dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 19 z 19
  1. #1
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    okobar

    Zarejestrowany
    Feb 2011
    Skąd
    Karczów k. Opola
    Posty
    936

    Domyślnie twarda woda a pompa ciepła

    pytanie raczej do fachowców, instalatorów i serwismenów

    koleżanka, która zaledwie kilka lat temu zdecydowała się na pc (po dyskusjach zresztą ze mną) pc zakupiła 3.5 roku temu
    instalacja sobie śmigałą do zeszłego miesiąca, kiedy standardowy serwis (instalator PC robił u niej cały wod-kan i reku - więc przyjechał sobie zobaczyć czy nie ma problemów) coś się przyczepił pracy jakichś pompek
    po diagnozie okazało się że twarda woda powoduje zapychanie zbiornika CWU oraz pompek obiegowych i cyrkulacji

    woda ma u niej twardość 22 w skali niemieckiej (tyle ona wie i mi powiedziała)
    nastąpił zakup i założenie zmiękczacza wody za wodomierzem...
    i traktowałbym to jako ciekawostkę gdyby nie to że woda u mnie ma 24 w skali niemieckiej

    spotkaliście się z problemem twardości wody w kontekście pomp ciepła (podobno bez różnicy czy pc czy ekogroszek, każdy bojler czy kocioł ma przy twardej wodzie przechlapane, ale PC ciut więcej kosztuje)

    teraz całe święta myślę o zmiękczaczu wody - głównie ze względu na urządzenia i pc

    ma to sens? czy olać sprawę?
    Dom pod fikusem - jest: solbet 36+20cm grafitowego 0,031, czarno-brąz ROBEN, 30 cm wełny 0,040, 19 cm 0,031 styro na podłogę na gruncie, PC SmartHeat Bravour 008i, 190m odwiertów, pow.zabudowy 118,16m2, powierzchnia podłóg 173,71m2, powierzchnia całkowita 230,3m2, kubatura 761,06m3, MistralSmart 300, ECO Ocean BNT 30...
    zamieszkane od 16.06.2015

  2. #2
    Lider FORUM (min. 2800)
    fachman19

    Zarejestrowany
    Nov 2013
    Skąd
    warszawa
    Kod pocztowy
    03-641
    Posty
    3.192

    Domyślnie

    Twoja pompa nie ma już do czynienia z tą twardą wodą .Została już napełniona , kamień już osiadł .Teraz możesz usunąć kamień przez płukanie chemiczne
    ( zawsze zalecane nowych instalacjach).
    A zmiękczacz ma wady i zalety

    _ kosztuje
    -woda jest szkodliwa dla zdrowia ( znaczna ilość jonów sodu)
    jest agresywna

  3. #3
    ELITA FORUM (min. 1000)
    mkm silesia

    Zarejestrowany
    Jan 2013
    Skąd
    Ruda Śląska
    Kod pocztowy
    41-710
    Posty
    1.933

    Domyślnie

    kamień w instalacji niskotemp.? no chyba że grzejesz powyżej 57
    Dane klimatyczne z Górnego Śląska szczegółowo
    http://www.andretti.pl/wxtempdetail.php
    sumarycznie
    http://www.andretti.pl/wxtempsummary...empsummary.php
    Ciekawa strona meteo
    https://www.windyty.com

  4. #4
    ELITA FORUM (min. 1000)
    Pratchawiec

    Zarejestrowany
    Feb 2013
    Skąd
    Opole
    Kod pocztowy
    45-037
    Posty
    1.058

    Domyślnie

    Witam

    Co do zbiornika CW (nie wężownicy!) i pompy cyrkulacyjnej CW takie zjawisko w okolicach Opola należy uznać za normalne.
    U siebie zmiękczam wodę do ok. 5,5 dh, głównie dla zdrowia. Taką też wodę zalałem do obiegu grzewczego; rurkom miedzianym całkowicie zmiękczona woda podobno nie służy.

    Przy 24 dh będziesz miał za niedługo pewne problemy z zakamienieniem zbiornika, rur, pompy cyrk. w obiegu wody użytkowej.

    Pozdrawiam

    Pratchawiec
    Dom parterowy 142 m2 pow. użytkowej - 2 osoby. Powierzchnia ogrzewana w całości podłogówką. 138 m2, Okna i drzwi zewn. 45m2. Ściany silka 24 - 20 cm grafit , podłoga 20 cm, dach płaski żelbetowy 20-32 cm (śr 26) - styropian. Pompa T-Cap 1-faza z serii SXC. Klimakonwektor sufitowy Aermec FCL 62. Kominek BG SD 442, o mocy nominalnej 7 kW, dotychczas nieużywany.

  5. #5

    Domyślnie

    Cytat Napisał okobar Zobacz post
    pytanie raczej do fachowców, instalatorów i serwismenów

    koleżanka, która zaledwie kilka lat temu zdecydowała się na pc (po dyskusjach zresztą ze mną) pc zakupiła 3.5 roku temu
    instalacja sobie śmigałą do zeszłego miesiąca, kiedy standardowy serwis (instalator PC robił u niej cały wod-kan i reku - więc przyjechał sobie zobaczyć czy nie ma problemów) coś się przyczepił pracy jakichś pompek
    po diagnozie okazało się że twarda woda powoduje zapychanie zbiornika CWU oraz pompek obiegowych i cyrkulacji

    woda ma u niej twardość 22 w skali niemieckiej (tyle ona wie i mi powiedziała)
    nastąpił zakup i założenie zmiękczacza wody za wodomierzem...
    i traktowałbym to jako ciekawostkę gdyby nie to że woda u mnie ma 24 w skali niemieckiej

    spotkaliście się z problemem twardości wody w kontekście pomp ciepła (podobno bez różnicy czy pc czy ekogroszek, każdy bojler czy kocioł ma przy twardej wodzie przechlapane, ale PC ciut więcej kosztuje)

    teraz całe święta myślę o zmiękczaczu wody - głównie ze względu na urządzenia i pc

    ma to sens? czy olać sprawę?
    Raczej nie masz się czym przejmować. W obiegu GZ co miało się wytrącić to się wytrąciło a w przypadku CWU to masz zbiornik ze stali nierdzewnej a do mniej kamień się nie chce przyczepiać. Co najwyżej za jakiś czas bedziesz miał trochę osadu na dnie zbiornika ale w tej części nie masz wymiennika więc raczej Ci to nie przeszkadza.

  6. #6
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    okobar

    Zarejestrowany
    Feb 2011
    Skąd
    Karczów k. Opola
    Posty
    936

    Domyślnie

    Cytat Napisał jgrolik Zobacz post
    Raczej nie masz się czym przejmować. W obiegu GZ co miało się wytrącić to się wytrąciło a w przypadku CWU to masz zbiornik ze stali nierdzewnej a do mniej kamień się nie chce przyczepiać. Co najwyżej za jakiś czas bedziesz miał trochę osadu na dnie zbiornika ale w tej części nie masz wymiennika więc raczej Ci to nie przeszkadza.
    czyli sądzisz żeby olać?

    nie powiem trochę sie nastraszyłem wizją cieknącego zbiornika - bo jeśli chodzi o GZ to się nie bardzo przejmuję (nie wiem czemu) ale jeśli chodzi o sam zbiornik i pompki wbudowane w pc - wolałbym np. za 5 lat nie wymieniać wszystkiego z powodu zakamieniowania

    bo rok mieszkania i widze jak pralka niszczeje w oczach... na calgon nie wyrobię
    Dom pod fikusem - jest: solbet 36+20cm grafitowego 0,031, czarno-brąz ROBEN, 30 cm wełny 0,040, 19 cm 0,031 styro na podłogę na gruncie, PC SmartHeat Bravour 008i, 190m odwiertów, pow.zabudowy 118,16m2, powierzchnia podłóg 173,71m2, powierzchnia całkowita 230,3m2, kubatura 761,06m3, MistralSmart 300, ECO Ocean BNT 30...
    zamieszkane od 16.06.2015

  7. #7
    Lider FORUM (min. 2800)
    fachman19

    Zarejestrowany
    Nov 2013
    Skąd
    warszawa
    Kod pocztowy
    03-641
    Posty
    3.192

    Domyślnie

    Cytat Napisał mkm silesia Zobacz post
    kamień w instalacji niskotemp.? no chyba że grzejesz powyżej 57
    Każda zmiana temperatury może spowodować wydzielenie się kamienia kotłowego .Szczególnie spadek temperatury .Np podczas grzania cwu

    Jest coś takiego jak zaburzenie równowagi węglanowej.

  8. #8

    Domyślnie

    Cytat Napisał okobar Zobacz post
    czyli sądzisz żeby olać?

    nie powiem trochę sie nastraszyłem wizją cieknącego zbiornika - bo jeśli chodzi o GZ to się nie bardzo przejmuję (nie wiem czemu) ale jeśli chodzi o sam zbiornik i pompki wbudowane w pc - wolałbym np. za 5 lat nie wymieniać wszystkiego z powodu zakamieniowania

    bo rok mieszkania i widze jak pralka niszczeje w oczach... na calgon nie wyrobię
    Poczytaj o osadzaniu się kamienia na gładkich powierzchniach, takich jak stal nierdzewna to przestaniesz się martwić.
    Dlaczego zbiornik mialby zacząć cieknąć z powodu kamienia ?

  9. #9
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar wihajster
    Zarejestrowany
    Mar 2006
    Skąd
    Toruń
    Kod pocztowy
    87-100
    Posty
    2.679

    Domyślnie

    Mam przykład z życia.
    Instalacja moich pomp (stąd pełne informacje o podzespołach i ich doborze) w przemysłowym odzysku ciepła. Wszystkie pracują na takich samych wysokich temperaturach, 65-70*C na wyjściu z pompy.
    Jedna ma standardowo dobrany skraplacz a 7 pomp ma przewymiarowane skraplacze.
    Do tej jednej regularnie (jakoś dwa, trzy razy do doku) jeżdżę z aparatem do odkamieniania a te pozostałe jeszcze nie wymagały tego typu zabiegu...
    Życie da ci dwa prezenty, pierw koperta, potem kwiaty... (Taco Hemingway)

    ***** ***

  10. #10

    Domyślnie

    Cytat Napisał okobar Zobacz post
    pytanie raczej do fachowców, instalatorów i serwismenów

    koleżanka, która zaledwie kilka lat temu zdecydowała się na pc (po dyskusjach zresztą ze mną) pc zakupiła 3.5 roku temu
    instalacja sobie śmigałą do zeszłego miesiąca, kiedy standardowy serwis (instalator PC robił u niej cały wod-kan i reku - więc przyjechał sobie zobaczyć czy nie ma problemów) coś się przyczepił pracy jakichś pompek
    po diagnozie okazało się że twarda woda powoduje zapychanie zbiornika CWU oraz pompek obiegowych i cyrkulacji

    woda ma u niej twardość 22 w skali niemieckiej (tyle ona wie i mi powiedziała)
    nastąpił zakup i założenie zmiękczacza wody za wodomierzem...
    i traktowałbym to jako ciekawostkę gdyby nie to że woda u mnie ma 24 w skali niemieckiej

    spotkaliście się z problemem twardości wody w kontekście pomp ciepła (podobno bez różnicy czy pc czy ekogroszek, każdy bojler czy kocioł ma przy twardej wodzie przechlapane, ale PC ciut więcej kosztuje)

    teraz całe święta myślę o zmiękczaczu wody - głównie ze względu na urządzenia i pc

    ma to sens? czy olać sprawę?
    Ja bym sprawy nie olewał. Jak masz twardą wodę to zmiękczacz wody wydaje mi się bardziej inwestycją w przyszłość. Chociażby po to aby ochronić sobie instalacje przed kamieniem noi całe AGD rzecz jasna. Ja mam kompakcik w domu coś takiego:http://www.filtry-do-wody.info/recen...ie-iqsoft-eco/ bo mało miejsca w piwnicy i nic innego by nie weszło. Urządzenie na dobrej głowicy, oszczędne noi długie gwarancje i na butle i na głowice i na złoże. Moim zdaniem to fajne rozwiązanie.

  11. #11

    Domyślnie

    Cytat Napisał chemik67 Zobacz post
    Ja bym sprawy nie olewał. Jak masz twardą wodę to zmiękczacz wody wydaje mi się bardziej inwestycją w przyszłość. Chociażby po to aby ochronić sobie instalacje przed kamieniem noi całe AGD rzecz jasna. Ja mam kompakcik w domu coś takiego:http://www.filtry-do-wody.info/recen...ie-iqsoft-eco/ bo mało miejsca w piwnicy i nic innego by nie weszło. Urządzenie na dobrej głowicy, oszczędne noi długie gwarancje i na butle i na głowice i na złoże. Moim zdaniem to fajne rozwiązanie.
    Tylko, że picie takiej wody zdrowe nie jest. Taką instalację trzeba by mieć zrobioną na samym początku wraz z wydzielonym osobnym obwodem zimnej wody, która nie jest zmiękczana (do celów spożywczych).

  12. #12
    Lider FORUM (min. 2800) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar map78
    Zarejestrowany
    Jul 2013
    Skąd
    Gościcino
    Kod pocztowy
    84-241
    Posty
    3.031

    Domyślnie

    Cytat Napisał jgrolik Zobacz post
    Tylko, że picie takiej wody zdrowe nie jest. Taką instalację trzeba by mieć zrobioną na samym początku wraz z wydzielonym osobnym obwodem zimnej wody, która nie jest zmiękczana (do celów spożywczych).
    Proponuje trochę więcej na ten temat poczytać, zanim zacznie się wygłaszać takie tezy, bo za chwilę pojawią się teorie jak niegdyś z szkodliwością ogrzewania podłogowego na układ krążenia, itp Prawda jest taka, że kawa, czy herbata przyrządzona z odkamienionej wody jest znacznie smaczniejsza, natomiast surowa woda jest po prostu z demineralizowana, czyli pozbawiona jonów wapnia i magnezu. W żadnym stopniu nie jest szkodliwa dla zdrowia, ale oczywistym jest, że te pierwiastki są człowiekowi potrzebne, więc albo powinien je suplementować w inny sposób, albo pić wodę mineralną. Poza tym posiadanie miękkiej wody w domu to już same korzyści. Ja byłem wręcz zdumiony jakie efekty przyniosło zainstalowanie zmiękczacza, między innymi - zmywarka zaczęła myć idealnie na 30min programie, ekspres ciśnieniowy przestał się zapychać, pralka chce 3x mniej proszku, kabina prysznicowa zero zacieków, kibelki zero osadów, itd, itp...
    Bliźniak, 190m2, ogrzewana kubatura 530m3. OZC: 8,6kW, 78kWh (m2/rok) dla -20/22. Parter -podłogówka, piętro -klimakonwektory Purmo Vido, garaż i kotłownia -grzejniki.
    Od 27.09.2013r. - Pompa ciepła Panasonic T-CAP 9kW 400V + Galmet Maxi 300l.
    Od 28.05.2021r. - PV 8,36kW (22xTrinaSolar380 + SolarEdge SE7K)

  13. #13
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    MarcinMartyniuk

    Zarejestrowany
    Mar 2015
    Skąd
    Trójmiasto
    Kod pocztowy
    80-718
    Posty
    12

    Domyślnie

    Jaka woda jest najzdrowsza?
    Producenci wody butelkowanej powiedzą, że woda z kranu jest niebezpieczna, producenci wody źródlanej dodadzą, że woda ma głównie nawadniać, natomiast producenci filtrów do wody napiszą wiele artykułów o tym, jak najzdrowsza miękka woda świetnie wpłynie na nasz organizm. A co mówią badania? Coś zupełnie odwrotnego.


    Badania mówią jasno: im więcej wapnia i magnezu w wodzie (czyli im twardsza woda), tym lepiej dla naszego zdrowia.
    Niezwykły wpływ na postrzeganie wpływu wody na zdrowie miał polski uczony prof. Julian Aleksandrowicz, który zauważył, że w rejonach, gdzie pije się twardą wodę, mniejsza jest zapadalność na choroby układu krążenia. I tak np. Gruzini, którzy pili twardą wodę, mieli bardzo niską zapadalność na choroby serca, natomiast Finowie, którzy pili miękką polodowcową wodę – odwrotnie. Napisał w tej sprawie list do ówczesnego prezydenta Finlandii, Urho Kekkonena. Władze fińskie wprowadziły kompleksowy program zaradczy, który dzięki badaniom polskiego naukowca zakładał m.in. mineralizację wody. W przeciągu 25 lat jego trwania udało się zmniejszyć liczbę zgonów z powodu chorób serca o… uwaga… 73%!(1)

  14. #14
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    okobar

    Zarejestrowany
    Feb 2011
    Skąd
    Karczów k. Opola
    Posty
    936

    Domyślnie

    Cytat Napisał MarcinMartyniuk Zobacz post
    Jaka woda jest najzdrowsza?
    Producenci wody butelkowanej powiedzą, że woda z kranu jest niebezpieczna, producenci wody źródlanej dodadzą, że woda ma głównie nawadniać, natomiast producenci filtrów do wody napiszą wiele artykułów o tym, jak najzdrowsza miękka woda świetnie wpłynie na nasz organizm. A co mówią badania? Coś zupełnie odwrotnego.


    Badania mówią jasno: im więcej wapnia i magnezu w wodzie (czyli im twardsza woda), tym lepiej dla naszego zdrowia.
    Niezwykły wpływ na postrzeganie wpływu wody na zdrowie miał polski uczony prof. Julian Aleksandrowicz, który zauważył, że w rejonach, gdzie pije się twardą wodę, mniejsza jest zapadalność na choroby układu krążenia. I tak np. Gruzini, którzy pili twardą wodę, mieli bardzo niską zapadalność na choroby serca, natomiast Finowie, którzy pili miękką polodowcową wodę – odwrotnie. Napisał w tej sprawie list do ówczesnego prezydenta Finlandii, Urho Kekkonena. Władze fińskie wprowadziły kompleksowy program zaradczy, który dzięki badaniom polskiego naukowca zakładał m.in. mineralizację wody. W przeciągu 25 lat jego trwania udało się zmniejszyć liczbę zgonów z powodu chorób serca o… uwaga… 73%!(1)


    pięknie łądnie ale CO TO MA WSPÓLNEGO Z TEMATEM?
    Dom pod fikusem - jest: solbet 36+20cm grafitowego 0,031, czarno-brąz ROBEN, 30 cm wełny 0,040, 19 cm 0,031 styro na podłogę na gruncie, PC SmartHeat Bravour 008i, 190m odwiertów, pow.zabudowy 118,16m2, powierzchnia podłóg 173,71m2, powierzchnia całkowita 230,3m2, kubatura 761,06m3, MistralSmart 300, ECO Ocean BNT 30...
    zamieszkane od 16.06.2015

  15. #15
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    MarcinMartyniuk

    Zarejestrowany
    Mar 2015
    Skąd
    Trójmiasto
    Kod pocztowy
    80-718
    Posty
    12

    Domyślnie

    Witam zasugerowałem sie podpowiedzią kolegi by wiecej poczytać na ten temat wiec wkleiłem info.na temat twardej wody .

  16. #16
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar JacekBB
    Zarejestrowany
    Aug 2013
    Skąd
    Bielsko-Biała
    Kod pocztowy
    43-300
    Posty
    143

    Domyślnie

    Żeby nie było problemu twardej wody należy wypełnić podłogówkę woda destylowaną oraz dodać inhibitory erozji do instalacji.
    Reklamy są niezgodne z regulaminem forum.

  17. #17
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    okobar

    Zarejestrowany
    Feb 2011
    Skąd
    Karczów k. Opola
    Posty
    936

    Domyślnie

    Cytat Napisał JacekBB Zobacz post
    Żeby nie było problemu twardej wody należy wypełnić podłogówkę woda destylowaną oraz dodać inhibitory erozji do instalacji.
    i to wystarczy dla PC i zbiornika ze wszystkimi pompkami?
    Dom pod fikusem - jest: solbet 36+20cm grafitowego 0,031, czarno-brąz ROBEN, 30 cm wełny 0,040, 19 cm 0,031 styro na podłogę na gruncie, PC SmartHeat Bravour 008i, 190m odwiertów, pow.zabudowy 118,16m2, powierzchnia podłóg 173,71m2, powierzchnia całkowita 230,3m2, kubatura 761,06m3, MistralSmart 300, ECO Ocean BNT 30...
    zamieszkane od 16.06.2015

  18. #18

    Domyślnie

    Cytat Napisał map78 Zobacz post
    Proponuje trochę więcej na ten temat poczytać, zanim zacznie się wygłaszać takie tezy, bo za chwilę pojawią się teorie jak niegdyś z szkodliwością ogrzewania podłogowego na układ krążenia, itp Prawda jest taka, że kawa, czy herbata przyrządzona z odkamienionej wody jest znacznie smaczniejsza, natomiast surowa woda jest po prostu z demineralizowana, czyli pozbawiona jonów wapnia i magnezu. W żadnym stopniu nie jest szkodliwa dla zdrowia, ale oczywistym jest, że te pierwiastki są człowiekowi potrzebne, więc albo powinien je suplementować w inny sposób, albo pić wodę mineralną. Poza tym posiadanie miękkiej wody w domu to już same korzyści. Ja byłem wręcz zdumiony jakie efekty przyniosło zainstalowanie zmiękczacza, między innymi - zmywarka zaczęła myć idealnie na 30min programie, ekspres ciśnieniowy przestał się zapychać, pralka chce 3x mniej proszku, kabina prysznicowa zero zacieków, kibelki zero osadów, itd, itp...
    Teraz to Ty mylisz fakty.
    Mylisz wodę otrzymaną z odwróconej osmozy (demineralizowaną) od filtrów z żywicami jonowymiennymi.
    To dwa zupełnie różne procesy.
    Link do filtrów zmiękczających wodę był powyżej, ale w tych filtrach jony wielowartościowe (Ca, Mg, itd) wymieniane są na jon jednowartościowy (sód Na) i dlatego taka woda nie jest zdrowa. Natomiast woda z odwróconej ozmozy też nie jest zdrowa, bo pozbawiona jest całkowicie jakichkolwiek jonów... nie wspominając już o bakteriach i innnuch związkach chemicznych... to coś jak woda destylowana.

    Poczytaj a potem pisz, że ktoś się myli.

  19. #19

    Domyślnie

    Cytat Napisał JacekBB Zobacz post
    Żeby nie było problemu twardej wody należy wypełnić podłogówkę woda destylowaną oraz dodać inhibitory erozji do instalacji.
    Chyba inhibitory KOROZJI, bo erozji to ja raczej nie widzę w instalacji CO

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony