dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 5
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 84
  1. #1

    Domyślnie Styropian pod kominkiem TAK czy NIE ?

    Witam, prosiłbym doświadczonych budowlańców / użytkowników forum o potwierdzenie teorii położenia styropianu pod kominkiem. A mianowicie czy styropian parkingowy Gold Termoorganika nada się ?Obciążenie ma na poziomie 3600 kg/m2, z kolei komiek będzie ważyć max 500 kg ... to dlaczego wszyscy instalatorzy i reszta mówi by go nie dawać bo popęka ?

    Tylko Pan z wylewek anhydrytowych Knauf oraz Pan z firmy kominkowej radzi dać styropian ..... ?? (choć nie każdej). Proszę o pilną radę czy zostawiać puste miejsce i zalać wszystko anhydrytem czy dać styro i 5cm anhydrytu. Dziękuję

  2. #2

    Domyślnie

    zechciej napisać z czego wynika dylemat ?

  3. #3
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kominki Piotr Batura
    Zarejestrowany
    Jan 2011
    Skąd
    Łaziska 29 k. Wągrowca
    Kod pocztowy
    62-100
    Posty
    10.405
    Kominki i piece kominkowe z których ciepło nie ucieka kominem. Prowadzimy Szkołę Kominkową Instalacje piecokominków dobrej jakości na terenie całego kraju www.kominki-batura.pl Lokalizacja: POLSKA, Tel. 502 607 546

    Domyślnie

    Cytat Napisał szala18 Zobacz post
    Witam, prosiłbym doświadczonych budowlańców / użytkowników forum o potwierdzenie teorii położenia styropianu pod kominkiem. A mianowicie czy styropian parkingowy Gold Termoorganika nada się ?Obciążenie ma na poziomie 3600 kg/m2, z kolei komiek będzie ważyć max 500 kg ... to dlaczego wszyscy instalatorzy i reszta mówi by go nie dawać bo popęka ?

    Tylko Pan z wylewek anhydrytowych Knauf oraz Pan z firmy kominkowej radzi dać styropian ..... ?? (choć nie każdej). Proszę o pilną radę czy zostawiać puste miejsce i zalać wszystko anhydrytem czy dać styro i 5cm anhydrytu. Dziękuję

    Nie daje sie zwykłego styropianu pod ciężki kominek. Kominek 500 kg, jest lżejszy od mojej szafy z książkami....

  4. #4
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    ironsmith

    Zarejestrowany
    Feb 2016
    Skąd
    Jarocin
    Kod pocztowy
    63-200
    Posty
    576

    Domyślnie

    na jakiej powierzchni będzie rozłożone te 500kg? jeżeli to przeanalizujesz wszystko będzie dla ciebie jasne, obrazowo co stanie się ze styropianem jak żona stanie boso nic a co jak w szpilce?

  5. #5
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Forest-Natura
    Zarejestrowany
    Jan 2003
    Skąd
    Śląsk
    Posty
    5.277

    Domyślnie

    Witam.
    Większość kominków rozkłada spory udział swojego ciężaru również na ścianę tylną oraz / lub boczną / boczne ...
    Pozdrawiam.
    "...na Kontynencie do tej pory wierzą w tego włóczęgę... Pierwszy Mag - Zdun Włóczęga - Wędrowna Iskra, buduje w wybranych domostwach piece, które przynoszą szczęście i dobrobyt. W domu, w którym On roznieci ogień...w tych domach rodzą się magowie..."

  6. #6
    Pracownia zduńska - ponad 30 lat doświadczenia. Hurtownia kominków i materiałów zduńskich Budujemy: piece, kominki i kuchnie kaflowe. Sprzedajemy hurtowo i detalicznie : wkłady kominkowe, kafle, piecyki wolnostojące , materiały zduńskie i kominy systemowe www.kafle-kominki.pl Żabia Wola k. Warszawy

    Domyślnie

    Styropian pod wylewką z miksokreta ... coś kiedyś pęknie....
    Chcesz sprawdzić czy pęknie na 100% to zaryzykuj......
    Kominek budowany drugi raz kosztuje x 2 , tylko kto bogatemu zabroni..
    Darek B

  7. #7
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Forest-Natura
    Zarejestrowany
    Jan 2003
    Skąd
    Śląsk
    Posty
    5.277

    Domyślnie

    Witam.
    Darku ... co ma pęknąć i z jakiego powodu ?
    Ja tam konstruktorem i architektem nie jestem, ale wystarczy policzyć:
    - wkład 150 kg
    - materiały na zabudowę izolowaną 100 kg
    - jakiś kamień 50 kg
    Suma 300 kg
    Wkład stoi na podłożu, cała reszta materiałów w 1/3 na podłożu, w 2/3 na ścianach / ścianie.
    Tańcząca ze sobą para ma pewnie kilkukrotnie większy nacisk na jednostkę powierzchni po której to tanecznie stąpa ...
    Co innego jak by ktoś piec miał stawiać, ważący 1,5 - 2,5 tony ... chociaż i tu - przeczytaj raz jeszcze jakie obciążenie może przenosić styropian planowany przez Szala18 ...
    Wszelkiej maści "betonowe kloce" wylewane na chudziaku i stanowiące podstawę pod takie właśnie zwykłe, nie ważące za wiele kominki, są ogromnym błędem budowlanym za który (w mojej opinii) powinni w prost ponosić konsekwencje finansowe niedouczeni kierownicy budów i kominkowi pseudofachowcy. Potem ludzie się dziwią że cała podstawa kominka jest zimna jak cholera i z dolnych kratek wieje wieje po nogach w momencie gdy tylko we wkładzie przestaje się palić ...
    Pozdrawiam.
    "...na Kontynencie do tej pory wierzą w tego włóczęgę... Pierwszy Mag - Zdun Włóczęga - Wędrowna Iskra, buduje w wybranych domostwach piece, które przynoszą szczęście i dobrobyt. W domu, w którym On roznieci ogień...w tych domach rodzą się magowie..."

  8. #8
    grend
    Guest
    grend

    Domyślnie

    Ja mam cos pod 1tonę i nic sie nie dzieje - Styropian XPS i na to zbrojona płyta drutem fi 10 z dyletacja od reszty posadzki

  9. #9

    Domyślnie

    Pod kominek zwyczajowo nie daje się styropianu. Mam już postawiony z płaszczem, w sobotę posadzki, styropianu pod wkład nie dawałem. Cała dyskusja nie ma większego sensu. Pozdrawiam.
    Dom E-143, 140 m2 użytk, (210 m2 po podłodze), Porotherm 25 P+W, podłogówka 100%, kocioł Immergas Victrix X TT 12 2 ERP, kominek z PW Unico Nemo 2 TopEco, klima LG ArtCool Slim 3,5 kW (na letnie upały), podłoga 20cm EPS-100, elewacja 16cm grafit 0,033, dach 15cm styro + 10 cm wełny, okna Winergetic Premium, dachowe Velux MK10 Standard Plus.

  10. #10
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar piotrek0m
    Zarejestrowany
    Oct 2012
    Skąd
    Wrocław
    Posty
    2.222
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    148

    Domyślnie

    Też nie mam styropianu pod kominkiem. No bez przesady... jaka będzie temp gruntu pod posadzką na środku budynku ... żeby wyziębiło salon... natomiast fakt faktem, że komoda z książkami na piętrze może ważyć więcej niż kominek ...
    PLANETA 2 - dziennik budowy
    Projekt Planeta 2 / użytkowa 170 m2 + garaż 40 m2 / porotherm 24 P+W / ściany wełna 20 / podłoga styropian 14 / poddasze wełna 20 / kocioł Vitodens-222F / 100% ogrzewanie podłogowe

  11. #11
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Forest-Natura
    Zarejestrowany
    Jan 2003
    Skąd
    Śląsk
    Posty
    5.277

    Domyślnie

    Witam.
    wg ... faktycznie dyskusja traci sens jeżeli z jednej strony występuje dysputant, który swoje obserwacje wnosi z jednej sztuki kominka dopiero co wybudowanego, a zdrugiej głos zabiera ktoś opierający swe zdanie na około dwóch tysiącach sztuk kominków, pieco-kominków i pieców zaprojektowanych i/lub uzgodnionych konstrukcyjnie z architektami i/lub sprzedanych i/lub zamontowanych i/lub wykonanych w całości i/lub serwisowanych i/lub obmierzonych pirometrem i/lub opiniowanych technicznie.
    piotrek ... różnica będzie wynosić zimą nawet do 10-15 stopni (mierzone na podłodze w salonie z ogrzewaniem podłogowym).
    Ale czekamy na dalsze jakże w różne strony idące pomysły ...
    Pozdrawiam.
    Ostatnio edytowane przez Forest-Natura ; 11-05-2016 o 10:19
    "...na Kontynencie do tej pory wierzą w tego włóczęgę... Pierwszy Mag - Zdun Włóczęga - Wędrowna Iskra, buduje w wybranych domostwach piece, które przynoszą szczęście i dobrobyt. W domu, w którym On roznieci ogień...w tych domach rodzą się magowie..."

  12. #12
    Pracownia zduńska - ponad 30 lat doświadczenia. Hurtownia kominków i materiałów zduńskich Budujemy: piece, kominki i kuchnie kaflowe. Sprzedajemy hurtowo i detalicznie : wkłady kominkowe, kafle, piecyki wolnostojące , materiały zduńskie i kominy systemowe www.kafle-kominki.pl Żabia Wola k. Warszawy

    Domyślnie

    Zakładam że tym razem Urząd Skarbowy , odpowiedni do Twojego miejsca wykonywania działalności , nie czyta na FM o tych tysiącach pobudowanych kominków i nie porówna wpisów i czymś innym.
    " Czarny chleb , czarna kawa..."


    Chociaż z drugiej strony potrzebują teraz więcej na 500+ .....
    Darek B

  13. #13

    Domyślnie

    Cytat Napisał Forest-Natura Zobacz post
    Witam.
    wg ... faktycznie dyskusja traci sens jeżeli z jednej strony występuje dysputant, który swoje obserwacje wnosi z jednej sztuki kominka dopiero co wybudowanego, a zdrugiej głos zabiera ktoś opierający swe zdanie na około dwóch tysiącach sztuk kominków, pieco-kominków i pieców zaprojektowanych i/lub uzgodnionych konstrukcyjnie z architektami i/lub sprzedanych i/lub zamontowanych i/lub wykonanych w całości i/lub serwisowanych i/lub obmierzonych pirometrem i/lub opiniowanych technicznie.
    piotrek ... różnica będzie wynosić zimą nawet do 10-15 stopni (mierzone na podłodze w salonie z ogrzewaniem podłogowym).
    Ale czekamy na dalsze jakże w różne strony idące pomysły ...
    Pozdrawiam.
    Jasne! A wokół kominka w zimie od razu pojawi się siwy mróz na podłodze. Ja mam wokół zabudowy kominka podłogówkę, więc problemu nie widzę.
    Dom E-143, 140 m2 użytk, (210 m2 po podłodze), Porotherm 25 P+W, podłogówka 100%, kocioł Immergas Victrix X TT 12 2 ERP, kominek z PW Unico Nemo 2 TopEco, klima LG ArtCool Slim 3,5 kW (na letnie upały), podłoga 20cm EPS-100, elewacja 16cm grafit 0,033, dach 15cm styro + 10 cm wełny, okna Winergetic Premium, dachowe Velux MK10 Standard Plus.

  14. #14

    Domyślnie

    Cytat Napisał wg39070 Zobacz post
    Jasne! A wokół kominka w zimie od razu pojawi się siwy mróz na podłodze. Ja mam wokół zabudowy kominka podłogówkę, więc problemu nie widzę.
    Zgodnie z teorią jak nie widać to nie ma problemu W praktyce w tym miejscu masz mostek cieplny którym uciekają złotówki, które płacisz za ogrzewanie. Można tego mostka nie mieć, a skutek dla kominka będzie ten sam o tym właśnie napisał Forest.
    Podobnie jak wiele osób z forum, mam styropian pod kominkiem. Przez 4 lata nie zaobserwowałem żadnych sutków ubocznych.

  15. #15
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar fotohobby
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    Rybnik
    Posty
    18.640
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    4

    Domyślnie

    Cytat Napisał Zdun Darek B Zobacz post
    Styropian pod wylewką z miksokreta ... coś kiedyś pęknie....
    Chcesz sprawdzić czy pęknie na 100% to zaryzykuj......
    Kominek budowany drugi raz kosztuje x 2 , tylko kto bogatemu zabroni..
    To rozumiem, że szafy, albo akwarium 500l też nie mozna na posadzce z miksokreta położyć ?
    Absurd....
    Styropian parkingowy starczy z duźym naddatkiem.
    Jeśli nie dasz, tragedii nie bedzie - bedziesz miał malutki mostek termiczny.

    Każdy mostek to kilka, kilkanaście złotych na sezon. W domie ocieplania elewacji 20-cm styropianu, takie mostki i walka z nimi stają sie coraz istotniejsze.
    W tej sytuacji można zlikwidować go praktycznie bez kosztów i bez specjalnego kombinowania.

    Kiedy przygotowywałem podłoże pod kominek (styropian, wylana płyta z betonu, oddylatowana od reszty podłogi, płytki gresowe) zrobiłem "cechę" czyli zaznaczyłem na ścianie tylnej poziom podłogi. Po dwóch latach jest dokładnie w tym samym miejscu.
    Ostatnio edytowane przez fotohobby ; 11-05-2016 o 13:29
    parterówka, płyta fundamentowa, 10cm XPS pod i 10cm EPS na płycie, silikat 18cm, 20 cm grafitowego EPS na ścianach, 5cm wełny i 30 cm celulozy na stropie. Rekuperator Kinetic 250, kocioł kondensacyjny Immergas Victrix 12kW, PV 4,27kWp na SolarEdge

  16. #16
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar fotohobby
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    Rybnik
    Posty
    18.640
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    4

    Domyślnie

    Cytat Napisał wg39070 Zobacz post
    Pod kominek zwyczajowo nie daje się styropianu. Mam już postawiony z płaszczem, w sobotę posadzki, styropianu pod wkład nie dawałem. Cała dyskusja nie ma większego sensu. Pozdrawiam.

    To, że w pierwszym, zbudowanym przez Ciebie domu nie dałeś izolacji termicznej pod kominkiem nie oznacza, że "zwyczajowo tak sie nie robi"
    Dla Ciebie dyskusja nie ma większego sensu, bo już mostek masz, inni mogą mieć szanse, aby nie popełnić tego błędu.
    parterówka, płyta fundamentowa, 10cm XPS pod i 10cm EPS na płycie, silikat 18cm, 20 cm grafitowego EPS na ścianach, 5cm wełny i 30 cm celulozy na stropie. Rekuperator Kinetic 250, kocioł kondensacyjny Immergas Victrix 12kW, PV 4,27kWp na SolarEdge

  17. #17

    Domyślnie

    dzięki Panowie, styropian podłogowy Parking zostanie rozlozony na całej kotłowni i pod piecem węglowym żeby nie było mostka, a jeżeli troszkę go zostanie (a powinno) wyłoże pod kominkiem tylko rura 110 doprowadzające powietrze będzie praktycznie na równo ze styro bo przy kominku mam 13 cm ... ale i tak chyba niweluje to ten mostek termiczny ??

  18. #18
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Forest-Natura
    Zarejestrowany
    Jan 2003
    Skąd
    Śląsk
    Posty
    5.277

    Domyślnie

    Witam.
    Nie zniweluje.
    W takich przypadkach dopływ powietrza wykonuje się z kanałów płaskich o wysokości 5 cm, umieszczonych całkowicie pod izolacją (najlepiej) lub w jej spodniej warstwie.
    Pozdrawiam.
    "...na Kontynencie do tej pory wierzą w tego włóczęgę... Pierwszy Mag - Zdun Włóczęga - Wędrowna Iskra, buduje w wybranych domostwach piece, które przynoszą szczęście i dobrobyt. W domu, w którym On roznieci ogień...w tych domach rodzą się magowie..."

  19. #19

    Domyślnie

    kurcze a mam okrągłe 110 i całość praktycznie już pod styropianem ... można zastosować takie przejście z okrągłego 110 na płaskie na wylocie do kominka ?? jest taka opcja ?

  20. #20
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar DUNTE
    Zarejestrowany
    May 2016
    Skąd
    Południe
    Posty
    167

    Domyślnie

    Podłoże pod kominkiem powinno być niepalne. Osobiście zalecam pełną wylewkę w miejscu kominka (bez styropianu, styroduru itp) dodatkowo wzmocnioną siatką zbrojeniową. Niemniej jednak kupując wkład kominkowy wraz z obudową, montażem oraz pozostałymi materiałami u wykonawcy nie powinien się Pan martwić gdyż on jest gwarantem prawidłowo wykonanych prac oraz jakości użytych materiałów. Natomiast jeżeli wykonuje Pan kominek hobbystycznie na własną rękę powinien się Pan liczyć z ewentualnie popełnionymi błędami.
    Warto czytać również warunki gwarancji dot. materiałów i urządzeń np. https://kratki.pl/images/20070924/in...dy_zeliwne.pdf

Strona 1 z 5

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony