dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 14 z 14
  1. #1
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    Grzegorz_STW

    Zarejestrowany
    Apr 2016
    Skąd
    Stalowa Wola
    Kod pocztowy
    37-450
    Posty
    8

    Domyślnie Jaki wybrać -dobrać kocioł na ekogroszek dom Kostka lata 80-te

    Witam,
    Jako świeży forumowuicz chciałem sie przywitać i poprosić o radę . Im więcej czytam Wasze forum tym więcej mam wątpliwości i chciałem je poddać pod ocenę i poradę, a więc do rzeczy :
    Miałem kupić mieszkanie większe a trafiła się oferta na kupno domu w cenie mieszkania 4 pokojowego typowa kostka lata 80-te 10*11m, zamiast piwnic są sutereny były zamieszkane ale ja tam nie myślę pomieszkiwać co najwyżej latem posiedzieć, nad nimi wyższy parter i piętro i strych który ma strop ocieplany trocinami z wapnem i na tym tzw."szlichta" i goła blacha na krokwiach ,chcę to zmodernizować czyli dać nową instalację CO i sanitarkę , nowe okna 3szybowe i na jesień daję ocieplenie 15 cm styro lambda 38, w suterenach chciałbym w zimie podgrzewać do 18C natomiast parter i piętro normalnie zamieszkiwać : parter- kuchnia podłogówka , łazienka podłogówka i dwa pokoje w których są kaloryfery być może kominek ale pewności nie ma-kasa...magiczne słowo; natomiast piętro: 3 pokoje z kaloryferami i łazienka bez podłogówki -za cienki strop; do mieszkania 4 osoby: 2 dorosłych i 2 nastolatków.
    Firma która zrobiła mi wycenę instalacji chce mi założyć grzanie gazowe piecem kondensacyjnym ( czysto bez obsługi itp) ale do grzania gazowego potrzeba by było dużo podłogówki a ja będę je miał w jednej łazience i w kuchni, reszta domu ma ładne i fajne parkiety których nie chcę zrywać. I teraz tak, do gazu potrzeba dużo podłogówki i niskotemperaturowych grzejników a te które są ( jakieś dobre i już nie produkowane aluminiowe o przekroju pająka ) nie wiem czy są niskotemperaturowe , jeszcze dodam że ten dom był ogrzewany piecem gazowycm tzw.niedżwiedziem ma wkład z kwasówki w kominie ale ja nie bardzo sie ku temu sklaniam ponieważ bywam w domach grzanym gazem i w zimie nigdy nie było tam ciepło a wg.gospodarzy rachunki płacą wysokie , do tego nasz "WÓDŹ" zacznie pyskować a władimir podniesie cenę i bedzie przykro bardziej...
    Więc padło na ekogroszek i tu mam link z wyliczeń: http://cieplowlasciwie.pl/wynik/1bgl do tego poszperałem po sieci poczytałem i zrobiłem sobie taki wstępny ranking w którym chodzi mi przedewszystkim o łatwość sterowania procesem spalania( jak najmniejsza ingerencja pzrynajmniej na początku i dostęp z internetu żeby pomocy szukać jakby co ) ponieważ operator do tej chwili mieszkał w bloku i jedynie sterował głowicami przy grzejnikach w mieszkaniu
    A wygląda to tak :
    Ogniwo Eko Plus 16Kw
    Skam P-Premium lub P-Plus 17 Kw
    RBR Ekouniversal
    najbliżej Stalowej Woli jest Ogniwo w Bieczu to też ma swoje walory ale może coś Panowie doradzicie innego , z chęcią poczytam co i jak jak Wy to widzicie
    Trochę długo ale chciałem to opisać jak najdokładniej choć biorąc pod uwagę straż w forum pewnie czegoś i tak brakło
    Licząc na merytoryczne podpowiedzi pozdarwiam
    Grzesiek
    Ostatnio edytowane przez Grzegorz_STW ; 19-04-2016 o 20:35 Powód: błędy

  2. #2
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar timon120777
    Zarejestrowany
    Feb 2011
    Skąd
    Rawa Mazowiecka
    Kod pocztowy
    96-200
    Posty
    3.561

    Domyślnie

    jeśli ma być kominek to szukałbym kotła 10KW
    jeśli bez to 12KW i nic ponad to
    zatem z Twojej listy
    ogniwo ale 10KW
    skam-12KW
    RBR 12KW
    nie pamiętam ak ogniwo ale skam i RBR mogą wyciągnąć 15KW więc nie widzę sensu brania wersji 17KW by spalać z niższą sprawnością przez większość sezonu.
    TERMO-ECO 19KW BRUCER ST37/ COBRA/SCORPION
    Dokonaj czegoś niemożliwego, a szef zaliczy to do twoich obowiązków.
    Jedynym sposobem by zmądrzeć jest gra z mądrzejszym przeciwnikiem
    http://forum.muratordom.pl/showthrea...nik-dwustanowy
    LINK DO PORADNIKA ZABLOKOWAŁ ADMINISTRATOR JAKO NIEZGODNY Z REGULAMINEM

  3. #3
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    Grzegorz_STW

    Zarejestrowany
    Apr 2016
    Skąd
    Stalowa Wola
    Kod pocztowy
    37-450
    Posty
    8

    Domyślnie

    Dzięki za odpowiedź
    Do takiej pietrówki 12KW wystarczy ? Bo instalatorzy gazowy piec chcą zakładać o mocy 24KW i to pod warunkiem dobrego docieplenia a ja w tym roku tylko ściany planuję docieplić i okna wymienić ,fundamenty i stropy być może w przyszłym roku ,
    Coś mam wrażenie że ciężko będzie ich przekanaćdo 12KW ale w końcy to inwestor płaci i wymaga ,tylko czy nie będzie tak że w zimie będzie cały czas chodził na max i coś się zaraz spierdzieli ?
    I czy w lecie będzie mozna podgrzać CWU ? Nie chciałbym go wygaszać na lato ...
    Lub poczekac na Ogniwo Eko Plus M 14 kw, pisali że ma wyjść w czerwcu do sprzedaży
    A i jeszcze jedno to jakie sterowniki do tych piecy ?
    Ostatnio edytowane przez Grzegorz_STW ; 20-04-2016 o 18:37 Powód: bład

  4. #4
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!)
    karoka65

    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    Stary Grodków
    Kod pocztowy
    48-319
    Posty
    11.077

    Domyślnie

    Cytat Napisał Grzegorz_STW Zobacz post
    Coś mam wrażenie że ciężko będzie ich przekanaćdo 12KW ale w końcy to inwestor płaci i wymaga
    I tego się trzymaj.
    tylko czy nie będzie tak że w zimie będzie cały czas chodził na max i coś się zaraz spierdzieli ?
    Chyba już któryś Cię wystraszył
    I czy w lecie będzie mozna podgrzać CWU ? Nie chciałbym go wygaszać na lato ...
    A i jeszcze jedno to jakie sterowniki do tych piecy ?
    Moje kotły zawsze pracowały i obecny też pracuje non-stop, grzeję wodę kotłem 8 lat.
    W Ogniwie i RBR masz w standardzie sterownik internetowy eCoal, w Skamie od A do Z tutaj z internetem Bruli lub SPPv2
    Pozostaję: otwarty, elastyczny i ciekawy.
    TEORIA jest wtedy gdy wszystko wiemy i nic nie działa
    PRAKTYKA jest wtedy gdy wszystko działa a my nie wiemy dlaczego
    My łączymy Teorię z praktyką czyli nic nie działa i nikt nie wie dlaczego

  5. #5
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar timon120777
    Zarejestrowany
    Feb 2011
    Skąd
    Rawa Mazowiecka
    Kod pocztowy
    96-200
    Posty
    3.561

    Domyślnie

    Cytat Napisał Grzegorz_STW Zobacz post
    Dzięki za odpowiedź
    Do takiej pietrówki 12KW wystarczy ? Bo instalatorzy gazowy piec chcą zakładać o mocy 24KW i to pod warunkiem dobrego docieplenia a ja w tym roku tylko ściany planuję docieplić i okna wymienić ,fundamenty i stropy być może w przyszłym roku ,
    Coś mam wrażenie że ciężko będzie ich przekanaćdo 12KW ale w końcy to inwestor płaci i wymaga ,tylko czy nie będzie tak że w zimie będzie cały czas chodził na max i coś się zaraz spierdzieli ?
    I czy w lecie będzie mozna podgrzać CWU ? Nie chciałbym go wygaszać na lato ...
    A i jeszcze jedno to jakie sterowniki do tych piecy ?
    to jaki dom czy parterowy czy piętrowy nie ma znaczenia. znaczenie maja jedynie potrzeby budynku
    jesli dom potrzebuje 10KW to znaczy że wybierając kocioł węglowy warto sie skoncentrować blisko tej wartości
    jeśli kocioł miałby chodzić na maksa to musiałby pracować z mocą 12KW a takiej twój dom nie będzie potrzebował po termomodernizacji.
    dodając zaś średnią temperaturę z okresu grzewczego w okolicy 2,4stC będzie potrzebował połowę z potrzeb maksymalnych. nie widzę tutaj żadnego zagrożenia "że coś się spierdzieli" nawet jeśli ten strop zrobisz za rok

    przewymiarowanie skutkować będzie spadkiem sprawności im większe tym niższa sprawność
    dla przykładu np Ogniwo 10KW na mocy 4,9KW będzie pracować ze sprawnością w okolicy 80%(zawijan jeśli czyta i ma wyniki dokładniejsze zapewne poprawi jeśli sie mylę ale z tego co pamietam to ten spadek sprawności nie jest liniowy i leci na łeb dopiero poniżej 30% mocy.)
    jeśli byś jednak wybrał ogniwo 16KW to na mocy 7,5KW podczas badań osiągał on sprawność 66% a przy mocy 4,9KW obstawiam zgadując gdyż tych wyników nie znam będzie spalał ze sprawnością w okolicy 50%
    jaki z tego wniosek
    ano taki, że aby wyprodukować moc 4,9KW z kotła o mocy 10KW spalisz 20,5kg węgla o kaloryczności 26MJ ze sprawnością 80%
    zaś z kotła o mocy 16KW spalisz juz 32,5kg tego samego węgla przy sprawności 50%
    różnica jak widać jest dość znaczna.

    jak to sobie przeliczysz na skalę całego sezonu grzewczego wyjdzie niezła nadwyżka wywalona do kosza
    to jest tylko przykład jednej konstrukcji ale obrazujący jak duże mogą być różnice w przypadku wyboru zbyt dużego czajnika.

    kocioł gazowy ma inny palnik i tu jest istotna moc minimalna aby nie taktował bo to ma wpływ na jego sprawność.
    jeśli chodzi o ocieplenie to najtaniej jest izolowac od góry. jak masz poddasze nieużytkowe to sam rozwiniesz wełnę na stropie i będzie cie to kosztować dzień pracy i sam materiał a to przy powierzchni 10x11m nie będzie dużym kosztem. da zaś wymierne korzyści w postaci niższego zużycia opału.

    jeśli miałbym wykonywac termomodernizację w takim domu dzieląc ja na etapy to zrobiłbym tak:
    1- izloacja stropu + zakup kotła(moc z założenia taka jak potrzebna bedzie po ociepleniu ścian) + wymiana instalacji CO
    2- wymiana okien
    3- izolacja ścian

    i jeszcze odrobina matematyki na koniec
    cena 1m3 gazu to około 2,2zł z tego będziesz miał w okolicy 11KWh - tak chyba deklaruje przelicznik PGNiG
    daje to koszt 1KWh =0,2zł zakładając 100% sprawności
    cena 1kg węgla (w mojej okolicy ) to 0,8zł(kaloryczność 26MJ)
    z tego przy sprawności 80% bo więcej nie ma co zakładać dla kotła na ekogroszek otrzymać się da 5,8KWh
    cena 1KWh wyniesie zatem 0,13zł

    podstawiając twoj wynik z ciepłowłaściwie choć mocno przybliżony otrzymamy
    dla gazu 20569KWh x 0,2=4113,8zł
    dla ekogroszku 20569KWh x0,13=2673,97zł
    zatem gazem drożej o 1439,8zł rocznie
    pytanie czy chcesz tyle dopłacić za komfort

    mam nadzieję że nieco rozjaśniłem

    PS
    pytałeś również o grzanie CWU latem
    ja grzejąc ekogroszkiem CWU spalam średnio 3,3kg węgla na dobe przy 2 dorosłych i 2 małych dzieci. zatem odpowiadając
    da się kotłem na eko grzać CWU latem
    sterowniki- poczytaj wątki o ogniwie, RBR i Skamie
    zapytaj Karoki SUSPENERA czy Jareckiego79
    oni siedzą w temacie sterowań i doradzą najlepszy sterownik do potrzeb twoich i twojej instalacji.
    z tego co wiem to Ogniwo masz tylko z eCoalem
    pozostałe dają więcej możliwości wyboru
    znajdziesz coś dla siebie bez problemu
    Ostatnio edytowane przez timon120777 ; 20-04-2016 o 18:42
    TERMO-ECO 19KW BRUCER ST37/ COBRA/SCORPION
    Dokonaj czegoś niemożliwego, a szef zaliczy to do twoich obowiązków.
    Jedynym sposobem by zmądrzeć jest gra z mądrzejszym przeciwnikiem
    http://forum.muratordom.pl/showthrea...nik-dwustanowy
    LINK DO PORADNIKA ZABLOKOWAŁ ADMINISTRATOR JAKO NIEZGODNY Z REGULAMINEM

  6. #6
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    Grzegorz_STW

    Zarejestrowany
    Apr 2016
    Skąd
    Stalowa Wola
    Kod pocztowy
    37-450
    Posty
    8

    Domyślnie

    I właśnie takie podpowiedzi i wyliczenia są esensją dla mnie jako laika w temacie własnej kotłowni i pieca w niej za co serdeczne dzięki
    Etapy mam zaplanowane 1- wymiana co + kocioł 2-Okna 3-sciany + strop- tutaj będę korzystał z pomocy właściciela firmy która mi będzie docieplać dom i nad tym stropem ma pomyśleć także raczej powinno być to w tym roku zrobione , przynajmniej mam taką nadzieję .Skłaniam się ku piecu Ogniwo ponieważ mam blisko serwis: Sandomierz , natomiast Skam z tego co mi pisali mają dilera w Toruniu - trochę daleko, a RBR jeszcze nie zapytałem czy w okolicach Stalowej coś mają ze swoimi piecami .Tutaj (STW) tylko Defro ,SAS i Rakoczy a jakoś nie mogę się do nich przekonać czytając to forum i w Czystym Ogrzewaniu rankingi kotłów .Chyba że odległość serwisu nie jest czymś strasznym i nie są oni potrzebni przy uruchomieniu lub tzw.odbiorze.
    Ostatnio edytowane przez Grzegorz_STW ; 21-04-2016 o 22:38

  7. #7
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!)
    karoka65

    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    Stary Grodków
    Kod pocztowy
    48-319
    Posty
    11.077

    Domyślnie

    Cytat Napisał Grzegorz_STW Zobacz post
    I właśnie takie podpowiedzi i wyliczenia są esensją dla mnie jako laika w temacie własnej kotłowni i pieca w niej za co serdeczne dzięki
    Etapy mam zaplanowane 1- wymiana co + kocioł 2-Okna 3-sciany + strop- tutaj będę korzystał z pomocy właściciela firmy która mi będzie docieplać dom i nad tym stropem ma pomyśleć także raczej powinno być to w tym roku zrobione , przynajmniej mam taką nadzieję .Skłaniam się ku piecu Ogniwo ponieważ mam blisko serwis: Sandomierz , natomiast Skam z tego co mi pisali mają dilera w Toruniu - trochę daleko, a RBR jeszcze nie zapytałem czy w okolicach Stalowej coś mają ze swoimi piecami .Tutaj (STW) tylko Defro ,SAS i Rakoczy a jakoś nie mogę się do nich przekonać czytając to forum i w Czystym Ogrzewaniu rankingi kotłów .Chyba że odległość serwisu nie jest czymś strasznym i nie są oni potrzebni przy uruchomieniu lub tzw.odbiorze.
    Przy Skamie masz serwis producenta ewentualnie któryś sprzedawca który ma trochę "oleju" w głowie może Ci coś zrobić, RBR masz w podobnej odległości jak Ogniwo, serwis producenta ale tutaj są serwisanci po kraju i zawsze ktoś podjedzie w razie "W"
    Pozostaję: otwarty, elastyczny i ciekawy.
    TEORIA jest wtedy gdy wszystko wiemy i nic nie działa
    PRAKTYKA jest wtedy gdy wszystko działa a my nie wiemy dlaczego
    My łączymy Teorię z praktyką czyli nic nie działa i nikt nie wie dlaczego

  8. #8
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    Grzegorz_STW

    Zarejestrowany
    Apr 2016
    Skąd
    Stalowa Wola
    Kod pocztowy
    37-450
    Posty
    8

    Domyślnie

    Chyba już któryś Cię wystraszył

    Kolega straszy ma dom kubaturowo podobny do mojego tylko 15 lat młodszy i grzeje w nim Defro 20KW śmieciuchem z nadmuchem i strowaniem... tylko coś teraz zaczyna narzekać na smołę w kominie .... i nie bardzo sobie daje wytłumaczyć że to wina jego palenia ...ale co tam ja laik w temacie itp.

  9. #9
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    Grzegorz_STW

    Zarejestrowany
    Apr 2016
    Skąd
    Stalowa Wola
    Kod pocztowy
    37-450
    Posty
    8

    Domyślnie

    Cytat Napisał karoka65 Zobacz post
    Przy Skamie masz serwis producenta ewentualnie któryś sprzedawca który ma trochę "oleju" w głowie może Ci coś zrobić, RBR masz w podobnej odległości jak Ogniwo, serwis producenta ale tutaj są serwisanci po kraju i zawsze ktoś podjedzie w razie "W"
    No to który z tych 3 kotłów jako fachowcy w temacie polecacie ? Oczywiscie dla uczącego się operatora czyli łatwość obsługi sterowania .

  10. #10
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar timon120777
    Zarejestrowany
    Feb 2011
    Skąd
    Rawa Mazowiecka
    Kod pocztowy
    96-200
    Posty
    3.561

    Domyślnie

    Grzegorz_STW
    jeśli kolega ma śmieciucha 20KW i leje sie smoła znaczy że kocioł za duży i zamiast spalać opał to go kisi- stąd smoła
    dodatkowo jak pisałem wcześniej
    jedyna wartośc jaka Cię powinna interesować to straty domu
    kubatura, powierzchnia to nie parametry ktore można porównywać
    jeśli kolega ma takie same potrzeby jak ty czyli 10,1KW to możesz porównywać
    jeśli jego dom potrzebuje więcej lub mniej porównania nie mają sensu
    Jak pisze karoka
    ogarnięty sprzedawca zapewni i serwis
    Ogniwo ma swój wątek - poczytaj i jeśli uznasz że warto to bierz
    upewnij się jedynie że sterownik jest odpowiedni do twojej instalacji- nie śledzę wątku na bieżąco i nie wiem co się w nowej wersji eCoala zmieniło
    myślę jednak że powinien obsłużyć twoją instalacje bez problemu
    TERMO-ECO 19KW BRUCER ST37/ COBRA/SCORPION
    Dokonaj czegoś niemożliwego, a szef zaliczy to do twoich obowiązków.
    Jedynym sposobem by zmądrzeć jest gra z mądrzejszym przeciwnikiem
    http://forum.muratordom.pl/showthrea...nik-dwustanowy
    LINK DO PORADNIKA ZABLOKOWAŁ ADMINISTRATOR JAKO NIEZGODNY Z REGULAMINEM

  11. #11

    Domyślnie

    Ja mam podobny dom tyle że na dzień dzisiejszy nie ocieplony mam skam-p premium 25kw dziś wybrałbym 17kw z powodów opisanych przez Timon`a ogulnie jestem bardzo zadowolony z tego kotła. ten sezon kończę z zużyciem 3.7 Tony ekogroszku po 700zł

  12. #12
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    Grzegorz_STW

    Zarejestrowany
    Apr 2016
    Skąd
    Stalowa Wola
    Kod pocztowy
    37-450
    Posty
    8

    Domyślnie

    Witam
    Ten skam z jakim palnikiem i jakim sterownikiem? Zadowolony jesteś z niego ?

  13. #13

    Domyślnie

    palnik ekoenergia sterownik cobra . Tak jestem zadowolony ale dziś wybrałbym 17kw i BEZ stałego rusztu wodnego tylko z dokładanym.

  14. #14
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    Grzegorz_STW

    Zarejestrowany
    Apr 2016
    Skąd
    Stalowa Wola
    Kod pocztowy
    37-450
    Posty
    8

    Domyślnie

    Ok.dzięki

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony