dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 2
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 22
  1. #1
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    walker88

    Zarejestrowany
    Apr 2016
    Skąd
    Poznań
    Kod pocztowy
    61-047
    Posty
    5

    Domyślnie Sypiące się ogrodzenie

    Witam wszystkich

    Od pewnego czasu borykam się z rozpadającym ogrodzeniem. Mur został wykonany kilkanaście lat temu z cegły czerwonej, a parę lat temu otynkowany. 2 lata temu zaczęły pojawiać się spękania i rysy. Co rusz odpadały płaty tynku wraz z kawałkami cegły. Ostatnio skułem większość tynku i został goły mur. Cegła lasuje się. Najwygodniej byłoby dla mnie skuć to wszystko i postawić od nowa stalowe ogrodzenie, albo ogrodzenie z płyt. Jednak mur połączony jest ze słupkiem klinkierowym i z elewacją budynku, do tego jest on postawiony przez sąsiada, także wolałbym nie ingerować w jego prywatność. Jeśli jednak byłaby możliwość naprawy to skupiłbym się na tym sposobie rozwiązania problemu. Tylko jakie środki zastosować na zapobiegnięcie zjawiska pulchnięcia i erozji cegły, wzmocnienia jej? Czym później to obrobić?

    Poniżej przedstawiam zdjęcia:


    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	WP_20160214_11_30_38_Pro.jpg
Wyświetleń:	163
Rozmiar:	53,8 KB
ID:	353365Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	WP_20160214_11_30_34_Pro.jpg
Wyświetleń:	171
Rozmiar:	57,7 KB
ID:	353366Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	WP_20160214_11_30_46_Pro.jpg
Wyświetleń:	120
Rozmiar:	64,2 KB
ID:	353367Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	WP_20160214_11_30_51_Pro.jpg
Wyświetleń:	92
Rozmiar:	61,3 KB
ID:	353368Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	WP_20160214_11_30_58_Pro.jpg
Wyświetleń:	96
Rozmiar:	78,8 KB
ID:	353369
    Ostatnio edytowane przez walker88 ; 19-04-2016 o 12:14

  2. #2
    Lider FORUM (min. 2800) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar Balto
    Zarejestrowany
    Jul 2011
    Skąd
    Nawojowa Góra
    Kod pocztowy
    32-065
    Posty
    3.011

    Domyślnie

    Masz chłopie problem: zaprawa na jakiej murowano cegły jest zbyt twarda (za mało nasiąkliwa lub dyfuzyjna) w stosunku do cegły, a na to przyszedł tynk pewnie równie twardy jak sama zaprawa co oznaczało, że wilgoć nie mogła wyjść z cegły i powoli ją rozmrażało... Cegłę a za nią całą resztę... Tynk do skucia zaprawa do częściowego usunięcia, a potem myślenie do dalej. Jeśli nie dwie zimy i po murze.

  3. #3
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    homecactus

    Zarejestrowany
    Mar 2011
    Skąd
    Tarczyn
    Kod pocztowy
    05-555
    Posty
    922

    Domyślnie

    może skuć tynk, przykleić styropian i zaciągnać klej na siatce.

  4. #4
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    walker88

    Zarejestrowany
    Apr 2016
    Skąd
    Poznań
    Kod pocztowy
    61-047
    Posty
    5

    Domyślnie

    Też o tym myślałem, ale najpierw należałoby jakoś wzmocnić cegłę, tak aby się tak nie lasowała. Jakieś preparaty na erozję chemiczną, na podciąganie wody, później pewnie zagruntować i dopiero wtedy położyć klej.... ale czy styropian byłby tam potrzebny?

  5. #5
    Lider FORUM (min. 2800) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar Balto
    Zarejestrowany
    Jul 2011
    Skąd
    Nawojowa Góra
    Kod pocztowy
    32-065
    Posty
    3.011

    Domyślnie

    Skucie tynku i przyklejenie styro oznacza, że tak naprawdę będzie jeszcze większe bagno... cegła musi mieć możliwość dyfuzji i oddawania wilgoci... żadne styro...

  6. #6
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    beton44

    Zarejestrowany
    Sep 2005
    Posty
    4.848

    Domyślnie

    Jak ten widok jest dla ciebie dołujący, sugeruję niskobudżetowe przysłonięcie:



    albo jakieś pnącza ???

  7. #7
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    walker88

    Zarejestrowany
    Apr 2016
    Skąd
    Poznań
    Kod pocztowy
    61-047
    Posty
    5

    Domyślnie

    Już dawno rozebrałbym mur, gdyby nie elewacja budynku sąsiada przylegająca do niego... Zapewne jest tak, że w miejscu styku nie ma styropianu... do tego po wyburzeniu należałoby pokryć je tynkiem.

    Pewnie skończy się na obrzuceniu muru tynkiem cementowo-wapiennym i spokojem na 2 lata
    Ostatnio edytowane przez walker88 ; 27-04-2016 o 08:11

  8. #8
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    magda40

    Zarejestrowany
    Apr 2016
    Skąd
    Bielsko Biała
    Kod pocztowy
    34-300
    Posty
    8

    Domyślnie

    Cytat Napisał Balto Zobacz post
    Masz chłopie problem: zaprawa na jakiej murowano cegły jest zbyt twarda (za mało nasiąkliwa lub dyfuzyjna) w stosunku do cegły, a na to przyszedł tynk pewnie równie twardy jak sama zaprawa co oznaczało, że wilgoć nie mogła wyjść z cegły i powoli ją rozmrażało... Cegłę a za nią całą resztę... Tynk do skucia zaprawa do częściowego usunięcia, a potem myślenie do dalej. Jeśli nie dwie zimy i po murze.
    a co to znaczy żę tynk twardy? za dużo cementu?
    czy mury z cegły tynkowane gotowymi mieszankami producenta - tradycyjnym tynkiem mogą być zbyt twarde a w konsekwencji doprowadzić do takiego stanu mur z cegły?

  9. #9
    Lider FORUM (min. 2800) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar Balto
    Zarejestrowany
    Jul 2011
    Skąd
    Nawojowa Góra
    Kod pocztowy
    32-065
    Posty
    3.011

    Domyślnie

    Twardy - w sensie zbyt mocny (zbyt niewielka nasiąkliwość, lub zbyt niska dyfuzja, co w tym wypadku daje podobne efekty). Oznacza to że wilgoć siedzi w cegle, nie w tynku. Mróz przychodzi i wygania jeszcze wilgoć do cegły, a jak mróz wejdzie w cegłę to wypycha wilgoć na granicę tynk - cegła... Skutek jak widać. Lód pojawia się na granicy (nie ma szans wejścia w tynk zewnętrzny) i rozwala tynki. Dlatego dawne tynki musiały mieć do odpowiedniej cegły odpowiednie parametry

  10. #10
    Internetowy rzecznik Fabryki Farb i Lakierów Śnieżka S.A Zapraszam do zadawania pytań na forum oraz przesyłania ich na adres [email protected] www.sniezka.pl

    Domyślnie

    Szanowny Panie,
    Podstawą będzie całościowe usunięcie tynku – do uzyskania efektu „gołej cegły”. Kolejny krok to dokładne oczyszczenie powierzchni i jej zagruntowanie gruntem głęboko penetrującym (np. ACRYL-PUTZ® GP 41). Dalszy etap prac to wykonanie zaprawy. Proponuję użycie ACRYL-PUTZ® ZW 50 Zaprawy wyrównawczej, a następnie Zaprawy Klejącej do siatki KU 11 FOVEO TECH z zatopieniem siatki (bez styropianu).
    Pozdrawiam serdecznie,
    E-rzecznik FFiL Śnieżka

  11. #11
    Lider FORUM (min. 2800) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar Balto
    Zarejestrowany
    Jul 2011
    Skąd
    Nawojowa Góra
    Kod pocztowy
    32-065
    Posty
    3.011

    Domyślnie

    ERŚ: jak się kolega nie zna niech nie gada głupot... wszystko to co się proponuje to leczenie syfa pudrem. Wzmocnienie cegły nie da nic. Tynki za mocne, sypać się będzie od środka, albo jak odparzy to od razu po całości. Ktoś chciał by było super mocne, a wyszła sieczka...

  12. #12

    Domyślnie

    Można zastosować system tynków renowacyjnych Ceresit (cr61,*cr62,*cr64) po uwczesnym skuciu. Trzeba też zastosować domieszke napowietrzająca Ceresit CO 84 i emulsje kontaktowa CC 81.

  13. #13
    Banned
    maciej_11

    Zarejestrowany
    Jun 2016
    Skąd
    Łagiszyn
    Kod pocztowy
    56-200
    Posty
    5

    Domyślnie

    Nie ma rady, od nowa trzeba stawiać

  14. #14
    Lider FORUM (min. 2800) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar Balto
    Zarejestrowany
    Jul 2011
    Skąd
    Nawojowa Góra
    Kod pocztowy
    32-065
    Posty
    3.011

    Domyślnie

    Ptr-tech: i tak figę to da.... Przy okazji tynki renowacyjne to zasadniczo ca. 15-20 proc cementu, odpowiedni wypełniacz (piasek kwarcowy plus zwykły piasek) do tego plastyfikator i / lub napowietrzacz... Wsio. Tu problemem jest to, że fuga jest twardsza od cegły (ma większy opór) i woda zamiast iść na zewnątrz fugą, uciekać z cegły - w tej cegle siedzi. Skutek - zniszczona cegła. Ciekawe jakie jest tempo podciągania wilgoci przez te tynki renowacyjne. I jeszcze jedno aby tak naprawdę owe tynki renowacyjne osiągnęły swój cel, konieczne jest zbadanie parametrów cegły... Ale Ceresit jak liga: rządzi, radzi i cię nie zdradzi...

  15. #15

    Domyślnie

    Moim zdaniem jest to najlepszy sposób na naprawę tego ogrodzenia bez jego burzeni. Oczywiście zburzenie jest najlepsze, ale system CR powinien dać radę.

  16. #16
    Lider FORUM (min. 2800) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar Balto
    Zarejestrowany
    Jul 2011
    Skąd
    Nawojowa Góra
    Kod pocztowy
    32-065
    Posty
    3.011

    Domyślnie

    pr-tech: uwielbiam zwrot "system powinien dać radę".... Oznacza to, że system jest jak inne a przy pewnych założeniach "jakoś sobie poradzi"...Średnio wierzę w systemy renowacyjne gdzie materiału wiążącego (zasadniczo cementu) do wypełniaczy jest jak 1:4...

  17. #17
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    walker88

    Zarejestrowany
    Apr 2016
    Skąd
    Poznań
    Kod pocztowy
    61-047
    Posty
    5

    Domyślnie

    witam Panowie,

    dopiero teraz zauważyłem, że dyskusja na temat mojej sprawy nadal trwa i bardzo się z tego cieszę

    jeśli chodzi o mur to: skułem cały tynk, kilka tygodni dałem mu na odparowanie wody, osuszenie. Następnie usunąłem kawałki cegły, które były już zwietrzałe i nie byłoby siły, aby je utrzymać na swoim miejscu. Po oczyszczeniu muru dwa razy posmarowałem go preparatem firmy remmers do wzmocnienia murów ceglanych, z domieszką pyłu krzemionkowego. Po tym procesie zauważyłem biały nalot na cegle i duże wzmocnienie cegły (cegła nie kruszyła się już i była twarda). 2 tygodnie później otynkowałem zaprawą cementowo-wapienną. Nie wiem ile to wytrzyma, koszty samych materiałów były spore, plus do tego dochodzi jeszcze moja robocizna . Planuję to jeszcze zagruntować 2 razy i pokryć farbą albo barankiem.

    Warstwa tynku była gruba wahała się od 2 do 10cm, w miejscach głębszych tynkowane było na 2 razy. Mam nadzieję, że trochę to postoi, jeśli nie to kupię z 5 siatek i posadzę pnącza

  18. #18
    Lider FORUM (min. 2800) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar Balto
    Zarejestrowany
    Jul 2011
    Skąd
    Nawojowa Góra
    Kod pocztowy
    32-065
    Posty
    3.011

    Domyślnie

    Życzę powodzenia. Pytanie co z wodą w cegle, z wodą podciągającą od dołu. Bo wątpię by cały mur został zaimpregnowany / zabezpiecznony na całej wysokości i głębokości. Może się okazać po zimie, że jak wywali to pół muru od razu...

  19. #19
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    walker88

    Zarejestrowany
    Apr 2016
    Skąd
    Poznań
    Kod pocztowy
    61-047
    Posty
    5

    Domyślnie

    od dołu na pewno nie przecieka, bo jest tam dana papa i izolacja, sam sprawdzałem.... z góry też nie gdyż są porobione okapy z blachy. są możliwe dwa miejsca gdzie woda dostaje się w głąb muru. pierwsze to spływanie wody po elewacji domu i ze względu na złe połączenie z murem podchodzenie wilgocią, drugie bardzo prawdopodobne to spływanie wody po słupku klinkierowym, słupek zakończony jest dwuspadowym daszkiem skierowanym właśnie w środek muru...

    chyba, że tynk pobierał wodę, a ona z kolei nie odparowywała tylko gnieździła się w cegle.

    Jeśli tynk odpadnie po zimie to trudno teraz ważne żeby na wesele ładnie wyglądało później może się sypać

  20. #20
    Lider FORUM (min. 2800) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar Balto
    Zarejestrowany
    Jul 2011
    Skąd
    Nawojowa Góra
    Kod pocztowy
    32-065
    Posty
    3.011

    Domyślnie

    Woda na pewno "siedziała" w cegle i pewnie "siedzi" dalej. Tak naprawdę cegła jak jest i jak widać, że jest mokra to "musztarda po obiedzie", za późno. Wszelkie uszczelnienia cegły oznaczają, że woda musi być związana na pełnej grubości: wszędzie. W innym wypadku pierwszy mróz sprawi że woda zmieni się w lód a lód rozwali wszystko... A ja naiwny wierzyłem, że trzeba robić "jak bozia przykazała" ale jestem dziwny...

Strona 1 z 2

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony