dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 5
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 85
  1. #1
    ELITA FORUM (min. 1000)
    coachu13

    Zarejestrowany
    Jan 2015
    Skąd
    Sosnowiec
    Kod pocztowy
    41-200
    Posty
    1.205

    Domyślnie Pompa ciepła a chlodzenie

    Hej.
    Zastanawiam się nad skorzystaniem z możliwości chłodzenia przy pompie gruntowej.
    Są dwie możliwości, albo puszczenie to w podlogowke albo w instalację wentylacji mechanicznej. Która opcja jest według Was lepsza i czy to się w ogóle opłaca ?

  2. #2

    Domyślnie

    Wentylacja mechaniczna ma za małą wydajność by schłodzić dom.

  3. #3
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Konsultant Viessmann
    Zarejestrowany
    Nov 2015
    Skąd
    Wrocław
    Kod pocztowy
    53-015
    Posty
    4.026
    Kompletna oferta systemów grzewczych i chłodniczych Twój dostawca systemów grzewczych dla wszystkich obszarów zastosowań: Pompy ciepła | Kotły kondensacyjne | Systemy solarne | Fotowoltaika | Kogeneracja | Rekuperacja | Technika chłodnicza www.viessmann.pl

    Domyślnie

    Cytat Napisał coachu13 Zobacz post
    Hej.
    Zastanawiam się nad skorzystaniem z możliwości chłodzenia przy pompie gruntowej.
    Są dwie możliwości, albo puszczenie to w podlogowke albo w instalację wentylacji mechanicznej. Która opcja jest według Was lepsza i czy to się w ogóle opłaca ?
    Witam, Ja polecam pompy rewersyjne.
    Jak działa chłodzenie?
    Funkcja chłodzenia realizowana jest przy zastosowaniu dwóch różnych metod. Chłodzenie pasywne: solanka lub wody gruntowe odbierają ciepło z obiegu grzewczego za pośrednictwem wymiennika ciepła i odprowadzają je na zewnątrz. Metodę tę określa się także jako „natural cooling”, ponieważ do chłodzenia wykorzystywana jest tutaj naturalna temperatura otoczenia. Za wyjątkiem regulatora i pompy obiegowej pozostałe podzespoły pompy ciepła pozostają przy tym wyłączone. Chłodzenie aktywne: pompa ciepła działa w sposób odwrócony. Efekt chłodzenia uzyskuje się dzięki trybowi pracy odwróconej. Oznacza to, że obieg czynnika chłodniczego zostaje wewnętrznie odwrócony lub następuje przełączenie przyłączy układu pierwotnego i wtórnego na zewnątrz. Wówczas podobnie jak lodówka pompa ciepła aktywnie wytwarza chłód. Proces ten określany jest jako „active cooling”.

    Wentylacja mechaniczna - już jedna opinia jest, może ktoś inny dołoży coś od siebie.

    Mam jeszcze pytanie, co masz na myśli pytając, czy się opłaca?

    Rozważasz inwestycję w pompę ciepła? Napisz coś o swoim budynku
    Twój dostawca systemów grzewczych dla wszystkich obszarów zastosowań:
    Pompy ciepła | Kotły kondensacyjne | Systemy solarne | Fotowoltaika | Kogeneracja | Rekuperacja | Technika chłodnicza

  4. #4

    Domyślnie

    Cytat Napisał coachu13 Zobacz post
    Hej.
    Zastanawiam się nad skorzystaniem z możliwości chłodzenia przy pompie gruntowej.
    Są dwie możliwości, albo puszczenie to w podlogowke albo w instalację wentylacji mechanicznej. Która opcja jest według Was lepsza i czy to się w ogóle opłaca ?
    Nie skorzystać z możliwości chłodzenia mając pompę, to jak kupić kabriolet i nigdy nie otworzyć dachu.
    Dlaczego nie masz możliwości skorzystania z najlepszego rozwiązania - konwektorowy kanałowy

  5. #5
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Myjk
    Zarejestrowany
    Aug 2013
    Skąd
    WAW
    Posty
    5.057

    Domyślnie

    Cytat Napisał coachu13 Zobacz post
    Hej.
    Zastanawiam się nad skorzystaniem z możliwości chłodzenia przy pompie gruntowej.
    Są dwie możliwości, albo puszczenie to w podlogowke albo w instalację wentylacji mechanicznej. Która opcja jest według Was lepsza i czy to się w ogóle opłaca ?
    Ja planuję zrobić takie chłodzenie. Waham się jeszcze czy robić to na wentylacji mechanicznej (co ograniczy wydajność chłodniczą i możliwość sterowania temperaturami w poszczególnych pomieszczeniach), czy też zastosować klimakonwektory (które będą co prawda wydajne, będzie sterowanie w każdym pomieszczeniu, ale będzie głośniej a i mam wątpliwości czy takie duże moce będą potrzebne). Z miejsca odrzucam chłodzenie podłogą.

    Cytat Napisał _John Zobacz post
    Wentylacja mechaniczna ma za małą wydajność by schłodzić dom.
    Aby schłodzić ma za małą, ale aby utrzymać chłód i zrównoważyć zyski ze słońca (przy ograniczeniu tych zysków) w domu akumulacyjnym już powinno wystarczyć. Nie zapominaj, że wtedy system działa cały czas, autonomicznie reaguje, a nie doraźnie jak w przypadku klimatyzatorów powietrznych załączanych zazwyczaj gdy już się z człowieka leje.
    Dziennik Budowy
    *Dom: 190m2 (ogrzewane) + 55m2 (garaż+pom.gosp.) OZC CO 6,5kW dla -20@22oC | 10MWh/rok
    *PC G-G APIC 9kW z GWC spiralnym 500m2 PE40 5x150mb ~12kW
    *Fotowoltaika 10kWp SunEarth 325Wp, 3 połacie ESW, z falownikiem Fronius 8.2 3F
    *Stan: Meblowanie

  6. #6
    ELITA FORUM (min. 1000)
    coachu13

    Zarejestrowany
    Jan 2015
    Skąd
    Sosnowiec
    Kod pocztowy
    41-200
    Posty
    1.205

    Domyślnie

    Ok.
    Czyli odrzucam chłodzenie poprzez rekuperacje.
    Czyli zostaje podłoga ?
    Ja będę miał pompę z pionowym źródłem wiec chciałbym chłodzenie aktywne.
    Ale rozumiem ze to trzeba puścić w podłogę ?

  7. #7
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Myjk
    Zarejestrowany
    Aug 2013
    Skąd
    WAW
    Posty
    5.057

    Domyślnie

    Nie wiem jak wyciągnąłeś takie wnioski po tym co napisałem. Ja zdecydowanie odrzucam podłogę jako chłodzenie, bo wg mnie zimna podłoga (nawet w lato) to straszny dramat jeśli chodzi o komfort. Do chłodzenia podłogą wystarczy tłoczenie pasywne, gdybyś aktywnie puścił w podłogę, to byś miał bajoro w pomieszczeniach (punkt rosy). Zresztą i przy pasywnym trzeba się przed punktem rosy chronić.

    Aby system aktywny był skuteczny i sterowalny, trzeba to zrobić na układzie wody lodowej (bufor) i klimakonwektorach (można też kupić samemu chłodnice, wentylatory i zmontować sobie takie pseudo klimakonwektory o mniejszej mocy). Jeśli chcesz mieć po prostu chłodniej niż w domu bez chłodzenia, możesz zainstalować chłodnicę w układzie wentylacji mechanicznej, przy czym wtedy niezależne sterowanie w różnych pomieszczeniach będzie niemożliwe, wydajność będzie słabsza ze względu na niski wydatek wentylacji.Wtedy system będzie musiał być zaprojektowany tak, aby niejako z wyprzedzeniem reagować na ew. wzrost temperatury i zacząć chodzić zanim dojdzie do przegrzania ścian (mowa o domu akumulacyjnym z "betonu"). Jeśli natomiast masz zamiar stawiać szkieletora, to tu tylko i wyłącznie wydajne klimatyzatory (split, albo kanałowe).
    Dziennik Budowy
    *Dom: 190m2 (ogrzewane) + 55m2 (garaż+pom.gosp.) OZC CO 6,5kW dla -20@22oC | 10MWh/rok
    *PC G-G APIC 9kW z GWC spiralnym 500m2 PE40 5x150mb ~12kW
    *Fotowoltaika 10kWp SunEarth 325Wp, 3 połacie ESW, z falownikiem Fronius 8.2 3F
    *Stan: Meblowanie

  8. #8
    Lider FORUM (min. 2800)
    fachman19

    Zarejestrowany
    Nov 2013
    Skąd
    warszawa
    Kod pocztowy
    03-641
    Posty
    3.192

    Domyślnie

    Problem nie w pompie ciepła tylko w elementach chłodzących powietrze i instalacji wody lodowej wraz z izolacją.
    Generalnie lepiej zamontować zwykły klimatyzator niż wykonywać instalację grzewczo-chłodzącą.

  9. #9
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Myjk
    Zarejestrowany
    Aug 2013
    Skąd
    WAW
    Posty
    5.057

    Domyślnie

    Ja uważam, że skoro już kupuję drogą i mocną PC do grzania CO/CWU i CWU grzeję nią także w lato, to bez sensu kupować kolejną pompę ciepła tylko do chłodzenia, i jak w moim przypadku, kolejną do grzania basenu. System oparty na jednej pompie i wodzie lodowej obsługującej nie tylko CO/CWU ale także chłodzenie, będzie tańszy w wykonaniu i eksploatacji.
    Dziennik Budowy
    *Dom: 190m2 (ogrzewane) + 55m2 (garaż+pom.gosp.) OZC CO 6,5kW dla -20@22oC | 10MWh/rok
    *PC G-G APIC 9kW z GWC spiralnym 500m2 PE40 5x150mb ~12kW
    *Fotowoltaika 10kWp SunEarth 325Wp, 3 połacie ESW, z falownikiem Fronius 8.2 3F
    *Stan: Meblowanie

  10. #10
    ELITA FORUM (min. 1000)
    coachu13

    Zarejestrowany
    Jan 2015
    Skąd
    Sosnowiec
    Kod pocztowy
    41-200
    Posty
    1.205

    Domyślnie

    Czyli jeżeli mam dokupić klimakonwertory to znaczy, że będę chlodzil nimi a nie PC. Wiec co ma tu juz do rzeczy PC ?

  11. #11
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!)
    jasiek71

    Zarejestrowany
    May 2011
    Kod pocztowy
    23-407
    Posty
    12.461

    Domyślnie

    Cytat Napisał _John Zobacz post
    Wentylacja mechaniczna ma za małą wydajność by schłodzić dom.
    To trzeba zrobić taką wydajność tej wentylacji aby było skutecznie ...
    Chałupa 154m2 z klocków styropianowych U-0,28, podłoga 15cm, dach ok 30cm wełny, bez izolacji fundamentów, okna zwykłe dwu szybowe, ogrzewanie kable Elektra 10,6kw, GWC rurowe,reku, fotowoltaika w ciągłej rozbudowie obecnie ok 5kWp off gird , magazyn li-ion 23kWh...

  12. #12
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!)
    jasiek71

    Zarejestrowany
    May 2011
    Kod pocztowy
    23-407
    Posty
    12.461

    Domyślnie

    Cytat Napisał coachu13 Zobacz post
    Czyli jeżeli mam dokupić klimakonwertory to znaczy, że będę chlodzil nimi a nie PC. Wiec co ma tu juz do rzeczy PC ?
    Potrzebujesz dolnego źródła od tej PC ...
    Chałupa 154m2 z klocków styropianowych U-0,28, podłoga 15cm, dach ok 30cm wełny, bez izolacji fundamentów, okna zwykłe dwu szybowe, ogrzewanie kable Elektra 10,6kw, GWC rurowe,reku, fotowoltaika w ciągłej rozbudowie obecnie ok 5kWp off gird , magazyn li-ion 23kWh...

  13. #13
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!)
    jasiek71

    Zarejestrowany
    May 2011
    Kod pocztowy
    23-407
    Posty
    12.461

    Domyślnie

    Cytat Napisał coachu13 Zobacz post
    Ok.
    Czyli odrzucam chłodzenie poprzez rekuperacje.
    Czyli zostaje podłoga ?
    Ja będę miał pompę z pionowym źródłem wiec chciałbym chłodzenie aktywne.
    Ale rozumiem ze to trzeba puścić w podłogę ?
    Pionowe DZ jest na tyle skuteczne pod względem temperatury że bez problemu można wykorzystać wentylację do chłodzenia, trzeba tylko przewidzieć jej odpowiednią wydajność i zrobić odpowiednie sterowanie ...
    Chałupa 154m2 z klocków styropianowych U-0,28, podłoga 15cm, dach ok 30cm wełny, bez izolacji fundamentów, okna zwykłe dwu szybowe, ogrzewanie kable Elektra 10,6kw, GWC rurowe,reku, fotowoltaika w ciągłej rozbudowie obecnie ok 5kWp off gird , magazyn li-ion 23kWh...

  14. #14
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    Fan*ft

    Zarejestrowany
    Sep 2013
    Skąd
    Wrocław
    Posty
    199

    Domyślnie

    Cytat Napisał Myjk Zobacz post
    Ja uważam, że skoro już kupuję drogą i mocną PC do grzania CO/CWU i CWU grzeję nią także w lato, to bez sensu kupować kolejną pompę ciepła tylko do chłodzenia, i jak w moim przypadku, kolejną do grzania basenu. System oparty na jednej pompie i wodzie lodowej obsługującej nie tylko CO/CWU ale także chłodzenie, będzie tańszy w wykonaniu i eksploatacji.
    Słusznie ale czy znasz sposób użycia powietrznej pompy ciepła jako "klimatyzator"? Jakieś strony, PDF'y, schematy?

    Tak jak Ty odrzucam chłodzenie podłogą. To byłby horror.
    Zamierzam (jak pamiętasz z innego tamatu) użyć pompy Panasonic T-Cap. Wszędzie piszą że te pompy mają tryb ogrzewania i chłodzenia. Nigdzie nie mogę znaleźć schematów jak to działa

    Wszyscy instalatorzy z którymi rozmawiałem proponują dodatkowo zwykłą klimatyzację. No po prostu bezsens

  15. #15
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Myjk
    Zarejestrowany
    Aug 2013
    Skąd
    WAW
    Posty
    5.057

    Domyślnie

    Cytat Napisał Fan*ft Zobacz post
    Słusznie ale czy znasz sposób użycia powietrznej pompy ciepła jako "klimatyzator"? Jakieś strony, PDF'y, schematy?
    W przypadku PC PW musi być "rewers" w pompie. Odcina się wtedy CWU na poziomie hydraulicznym a chłód puszcza w bufor lodowy albo bezpośrednio w klimakonwektory lub chłodnicę w WM. I tu raczej nie ma żadnej filozofii -- może być tylko kłopot z wysterowaniem tego (bo nie wiem czy jakiś producent pomp daje to w standardzie). Mankament jest taki, że jak się aktywnie chłodzi, to nie można grzać CWU. Trzeba przerwać chłodzenie, pompa się musi się znowu "odwrócić" i dopiero może zagrzać CWU. Dlatego ja ten system chcę zrobić jednak na gruntówce (pomijam naturalnie, że mam miejsce na "polu" i mam taką akurat możliwość), bo tam pompa nie musi się "odwracać", cały proces odbywa się na poziomie hydraulicznym i może być grzane CWU przy jednoczesnym chłodzeniu (czy to chłodzenia buforu, czy bezpośrednim zasilaniu chłodnic).

    Nadal sceptycznie podchodzę do informacji, że można przy pomocy pasywnego chłodzenia z wymiennika zbudowanego dla PC ochłodzić dom przez wentylację. A przynajmniej nie jest regułą że każdy tak może zrobić. Moc pasywnego wymiennika skrajnie mniejsza niż moc tego wymiennika liczonego pod pompowanie chłodu/ciepła. Jaśkowi wystarcza, no ale to dla Jego domu -- AFAIR 140m2 i dobrze "zbunkrowanego". Jak ktoś ma większy dom, do tego większe zyski i nie chce się ograniczać, to zwiększenie wydatku na wentylacji nic nie pomoże -- bo i tak wymiennik nie wyrobi bez pompowania.
    Dziennik Budowy
    *Dom: 190m2 (ogrzewane) + 55m2 (garaż+pom.gosp.) OZC CO 6,5kW dla -20@22oC | 10MWh/rok
    *PC G-G APIC 9kW z GWC spiralnym 500m2 PE40 5x150mb ~12kW
    *Fotowoltaika 10kWp SunEarth 325Wp, 3 połacie ESW, z falownikiem Fronius 8.2 3F
    *Stan: Meblowanie

  16. #16
    Lider FORUM (min. 2800) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar map78
    Zarejestrowany
    Jul 2013
    Skąd
    Gościcino
    Kod pocztowy
    84-241
    Posty
    3.031

    Domyślnie

    Cytat Napisał Myjk Zobacz post
    Mankament jest taki, że jak się aktywnie chłodzi, to nie można grzać CWU. Trzeba przerwać chłodzenie, pompa się musi się znowu "odwrócić" i dopiero może zagrzać CWU.
    Przy połączeniu z klimakonwektorami trudno nazwać to mankamentem, gdyż po pierwsze klimakonwektory (podobnie jak przy ogrzewaniu) nie pracują cały czas a po drugie w upalne dni zagrzanie 300l CWU zajmuje około 20min., więc nie jest to jakiś super długi czas. Przy próbach chłodzenia wentylacją to już mógłby być jakiś problem, ale osobiście uważam, że takie chłodzenie przy pompie PW (aktywnie) byłoby całkowicie niezasadne ekonomicznie, bo musiałoby pracować praktycznie cały czas, o skuteczności się nie wypowiadam bo nie mam doświadczeń. Natomiast chłodzenie klimakonwektorami praktykuje już trzeci sezon i super się to sprawdza.
    Bliźniak, 190m2, ogrzewana kubatura 530m3. OZC: 8,6kW, 78kWh (m2/rok) dla -20/22. Parter -podłogówka, piętro -klimakonwektory Purmo Vido, garaż i kotłownia -grzejniki.
    Od 27.09.2013r. - Pompa ciepła Panasonic T-CAP 9kW 400V + Galmet Maxi 300l.
    Od 28.05.2021r. - PV 8,36kW (22xTrinaSolar380 + SolarEdge SE7K)

  17. #17
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    Fan*ft

    Zarejestrowany
    Sep 2013
    Skąd
    Wrocław
    Posty
    199

    Domyślnie

    Cytat Napisał map78 Zobacz post
    ... chłodzenie przy pompie PW (aktywnie) byłoby całkowicie niezasadne ekonomicznie, bo musiałoby pracować praktycznie cały czas, o skuteczności się nie wypowiadam bo nie mam doświadczeń. Natomiast chłodzenie klimakonwektorami praktykuje już trzeci sezon i super się to sprawdza.
    Domyślam się, że chłodzenie pompą może być mało skuteczne.
    Jednak instalacja klimakonwerterów, tylko w 5 pomieszczeniach które chciałbym priorytetowo chłodzić, kosztowało by mnie dodatkowo z kilkanaście tysięcy.
    Szukam sposobu aby to obejść.

    Dom podobny objętościowo i powierzchniowo do twojego, tyle że dużo lepiej ocieplony. Tak samo jak ty, chcę zastosować Panasonica T-Cap 9kW.
    Te pompy mają podobno "odwrotny obieg" i specjalne sterowanie dla opcji chłodzenia. Tylko co mi z tego jeśli nie można tego łatwo i efektywnie użyć

  18. #18
    Lider FORUM (min. 2800)
    fachman19

    Zarejestrowany
    Nov 2013
    Skąd
    warszawa
    Kod pocztowy
    03-641
    Posty
    3.192

    Domyślnie

    To jest proste ale drogie . Klimakonwektor ma cenę klimatyzatora.Izolacja instalacji wody lodowej jest droga i nie toleruje błędów .

  19. #19
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Myjk
    Zarejestrowany
    Aug 2013
    Skąd
    WAW
    Posty
    5.057

    Domyślnie

    Co jest drogiego (pomijając bufor) w instalacji wody lodowej i jakie błędy można popełnić?

    Klimakonwektor kanałowy na wodę lodową pozwalający obsłużyć wiele pomieszczeń jest znacznie tańszy niż klimatyzator, nawet jeśli doliczyć kanały rozprowadzające --> http://allegro.pl/klimakonwektor-kan...199315436.html (9kW mocy, koszt 2 tys. zł). Prawie (bo mniejszych już chyba nie robią) analogiczny split (a w zasadzie trzeba uwzględniać multisplit, bo chcemy chłodzić cały dom) to koszt znacznie, znacznie wyższy (8 kW, start od 7 tys. zł) --> http://allegro.pl/klimatyzator-gree-...086012189.html (i żeby było ciekawiej to cena z VAT 8%). A przecież przy multisplicie też trzeba rozciągnąć po domu instalację zasilającą i tez za darmo tego nikt nie robi, więc to nie jest ostateczna cena i pewnie ze 3-4 tys. zł za instalację trzeba jeszcze doliczyć.
    Ostatnio edytowane przez Myjk ; 10-04-2016 o 19:07
    Dziennik Budowy
    *Dom: 190m2 (ogrzewane) + 55m2 (garaż+pom.gosp.) OZC CO 6,5kW dla -20@22oC | 10MWh/rok
    *PC G-G APIC 9kW z GWC spiralnym 500m2 PE40 5x150mb ~12kW
    *Fotowoltaika 10kWp SunEarth 325Wp, 3 połacie ESW, z falownikiem Fronius 8.2 3F
    *Stan: Meblowanie

  20. #20
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    Fan*ft

    Zarejestrowany
    Sep 2013
    Skąd
    Wrocław
    Posty
    199

    Domyślnie

    To jeszcze powiedz mi proszę jak tego użyć.
    Podłączam ten klimakonwektor z jednej strony do pompy ciepła a z drugiej co ... w główną rurę od wentylacji mechanicznej? Tak to ma działać?
    Bo nie bardzo rozumiem

Strona 1 z 5

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony