dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 6 z 6
  1. #1

    Domyślnie Błąd w projekcie zagospodarowania terenu - budowa w trakcie

    Witam.

    Mam nadzieję, że piszę na prawidłowym forum

    Niedawno wszedłem w posiadanie działki budowlanej z rozpoczętą budową domu wolnostojącego. Zauważyłem, że w projekcie - opracowanie wielobranżowe jest błąd na mapie:
    Projekt zagospodarowania terenu pokazuje na mapie błędne położenie skrzynek elektrycznych.
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	map1.jpg
Wyświetleń:	91
Rozmiar:	84,1 KB
ID:	352878
    Złącze kablowe (E1) i skrzynka z licznikiem (E2) jest w miejscu zaznaczonym czerwonym kółkiem, czyli przesunięta ok 10 metrów wzdłuż ogrodzenia względem miejsca pokazanego na mapie.
    Zorientowałem się, kiedy zacząłem robić przymiarki do wkopania kabla. Przypuszczalnie projektant coś pomylił, bo nawet w tym samym dokumencie widać kopię mapy z widocznym ZK tam gdzie faktycznie jest:
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	map2.jpg
Wyświetleń:	50
Rozmiar:	63,1 KB
ID:	352879
    I teraz pytanie co mam z tym fantem zrobić? Kłaść kabel jak gdyby nigdy nic wzdłuż ogrodzenia, czy skrzynka z licznikiem będzie musiała być przeniesiona na miejsze widoczne na mapie? Ale nawet wtedy mapa będzie źle pokazywać położenie ZK...
    Projekt i pozwolenie wydane w 2012 roku.

    Pozdrawiam.

  2. #2
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar ŁUKASZ ŁADZIŃSKI
    Zarejestrowany
    Mar 2014
    Skąd
    Katowice, Mysłowice
    Kod pocztowy
    41-400
    Posty
    3.946

    Domyślnie

    - raczej powinieneś zapytać wykonawcę instalacji / przyłącza, na jakiej podstawie zrealizował instalację ( z lokalizacją skrzynki ) niezgodnie z Projektem i wydanym PnB. Mogły się zmienić Warunki Techniczne podłączenia budynku do sieci ( domysł ) , ale zmiana i tak powinna być odnotowana w dzienniku budowy. Proponuję skontaktować się z projektantem obiektu i zagospodarowania.
    dobra ARCHITEKTURA sama się obroni

  3. #3

    Domyślnie

    Widać przecież że projektant skopał, a urzędnik zatwierdził, bo się nie przyglądał. Elektryk pewnie postawił jedną skrzynkę obok drugiej - bo tak ma na mapce. Żadne warunki się nie zmieniły, bo inwestor musiałby zostać poinformowany (chyba?). ZK stoi tam gdzie stało.
    Pytanie: jakie to ma konsekwencje dla mnie? Przed odbiorem budynku geodeta i tak robi inwentaryzację (mylę się?) nieda rady wtedy poprawić tego?

    Pzdr.

  4. #4
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar ŁUKASZ ŁADZIŃSKI
    Zarejestrowany
    Mar 2014
    Skąd
    Katowice, Mysłowice
    Kod pocztowy
    41-400
    Posty
    3.946

    Domyślnie

    ... może się nie rozumiemy ?
    patrząc na pierwszy rysunek, rozumiem, że jest to fragment Projektu Zagospodarowania Działki.
    nie jestem projektantem tego obiektu i zagospodarowania, ale gdzie tu widzisz błąd projektowy ?
    - masz instalację od domu do skrzynki, dalej przyłącze do sieci - gdzie tu błąd ?
    jeśli skrzynkę, złącze, ... masz w innym miejscu zrealizowane, tzn. że ktoś to zrealizował niezgodnie z projektem i wydanym PnB.
    - tak jak pisałem powyżej : proponuję skontaktować się z projektantem obiektu i zagospodarowania.
    dobra ARCHITEKTURA sama się obroni

  5. #5

    Domyślnie

    Witam.
    Tak, nie rozumiemy się
    Na drugim rysunku - mapie wydanej przez Starostwo - widnieje przyłącze kablowe oznaczone literą "e" podłączone do lini "2eNN" . Jest to skrzynka faktycznie postawiona w narożniku działki podczas uzbrajania terenu. Na pierwszej mapie (zagospodarowanie) w tym miejscu nic niema i to jest błąd. E1 powinno być w miejscu oznaczonym czerwonym kółkiem. Teraz ta mapa pokazuje niezgodne ze stanem faktycznym położenie złącza kablowego e (E1) a co za tym idzie kabla 2eNN i to jest problem.
    Dodatkowo bez względu czy złącze z licznikiem (E2) będzie przy E1 czy tam gdzie pokazuje mapa, to tak czy inaczej brakuje ok 10m kabla...
    Co tu pomoże projektant, skoro taki projekt został zatwierdzony?

  6. #6
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar przemo1
    Zarejestrowany
    Mar 2011
    Skąd
    Opole
    Kod pocztowy
    45-940
    Posty
    2.823

    Domyślnie

    Projektant musi pomóc - to jego błąd i on będzie wiedział, czy może nanieść zmianę na projekcie, odnotować w Dzienniku Budowy i potem sformalizować mapą powykonawczą, czy też trzeba konsultować zmianę ze starostwem.
    Tylko spokój może nas uratować (tak mawiał mój dziadek)
    Dom wg projektu Z95, 168 m2 pow. użytk., 460m3 kubatury, ogrzewany gazem, podłogówka (100m2)+grzejniki+kominek Zibi. Ocieplony 15cm styr. na ścianach z porothermu, 10cm styr. w podłodze, dach 18+15 cm wełny, okna 3-szybowe.
    Jeśli uważasz, że Ci pomogłem - możesz kliknąć "Podziękuj!".

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony