dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 566 z 693
Pokaż wyniki od 11.301 do 11.320 z 13859

Temat: Domy z bali

  1. #11301
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Remiks
    Zarejestrowany
    Dec 2011
    Kod pocztowy
    58-560
    Posty
    4.685
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    16

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kominki Piotr Batura Zobacz post
    Czołgisto. Problemem nie jest brak wiedzy na w.wymienione tematy, tylko odpowiedź na pytanie jak liczyć odległość.

    4. Piec z kamienia, cegły, kafli i podobnych materiałów niepalnych oraz przewody spalinowe i dymowe powinny być oddalone od łatwo zapalnych, nieosłoniętych części konstrukcyjnych budynku co najmniej 0,3 m, a od osłoniętych okładziną z tynku o grubości 25 mm na siatce albo równorzędną okładziną - co najmniej 0,15 m.



    od strumienia spalin czy od krawędzi zewnętrznej komina. Jesteś w stanie to merytorycznie zinterpretować?
    Moja interpretacja: w rozporządzeniu nie wspomina się o strumieniu spalin ale za to jest pojęcie przewodów spalinowych i dymowych oraz obudowy przewodów spalinowych. Obudowa przewodów spalinowych to też pustak keramzytowy, rozporządzenie nic nie mówi o odległości od obudowy przewodów spalinowych, określa tylko odległość od przewodów spalinowych.

  2. #11302
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar מרכבה
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    RBR
    Kod pocztowy
    38-500
    Dzielnica
    Średnie
    Posty
    11.286

    Domyślnie

    http://www.administrator24.info/arty...ytuowania-2014 jeśli było by wszystko jasne, to nie było by takich książek, mam bo to dla mnie lektura obowiązkowa.

  3. #11303
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kominki Piotr Batura
    Zarejestrowany
    Jan 2011
    Skąd
    Łaziska 29 k. Wągrowca
    Kod pocztowy
    62-100
    Posty
    10.403
    Kominki i piece kominkowe z których ciepło nie ucieka kominem. Prowadzimy Szkołę Kominkową Instalacje piecokominków dobrej jakości na terenie całego kraju www.kominki-batura.pl Lokalizacja: POLSKA, Tel. 502 607 546

    Domyślnie

    Cytat Napisał מרכבה Zobacz post
    http://www.administrator24.info/artykul/id6058,nowe-warunki-techniczne-dla-budynkow-i-ich-usytuowania-2014 jeśli było by wszystko jasne, to nie było by takich książek, mam bo to dla mnie lektura obowiązkowa.
    Fajnie, że ją masz. Nie odpowiedziałeś na pytanie...

  4. #11304
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar מרכבה
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    RBR
    Kod pocztowy
    38-500
    Dzielnica
    Średnie
    Posty
    11.286

    Domyślnie

    Tu chodzi o konstrukcję z drewna, czyli odległość komina od drewna ma wynosić 0,3m lub 0,15 jeśli jest zabezpieczony tynkiem 25mm
    I jak zwykle bywa w tym względzie, uwarunkowania ppoż mówią jedno, zdawkowe przepisy drugie.
    Ten przepis jest dość sugestywny, nie jest wyczerpujący i na pewno trąci myszką. Ponieważ obudowując to wełną tynkiem można wykazać, iż ta odległość jest przesadzona. To było dobre w czasach x lat temu.

    A podałem książkę, ponieważ przepisy są dość zawiłe/ lub bardzo lakoniczne i trzeba deszyfrować o co chodziło, a wsparciem jest książka.

  5. #11305
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Remiks
    Zarejestrowany
    Dec 2011
    Kod pocztowy
    58-560
    Posty
    4.685
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    16

    Domyślnie

    Cytat Napisał מרכבה Zobacz post
    Tu chodzi o konstrukcję z drewna, czyli odległość komina od drewna ma wynosić 0,3m lub 0,15 jeśli jest zabezpieczony tynkiem 25mm
    I jak zwykle bywa w tym względzie, uwarunkowania ppoż mówią jedno, zdawkowe przepisy drugie.
    Ten przepis jest dość sugestywny, nie jest wyczerpujący i na pewno trąci myszką. Ponieważ obudowując to wełną tynkiem można wykazać, iż ta odległość jest przesadzona. To było dobre w czasach x lat temu.

    A podałem książkę, ponieważ przepisy są dość zawiłe/ lub bardzo lakoniczne i trzeba deszyfrować o co chodziło, a wsparciem jest książka.
    Przepisy nie są aż tak zawiłe ale czytający potrafią je 100 razy przekręcić. Przykład wyżej, przepis nic nie wspomina o odległości komina to raz, zabezpieczona tynkiem lub ... ma być konstrukcja z materiału łatwo zapalnego.

  6. #11306
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kominki Piotr Batura
    Zarejestrowany
    Jan 2011
    Skąd
    Łaziska 29 k. Wągrowca
    Kod pocztowy
    62-100
    Posty
    10.403
    Kominki i piece kominkowe z których ciepło nie ucieka kominem. Prowadzimy Szkołę Kominkową Instalacje piecokominków dobrej jakości na terenie całego kraju www.kominki-batura.pl Lokalizacja: POLSKA, Tel. 502 607 546

    Domyślnie

    Cytat Napisał מרכבה Zobacz post
    Tu chodzi o konstrukcję z drewna, czyli odległość komina od drewna ma wynosić 0,3m lub 0,15 jeśli jest zabezpieczony tynkiem 25mm
    I jak zwykle bywa w tym względzie, uwarunkowania ppoż mówią jedno, zdawkowe przepisy drugie.
    Ten przepis jest dość sugestywny, nie jest wyczerpujący i na pewno trąci myszką. Ponieważ obudowując to wełną tynkiem można wykazać, iż ta odległość jest przesadzona. To było dobre w czasach x lat temu.

    A podałem książkę, ponieważ przepisy są dość zawiłe/ lub bardzo lakoniczne i trzeba deszyfrować o co chodziło, a wsparciem jest książka.
    Czołgisto. Jest tak jak pisze Remiks. Przepisy są wporzo. To MY pieprzymy zabawę, swoimi interpretacjami i brakiem uwagi w próbie zrozumienia.

    Twój przypadek: wkleiłeś przepis w którym napisano: przewody spalinowe i dymowe powinny być oddalone od łatwo zapalnych, nieosłoniętych części konstrukcyjnych budynku co najmniej 0,3 m, a od osłoniętych okładziną z tynku o grubości 25 mm na siatce albo równorzędną okładziną - co najmniej 0,15 m.

    Natomiast potem piszesz: "czyli odległość komina od drewna ma wynosić 0,3m lub 0,15 jeśli jest zabezpieczony tynkiem 25mm".

    Widzisz różnicę? Bo ja tak! I teraz możemy rozpocząć procedurę wyjaśniającą, która może trwać kolejne trzy strony na FM. Włączą się inni, którzy widzieli jeden komin i napiszą, że tak ma być, a my gadamy bzdury...


    Teraz problem Zdanka, ale tylko symbolicznie. Jego interpretacja jest taka, że jak wpakuje wełnę (nawet kosmiczną!) w szczelinę będzie lepiej. Moja interpretacja jest odwrotna - pogorszy sytuację. Kto ma rację?

  7. #11307
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kominki Piotr Batura
    Zarejestrowany
    Jan 2011
    Skąd
    Łaziska 29 k. Wągrowca
    Kod pocztowy
    62-100
    Posty
    10.403
    Kominki i piece kominkowe z których ciepło nie ucieka kominem. Prowadzimy Szkołę Kominkową Instalacje piecokominków dobrej jakości na terenie całego kraju www.kominki-batura.pl Lokalizacja: POLSKA, Tel. 502 607 546

    Domyślnie

    Gosia. Nie martw się. My tu sobie pogruchamy, a u Ciebie zrobimy po skandynawsku. Bo Ty pół na pół żona wikinga już jesteś

    Tradycje skandynawskie to całe pokolenia budownictwa drewnianego. Lata doświadczeń z ochroną ogniową, normami na kominy i kulturą (pokorą) w podejściu do urządzeń ogniowych. Normy jakie oni mają, pozwalają bezpiecznie budować i bezpiecznie spać z pozostawionym ogniem w kominku. Podobnie z wyziewami i wymaganiami energetycznymi tychże kominków. Norma norweska NS 3058 to najbardziej restrykcyjna norma na świecie. Nasza, europejska EN 13240 jest o wiele łagodniejsza.

    Przykładem może być też nasza unijna norma, dotycząca badania kominów w warunkach nas w tej chwili najbardziej interesujących. Pożaru sadzy przy przechodzeniu przez strop drewniany kominami systemowymi. EN 1856-1 (z 2009) dla kominów stalowych i EN 13063-1+A1 (z 2009) dla kominów ceramicznych. Normy te określają grubość stropu na 20 cm. W Finlandii jest to....min 60 cm! Jeden z naszych zachodnich sąsiadów, podjął temat wykonania takich badań. Podczas testów spalił stanowisko badawcze, a pożar na szczęście ugaszono, bo laboratorium trochę kosztuje

    Skandynawia to w tej chwili poligon doświadczalny kominów z dodatkową warstwą aktywnej pustki powietrznej. To jest technologia, która kreci mnie już od kilkunastu lat, a od 10 lat wprowadziłem ją na stałe podczas montaży w konstrukcjach drewnianych. Trochę inaczej, ale zasada działania podobna.

  8. #11308

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kominki Piotr Batura Zobacz post
    Czołgisto. Problemem nie jest brak wiedzy na w.wymienione tematy, tylko odpowiedź na pytanie jak liczyć odległość.


    od strumienia spalin czy od krawędzi zewnętrznej komina. Jesteś w stanie to merytorycznie zinterpretować?
    Nie wiem jak odnosi się do tego nadzór budowlany ale sens logiczny jest jednoznaczny: Przewód spalinowy - rura ceramiczna którą idzie dym ma być oddalona 15cm od otynkowanej lub izolowanej belki drewnianej. Wełna w kominie systemowym i pustak okalający rurę nie jest przewodem spalinowym. W przypadku rury stalowej jest to krawędź rury. Taką też interpretację potwierdził mój zdun, przedstawiciel schiedla i kominiarz odbierający komin.

  9. #11309

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kominki Piotr Batura Zobacz post

    Teraz problem Zdanka, ale tylko symbolicznie. Jego interpretacja jest taka, że jak wpakuje wełnę (nawet kosmiczną!) w szczelinę będzie lepiej. Moja interpretacja jest odwrotna - pogorszy sytuację. Kto ma rację?
    Piotrze ja nie mam żadnego problemu Komin systemowy izolowany po moich obserwacjach ,nawet przy ostrym paleniu bez akumulacji, tak teraz mam podłączony wkład, jest lekko ciepły jego temperaturę oceniam na max 40 stopni, muszę zmierzyć pirometrem z ciekawości.

    Tak więc w moim przypadku z praktycznego punktu widzenia to nie ma różnicy czy włożę tam wełnę czy zostawię pustkę. Tylko jeśli zostawię pustkę a dom się spali od np. pioruna to nie wypłacą odszkodowania bo powiedzą że komin nie był prawidłowo izolowany.

    Swoją drogą to powinna być oddzielna norma na komin systemowy izolowany, przecież to zupełnie inne temperatury na jego powierzchni.

  10. #11310
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kominki Piotr Batura
    Zarejestrowany
    Jan 2011
    Skąd
    Łaziska 29 k. Wągrowca
    Kod pocztowy
    62-100
    Posty
    10.403
    Kominki i piece kominkowe z których ciepło nie ucieka kominem. Prowadzimy Szkołę Kominkową Instalacje piecokominków dobrej jakości na terenie całego kraju www.kominki-batura.pl Lokalizacja: POLSKA, Tel. 502 607 546

    Domyślnie

    Cytat Napisał Zdanek Zobacz post
    Nie wiem jak odnosi się do tego nadzór budowlany ale sens logiczny jest jednoznaczny: Przewód spalinowy - rura ceramiczna którą idzie dym ma być oddalona 15cm od otynkowanej lub izolowanej belki drewnianej. Wełna w kominie systemowym i pustak okalający rurę nie jest przewodem spalinowym. W przypadku rury stalowej jest to krawędź rury. Taką też interpretację potwierdził mój zdun, przedstawiciel schiedla i kominiarz odbierający komin.
    Muszę lecieć do roboty, więc krótko tylko nawiążę. Dla mnie się pomalutku robi bardziej problem polonistyczny, (albo nawet filozoficzny) niźli techniczny...To trochę uwłacza naszej polskiej kulturze technicznej .

    Powiem Ci, że dla mnie odległość "od czegoś", zawsze będzie wymagać pustki między. Jak tam włożysz wełnę, będzie to znów "to coś"...kontynuacja tego elementu. Bardzo istotne jest to nie w sytuacji normalnej eksploatacji komina, tylko w przypadkach ekstremalnych. Takich gdzie pirometr musi być dobrej jakości, inaczej skala mu się skończy....Przepisy i normy nie ustala się dla normalnych eksploatacji, z temperaturą na obudowie 40 o C.

    "zdun, przedstawiciel schiedla i kominiarz odbierający komin"....te osoby zwykle kręciły się po wszystkich budowach, które potem uległy pożarom...Sporo pogorzelców ma na to nawet dokumenty...

  11. #11311
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar מרכבה
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    RBR
    Kod pocztowy
    38-500
    Dzielnica
    Średnie
    Posty
    11.286

    Domyślnie

    Piotr, mnie chodziło, o oddzielenie np areogelem. choć taniej jest zachować odległość jak przywołana.

  12. #11312

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kominki Piotr Batura Zobacz post
    Gosia. Nie martw się. My tu sobie pogruchamy, a u Ciebie zrobimy po skandynawsku. Bo Ty pół na pół żona wikinga już jesteś

    Tradycje skandynawskie to całe pokolenia budownictwa drewnianego. Lata doświadczeń z ochroną ogniową, normami na kominy i kulturą (pokorą) w podejściu do urządzeń ogniowych. Normy jakie oni mają, pozwalają bezpiecznie budować i bezpiecznie spać z pozostawionym ogniem w kominku. Podobnie z wyziewami i wymaganiami energetycznymi tychże kominków. Norma norweska NS 3058 to najbardziej restrykcyjna norma na świecie. Nasza, europejska EN 13240 jest o wiele łagodniejsza.

    Przykładem może być też nasza unijna norma, dotycząca badania kominów w warunkach nas w tej chwili najbardziej interesujących. Pożaru sadzy przy przechodzeniu przez strop drewniany kominami systemowymi. EN 1856-1 (z 2009) dla kominów stalowych i EN 13063-1+A1 (z 2009) dla kominów ceramicznych. Normy te określają grubość stropu na 20 cm. W Finlandii jest to....min 60 cm! Jeden z naszych zachodnich sąsiadów, podjął temat wykonania takich badań. Podczas testów spalił stanowisko badawcze, a pożar na szczęście ugaszono, bo laboratorium trochę kosztuje

    Skandynawia to w tej chwili poligon doświadczalny kominów z dodatkową warstwą aktywnej pustki powietrznej. To jest technologia, która kreci mnie już od kilkunastu lat, a od 10 lat wprowadziłem ją na stałe podczas montaży w konstrukcjach drewnianych. Trochę inaczej, ale zasada działania podobna.
    Czytam i mam coraz wiekszy metlik. Tak czy siak moj maz powiedzial wykonawcy komina, ze od kazdej konstrukcji drewnianej ma byc 15cm i do 2 tyg komin beda budowac.
    A wczoraj odebralismy dachowke i czeka cierpliwie na postawienie komina.Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	20-04RJa.jpg
Wyświetleń:	77
Rozmiar:	95,7 KB
ID:	313972Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	RJ20-04a.jpg
Wyświetleń:	81
Rozmiar:	59,3 KB
ID:	313973Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	RJ20-04b.jpg
Wyświetleń:	100
Rozmiar:	80,8 KB
ID:	313974
    Ostatnio edytowane przez gos1303 ; 21-04-2015 o 11:22

  13. #11313
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Remiks
    Zarejestrowany
    Dec 2011
    Kod pocztowy
    58-560
    Posty
    4.685
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    16

    Domyślnie

    Cytat Napisał gos1303 Zobacz post
    Czytam i mam coraz wiekszy metlik. Tak czy siak moj maz powiedzial wykonawcy komina, ze od kazdej konstrukcji drewnianej ma byc 15cm i do 2 tyg komin beda budowac.
    A wczoraj odebralismy dachowke i czeka cierpliwie na postawienie komina.Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	20-04RJa.jpg
Wyświetleń:	77
Rozmiar:	95,7 KB
ID:	313972Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	RJ20-04a.jpg
Wyświetleń:	81
Rozmiar:	59,3 KB
ID:	313973Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	RJ20-04b.jpg
Wyświetleń:	100
Rozmiar:	80,8 KB
ID:	313974
    Mętlik to norma po przestudiowaniu forum. Gosia słuchaj Piotra tzn. nie czytaj tej dyskusji to tylko taka nic nie znacząca wymiana zdań jak starożytni mawiali " dla paddirzania razgawora".

  14. #11314

    Domyślnie

    Tradycje skandynawskie to chyba jedne z najbardziej ciekawych na świecie. Pięknie to wygląda.

  15. #11315

    Domyślnie

    ostatni owoc pracy , na pograniczu ciesielstwa i snycerki , słup tarasowy wydłubany ręcznie


    a następny się robi

  16. #11316
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar marmur7
    Zarejestrowany
    Sep 2010
    Skąd
    Los Grabos
    Dzielnica
    UnIted States of Wielkopolska
    Posty
    795
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    53

    Domyślnie

    Maciej - że pikny to wierzymy na słowo. Jednak zdjęcie nigdy nie zaszkodzi

  17. #11317

    Domyślnie

    Pewnie to taka forma zaproszenia do Lutowiska

  18. #11318

  19. #11319
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar marmur7
    Zarejestrowany
    Sep 2010
    Skąd
    Los Grabos
    Dzielnica
    UnIted States of Wielkopolska
    Posty
    795
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    53

    Domyślnie

    Wrzuć je na jakiś serwer hostingowy, choćby na google+ i stamtąd zalinkuj na forum. Masz je wtedy w odpowiedniej wielkości i nie ma problemu z widocznością.

  20. #11320

    Domyślnie

    się już nigdy nie nauczę tego diabelskiego internetu obsługiwać , wyżej tyłka nie podskoczę
    zostaje mi stara dobra metoda miniaturek
    teraz to chyba coś widać?
    Załączone zdjęcia Załączone zdjęcia Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	1.jpg
Wyświetleń:	91
Rozmiar:	99,8 KB
ID:	314523   Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	2.jpg
Wyświetleń:	119
Rozmiar:	85,1 KB
ID:	314524   Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	3.jpg
Wyświetleń:	109
Rozmiar:	94,4 KB
ID:	314526  

Strona 566 z 693

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony