dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 9 z 9
  1. #1

    Domyślnie Jakie usytuowanie kominka z PW w domu

    Witam,

    jestem na etapie opracowania planu koncepcyjnego domu.
    Kominek obowiązkowo będzie. Biorę pod uwagę również opcję kominka z płaszczem wodnym.
    W domu gazu nie będzie, ogrzewanie będzie na prąd a domownicy bardzo są chętni do palenia w kominku, więc warunki do płaszcza wodnego są chyba sprzyjające

    W jakiej odległości od kominka z PW powinna znajdować się "kotłownia" (pomieszczenie z buforem i innymi hydraulicznymi elementami związanymi z pracą kominka, a które nie muszą być bezpośrednio przy kominku) ?

    Jaką przestrzeń należy przewidzieć w miejscu samego wkładu z PW ? (bo coś tam chyba będzie musiało być zamontowane) ?

    Czy należy przewidzieć do niego jakiś dostęp techniczny "od tyłu" ?


    Z góry dziękuję (szczególnie osobom, które mają coś mądrego do powiedzenia),
    Grzegorz

  2. #2
    Pracownia zduńska - ponad 30 lat doświadczenia. Hurtownia kominków i materiałów zduńskich Budujemy: piece, kominki i kuchnie kaflowe. Sprzedajemy hurtowo i detalicznie : wkłady kominkowe, kafle, piecyki wolnostojące , materiały zduńskie i kominy systemowe www.kafle-kominki.pl Żabia Wola k. Warszawy

    Domyślnie

    Do powiedzenia coś mądrego ...663443321
    Darek B

  3. #3
    Banned
    niktspecjalny

    Zarejestrowany
    Apr 2006
    Skąd
    Lublin
    Kod pocztowy
    20-247
    Dzielnica
    Konkretna
    Posty
    15.683
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    18

    Domyślnie

    Cytat Napisał Zdun Darek B Zobacz post
    Do powiedzenia coś mądrego ...663443321
    Dzwoniłem ..abonent czasowo niedostępny.

    gp69............Jak wielką masz tą chałupę???Kubatura jej???. Może trzeba będzie KZPŁW wyeliminować jak masz ogrzewanie elektryczne.Wiesz tak troszkę więcej szczegółów gp69 obiecuję ,że zżycia wzięte na moim przykładzie

  4. #4

    Domyślnie

    Cytat Napisał niktspecjalny Zobacz post
    Dzwoniłem ..abonent czasowo niedostępny.

    .Jak wielką masz tą chałupę???Kubatura jej
    W planach jest dom parterowy o powierzchni 140 - 160 m2.
    Kubatura - myślę, że około 450m3

  5. #5
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kominki Piotr Batura
    Zarejestrowany
    Jan 2011
    Skąd
    Łaziska 29 k. Wągrowca
    Kod pocztowy
    62-100
    Posty
    10.403
    Kominki i piece kominkowe z których ciepło nie ucieka kominem. Prowadzimy Szkołę Kominkową Instalacje piecokominków dobrej jakości na terenie całego kraju www.kominki-batura.pl Lokalizacja: POLSKA, Tel. 502 607 546

    Domyślnie

    Ja zrobiłem kotłownię za tylną ścianą kominka. To optymalne rozwiązanie, bo można wtedy wywalić z obudowy wszystkie gadgety typu zawory, zaworki, odpowietrzniki, i inne przydasie - bez konieczności robienia drzwi (dostępu) w obudowie. Niektórzy instalatorzy w takiej sytuacji zostawiaja jeden zaworek bezpieczeństwa bezpośrednio na wkładzie...Swoją drogą dostęp do obudowy tez mam, ale z innych powodów. Wchodzę ukrytymi drzwiami za widoczną na zdjęciach biblioteką.
    http://www.kominki-batura.pl/galeria,portal-17,4,18

  6. #6

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kominki Piotr Batura Zobacz post
    Ja zrobiłem kotłownię za tylną ścianą kominka. To optymalne rozwiązanie
    Domyślam się tego
    A ile miejsca na taką kotłownię trzeba przewidzieć? Poza buforem jakie jeszcze "ustrojstwa" muszą tam się znaleźć?

    Ps. Czy wkład z PW może być nieobudowany od strony kotłowni?

  7. #7
    Banned
    niktspecjalny

    Zarejestrowany
    Apr 2006
    Skąd
    Lublin
    Kod pocztowy
    20-247
    Dzielnica
    Konkretna
    Posty
    15.683
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    18

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kominki Piotr Batura Zobacz post
    Ja zrobiłem kotłownię za tylną ścianą kominka. To optymalne rozwiązanie, bo można wtedy wywalić z obudowy wszystkie gadgety typu zawory, zaworki, odpowietrzniki, i inne przydasie - bez konieczności robienia drzwi (dostępu) w obudowie. Niektórzy instalatorzy w takiej sytuacji zostawiaja jeden zaworek bezpieczeństwa bezpośrednio na wkładzie...Swoją drogą dostęp do obudowy tez mam, ale z innych powodów. Wchodzę ukrytymi drzwiami za widoczną na zdjęciach biblioteką.
    http://www.kominki-batura.pl/galeria,portal-17,4,18

    Witam.

    Mówisz ,że zostawiają zaworek.To fakt bo też go mam ale także miałem manometr tylko wziął i się stopił od temp.Po co mi go zostawił nie wiem.W temacie dla pytka.Za tylną ścianą kominka mam pomieszczenie gospodarcze dość dobrze izolowane.Woda mówiąc to prosto idzie do mojej czystej kotłowni i tam jest moje serce instalacji.To dla pytka ponieważ w projekcie miałem wszystko w kotłowni obok salonu.Nie wiem co pytek mówi o buforze czy nie myli tego z naczyniem przeponowym i ZCWU?
    Ostatnio edytowane przez niktspecjalny ; 26-04-2016 o 09:35

  8. #8

    Domyślnie

    Cytat Napisał niktspecjalny Zobacz post
    Witam.
    Nie wiem co pytek mówi o buforze czy nie myli tego z naczyniem przeponowym i ZCWU?
    Nie, mam na myśli zasobnik na wodę o pojemności kilkuset litrów.

    Osobny ZCWU ? A czemu nie 2w1 ?

  9. #9
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Fredd

    Zarejestrowany
    Feb 2011
    Skąd
    Toruń
    Kod pocztowy
    87-100
    Posty
    50

    Domyślnie

    Kominek Lechma (moc bez znaczenia tyle mocy ile paliwa nap...) dom 125m pietrowy, ocieplony styrop. 15 (bez wykuszy i balkonów, zwarta bryła), bufor 750 L, zasobnik na cwu 140L z grzałką el, kominek dogrzewa przez podwójną wężownicę

    Ogrzanie domu: ok 5m drewna plus 700-1000 kg brykietu z trocin plus 200 kg brykietu w wegla brunatnego - w sumie do 2.000 zł na sezon.

    Musza być dwa osobne zbiorniki, gdyż inaczej latem bufor c.o. będzie wychładzał c.w.u jak będzie w środku (zbiornik w zbiorniku) chyba, że masz solary wtedy wsio rawno

    Pom. gospodarcze z zasobnikiem i pompami ok 3 metry od kominka, kominek w salonie ok 35m
    Ostatnio edytowane przez Fredd ; 15-05-2016 o 14:24

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony