
    Nov 2015
    Skąd
    Wtelno
    Kod pocztowy
    86-011
    Posty
    193

    Domyślnie

    Cytat Napisał godspeed Zobacz post
    Kompletnie nie znam sie na kotlach i pomimo ze spedzilem kilkanascie godzin czytajac na ich temat nadal nie mam pojecia co wybrac.
    Może faktycznie zapoznaj się z innymi żródłami ciepła, chyba że domek który wznosisz to lepianka ze strzechą ( sorki za słownictwo ).
    Dwa razy się zastanów chyba że masz na tyle siana, że za 2 lata ocieplisz chatke i zmienisz się z górnika w ekologa.
    Ale nie o to pytałeś na wstępie
    Kocioł Galmet EKO GT KWP M 17 kw, domek kostka z 1983r, 2 piętra, 10m x 10m, powierzchnia grzewcza 170m2 + 6m2 (altana)
    Ściany styro 8cm, fundamenty NIE ocieplone, dach styro 15 (w najgrubszym punkcie 35cm, wykonany spadek), okna stare z dwiema szybami zespolonymi wstawione po staremu
    Temp w domu 22-23, kotłownia odrębnie po za domem
    Palę mieszanką miału i eko groszku 2:1

  10. #10

    Domyślnie

    Cytat Napisał Värmepumpsägare Zobacz post
    Tyle ze drogi patryjoto gaz jest ruski.... wegiel Polski... troszke konsekwencji moze, w watkach?

    No i okazyjna cena.
    Pumpernikiel, daj sobie siana!

  11. #11

    Domyślnie

    Cytat Napisał godspeed Zobacz post
    @imrahil jaka moc pieca w takim razie proponujesz?
    jeśli założysz że dom to 50-60 W/m2 to wychodzi 6 kW + 1 kW CWU, czyli w sumie 7 kW. a najlepiej zrobić OZC i się wszystkiego dowiedzieć, także o ewentualnej opłacalności pogrubienia izolacji czy instalacji WM z odzyskiem ciepła
    grzane 123 m2 || 3,2 kW || bez urządzeń dymiących || COP 1 || PV

    NIE DLA WĘGLA W NOWYCH DOMACH || ZDECYDOWANIE NIE POLECAM KALORYFERÓW REGULUS

  12. #12
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar SUSPENSER
    Zarejestrowany
    Sep 2006
    Skąd
    Miłoszyce
    Kod pocztowy
    55-220
    Posty
    7.106

    Domyślnie

    Cytat Napisał godspeed Zobacz post
    Dziwicie mi sie ze chcialem piec 12-15kw ale przeciez na rynku to sa mocowo najmniejsze piece z rusztem awaryjnym. Mniejsze albo sa bez rusztu awaryjnego albo poprostu ich nie ma.
    U mnie są z rusztem kotły o mocy 8 kW.
    Jeśli się ze mną nie zgodzisz i przekonasz mnie argumentami do zmiany poglądu będę Ci wdzięczny za wyprowadzenie z błędu

  13. #13
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar link2jack
    Zarejestrowany
    Jan 2015
    Skąd
    WZY / ES
    Kod pocztowy
    96-330
    Posty
    1.360

    Domyślnie

    Cytat Napisał wg39070 Zobacz post
    Pumpernikiel, daj sobie siana!
    W którym to wątku wg39070 nie uczestniczy to w każdym przynajmniej obraża. Pomijam jego mało rozsądne "podpowiedzi".
    [SIZE=1]~160m2 użyt. Reksio2G
    OZC=6.6KW, zapotrzebowanie na ciepło=12,8MWh/rok (obliczenia dla: 23*C), w domu: 21,5-22,5*C.
    Panasonic T-CAP-F-9KW, Krzywa: -15/+40@+15/+28. Sterowanie: EurosterQ7, CWU (ermet) dwa razy dziennie do 45*C. G12W-PGE
    Ściana: U=0,13(porotherm30+20cm 0,031), Skosy: U=0,14(25cm pianki Polychem) Sufit: U=0,10(10cm pianki+30 wełny), Okna: U=0,9-1,1 (31m2), Podłoga aż U=0,19. WM. 100% podłogówki 4,5cm. +Jotul I570 do 10 odpaleń na rok

  14. #14
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar fotohobby
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    Rybnik
    Posty
    18.607
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    4

    Domyślnie

    Cytat Napisał link2jack Zobacz post
    W którym to wątku wg39070 nie uczestniczy to w każdym przynajmniej obraża. Pomijam jego mało rozsądne "podpowiedzi".
    To już lepiej dla tego Forum, żeby obrazał, niż "doradzał"
    parterówka, płyta fundamentowa, 10cm XPS pod i 10cm EPS na płycie, silikat 18cm, 20 cm grafitowego EPS na ścianach, 5cm wełny i 30 cm celulozy na stropie. Rekuperator Kinetic 250, kocioł kondensacyjny Immergas Victrix 12kW, PV 4,27kWp na SolarEdge

  15. #15

    Domyślnie

    Panowie dziekuje za wszystkie podpowiedzi. Troche mi otworzyliscie oczy aczkolwiek co do gazu ziemniego niestety najblizsze przylacze jest 400m od mojego domu. W tym wypadku jak widzicie pozostaje mi opcja latania po sasiadach i zbiorka chetnych na gazowe ogrzewanie. I jesli troche ich bedzie moze bede mogl liczyc na to ze podciagna nam to przylacze na ich wlasny koszt. W przeciwnym wypadku cena kazdego metra (jesli odleglosc od przylacza jest wyzsza niz 15m) to 70zl. Takze za takie pieniadze to moglbym juz sobie walnac pompe ciepla (jesli chcialbym indywidualnie).

    Mam chyba dwa wyjscia.
    Jesli uda sie z gazem to jednak sklonic sie ku niemu i moze kupic piec kondensacyjny.
    Jesli nie to kociol na ekogroszek SKAM-P Plus 7kW z palnikiem obrotowym ardeo AZP i sterownikiem SPPv2

    Ma ktos z was doswiadczenia jesli chodzi o wystepowanie do gazowni o podciagniecie przylacza do domu i jak chetni sa do takich zabiegow?

  16. #16
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Mareks77
    Zarejestrowany
    Jun 2011
    Skąd
    Zielona Góra
    Kod pocztowy
    65-001
    Posty
    6.300

    Domyślnie

    Do tak dużych prac gazownia jest raczej niechętna a jej chęć rośnie w miarę wzrostu chętnych z twojej okolicy.
    Występowałeś do nich o warunki przyłączenia?
    Coś napisali?
    Dom Opałek 1G z poddaszem użytkowym. 145m2 powierzchni użytkowej. Podłogówka 90m2, reszta to 9 grzejników.
    Piec Vaillant 206/5-5 + Moduł mieszacza VR61/4 + Regulator CM470/4 + VIH R120 + Grupa pompowa z siłownikiem do ogrzewania podłogowego Thermix MEIBES.

    Jeśli pomogłem kliknij......to nic nie kosztuje.

  17. #17

    Domyślnie

    Jeszcze nie wystepowalem. Wlasnie wypelniam wniosek i prawdopodobnie zaraz po swietach udam sie do nich.

  18. #18
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Symeonvii

    Zarejestrowany
    Dec 2015
    Skąd
    Sucha Beskidzka
    Kod pocztowy
    34-200
    Posty
    11

    Domyślnie

    A gdzie można zrobić takie OZC?

  19. #19
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Konsultant Viessmann
    Zarejestrowany
    Nov 2015
    Skąd
    Wrocław
    Kod pocztowy
    53-015
    Posty
    4.026
    Kompletna oferta systemów grzewczych i chłodniczych Twój dostawca systemów grzewczych dla wszystkich obszarów zastosowań: Pompy ciepła | Kotły kondensacyjne | Systemy solarne | Fotowoltaika | Kogeneracja | Rekuperacja | Technika chłodnicza www.viessmann.pl

    Domyślnie

    Witam,

    Co do całej dyskusji proszę też wziąć pod uwagę fakt, że niektóre regiony (np Kraków i okolice) wprowadzają zakaz spalania paliw stałych, nieważne, czy to węgiel, drewno, pelet czy ekogroszek O tym też warto pomyśleć przy wyborze systemu ogrzewania.
    PS. Ja osobiście polecam kondensacyjne kotły gazowe, a jak nie masz gazu to może pompa ciepła? Brałeś to w ogóle pod uwagę?
    Twój dostawca systemów grzewczych dla wszystkich obszarów zastosowań:
    Pompy ciepła | Kotły kondensacyjne | Systemy solarne | Fotowoltaika | Kogeneracja | Rekuperacja | Technika chłodnicza

  20. #20
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar SUSPENSER
    Zarejestrowany
    Sep 2006
    Skąd
    Miłoszyce
    Kod pocztowy
    55-220
    Posty
    7.106

    Domyślnie

    Cytat Napisał Symeonvii Zobacz post
    A gdzie można zrobić takie OZC?
    Forumowicz asolt to wykonuje.
    Jeśli się ze mną nie zgodzisz i przekonasz mnie argumentami do zmiany poglądu będę Ci wdzięczny za wyprowadzenie z błędu

Strona 1 z 2

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony