dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 3
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 42
  1. #1

    Domyślnie Kupno działki

    Witam. Mam pytanie,chcę kupić działkę.Sprawdziliśmy ja w kw.działka niby budowlana ale w kw jest zaznaczone że użytkowanie to gruntyorne! Jak mam to rozumieć ? Czy ktoś by mi to wyjaśnił ????

  2. #2
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    Busters

    Zarejestrowany
    Jul 2014
    Skąd
    Kraków/Wołowice
    Posty
    852

    Domyślnie

    a od kiedy to w KW sie sprawdza takie rzeczy? Trzeba isc do gminy i zapytac jakie jest przeznaczenie dzialki. Albo jest MPZP albo nie i wtedy trzeba wystapic o WZ

  3. #3

    Domyślnie

    Jeśli działka ma warunki zabudowy to po kupnie można je bez problemu przepisać na siebie. Oczywiście o ile obecny ich posiadacz wyrazi na to zgodę.

  4. #4
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar Antymateria
    Zarejestrowany
    Aug 2014
    Skąd
    Szczyrk
    Posty
    252

    Domyślnie

    A mi przysłali ostatnio pismo z informacją, że na działce mam grunty orne. A dom już stoi Chyba trzeba będzie zaorać...

  5. #5

    Domyślnie

    Nie ma MPZP .Kilka lat w stecz właściciel wystąpił o WZ i je otrzymał , ale w gminie powiedzieli że są one nie aktualne już.chciałbym poprostu mic pewnością że to jest na pewno działka budowlana. Nie chciał bym po zakupie niespodzianki że jest to jeszcze grun rolny.

  6. #6

    Domyślnie

    O warunki zabudowy możesz wystąpić bez problemu nie będąc jeszcze właścicielem działki. Zbierz wymagane dokumenty, złóż wniosek i będziesz coś więcej wiedział.

  7. #7

    Domyślnie

    Jeśli dostanę WZ wtedy już będę miał jasność że to jest działka budowlana ?

  8. #8
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar Marcin34_Śl
    Zarejestrowany
    Jul 2015
    Skąd
    Tarnowskie Góry
    Posty
    935

    Domyślnie

    tak,

    zrób umowę przedwstępną, gdzie po otrzymaniu WZ będzie podpisana normalna umowa.

    Po otrzymaniu WZ możesz tam zbudować dom alei tak trzeba działkę odrolnić (grunty) przed otrzymaniem PNB.

    Jaka klasa gruntu? Im lepsza tym większe opłaty za odrolnienie.

  9. #9
    ELITA FORUM (min. 1000) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar Bejaro
    Zarejestrowany
    Apr 2014
    Skąd
    śląsk
    Posty
    1.945

    Domyślnie

    Dlaczego WZ jest nieaktualna?

    WZ traci moc w razie uchwalenia MPZP lub wstrzymuje się wydawanie nowych od momentu rozpoczęcia pracy nad planem do momentu jego zatwierdzenia na max 9 mcy o ile dobrze pamiętam.Nie na każdą klasę gruntu zostaną wydane WZ,3 i wyżej nie.

    Umowa warunkowa nie ma chyba w tej chwili sensu bo nowe WZ nie zostanie wydane do czasu obowiązywania nowej ustawy o ochronie gruntów rolnych.

    O WZ możesz wystąpić ale o warunki techniczne mediów potrzebne do wniosku o WZ już nie bo do nich potrzebne jest prawo do dysponowania nieruchomością.

  10. #10
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar Marcin34_Śl
    Zarejestrowany
    Jul 2015
    Skąd
    Tarnowskie Góry
    Posty
    935

    Domyślnie

    Zmienili już tę ustawę o ochronie gruntów, jest kilka warunków kiedy można dostać na gruntach 1-3

  11. #11
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar Antymateria
    Zarejestrowany
    Aug 2014
    Skąd
    Szczyrk
    Posty
    252

    Domyślnie

    Chyba pasuje tutaj z moją sprawą.

    Kupiłem działkę "budowlaną", ale w KW mam wpis, że grunt dzieli się na rola (R IVa) i pastwisko (PS IV). Dostałem bez problemów PnB, dom stoi w stanie SSO. Działka objęta jest MPZP i figuruje na terenie działek budowlanych.

    Dzisiaj dostałem pismo, że stwierdzono rozbieżność pomiędzy wpisem w ewidencji gruntów i budynków, a stanem faktycznym działki, bo działka jest zabudowana, a ja mam wpisane pastwisko i rolę. Starostwo prosi mnie o dostarczenie do 30 dni dokumentu potwierdzającego faktyczny sposób korzystania z gruntu , bo inaczej mogą zostać zastosowane przepisy o postępowaniu egzekucyjnym....

    Pomocy? Co mam zrobić?

    Wizja zaorania stała się bliższa niż myślałem.... żarty żartami, ale nie wiem co zrobić poza telefonem do geodety i starostwa, ewentualnie najechaniu gminy czołgiem.
    Ostatnio edytowane przez Antymateria ; 12-04-2016 o 22:09

  12. #12
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar Marcin34_Śl
    Zarejestrowany
    Jul 2015
    Skąd
    Tarnowskie Góry
    Posty
    935

    Domyślnie

    A odrolniłeś działkę (wyłączenie z produkcji rolnej) przed PNB?

  13. #13
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar Antymateria
    Zarejestrowany
    Aug 2014
    Skąd
    Szczyrk
    Posty
    252

    Domyślnie

    Cytat Napisał Marcin34_Śl Zobacz post
    A odrolniłeś działkę (wyłączenie z produkcji rolnej) przed PNB?
    Nie.

    PNB otrzymałem bez problemów i nie było tam mowy o żadnym odrolnieniu ani o dodatkowych warunkach. Z tego co wiem takie przekształcenie wykonuje się przy odbiorze domu, a nie już teraz.

    Dzwoniłem do starostwa i mam dwie opcje:
    1. Napisać pismo o wydłużenie do 3 miesięcy procedury - tak, aby podczas odbioru domu załatwić tą sprawę.
    2. Zlecić wykonanie prac geodecie.

    Tylko, że do 3 miesięcy na pewno nie będę miał odbioru domu! Media są jeszcze nie podpięte lub nie podciągnięte.

    Znajomy mówi - pisz odwołanie bezwzględnie. Była pozytywna decyzja o PnB, prawo nie działa wstecz, spełniłem warunku stawiane przez urząd do PnB itd itp.

    Mam problem....

  14. #14
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar mother_nature
    Zarejestrowany
    Aug 2014
    Skąd
    na południe od Krakowa
    Posty
    3.172
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    2

    Domyślnie

    Hmmm ja potrzebowałam odrolnienie dostarczyć starostwu, żeby w ogóle mogło być wydane PnB. Być może to starostwo przeoczyło i teraz próbują na Ciebie zrzucić odpowiedzialność?

    Cytat Napisał Antymateria Zobacz post
    Znajomy mówi - pisz odwołanie bezwzględnie. Była pozytywna decyzja o PnB, prawo nie działa wstecz, spełniłem warunku stawiane przez urząd do PnB itd itp.
    Właśnie doczytałam ten fragment... Uważam tak samo jak Twój Znajomy.
    Ostatnio edytowane przez mother_nature ; 13-04-2016 o 12:10
    "Niedbałym dwa razy płacisz" - Inwestor

    Dziennik budowy Z 7 własnymi ręcami

  15. #15
    ELITA FORUM (min. 1000) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar Bejaro
    Zarejestrowany
    Apr 2014
    Skąd
    śląsk
    Posty
    1.945

    Domyślnie

    Nie rozumiem jednego,działka objęta MPZP tereny budowlane-więc to samo chyba przez się działkę odrolniło?

    Działka zabudowana wg urzędników czym bo budynkiem mieszkalnym to nie jest , nie spełnia warunków technicznych.

  16. #16
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar Marcin34_Śl
    Zarejestrowany
    Jul 2015
    Skąd
    Tarnowskie Góry
    Posty
    935

    Domyślnie

    U Mnie też jest wymagane bezwzględnie odrolnienie. Chyba przeoczyli patałachy...!!!

  17. #17
    ELITA FORUM (min. 1000) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar Bejaro
    Zarejestrowany
    Apr 2014
    Skąd
    śląsk
    Posty
    1.945

    Domyślnie

    Cytat Napisał Marcin34_Śl Zobacz post
    U Mnie też jest wymagane bezwzględnie odrolnienie. Chyba przeoczyli patałachy...!!!
    Ale Ty chyba masz WZ,a tutaj MPZP wskazuje na tereny budowlane...

  18. #18

    Domyślnie

    Cytat Napisał Bejaro Zobacz post
    Nie rozumiem jednego,działka objęta MPZP tereny budowlane-więc to samo chyba przez się działkę odrolniło?
    Widziałeś kiedy żeby coś w urzędzie na korzyść obywatela zrobiło się samo? Plan IMO opisuje dopuszczalne zagospodarowanie terenu a nie rodzaje użytków gruntowych.

  19. #19

    Domyślnie

    Ja właśnie kupiłem działkę gdzie w KW jest grunt orny, ale mam MPZP gdzie cały obszar objęty jest pod zabudowę jednorodzinną. Bank tak mnie przeczołgał z formalnościami gdzie musiałem udowodnić że na tej działce można budować że jestem spokojny o to. Nie wiem jak to się ma w momencie gdy masz wydane WZ, ale z tego co wiem to uchwalony MPZP ma najwyższą "ważność" i pierwszeństwo przed tym co jest popisane w KW itd.
    Tylko ja będę budował na zgłoszeniu a nie na PnB.

  20. #20
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    Susz

    Zarejestrowany
    Nov 2015
    Skąd
    Kraków - okolice
    Posty
    9

    Domyślnie

    Cytat Napisał Antymateria Zobacz post
    Chyba pasuje tutaj z moją sprawą.

    Kupiłem działkę "budowlaną", ale w KW mam wpis, że grunt dzieli się na rola (R IVa) i pastwisko (PS IV). Dostałem bez problemów PnB, dom stoi w stanie SSO. Działka objęta jest MPZP i figuruje na terenie działek budowlanych.

    Dzisiaj dostałem pismo, że stwierdzono rozbieżność pomiędzy wpisem w ewidencji gruntów i budynków, a stanem faktycznym działki, bo działka jest zabudowana, a ja mam wpisane pastwisko i rolę. Starostwo prosi mnie o dostarczenie do 30 dni dokumentu potwierdzającego faktyczny sposób korzystania z gruntu , bo inaczej mogą zostać zastosowane przepisy o postępowaniu egzekucyjnym....

    Pomocy? Co mam zrobić?

    Wizja zaorania stała się bliższa niż myślałem.... żarty żartami, ale nie wiem co zrobić poza telefonem do geodety i starostwa, ewentualnie najechaniu gminy czołgiem.
    Moim zdaniem zawalił ten kto wydał pozwolenie na budowę. Można jeszcze się doczepić do architekta! To on powinien zweryfikować kompletność dokumentów i za coś w końcu mu się płaci, z kolei przy PnB ktoś też nie dopatrzył że tego nie ma. Mnie architekt na dzień dobry ścignął o decyzję o odrolnienie. Przy MPZP i oznaczeniu działki jako "budowlana" wskazuje na to tylko że teren decyzją gminy został przeznaczony pod budowę. A to czy dana działka jest rolna czy budowlana to ich to nie dotyczy. Stosowny wniosek o odrolnieniu my składaliśmy w starostwie na mapie do celów projektowych z zaznaczonym terenem pod zabudowę oraz uwaga! Drogą dojazdową jeśli ta wyznaczona jest z naszej działki i kiedyś zostanie utwardzona. Lepiej zadbać o to od razu niż później odralniać jeszcze kawałek. Darmowe odrolnienie działki to 500 m2. Wszystko "powyżej" jest obliczane na zasadzie tabelki z ustawy o ochronie gruntów rolnych. Naliczana jest opłata którą wnosi się jednorazowo oraz 10% od niej płaci się co roku przez 10 lat. U nas wyglądało to tak że odrolniliśmy ok 580 m2 a za te 80 jest opłata 2400,- a co roku 240 zł. Jeżeli wartość zakupionego przez was gruntu wynosi więcej niż opłata jednorazowa to jej się nie płaci, zostaje tylko 10 letnia danina.

Strona 1 z 3

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony