dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 14 z 14
  1. #1
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    migolc

    Zarejestrowany
    Nov 2015
    Skąd
    Skarszewy
    Kod pocztowy
    83-250
    Posty
    10

    Domyślnie Pomoc w wyborze Pompy Ciepła - domek, proj Archeton OMEGA 120m2 pow. użytkowej.

    Witam wszystkich.
    Wiem, że pewnie x takich zapytań już było ale proszę o wyrozumiałość. Tuż po Świętach ekipa zaczyna stawiać mi domek jak w tytule postu. Dodam tylko, że będą budować z BK na klej + 15cm styro. Na działce jest glina, teren podmokły. Domek mały więc planuje jako główne źródło ogrzewania i ciepłej wody zastosować PC tylko nie wiem którą, odwierty raczej odpadają, więc do wyboru zostają dwie. Czy któryś z "forumowych wyjadaczy" mógłby mi coś doradzić? Pozdrawiam

  2. #2
    ELITA FORUM (min. 1000)
    mkm silesia

    Zarejestrowany
    Jan 2013
    Skąd
    Ruda Śląska
    Kod pocztowy
    41-710
    Posty
    1.933

    Domyślnie

    Cytat Napisał migolc Zobacz post
    Witam wszystkich.
    Wiem, że pewnie x takich zapytań już było ale proszę o wyrozumiałość. Tuż po Świętach ekipa zaczyna stawiać mi domek jak w tytule postu. Dodam tylko, że będą budować z BK na klej + 15cm styro. Na działce jest glina, teren podmokły. Domek mały więc planuje jako główne źródło ogrzewania i ciepłej wody zastosować PC tylko nie wiem którą, odwierty raczej odpadają, więc do wyboru zostają dwie. Czy któryś z "forumowych wyjadaczy" mógłby mi coś doradzić? Pozdrawiam
    "podłóg" do grzania to ja tam widzę coś 180m2
    Dane klimatyczne z Górnego Śląska szczegółowo
    http://www.andretti.pl/wxtempdetail.php
    sumarycznie
    http://www.andretti.pl/wxtempsummary...empsummary.php
    Ciekawa strona meteo
    https://www.windyty.com

  3. #3
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Myjk
    Zarejestrowany
    Aug 2013
    Skąd
    WAW
    Posty
    5.057

    Domyślnie

    Cytat Napisał migolc Zobacz post
    Witam wszystkich.
    Wiem, że pewnie x takich zapytań już było ale proszę o wyrozumiałość. Tuż po Świętach ekipa zaczyna stawiać mi domek jak w tytule postu. Dodam tylko, że będą budować z BK na klej + 15cm styro. Na działce jest glina, teren podmokły. Domek mały więc planuje jako główne źródło ogrzewania i ciepłej wody zastosować PC tylko nie wiem którą, odwierty raczej odpadają, więc do wyboru zostają dwie. Czy któryś z "forumowych wyjadaczy" mógłby mi coś doradzić? Pozdrawiam
    SOFW#1 -- aby dobrać źródło ciepła należy wykonać OZC.
    Dziennik Budowy
    *Dom: 190m2 (ogrzewane) + 55m2 (garaż+pom.gosp.) OZC CO 6,5kW dla -20@22oC | 10MWh/rok
    *PC G-G APIC 9kW z GWC spiralnym 500m2 PE40 5x150mb ~12kW
    *Fotowoltaika 10kWp SunEarth 325Wp, 3 połacie ESW, z falownikiem Fronius 8.2 3F
    *Stan: Meblowanie

  4. #4
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    migolc

    Zarejestrowany
    Nov 2015
    Skąd
    Skarszewy
    Kod pocztowy
    83-250
    Posty
    10

    Domyślnie

    No podłóg do grzania coś koło tego będzie, może trochę mniej.

  5. #5
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    migolc

    Zarejestrowany
    Nov 2015
    Skąd
    Skarszewy
    Kod pocztowy
    83-250
    Posty
    10

    Domyślnie

    A czy mógłbym kogoś grzecznie prosić o obliczenie tego OZC czy muszę to zlecić jakiemuś specjaliście?

  6. #6
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar wihajster
    Zarejestrowany
    Mar 2006
    Skąd
    Toruń
    Kod pocztowy
    87-100
    Posty
    2.677

    Domyślnie

    Może znajdziesz kogoś kto robi charytatywnie, ale nie sądzę. Za to normalnie robi takie rzeczy na forum asolt, mogę polecić... hm.............
    Życie da ci dwa prezenty, pierw koperta, potem kwiaty... (Taco Hemingway)

    ***** ***

  7. #7
    STAŁY BYWALEC (min. 300) Avatar Instaltechnic
    Zarejestrowany
    Nov 2012
    Skąd
    Żabia Wola (biuro)
    Kod pocztowy
    96-321
    Posty
    470

    Domyślnie

    Cytat Napisał migolc Zobacz post
    A czy mógłbym kogoś grzecznie prosić o obliczenie tego OZC czy muszę to zlecić jakiemuś specjaliście?
    Zdecydowanie komuś kto umie je liczyć. Czasem pomiędzy OZC mam ponad 50% rozbieżności na obciążeniu, a ponad 100% pomiędzy pomieszczeniami...

  8. #8
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    MatixL

    Zarejestrowany
    Sep 2014
    Posty
    269
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    8

    Domyślnie

    tylko nie krzyczcie za bardzo
    ja OZC nie robiłem, mój sposób : rurki w podłodze co 10 cm, łazienka co 7, 1 kW mocy pompy dla 20 metrów kwadratowych do ogrzana przy założeniu że budynek np z ytong energo i min 15 cm 0,031 na scianie, wentylacja mechaniczna. Ogrzewanie robiłem sam, pompę podłączył mi hydraulik, tylko na uruchomieniu miałem autoryzowany serwis który świadczy mi gwarancję i roczne przeglądy.
    Czy teraz był zrobił OZC? Pewnie tak... widzę że mogłem śmiało kupić 8kW zamiast 10. Różnica w cenie pokryłaby koszt OZC z nawiazką.
    Rodzina 2+2 210 metrów grzanych podłóg. Roczne zużycie na grzanie 2100kWh ... Piwnica SilkaS podłoga 20cm0,034 +22cm xps na ścianach, wyżej Ytong Energo24cm+25cm0,031, poddasze piana pur 30cm, , 3szyby ciepły montaż, WM z Airpack400V, PC BuderusWPS10K1, DZ pionowe 3x74m, odwiert wody 45m, zero kominów! kilka mostków cieplnych np. wszędzie na roletach, łączenia okien na wykuszu

  9. #9
    STAŁY BYWALEC (min. 300) Avatar Instaltechnic
    Zarejestrowany
    Nov 2012
    Skąd
    Żabia Wola (biuro)
    Kod pocztowy
    96-321
    Posty
    470

    Domyślnie

    Ogrzewanie pewnie byłoby tańsze w wykonaniu i prawie bez regulacji, jak byłoby OZC i byłby rozkład rurek dopasowany do potrzeb. W tym już by się OZC zwróciło i układ by lepiej pracował.

    Pompę byś mógł dobrać bardziej świadomie do zapotrzebowania i być może mniejszą i mniejsze DZ. Przy grzaniu CWU 10kW to wcale nie jest dużo, szczególnie jak są np. dwie łazienki.
    Ostatnio edytowane przez Instaltechnic ; 06-04-2016 o 10:05

  10. #10
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    MatixL

    Zarejestrowany
    Sep 2014
    Posty
    269
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    8

    Domyślnie

    Wiem o tym. Niestety czasami trzeba iść na jakiś kompromis... Ogólnie wymyśliłem sobie że wolę mieć zapas rurek w podłodze niż ewentualny problem z niedogrzewaniem któregoś z pomieszczeń. Wpływ na taką decyzje miała między innymi lektura forum i problemy opisywane przez użytkowników PC. W moim przypadku różnice temperatur wyregulowałem sobie ograniczając przepływ na poszczególnych pętlach na rozdzielaczu. Nie jest idealnie ale komfort cieplny dużo lepszy niż w starym lokum.
    Wszystko to kwestia zasobności portfela i poprawności wykonania. Można mieć PC o 5 kW za dużą, siłowniki na każdej pętli, termostat w każdym pomieszczeniu a w kotłowni bufor 2000l. Można też mieć PC zrobioną ze starej klimatyzacji i wpiętą w starą instalację z grzejnikami na ścianach. Ważne żeby świadomie dokonywać wyborów i mieć pewność że instalacja zaspokoi zapotrzebowanie na ciepło w naszym domu.
    Co do grzania CWU to byłem w szoku jak szybko moja pc grzeje z 46 do 52.. akcja poniżej 5 minut.
    Ostatnio edytowane przez MatixL ; 06-04-2016 o 16:32
    Rodzina 2+2 210 metrów grzanych podłóg. Roczne zużycie na grzanie 2100kWh ... Piwnica SilkaS podłoga 20cm0,034 +22cm xps na ścianach, wyżej Ytong Energo24cm+25cm0,031, poddasze piana pur 30cm, , 3szyby ciepły montaż, WM z Airpack400V, PC BuderusWPS10K1, DZ pionowe 3x74m, odwiert wody 45m, zero kominów! kilka mostków cieplnych np. wszędzie na roletach, łączenia okien na wykuszu

  11. #11
    STAŁY BYWALEC (min. 300) Avatar Instaltechnic
    Zarejestrowany
    Nov 2012
    Skąd
    Żabia Wola (biuro)
    Kod pocztowy
    96-321
    Posty
    470

    Domyślnie

    Cytat Napisał MatixL Zobacz post
    Co do grzania CWU to byłem w szoku jak szybko moja pc grzeje z 46 do 52.. akcja poniżej 5 minut.
    Bo o ile się nie mylę tam jest zbiornik wbudowany 170 litrów, więc grzeje szybko. To już tylko matematyka.
    Warto mieć rozeznanie w technologiach i świadomie wybierać potrzebne i wygodne rozwiązania. Trzeba starać się o tym myśleć już na etapie projektu. Potem też się da prawie wszystko "uratować", ale nakład finansowy będzie większy.

  12. #12

    Domyślnie

    odwierty pionowe może i odpadają, ale zawsze możesz pomyśleć o poziomych

  13. #13

    Domyślnie

    Nie będę się mądrował bo sam mam podobny problem jednak wstępnie skłaniam się ku PC powietrze - woda .

  14. #14
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Konsultant Viessmann
    Zarejestrowany
    Nov 2015
    Skąd
    Wrocław
    Kod pocztowy
    53-015
    Posty
    4.030
    Kompletna oferta systemów grzewczych i chłodniczych Twój dostawca systemów grzewczych dla wszystkich obszarów zastosowań: Pompy ciepła | Kotły kondensacyjne | Systemy solarne | Fotowoltaika | Kogeneracja | Rekuperacja | Technika chłodnicza www.viessmann.pl

    Domyślnie

    Cytat Napisał pagu Zobacz post
    Nie będę się mądrował bo sam mam podobny problem jednak wstępnie skłaniam się ku PC powietrze - woda .
    I planujesz tylko pompę ciepła? Będziesz miał szczytowe źródło ciepła?
    Rozważałeś już może producenta?

    Może masz jakieś pytania?
    Twój dostawca systemów grzewczych dla wszystkich obszarów zastosowań:
    Pompy ciepła | Kotły kondensacyjne | Systemy solarne | Fotowoltaika | Kogeneracja | Rekuperacja | Technika chłodnicza

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony