dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 536 z 693
Pokaż wyniki od 10.701 do 10.720 z 13859

Temat: Domy z bali

  1. #10701

    Domyślnie

    Dzieki,dopisuje do listy.Na pewno sie nimi skontaktujemy,ktos jeszcze mi cos napisze?

  2. #10702

    Domyślnie

    Z racji, że jestem nowy na forum na wstępie chciałbym się przywitać.
    Od dłuższego czasu planuję budowę domu. Niestety aspekt finansowy nie daje mi możliwość realizacji marzenia tak szybko jakbym tego chciał.
    Dlatego zaczęło mi coś chodzić po głowie. Otóż, wiem że domy z bali stawia się zazwyczaj z drzew iglastych takich jak sosna, jodła, świerk lub modrzew.
    Jednak posiadam spory kawałek lasu (jeśli można to tak nazwać) olchowego. Wiem, że olsza nie jest dobrym materiałem budowlanym, jednak moje wymagania są takie aby w domu było ciepło i wytrzymał maksymalnie 15 lat. Traktowałbym go jako bardziej tymczasowe miejsce zamieszkania dopóki nie uda mi się zgromadzić środków na budowę domu z prawdziwego zdarzenia. Chciałby takie drewno oddać na tartak aby tam odpowiednio je przygotowali, o ile jest w ogóle taka możliwość przy drewnie olchowym. Dom miałby maksymalnie 60mkw. Jedynie co wymagam to aby był w miarę ciepły i nie padało mi na głowę.
    Bardzo proszę nie linczować mnie za moje głupie pomysły. Jedynie na swoje usprawiedliwienie mam to, że brak pieniędzy pobudza mnie do myślenia, nie koniecznie mądrego.
    Pozdrawiam

  3. #10703

    Domyślnie

    Mnie brak pieniędzy również pobudził do myślenia, i dzięki temu mam dziś dom w stanie surowym.
    Jeżeli szukasz jakies tymczasowej chaty to pogadaj może z użytkownikiem JerzyBw, on stawia takie chatki, a myśle, że Cie też nie skroi.

  4. #10704
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar JerzyBw
    Zarejestrowany
    Aug 2006
    Skąd
    Głubczyce
    Kod pocztowy
    48-100
    Posty
    624

    Domyślnie

    Dzięki Aglar za pamięć.
    Podobały się drzwi - cieszę się a w wolnych chwilach zrobiłem takie rzeczy:
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	szafka.jpg
Wyświetleń:	108
Rozmiar:	65,0 KB
ID:	276444Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	lawa.jpg
Wyświetleń:	100
Rozmiar:	62,6 KB
ID:	276445Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	andresola.jpg
Wyświetleń:	91
Rozmiar:	48,7 KB
ID:	276446
    Jak ktoś ma pytania, to śmiało można się kontakować.
    Moja chatka własnoręcznie wystrugana starym ośnikiem, piłą spalinową, dłutami i świdrem.
    Także i garaż. Już nie tylko siłą mięśni, ale sprzętem elektrycznym, bo był takowy strug i kątówka.
    http://www.fotosik.pl/u/arkajerzybw

  5. #10705

    Domyślnie

    Cześć,

    Mam do Was specjalistów pytanie, czy moglibyście mi spojrzeć na ofertę z biura z gotowymi projektami na jeden dom z bali, żeby ocenić mi czy warto inwestować w budowe tego obiektu. Potrzebuje domek na działkę, całoroczny, ale nie jakiś mega luksusowy. Działkę mam 1,5 ha więc nie mam problemu tutaj z rozmieszczeniem go na terenie, zeby spełniał wymogi budowlane.
    http://www.archeton.pl/gotowe-projek...la-drewnianego, chodzi mi o dom o nazwie Ryś (e-669), on ma troszkę ponad 100 m kw.
    Pytanie mam przedewszystkim, czy ta belka (kolumna) przed wejście mi wytrzyma kilka lat? Jak mamy dbać o takie domy drewniane, co i ile i czym się impregnuje drewniane konstrukcje które są narażone na mróz i deszcz?
    Czy są jakieś ogólne, że tak powiem, "technicznie standardowe" problemy z domami wykonywanymi technologią bali drewnianych?
    Z góry dzięki za każdą poradę i odpowiedź.

  6. #10706

    Domyślnie

    Przede wszystkich chcę się dowiedzieć czy stawianie domku z bala olchowego ma sens. Nie znam się kompletnie na drewnie dlatego chcę się dopytać. Z tego co wiem to olsza świetnie radzi sobie jako ogrodzenie. Nie ma to być dom na 100 lat ale tak jak zaznaczyłem, na 15.

  7. #10707
    SYMPATYK FORUM (min. 10) Avatar michuzg
    Zarejestrowany
    May 2014
    Skąd
    Zielona Góra
    Kod pocztowy
    65-001
    Posty
    66

    Domyślnie

    Cytat Napisał potomekstu Zobacz post
    Przede wszystkich chcę się dowiedzieć czy stawianie domku z bala olchowego ma sens. Nie znam się kompletnie na drewnie dlatego chcę się dopytać. Z tego co wiem to olsza świetnie radzi sobie jako ogrodzenie. Nie ma to być dom na 100 lat ale tak jak zaznaczyłem, na 15.
    Wydaje mi się, że to drewno nie nadaje się na większe konstrukcje. Większe niż np. instrumenty muzyczne, które notabene zrobione z olchy są bardzo dobrej jakości. Jest zbyt łatwe w obróbce... Może spróbowałbyś kupić drewno (sosnę, świerk) od lasów państwowych, albo od kogoś kto ma własne - iglaste...

    Powodzenia
    Są dwa rodzaje problemów - takie, które da się rozwiązać i takie nierozwiązywalne.
    Skoro problem - rozwiążesz - nie przejmuj się nim. Jeśli nie - to po co się tym przejmować - i tak go nie rozwiążesz

  8. #10708
    SYMPATYK FORUM (min. 10) Avatar michuzg
    Zarejestrowany
    May 2014
    Skąd
    Zielona Góra
    Kod pocztowy
    65-001
    Posty
    66

    Domyślnie

    Projekt mam, tylko jeszcze studnia i walka o pozwolenie na budowę....

    Nie mogę się powstrzymać więc zamieszczam

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	Elewacje-page-001.jpg
Wyświetleń:	50
Rozmiar:	98,0 KB
ID:	276484
    Są dwa rodzaje problemów - takie, które da się rozwiązać i takie nierozwiązywalne.
    Skoro problem - rozwiążesz - nie przejmuj się nim. Jeśli nie - to po co się tym przejmować - i tak go nie rozwiążesz

  9. #10709
    SYMPATYK FORUM (min. 10) Avatar michuzg
    Zarejestrowany
    May 2014
    Skąd
    Zielona Góra
    Kod pocztowy
    65-001
    Posty
    66

    Domyślnie

    No i jeszcze 2 zdjęcia działki (jak zawsze tej jednej, jedynej i wymarzonej)

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	Dzialka-1.jpg
Wyświetleń:	44
Rozmiar:	94,0 KB
ID:	276485Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	20140330_182543.jpg
Wyświetleń:	43
Rozmiar:	97,6 KB
ID:	276486
    Są dwa rodzaje problemów - takie, które da się rozwiązać i takie nierozwiązywalne.
    Skoro problem - rozwiążesz - nie przejmuj się nim. Jeśli nie - to po co się tym przejmować - i tak go nie rozwiążesz

  10. #10710
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar borge
    Zarejestrowany
    May 2012
    Skąd
    Lodz
    Posty
    121
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    2

    Arrow

    Cytat Napisał Wojcieszek Zobacz post
    Borge. MAsz może jakieś zdjęcia swojej podłogi po olejowaniu tym olejem wybielającym?
    @ Wojcieszek, przepraszam za poslizg ale mialem na wsi pewne problemy wykonczeniowe i dopiero dzis wrocilem do domu
    fotka 1 i 3 takie 50/50, wyraznie widac odciecie miejsc gdzie deski sa pokryte jedna warstwa oleju wybielajacego
    fotka 2 podloga 'pociagnieta' 2x (olej jeszcze mokry)

    pozdrawiam
    Załączone zdjęcia Załączone zdjęcia Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	DSCF3815.jpg
Wyświetleń:	84
Rozmiar:	96,6 KB
ID:	276487   Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	DSCF3817.jpg
Wyświetleń:	78
Rozmiar:	74,3 KB
ID:	276488   Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	DSCF3819.jpg
Wyświetleń:	78
Rozmiar:	66,9 KB
ID:	276489  

  11. #10711
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar marmur7
    Zarejestrowany
    Sep 2010
    Skąd
    Los Grabos
    Dzielnica
    UnIted States of Wielkopolska
    Posty
    795
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    53

    Domyślnie

    Cytat Napisał Włóczykij91 Zobacz post
    Cześć,

    Pytanie mam przedewszystkim, czy ta belka (kolumna) przed wejście mi wytrzyma kilka lat? Jak mamy dbać o takie domy drewniane, co i ile i czym się impregnuje drewniane konstrukcje które są narażone na mróz i deszcz?
    Czy są jakieś ogólne, że tak powiem, "technicznie standardowe" problemy z domami wykonywanymi technologią bali drewnianych?
    Z góry dzięki za każdą poradę i odpowiedź.
    Problemem większości tzw projektów gotowych jest brak uwzględnienia specyfiki drewna jako materiału budowlanego. Projekty te są prostymi kopiami projektów domów murowanych. By drewno słuzyło bezproblemowo przez długie lata trzeba je przede wszystkim chronić przed wilgocią i działaniem promieni UV. Żadna impregnacja nie ochroni drewna od naprzemiennego działania deszczu i słońca. W domach z bali służą temu spore okapy, które chronią ściany przed częstym zamakaniem. Okapy znacznie większe niż w domach z ceramiki. W Twoim projekcie okapy są zbyt małe a na ścianach szczytowych wręcz symboliczne.

  12. #10712
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    Wojcieszek

    Zarejestrowany
    Dec 2012
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    181
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    9

    Domyślnie

    Dzięki Borge. Nie ma problemu, i tak miałem inne sprawy na głowie.

    Faktycznie olej delikatnie nadaje biały odcień.
    Moją Małżowinę, interesuje bardziej efekt, jaki uzyskuje się przy ługowaniu desek. Czyli nieco bardziej agresywna biel, ale z widocznymi słojami.
    Muszę więc przygotować jej próbki materiału po olejowaniu i ługowaniu.

    Przy okazji odbioru robót wykończeniowych, rozmawiałem z moim Wykonawcą (i jednocześnie wykonawcą całej konstrukcji domu). Rozmawialiśmy na temat malowania ścian.
    Ściany ocieplane mamy obite deską fińską (wysokość identyczna jak wysokość bala). Deska przed przybiciem, była zaimpregnowana impregnatem głęboko penetrującym, który ma przeciwdziałać ciemnieniu drewna. Ściany są piękne. Problem w tym, że ściany działowe, które sa wykonane z bala, i oczywiście nie były ocieplane, zdążyły już ściemnieć (dom zmontowany w zeszłym roku na jesień). Czeka mnie więc szlifowanie tych ścian, i impregnacja, tak aby przed bieleniem, zarówno ściany z bala, jak i obijane deską miały ten sam odcień.

    Kiedy zapytałem Wykonawcę o rodzaj lazuru jaki zastosować do bielenia ścian, i kiedy wymieniłem różne tam niemiecko-skandynawskei firmy, spojrzał się na mnie, i stwierdził, że jak mam za dużo kasy, to może powinienem mu część oddać
    Poradził mi, zastosowanie podstawowej lazury ochronnej 3V3 w kolorze białym. Zaznaczam, że nie będę kupował lazury u Wykonawcy, ani to nie on będzie się tym zajmował.
    Tak to teraz wygląda (jedna z sypialni na piętrze)
    https://lh3.googleusercontent.com/-O...2/DSC05923.JPG
    Widać biel ocieplonych ścian, i już "podstarzały" kolor jętek
    Oczywiście brak jeszcze podłóg
    I jeszcze fotka z obróbką okna:
    https://lh6.googleusercontent.com/-t...6/DSC05924.JPG
    Na koniec:

    https://lh3.googleusercontent.com/-1...2/DSC05930.JPG
    https://lh6.googleusercontent.com/-M...6/DSC05922.JPG

    Przez ostatni tydzień pracowałem wokół działki. Mam już słupki i żerdzie na ogrodzeniu. "Kręcenie sztachet już zlecam. Brak czasu. Poznęcałem się tez nad barierką tarasową.
    https://lh3.googleusercontent.com/-1...2/DSC05930.JPG

  13. #10713
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar marmur7
    Zarejestrowany
    Sep 2010
    Skąd
    Los Grabos
    Dzielnica
    UnIted States of Wielkopolska
    Posty
    795
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    53

    Domyślnie

    Wojcieszek - a zapodaj dobry człowieku bliższe fotki mocowania słupków w gruncie , szczególnie tych skośnych .

  14. #10714
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    Wojcieszek

    Zarejestrowany
    Dec 2012
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    181
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    9

    Domyślnie

    Ano Panie Marmur, na kotwach "U" słupki osadziłem. Olchowe (słupki, nie kotwy ) słupki siedzą nad gruntem jakieś 3-4cm.
    Kotwy jak te:
    http://www.amek.pl/strony/kotwy.html

    Dodatkowo jak całość będzie skończona, dolne części słupków, obsmaruje jakimś szuwaksem typu lepik dla osłony przed wodą.
    Niestety, muszę dołożyć zastrzały poprzeczne (do środka działki). Zastrzały wzdłużne świetnie stabilizują płot, a na pierwszych przęsłach już okręconych sztachetami, widzę że płot nabrał dużej sztywności. Jednak jest wahliwy w stronę poprzeczną.
    https://lh5.googleusercontent.com/-L...2/DSC05920.JPG

  15. #10715

    Domyślnie

    Cytat Napisał Wojcieszek Zobacz post
    Ściany ocieplane mamy obite deską fińską (wysokość identyczna jak wysokość bala). Deska przed przybiciem, była zaimpregnowana impregnatem głęboko penetrującym, który ma przeciwdziałać ciemnieniu drewna. Ściany są piękne. Problem w tym, że ściany działowe, które sa wykonane z bala, i oczywiście nie były ocieplane, zdążyły już ściemnieć (dom zmontowany w zeszłym roku na jesień). Czeka mnie więc szlifowanie tych ścian, i impregnacja, tak aby przed bieleniem, zarówno ściany z bala, jak i obijane deską miały ten sam odcień.
    Z tego, co widzę, to deska jest świerkowa, a dom z sosny. Myślę, że różnica w odcieniu zawsze będzie - tzn. sosna mocniej ciemnieje.

  16. #10716
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    Wojcieszek

    Zarejestrowany
    Dec 2012
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    181
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    9

    Domyślnie

    Gasol. Racja. Mamy jednak nadzieje z Żoną, że bielenie lazurem ukryje ciemniejące drewno. Lata pokażą.

  17. #10717
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar marmur7
    Zarejestrowany
    Sep 2010
    Skąd
    Los Grabos
    Dzielnica
    UnIted States of Wielkopolska
    Posty
    795
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    53

    Domyślnie

    Cytat Napisał Wojcieszek Zobacz post
    Ano Panie Marmur, na kotwach "U" słupki osadziłem. Olchowe (słupki, nie kotwy ) słupki siedzą nad gruntem jakieś 3-4cm.
    Kotwy jak te:
    http://www.amek.pl/strony/kotwy.html

    Dodatkowo jak całość będzie skończona, dolne części słupków, obsmaruje jakimś szuwaksem typu lepik dla osłony przed wodą.
    Niestety, muszę dołożyć zastrzały poprzeczne (do środka działki). Zastrzały wzdłużne świetnie stabilizują płot, a na pierwszych przęsłach już okręconych sztachetami, widzę że płot nabrał dużej sztywności. Jednak jest wahliwy w stronę poprzeczną.
    https://lh5.googleusercontent.com/-L4VujW3MjpM/U_fSUfjwDAI/AAAAAAAAdYk/6v7N8GC3ENM/s912/DSC05920.JPG
    Tych kotew U użyłem do budowy domku ze zjeżdżalnią dla dzieciaków i widziałem, że stabilność tego rozwiązania w przypadku płotu byłaby dość iluzoryczna. W zeszłym roku wiatr zwalił mi tymczasową bramę, której słupki były wprost wbetonowane w grunt. Słupki były już trochę przegniłe, ale uświadomiło mi to jakie siły działają na taką konstrukcję. Zastrzałów poprzecznych chciałbym uniknąć, szukam więc dalej

    A odnośnie bielenia desek na ścianach -jesli dobrze zrozumiałem chcesz użyć lazury v33 - nie obawiasz się, że będzie się to świecić jak psu d..... ?

  18. #10718
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    Wojcieszek

    Zarejestrowany
    Dec 2012
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    181
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    9

    Domyślnie

    Marmur. Masz rację. Na samych kotwach U, ten płot nie ustoi. Te kotwy świetnie dystansują słupki od gruntu. Zastrzały wzdłużne w narożnikach, w środkowych segmentach na najdłuższym boku, i zastrzały wzdłużne przy bramie i furtce stabilizują płot w linii podłużnej.
    Ale każdy bok płotu dostanie po dwa zastrzały poprzeczne (w 1/3 i w 2/3 długości). Dodatkowo dołożę zastrzały poprzeczne przy bramie, i furtce. Oczywiście słupki narożne mają po dwa zastrzały ostawione pod kątem prostym względem siebie.
    Te zastrzały poprzeczne mnie nie oburzają, ponieważ wzdłuż płoty będzie dużo zieleni. Wtopią się....

    To spowoduje, że płot będzie usztywniony. Takie rozwiązanie poradził mi producent sztachet spod Ostrołęki, który już wiele płotów postawił.
    Te kombinacje są konieczne, ponieważ uparłem się, ze nie będę stawiał słupków metalowych. Cały płot jest drewniany. Żerdzie i słupki łączone są kątownikami w ocynku.

    Idealne byłyby takie kotwy:
    http://www.smelczynski.pl/media/imag...a26f57af8e.jpg
    Ale możesz sobie wyobrazić, ile to by kosztowało, skoro potrzebowałem ponad 70 kotew. Te kotwy są 2-3 x droższe od kotew U.
    I tak materiał na cały płot kosztował mnie prawie 9kPLN. A to nie uwzględnia płotu pomiędzy mną a sąsiadem, któy będzie już przez niego wykonywany (koszty na pół)

    Co do lazuru: no dlatego będę malował ścinki desek na próbę, nim pomaluję całą ścianę.

  19. #10719
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar marmur7
    Zarejestrowany
    Sep 2010
    Skąd
    Los Grabos
    Dzielnica
    UnIted States of Wielkopolska
    Posty
    795
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    53

    Domyślnie

    Fajne te kotewki typu "H". Obejmują słupek na wysokość 30cm, a to już jest nieźle. Mam do zrobienia tylko front ,wszystkiego ok 14 słupków. Na stronie producenta nie ma cennika - pamiętasz przybliżoną cenę ?

  20. #10720
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    Wojcieszek

    Zarejestrowany
    Dec 2012
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    181
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    9

    Domyślnie

    Ło, chopie! Jak Ty masz tylko front do zrobienia, to się nie oglądaj. U mnie, koszt takich kotew wyniósłby 2000PLN.
    Musisz przeszukać Allegro. Ceny wahają się od 24PLN do 30PLN. Zleży od szerokości słupka.
    http://allegro.pl/kotwa-typ-h-i4545620701.html
    Gdybym miał więcej czasu, pogadałbym z jakimś ślusarzem, to może udałoby mi się zbić koszt kotwy spawanej do 15PLN. Ale doszłoby malowanie i upierdliwa konserwacja.
    Koszt kotwy U, to 9PLN.
    Pamiętaj, aby kotwy kręcić do słupków, potem dopiero betonować. Kotwy obracasz naprzemiennie, zwiększając sztywność konstrukcji.
    Elementy drewniane malujemy przed skręcaniem. Końcówki trzeba grubo zaprawić impregnatem. Ja po przykręceniu sztachet, ścinam końcówki słupków, i dodaję daszki zabezpieczające słupki.

Strona 536 z 693

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony