dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 3 z 5
Pokaż wyniki od 41 do 60 z 85
  1. #41
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Myjk
    Zarejestrowany
    Aug 2013
    Skąd
    WAW
    Posty
    5.057

    Domyślnie

    Cytat Napisał _John Zobacz post
    1. Krótka czerpnia to również brak możliwości tłumienia.
    2. Nawiew na otwartą kuchnię uważam za niepotrzebny, nie będzie przyjemny dla osoby tam przebywającej.
    3. Pamiętaj, że od każdego klimakonwektora grawitacyjnie trzeba odprowadzić skropliny.
    Ad. 1. Z dwojga złego wolę hałas niż ew. nieprzyjemny zapach. Poza tym zakładam pracę ciągłą na małym wydatku, więc ew. hałas będzie tylko przy dużej ilości osób, czyt. imprezach.
    Ad. 2. To będzie bardzo delikatny nawiew (większość ma iść na salon i "kurtyny" w jadalni), ale wg mnie bardzo przydatny jak się uruchomi "kuchenkę" czy "piecyk". Ogólnie trochę rozważałem nad tym nawiewem do kuchni zastanawiając się czy go dawać -- aby nie zaburzyć pracy WM i nie wyciągać (a w zasadzie wypychać) zapachów z kuchni na salon.
    Ad. 3. Oczywiście pamiętam -- ZTCW są też pompki do skroplin, więc nie tylko grawitacyjnie.

    Dzięki za uwagi -- a może znajdujesz jakieś wady instalacji na wodzie lodowej o których wspominał enigmatycznie fachman19? Czy ta instalacja faktycznie może sprawiać większe problemy niż instalacja rur cieczowo-parowych od "klasycznej" klimatyzacji?
    Dziennik Budowy
    *Dom: 190m2 (ogrzewane) + 55m2 (garaż+pom.gosp.) OZC CO 6,5kW dla -20@22oC | 10MWh/rok
    *PC G-G APIC 9kW z GWC spiralnym 500m2 PE40 5x150mb ~12kW
    *Fotowoltaika 10kWp SunEarth 325Wp, 3 połacie ESW, z falownikiem Fronius 8.2 3F
    *Stan: Meblowanie

  2. #42

    Domyślnie

    Cytat Napisał Myjk Zobacz post
    Ad. 1. Z dwojga złego wolę hałas niż ew. nieprzyjemny zapach. Poza tym zakładam pracę ciągłą na małym wydatku, więc ew. hałas będzie tylko przy dużej ilości osób, czyt. imprezach.
    Ad. 2. To będzie bardzo delikatny nawiew (większość ma iść na salon i "kurtyny" w jadalni), ale wg mnie bardzo przydatny jak się uruchomi "kuchenkę" czy "piecyk". Ogólnie trochę rozważałem nad tym nawiewem do kuchni zastanawiając się czy go dawać -- aby nie zaburzyć pracy WM i nie wyciągać (a w zasadzie wypychać) zapachów z kuchni na salon.
    Ad. 3. Oczywiście pamiętam -- ZTCW są też pompki do skroplin, więc nie tylko grawitacyjnie.

    Dzięki za uwagi -- a może znajdujesz jakieś wady instalacji na wodzie lodowej o których wspominał enigmatycznie fachman19? Czy ta instalacja faktycznie może sprawiać większe problemy niż instalacja rur cieczowo-parowych od "klasycznej" klimatyzacji?
    Zapachów, żaden przepływ powietrza nie powstrzyma.
    Praca ciągła to bezpieczeństwo braku wilgoci, nawet lepiej bo wymiennik będzie zawsze osuszany i nie będzie strachu o "zapachy"
    Pompek wystrzegaj się jak ognia.
    Są głośne i awaryjne.

    Oba systemy mają swoje wady i zalety.
    Izolacja rurociągów jest droższa - większe średnice.
    Przy większych instalacjach potrzebna jest regulacja - w domu przy 4 jednostkach problemu nie ma.

    Ogólnie roboty więcej, a sprzętu mniej.
    Więc same wady dla instalatora/handlowca

  3. #43
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar tomekwa
    Zarejestrowany
    Sep 2012
    Posty
    1.067
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    Cytat Napisał Konsultant Viessmann Zobacz post
    Co do cen - obecnie cenniki są w opracowaniu - jak pojawią się oficjalne cenniki na 2016 będe mógł powiedzieć nieco wiecej.
    Już prawe 1/2 roku na boku a cenniki nie są jeszcze gotowe?
    Dziennik | Komentarze
    Indywidualny projekt, silka + 20 cm 031, pod podłogą 20 cm. EPS100 038.
    Do grzania: ok. 250 m2 podłogówki i ~750 m3.
    WM: Onyx 550 classic. PC: Vitocal 300-G, DZ 4x90m (studnia i rotametry+ ok.60 m dobiegu).
    Kominki w salonie i łazience - dla klimatu.

  4. #44

    Domyślnie

    Cytat Napisał tomekwa Zobacz post
    Już prawe 1/2 roku na boku a cenniki nie są jeszcze gotowe?
    jakieś konkretne wyceny potrzebne?

  5. #45
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar tomekwa
    Zarejestrowany
    Sep 2012
    Posty
    1.067
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    Konultant obiecal ceny AC i NC box.
    Dziennik | Komentarze
    Indywidualny projekt, silka + 20 cm 031, pod podłogą 20 cm. EPS100 038.
    Do grzania: ok. 250 m2 podłogówki i ~750 m3.
    WM: Onyx 550 classic. PC: Vitocal 300-G, DZ 4x90m (studnia i rotametry+ ok.60 m dobiegu).
    Kominki w salonie i łazience - dla klimatu.

  6. #46
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Konsultant Viessmann
    Zarejestrowany
    Nov 2015
    Skąd
    Wrocław
    Kod pocztowy
    53-015
    Posty
    4.030
    Kompletna oferta systemów grzewczych i chłodniczych Twój dostawca systemów grzewczych dla wszystkich obszarów zastosowań: Pompy ciepła | Kotły kondensacyjne | Systemy solarne | Fotowoltaika | Kogeneracja | Rekuperacja | Technika chłodnicza www.viessmann.pl

    Domyślnie

    Cytat Napisał tomekwa Zobacz post
    Już prawe 1/2 roku na boku a cenniki nie są jeszcze gotowe?
    Są gotowe - podaję link do cennika: TUTAJ

    Pozdrawiam!
    Twój dostawca systemów grzewczych dla wszystkich obszarów zastosowań:
    Pompy ciepła | Kotły kondensacyjne | Systemy solarne | Fotowoltaika | Kogeneracja | Rekuperacja | Technika chłodnicza

  7. #47
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar tomekwa
    Zarejestrowany
    Sep 2012
    Posty
    1.067
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    NC-Box: 12 343 + zestaw podłączający 1 189 + VAT i koszty instalacji a może jeszcze jakieś dodatkowe wyposażenie. Cena małej powietrznej PC
    Dziennik | Komentarze
    Indywidualny projekt, silka + 20 cm 031, pod podłogą 20 cm. EPS100 038.
    Do grzania: ok. 250 m2 podłogówki i ~750 m3.
    WM: Onyx 550 classic. PC: Vitocal 300-G, DZ 4x90m (studnia i rotametry+ ok.60 m dobiegu).
    Kominki w salonie i łazience - dla klimatu.

  8. #48
    ELITA FORUM (min. 1000)
    coachu13

    Zarejestrowany
    Jan 2015
    Skąd
    Sosnowiec
    Kod pocztowy
    41-200
    Posty
    1.205

    Domyślnie

    Czy możecie wypowiedzieć się jakie rozwiązania Wy zastosoaliscie ?

  9. #49
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar clarnet
    Zarejestrowany
    Sep 2010
    Skąd
    Rybnik
    Kod pocztowy
    44-200
    Posty
    635
    Karbon sp. z o.o. Ogrzewanie Wentylacja Klimatyzacja Altherma Partner Wykonujemy kompletne systemy ogrzewania, wentylacji i klimatyzacji oparte na pompach ciepła blog.karbon.com.pl Rybnik

    Domyślnie


    W gruntówce możesz mieć chłodzenie pasywne(bez udziału sprężarki) i aktywne(z udziałem sprężarki)
    To pierwsze jest mało wydajne, aczkolwiek tanie. Można puścić glikol z DZ bezpośrednio na odbiorniki(fancoile, podłogówka) poprzez zawor 3d lub poprzez wymiennik i mieszacz. Jest też słabo sterowalne.
    Jak chcesz sklimatyzować cały dom, to wybierasz aktywne i fancoile, ale to dość drogie rozwiazanie, lekko licząc kilkanaście tys zł. + fancoile.
    Tutaj masz to opisane na przykładzie Nibe.
    Jak planujesz sklimatyzować tylko salon i np. 1 sypialnie, to lepsze i tańsze będę splity, przy czym do sypialni dobrze jak z głośnością zejdziesz do 25dba i niżej. W salonie w ciągu dnia może być 30-35
    Co do chłodnicy w centrali wentylacyjnej - można z aktywnym ale efekt taki sobie, a z pasywnym - efekt żaden.
    pzdr.

  10. #50
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!)
    jasiek71

    Zarejestrowany
    May 2011
    Kod pocztowy
    23-407
    Posty
    12.461

    Domyślnie

    Co do chłodnicy w centrali wentylacyjnej - można z aktywnym ale efekt taki sobie, a z pasywnym - efekt żaden."
    Trzeba do tego podejść z rękami a nie nogami...
    Chałupa 154m2 z klocków styropianowych U-0,28, podłoga 15cm, dach ok 30cm wełny, bez izolacji fundamentów, okna zwykłe dwu szybowe, ogrzewanie kable Elektra 10,6kw, GWC rurowe,reku, fotowoltaika w ciągłej rozbudowie obecnie ok 5kWp off gird , magazyn li-ion 23kWh...

  11. #51

    Domyślnie

    Cytat Napisał coachu13 Zobacz post
    Czy możecie wypowiedzieć się jakie rozwiązania Wy zastosoaliscie ?
    1. początkowo: marzyło mi się to (jak wielu) połączyć z kanałami rekuperacji by nimi dostarczać zimno , ale jak się okazało te kanały są na to za małe.

    2. pasywnie odpadało bo nie miałem PC gruntowej i wg. wielu jest to bardzo słabe w działaniu (może się sprawdzi w domu pasywnym z żaluzjami na oknach).

    3. zostało aktywne chłodzenie (u mnie na PC PW):
    a. jak masz dom z klimakonwektorem to wiadomo, że nim chłodzisz, ale niewiele osób ma z tym nowe domy,
    b. jak masz podłogówkę to możesz tam pościć chłód pod warunkiem zabezpieczenia się na punkt rosy czujnikiem dla spokoju lub lepiej C
    c. splity montujesz na etapie budowy domu i nimi chłodzisz szybko, albo np; mi na pietrze marzył się 1 duży klimakonwektor sufitowy plus 1 split na salon parteru
    Chyba B i C są najczęstszymi rozwiązaniami.

    Osobiście stosuję odmianę wersji B czyli chłodzenie ale "podłogówką" w ścianie, czyli ścienne. Lepiej się sprawdza niż tą w podłodze, a podłoga do chodzenia jest ciepła. Sprawdza się bardzo bo w ostatnie upały w roku 2015 - za 50zł utrzymałem na pietrze około 24,7st C.Jak sądzę podłogówka to samo by zrobiła nieco dłużej działając bo na wyższej temp. zasilania i pewnie nie drożej niż o kilkanaście złotych. Kluczowe tutaj jest by nie napalać się na efekt po 1-2h a dać temu podziałać spokojnie 1 dzień; chłodzić równo i wyższymi temperaturami by nie wystąpił punkt rosy i nadmierna wilgoć w domu, rekuperator wtedy włączam (tym bardziej, że okna cały dzień są zamknięte) a system na podłogówce czy ściennym spokojnie w upały 33 st C utrzyma w domu 24 st C (co podobno i tak nie jest zdrowe -za zimno względem temp. zewnętrznej). Owy system nie jest na pstryk jak kolimakonwektor, ale działa i to bardzo przyjemnie nie emitując hałasu, podmuchu itp. a jest w cenie praktycznie zakupu PC i podłogówki (bez dodatkowej inwestycji).

    Tak ja to odbieram.
    165m2 podłoga, 150m2 użytkowych, 425m3; piętrowa stodoła w lesie. Styro: 18cm posadzka 0,039, 18cm fundament 0,037, 22cm ściana 0,031 (80%) 17cm ściana 0,031 i deski (20%), dach 30 cm wełny 0,035 + 15cm wełny stryszek . Szyby 0,7. 30m2 okien + 5 dachowych. 46kWh/m2/rok dla +20*C. Reku Dospel Optimal 400. CO TCap 9kW 1f.

  12. #52

    Domyślnie

    Cytat Napisał jasiek71 Zobacz post
    Co do chłodnicy w centrali wentylacyjnej - można z aktywnym ale efekt taki sobie, a z pasywnym - efekt żaden."
    Trzeba do tego podejść z rękami a nie nogami...
    rozwiń temat, chętnie się dowiem co i jak a szczególnie inni co sa na etapie budowy,
    Mi FM ten pomysł 3 lata temu z głowy wybiło a może źle znalazłam info.
    165m2 podłoga, 150m2 użytkowych, 425m3; piętrowa stodoła w lesie. Styro: 18cm posadzka 0,039, 18cm fundament 0,037, 22cm ściana 0,031 (80%) 17cm ściana 0,031 i deski (20%), dach 30 cm wełny 0,035 + 15cm wełny stryszek . Szyby 0,7. 30m2 okien + 5 dachowych. 46kWh/m2/rok dla +20*C. Reku Dospel Optimal 400. CO TCap 9kW 1f.

  13. #53
    ELITA FORUM (min. 1000)
    coachu13

    Zarejestrowany
    Jan 2015
    Skąd
    Sosnowiec
    Kod pocztowy
    41-200
    Posty
    1.205

    Domyślnie

    A czy ktoś ma zamontowane chłodzenie po podłogówce ?

  14. #54
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Myjk
    Zarejestrowany
    Aug 2013
    Skąd
    WAW
    Posty
    5.057

    Domyślnie

    Cytat Napisał clarnet Zobacz post

    Jak chcesz sklimatyzować cały dom, to wybierasz aktywne i fancoile, ale to dość drogie rozwiazanie, lekko licząc kilkanaście tys zł. + fancoile.
    Ile wyjdą (multi)splity żeby schłodzić cały dom? Liczyłem to i jakoś wcale taniej mi nie wyszło, rzekłbym nawet, że 2x drożej.

    Cytat Napisał clarnet Zobacz post
    Tutaj masz to opisane na przykładzie Nibe.
    Da się to zrobić dużo taniej niż tutaj widać opierając system na hydraulice.

    Cytat Napisał clarnet Zobacz post

    Jak planujesz sklimatyzować tylko salon i np. 1 sypialnie, to lepsze i tańsze będę splity, przy czym do sypialni dobrze jak z głośnością zejdziesz do 25dba i niżej. W salonie w ciągu dnia może być 30-35
    Nie będą lepsze i nie będą tańsze, bo będzie dodatkowa sprężarka do zakupienia -- a przecież jedna już jest w kotłowni, wystarczy ją wykorzystać.

    Cytat Napisał clarnet Zobacz post
    ​Co do chłodnicy w centrali wentylacyjnej - można z aktywnym ale efekt taki sobie, a z pasywnym - efekt żaden.
    pzdr.
    Przecież wszystko zależy od domu, pojemności cieplnej, zysków słonecznych i bytowych, oraz tego jak zostanie przygotowana sama instalacja wentylacyjna -- którą można przewymiarować na potrzeby chłodzenia.
    Dziennik Budowy
    *Dom: 190m2 (ogrzewane) + 55m2 (garaż+pom.gosp.) OZC CO 6,5kW dla -20@22oC | 10MWh/rok
    *PC G-G APIC 9kW z GWC spiralnym 500m2 PE40 5x150mb ~12kW
    *Fotowoltaika 10kWp SunEarth 325Wp, 3 połacie ESW, z falownikiem Fronius 8.2 3F
    *Stan: Meblowanie

  15. #55

    Domyślnie

    Jeśli jesteśmy przed budową i wybieramy pompę ciepła PW, to klimatyzację najlepiej wykonać w oparciu o klimakonwektory (zasilane wodą lodową z pompy ciepła)
    Klimakonwektory kanałowe, bo takie rozwiązanie jest elastyczne i najcichsze.

    Jeśli nie mamy PC PW, to wybrał bym klimatyzator kanałowy.

    Wentylacji z klimatyzacją nie ma sensu łączyć.

  16. #56
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar link2jack
    Zarejestrowany
    Jan 2015
    Skąd
    WZY / ES
    Kod pocztowy
    96-330
    Posty
    1.360

    Domyślnie

    Z tego co się zorientowałem spory klimakonwektor będzie wart tyle co split, który jak sądzę będzie wydajniejszy i nie koniecznie dużo ekonomiczniejszy.
    [SIZE=1]~160m2 użyt. Reksio2G
    OZC=6.6KW, zapotrzebowanie na ciepło=12,8MWh/rok (obliczenia dla: 23*C), w domu: 21,5-22,5*C.
    Panasonic T-CAP-F-9KW, Krzywa: -15/+40@+15/+28. Sterowanie: EurosterQ7, CWU (ermet) dwa razy dziennie do 45*C. G12W-PGE
    Ściana: U=0,13(porotherm30+20cm 0,031), Skosy: U=0,14(25cm pianki Polychem) Sufit: U=0,10(10cm pianki+30 wełny), Okna: U=0,9-1,1 (31m2), Podłoga aż U=0,19. WM. 100% podłogówki 4,5cm. +Jotul I570 do 10 odpaleń na rok

  17. #57
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Myjk
    Zarejestrowany
    Aug 2013
    Skąd
    WAW
    Posty
    5.057

    Domyślnie

    Gruntówkę też można oprzeć na wodzie lodowej, nawet lepiej niż powietrzną...

    W wentylacji o tyle nie warto, przez co także odpuściłem takie rozwiązanie, że nie ma tego jak sensownie wysterować. Ale poza tym to najtańsze rozwiązanie nawet uwzględniając jej przewymiarowanie aby nadążała za zapotrzebowaniem.

  18. #58
    STAŁY BYWALEC (min. 300) Avatar schizo85
    Zarejestrowany
    Mar 2013
    Skąd
    Rzeszów
    Kod pocztowy
    35-213
    Posty
    424

    Domyślnie

    Ktoś kojarzy jakiś tani klimakonwektor, taki naścienny czy tam kasetonowy, najlepiej wyglądający jak jednostka wewnętrzna klimatyzacji. Szukam czegoś taniego żeby sobie podpiąć pod pompę p/w, na chłodzenie salonu. Z tego co patrzę to wszystko dość drogie, prawie w cenie kompletnej klimatyzacaji:/ Najtańszy jaki znalazłem na razie to Daikin FWT02CT w cenie 1150.
    Z241 104,77 m2 parterowy, OZC: 3.8kW, 53kWh/m2/rok dla -20/22. WM Onyx Dream, PC PW Panasonic 7kW, 100% podłogówka.
    Dziennik budowy z komentarzami

    2015/16 - 2058kWh CO+CWU+Chłodzenie - 631zł; CO - 1386kWh/424zł
    2016/17 - 2726kWh CO+CWU+Chłodzenie - 800zł; CO - 1927kWh/573zł

  19. #59

    Domyślnie

    Cytat Napisał tomekwa Zobacz post
    NC-Box: 12 343 + zestaw podłączający 1 189 + VAT i koszty instalacji a może jeszcze jakieś dodatkowe wyposażenie. Cena małej powietrznej PC
    Aż z ciekawości zapytałem u mojego dostawcy PC. Ogarnięcie tematu pasywnego chłodzenia - na gotowo 2 800

    V - brawo TY
    Dom 240 m2 grzanych podłóg (kubatura ok 600 m3) PU 194,66m2 + garaż 55,25 m2 (kubatura ok 228 m3) PU 55,25m2 też grzany.
    Materiały DOM suporeks 24 cm + 20 cm styropianu, dach 30 cm wełny, posadzka 15 cm styropianu GARAŻ suporeks 24 cm + 15 cm styropianu, dach 20 cm wełny, posadzka 10 cm styropianu.
    Pompa ciepła HCT ProLine15 kW. Wentylacja grawitacyjna.
    Rok 2014 4133 kWh / 1536,87 zł
    Rok 2015 3929 kWh / 1348,76 zł
    Rok 2016 4481 kWh / 1532,61 zł
    Rok 2017 5067 kWh / 1732,79 zł

  20. #60
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Myjk
    Zarejestrowany
    Aug 2013
    Skąd
    WAW
    Posty
    5.057

    Domyślnie

    Tak to już jest z tymi "dobrymi" firmami i instalatorami. Rąbią inwestora na czym się da. Z tego co widzę większość instalatorów PC sobie średnio zarabia od 10 do 20 tys. zł za instalację systemu PC (gdzie większość to marża na podzespołach i towarach), stąd nic dziwnego że w tym naszym chorym kraju nadal część ludzi decyduje się na wyngiel, pelet czy kotłowanie drewnem w kominku. I to jeszcze "rozumiem" w dawnych czasach, gdy cen nie można było sprawdzić. Ale jak dostaję na wycenę na konkretne podzespoły i ja jako detalista mogę je kupić taniej z VAT 23% niż mi wciska instalator z VAT 8% (jako osoba która teoretycznie powinna mieć zniżki ze względu na większe zakupy) to o czym to świadczy? Jak natomiast te nadmierne koszty wykazuje, to instalator co mi odpisuje? Żebym se zrobił to sam, to będę miał jeszcze satysfakcję. To samo jest z firmami budowlanymi. Robocizna 40-50 tys. zł -- git, powiedzmy akceptowalne koszty. Liczę materiał (w porywach!) 180 tys. zł (z VAT 23%!) a firma to samo liczy 250 (z VAT 8%!). To tylko stan surowy, o wykończeniu pod klucz nawet nie piszę, bo to w ogóle herezje wychodzą.
    Dziennik Budowy
    *Dom: 190m2 (ogrzewane) + 55m2 (garaż+pom.gosp.) OZC CO 6,5kW dla -20@22oC | 10MWh/rok
    *PC G-G APIC 9kW z GWC spiralnym 500m2 PE40 5x150mb ~12kW
    *Fotowoltaika 10kWp SunEarth 325Wp, 3 połacie ESW, z falownikiem Fronius 8.2 3F
    *Stan: Meblowanie

Strona 3 z 5

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony