dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 3
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 58
  1. #1

    Domyślnie Ocieplenie domu z płaza

    Dzien dobry,
    Zastanawiam się jak docieplić od zewnątrz dom z płaza 65mm, który został już ocieplony od wewnątrz. Na chwilę obecną warstwy od wewnątrz: płyta g-k, paroizolacja, wełna 15cm, wiatroizolacja, płaz 65mm. Powodem przemawiającym za dodatkowym ociepleniem są szpary pomiędzy płazami oraz źle wykonane instalacje woda/ogrzewanie, woda potrafi zamarznąć w rurach!
    Jak poprawnie ocieplić dom od strony zewnętrznej? Osb dla wyrównania ścian i wełna? Czy na to dać kolejna wiatroizolacje? W którym miejscu dylatacja?

    Bardzo proszę o podpowiedz

    Pozdrawiam, Mateusz

  2. #2
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar מרכבה
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    RBR
    Kod pocztowy
    38-500
    Dzielnica
    Średnie
    Posty
    11.286

    Domyślnie

    Nie potrzebujesz dawać OSB, dajesz wełnę na ruszcie na X np 2x5cm .. lub 2x8cm lepiej 2x10cm. bez dylatacji, bez niczego.
    Pod deskowaniem robisz dylatację.

  3. #3

    Domyślnie

    Dziękuje za szybką odpowiedź.
    Czy mogę na części budynku pokryć wełnę tynkiem? drewno "zamknięte" pomiędzy wiatroizolacją a wełną nie ucierpi? Wiem, że wełna oddycha ale nie wiem do jakiego stopnia, może lepiej rozebrać wszystko w środku i dać grubszą izolacje tylko z jednej strony?
    Boje sie o drewno, po ociepleniu z dwóch stron nie będę miał już możliwości kontrolowania jego stanu.

    Mateusz
    Ostatnio edytowane przez Mateusz106 ; 01-01-2017 o 23:19

  4. #4
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar מרכבה
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    RBR
    Kod pocztowy
    38-500
    Dzielnica
    Średnie
    Posty
    11.286

    Domyślnie

    Nie ma czegoś jak oddychanie.
    Ale jest bezwzględny zakaz tynkowania wełny. Nie będzie lepiej rozbierać i przerabiać ? nie będzie.
    Zostaw to w spokoju, wełny daj sobie na zewnątrz grubo. Wiatroizolacja, wełna są paroprzepuszczalne i drewnu nic będzie.
    wełna nie potrzebuje resuscytacji, kona równie dobrze jak powietrze o tej samej grubości- to znaczy że nie stanowi żadnej bariery dla pary wodnej, to wiele mówi.
    Tylko trzeba pomyśleć co to oznacza.
    A to oznacza że nie blokuje się niczym powietrza, bo każdy element który nie ma dość izolacji zajdzie kondensatem. Tak jak tynk na wełnie. Tak jak woda do góry sama nie po płynie tak samo i wełna pokryta tynkiem nie będzie już oddawać pary wodnej jak trzeba,
    to że wełna ją przepuszcza ok, ale tynk jej nie przepuszcza, a tynk jest całkowicie po stronie zimnej, każdą ilość pary wodnej jaką wełna przepuści, tynk ją na sobie skondensuje.
    Ostatnio edytowane przez מרכבה ; 24-03-2016 o 21:55

  5. #5

    Domyślnie

    Konkretna pomoc
    Korzystając z okazji chciałbym sie jeszcze upewnić- na wełnę nie stosuje już wiatroizolacji? W jaki sposób zabezpieczyć przed szkodnikami, jakaś siatka?

  6. #6
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar מרכבה
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    RBR
    Kod pocztowy
    38-500
    Dzielnica
    Średnie
    Posty
    11.286

    Domyślnie

    Wypadało by dać na wenę wiatroizolację - analogia dach bardzo bardzo podobnie się powinno robić.

  7. #7

    Domyślnie

    To bedzie druga warstwa wiatroizolacji.
    Podsumowując: płyta g-k, paroizolacja, wełna, wiatroizolacja, płaz, 2x wełna na ruszcie (przez ruszt rozumiem drewniane kantówki np 60x60 zakladajac grubość wełny 60mm? Suszone, strugane i impregnowane?) wiatroizolacja, kontrłata i okładzina zewnętrzna?

  8. #8
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar מרכבה
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    RBR
    Kod pocztowy
    38-500
    Dzielnica
    Średnie
    Posty
    11.286

    Domyślnie

    Przepis jest dobry, wełna w pływach oczywiście.
    Tak drewniane kantówki 60x60 będą ok, przemyślał bym w takim układzie czy sobie nie dać 6x10 po #10cm wełny x2.
    lub 5x10..okładzina czy to będzie 2x2cm wełny czy 2x20cm zostaje, ciut więcej tylko idzie drewna na przekrój.

  9. #9

    Domyślnie

    Dziękuje za pomoc, wiem wszystko.
    Pozdrawiam, Mateusz.

  10. #10

    Domyślnie

    Dzień dobry, to znowu ja.
    Jestem na etapie wymiany okien ale już zabieram się za kompletowanie materiałów do ocieplenia i tu pytanie, jaką wełnę dać w ruszt? W płytach półtwardą czy całkiem twardą elewacyjną (sporo droższa)?
    Drugie pytanie w sprawie dylatacji pod okładziną zewnętrzną (deska 18mm), czy od dołu tą szparę grubości kontrlaty zasłaniać jakąś siatką? W górnej czesci dać kratkę wentylacyjną w każdej przegrodzie między kontraktami czy mogę wejść elewacją wyżej a kratki dać w okapach? Nie wiem czy jasno tłumacze, w razie potrzeby dołączę rysunki.
    Pozdrawiam, Mateusz.

  11. #11
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar מרכבה
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    RBR
    Kod pocztowy
    38-500
    Dzielnica
    Średnie
    Posty
    11.286

    Domyślnie

    W płytach półtwardą czy całkiem twardą elewacyjną (sporo droższa)?
    półtwardą w płytach..
    Zasłaniać siatką - dokładnie na dole ..
    a w okapie może być wentylacja.. i nie żałuj grubości ..
    ale wymianę okien trzeba by zrobić tak aby one były zlicowane z izolacją ..

  12. #12

    Domyślnie

    Czyli okna najlepiej wstawiać po dociepleniu i montować je do rusztu zewnetrznego? Czyli na zewnątrz ściany? Jeśli tak, popełnił bym błąd. Jakie zalety ma takie rozwiazanie?

  13. #13
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar מרכבה
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    RBR
    Kod pocztowy
    38-500
    Dzielnica
    Średnie
    Posty
    11.286

    Domyślnie

    Okno powinno być w warstwie ocieplenia, chodzi o straty ciepłą
    zestawienie strat .. jak widać w izolacji + węgarek .. okno jest najcieplej zamontowane.
    to oczywiście skrajny przypadek, ale zobacz jak układają się izotermy i jaka jest temperatura pod oknem.
    tu jest skraj muru, widać po izotermach że nie jest dobrze, pozornie szału nie robi takie "osadzenie" ale 0,11 W/mK straty - przy oknie 1,45x1,78 daje 6,46mb ramy
    i 0,7 wata straty na stopień.. niby nic razy 20st .. (średnia sezonowa) i jest 14 wat straty ..i 28 przy -20..
    Darmo zapalasz 25 watową żarówkę .. dla kurażu na jednym oknie tylko.i aż, przez złe ułożenie tego okna..
    nie mówimy tu o zł.. które trzeba dać gdzieś dodatkowo ..itp.. wykorzystaniu tego co jest do cna.

  14. #14

    Domyślnie

    Całe szczęście okna jeszcze nie zamówione, sprawa do ponownego przemyślenia, tj.od strony technicznej bo przedstawiłeś jasno jak należy zrobić. Co do montażu w warstwie izolacji wiedziałem, że w murowanym domu tak sie robi, tutaj nie pomyślałem z uwagi na "ciepłe" drewno.
    Dom drewniany super sprawa, interesuję się budownictwem szczególnie szkieletowym, niestety ten przeszedł przed zakupem "generalny" remont gdzie nie trzymano się jakichkolwiek zasad i wszystko do poprawki, a dobrze naprawić jest czasami trudniej niż postawić nowe.

    Zaczynam myśleć jak się za to najlepiej zabrać, dziękuję za pomoc i wyczerpującą odpowiedź.
    Mateusz

  15. #15
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar מרכבה
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    RBR
    Kod pocztowy
    38-500
    Dzielnica
    Średnie
    Posty
    11.286

    Domyślnie

    Ważne aby jeszcze mieć dobry fartuch z wiatroizolacją na ramie okna, oraz od wewnątrz paroizolacyjny.
    Gdzie możesz - polecam Ci fixy wstawiać .. o ile będziesz miał WM.

  16. #16

    Domyślnie

    Czyli wiatroizolację lepiej dać na ramę okna a nie tak jak robią w Polsce zawijać do środka? Też tak planowałem, to bardziej szczelne rozwiązanie. Chyba, że zawinąć do środka a dodatkowo wokół okien przykleić pas, który bedzie uszczelniał?
    Chciałbym WM ale mam problem z brakiem wilgoci, cały czas w granicach 25-35%, wentylacja dodatkowo osuszy i to chyba już bedzie problem, a niedługo trzeba bedzie zdecydować jakie okna:/

    Już pytałem kiedyś ale sytuacja się zmieniła, mam możliwość wyjąc z większości ścian wiatroizolację, wtedy bedzie tylko jedna warstwa pod główną elewacją, czy dwie warstwy w niczym nie przeszkadzają? teoretycznie nie, ale wolę nie rozgrzebywać ścian kolejny raz.
    (Jedna warstwa na głównej konstrukcji ściany, druga na zewnątrz, na ruszcie dodatkowego ocieplenia)

  17. #17
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar מרכבה
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    RBR
    Kod pocztowy
    38-500
    Dzielnica
    Średnie
    Posty
    11.286

    Domyślnie

    Możesz jedną pod - drugi pas na ramę
    Chyba, że zawinąć do środka a dodatkowo wokół okien przykleić pas, który bedzie uszczelniał?
    - nim doczytałem już pisałem
    Chciałbym WM ale mam problem z brakiem wilgoci, cały czas w granicach 25-35%, wentylacja dodatkowo osuszy i to chyba już bedzie problem, a niedługo trzeba bedzie zdecydować jakie okna:/
    to znaczy że masz spory przepływ powietrza - powiedzieć ciut za dużo.. pewnie jak byś pozatykał kratki wentylacyjne - to nic by się nie stało - znam to- ponieważ u Rodziców - okna skrzynkowe i drzwi ..robione itp.. dają taką sporą "nieszczelność" na zdrowie to w sumie wychodzi,
    wtedy bedzie tylko jedna warstwa pod główną elewacją, czy dwie warstwy w niczym nie przeszkadzają? teoretycznie nie, ale wolę nie rozgrzebywać ścian kolejny raz.
    jak najbardziej 2 są ok.. nawet lepiej - bo mniej grajcarów wywieje ..
    jak już..
    Polecam Ci 2x10cm wełny między rusz .. jak jeszcze tego nie rozważałeś..może być więcej.. sam planuje ~50cm (18-20 cm tram drewniany do tego )
    bo domek już jest trzeba go wyczyścić, uzupełnić braki i ogacić.

  18. #18

    Domyślnie

    Myślałem początkowo o 15cm wełny (M.in. z uwagi na małe okapy) ale robota i pieniążki prawie te same jeśli dam 20cm. Zastanawia mnie tylko z jakich przekrojów robić ruszt żeby to wszystko było stabilne i utrzymało elewacje z deski 18mm, do tego jeszcze okna. Czy ruszt z kantówek np. 5x10cm? Będzie sztywne czy lepiej 10x10? Wtedy to już drugi dom bym postawił z tego drewna

    Czytam Twój dziennik, masz ogromną wiedzę, fajnie, że chcesz się tym podzielić. Sam dopiero zaczynam ale już wiem, że to jest to, im wiecej zbieram informacji tym wiecej chciałoby się wiedzieć, a pózniej orientujesz się, że pół nocy przed komputerem spędziłeś czytając.

  19. #19
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar מרכבה
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    RBR
    Kod pocztowy
    38-500
    Dzielnica
    Średnie
    Posty
    11.286

    Domyślnie

    5x10 cm wystarczy do tego https://eshop.wurth.pl/Kategorie-pro...gid/pl/PL/PLN/ wkręty z przodkiem wiercącym, nie muszą być akurat wurty. Nawet ciężko by było pewnie 15cm wełny uczynić.. prędzej 16 mniejsza oto ..
    pytanie jeszcze, co z paroizolacją..
    10x10 - kantówka.. nie będzie potrzebna - tu będą decydować połączenia .. zawsze możesz oprócz wkręta zapodać jeszcze kątownik blaszany.

  20. #20

    Domyślnie

    Paroizolacja jest wewnątrz budynku, pod płytą g-k, czy dać jeszcze dodatkową? W którym miejscu?
    Decyzja już właściwie zapadła, dam min.20cm, zacznę od kuchni na próbę, jej 3 ściany to ściany zewnętrzne (dołączę przy okazji zdjecia żeby było jasne o czym mówimy).
    Nadal nie wiem co z tą WM, przy takim ociepleniu to chyba jedyna sensowna opcja, ale co z tą wilgotnością...teraz nie ma jakiejkolwiek wentylacji (poza nieszczelnymi oknami), nawet w łazienkach! Ale mieszkam sam i chyba produkuje za mało bo cały czas 25-35%, wentylacja nawet przy małej wymianie jeszcze to zmniejszy. Zostają nawilżacze, ale ile ich na cały dom? To kolejny pobór prądu.

Strona 1 z 3

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony