dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 3
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 42
  1. #1

    Domyślnie Przyłacze za 10 000 i gaz czy coś innego?

    Witam wszystkich, w tym roku chce wystartować z budową. Wybrałem już projekt domu Koralgol 2G http://www.dominanta.pl/projekty-domow/Koralgol-2G
    Układ domu będzie taki, że wejście będzie od południa a salon od zachodu.

    Przy okazji, może koś w okolicy Lublina wybudował już taki domek?

    Obecnie jestem na etapie załatwiania warunków przyłączy. W PGNiG dowiedziałem się że wykonanie przyłącza będzie mnie kosztowało ok 10 000zl - dom ok 100m od rury z gazem.
    Pierwotny plan na ogrzewanie zakładał kominek z płaszczem wodnym oraz gaz na zimniejsze dni, kiedy nie chce się rozpalać w kominku, oraz do ogrzewania wody.
    Nie zakładałem jednak że kosz podłączenia gazu będzie tak wysoki. Dlatego zastanawiam się czy może lepiej zastąpić gaz, piecem na ekogroszek(rozwiązanie tańsze), albo pompą ciepła (rozwiązanie być możne porównywalne z gazem od pod kontem instalacji, ale tańsze w eksploatacji )

    Przy okazji potencjalnej zmiany źródła ogrzewania, zacząłem się też zastanawiać czy zamontować tylko podłogówkę, tylko grzejniki, czy może na dole podłogówkę, a na górze grzejniki.

    Może ktoś doradzi mi jakieś dobre rozwiązanie dla tego projektu?

  2. #2

    Domyślnie

    Możesz to jakoś uzasadnić?

  3. #3
    Arturo72
    Guest
    Arturo72

    Domyślnie

    Cytat Napisał michalmlbn Zobacz post
    Możesz to jakoś uzasadnić?
    Koszt inwestycji w pompę ciepła p-w będzie na poziomie gazu ziemnego a eksploatacja znacznie tańsza niż gazu ziemnego. 1kWh z pompy ciepła to ok.0,10zł a z gazu ziemnego ok.022,-0,25zł.
    I chyba nie ma nad czym dumać ?
    A co do 100% podłogówki to jest to najbardziej rozsądne i komfortowe rozwiązanie a poza tym i gaz ziemny z kondensata i pompa ciepła to urządzenia niskotemperaturowe czyli do dużej sprawności potrzebują niskiej temp.zasilania a grzejniki ścienne tego nie gwarantują i są już archaicznym rozwiązaniem rodem z PRL-u.

    Warto jest także przemyśleć ogrzewanie samym prądem,jeśli doprowadzisz dom do niskiego zapotrzebowania na energię może się okazać to najlepszym rozwiazaniem bo jest najtańsze w inwestycji a nieco droższe w eksploatacji niż gaz ziemny.
    Ostatnio edytowane przez Arturo72 ; 30-04-2016 o 17:02

  4. #4
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar Antymateria
    Zarejestrowany
    Aug 2014
    Skąd
    Szczyrk
    Posty
    252

    Domyślnie

    U mnie też około 100m rury, ale PGNiG wykona przekop na własny koszt traktując te prace jako rozwój sieci gazociągowej dla mojego terenu (sąsiadów). Nie da się nic załatwić? Próbowałeś?

    Gdybym nie miał możliwości podpięcia gazu brałbym PC P-W i 100% podłogówki + dobre ocieplenie domu. Zaryzykowałbym pomimo, że nikt ze znajomych tego nie ma.

    Niestety z PC P-W to ryzyko na które zdecydujesz się lub nie. Dlaczego ryzyko? Spróbuj znaleźć w okolicy kogoś z PC P-W do CO - ja nie znalazłem. Jedynie 3 osoby z PC do CWU, ale to inna bajka, bo tu chodzi o ogrzanie domu i PORZĄDNE przeliczenie co Ci się opłaca i ile lat będzie się zwracać inwestycja w PC. Jedynie na forum ludzie piszą, że brać, super itd. Firma instalacyjna, która będzie u mnie wykonywać podłogówkę, CO, instalcje wod-kan i rekuperację - gość powiedział wprost, że jeżeli jest gaz, nie ma się co zastanawiać nad PC, a PC-PW to ryzyko. Kiedyś instalowali, przestali. Fakt, technologia poszła do przodu i tu koło się zamyka - taka inwestycja to ryzyko...... no chyba że znajdziesz kogoś kto ma, używa i zweryfikujesz organoleptycznie to rozwiązanie w rzeczywistości, a nie z polecenia ludzi z forum.

    Miałem wyceny PC gruntowych, ale ceny za wysokie. Zwrot po 30+ latach.

    Z innej beczki o gazie...
    Żona chciała gotować na płycie gazowej, ale argumenty za czystością kuchni, wysokość szafek nad palnikami (przepisy), problemy z prowadzeniem rury za meblami + dodatkowe koszty, odwiodły ją od tego. Będzie indukcja.
    Ostatnio edytowane przez Antymateria ; 30-04-2016 o 18:14

  5. #5
    Arturo72
    Guest
    Arturo72

    Domyślnie

    Co Ty fandzolisz Antymateria ? Jakie ryzyko ? Jakie dobre ocieplenie domu ?
    Ani jedno ani drugie.
    Pompy p-w pracują już na Świecie dobrych kilkanaście jak nie kilkadziesiąt lat,nawet w zimnych krajach typu Szwecja czy Norwegia gdzie pompy p-w sa na porzadku dziennym także doucz się trochę zamiast rozpowrzechniac głupoty.
    Co do ocieplenia domu,im dom jest słabiej ocieplony tym pompa będzie bardziej zasadna ekonomicznie.
    Także tutaj powielasz też bzdury.

    Dobre ocieplenie czyli zmniejszenie zapotrzebowania domu na energię jest zasadne zawsze bo zawsze zmniejsza nam rachunek za ogrzewanie czymkolwiek byśmy nie grzali ale zwłaszcza przy źródłach ciepła gdzie cena jednostki jest droga czyli przy gazie ziemnym i prądzie. Przy pompie ciepła koszt jednostki energii jest najtańsza w tej chwili także niskie potrzeby domu na energię do ogrzewania(dobre ocieplenie,rekuperacja) nie są wymagane.
    Zrozumiałeś Antymateria ?
    Ostatnio edytowane przez Arturo72 ; 30-04-2016 o 19:05

  6. #6

    Domyślnie

    Masz jeszcze wariant kupna własnej butli propan koszt tez koło 10000 jak zlecisz to jakies firmie ale za to masz tansze zrodło od gazu ziemnego na dzien dzisiejszy 1,12 ltr propanu Natomiast ogrzewanie podłogowe bo mozesz zamontowac dowolne zrodło ciepła

  7. #7

    Domyślnie

    przy takiej inwestycji nie warto robić gazu. Lepiej pompa ciepła powietrzna, a ciepła woda z bojlera lub z tej samej pomy (jeśli się da). Nie warto robić osobnej pompy co cwu (nie opłaca się)

  8. #8

    Domyślnie

    Cytat Napisał kubson Zobacz post
    Jeżeli maiłbym tak zrobić, to osobiście wole gaz z gazociągu.
    Mysle ze jestes w błedzie koszt abonamentu roczny gazu ziemnego to około 600 zł natomiast roczny butli 150 po drugie koszt 1 m3 gazu to 2 zŁ + stałe koszty czyli 0,24 zł kw/h a dzis propan 0.17 zł kw/h

  9. #9
    Arturo72
    Guest
    Arturo72

    Domyślnie

    To jeszcze dla wprowadzenia zamętu ale w dobrej wierze,żeby inwestorzy zaczęli w końcu myśleć.
    Gaz ziemny mam przy działce ale:
    Cytat Napisał Arturo72 Zobacz post
    Ogrzewanie będzie elektryczne tzn.piec elektryczny:
    http://www.elterm.pl/pl/files/karta_ekw_major.pdf
    +wodna podłogówka.
    +bojler do cwu:
    http://www.elektromet.com.pl/nordic-2400-elektronik/

    Całość będzie grzana prądem w II taryfie.
    Bo gaz był drogi

  10. #10
    Lider FORUM (min. 2800)
    fachman19

    Zarejestrowany
    Nov 2013
    Skąd
    warszawa
    Kod pocztowy
    03-641
    Posty
    3.192

    Domyślnie

    Cytat Napisał Arturo72 Zobacz post

    Dobre ocieplenie czyli zmniejszenie zapotrzebowania domu na energię jest zasadne zawsze bo zawsze zmniejsza nam rachunek za ogrzewanie czymkolwiek byśmy nie grzali ale zwłaszcza przy źródłach ciepła gdzie cena jednostki jest droga czyli przy gazie ziemnym i prądzie.
    W przypadku gazu ziemnego występuje wysoka opłata stała . Powoduje to znaczny wzrost kosztów ogrzewania dla budynków o małym zapotrzebowaniu na ciepło. Bywa ,że roczna opłata stała wystarcza na 2-3 miesiące ogrzewania PC.

    Ja teraz buduję dom . Gaz miałem na działce . Montuję PC PW i 100 %.
    W czasie budowy dom ogrzewałem klimatyzatorem . koszt ogrzewania 160 zł/mc w najchłodniejszym okresie tego roku

  11. #11
    Lider FORUM (min. 2800)
    fachman19

    Zarejestrowany
    Nov 2013
    Skąd
    warszawa
    Kod pocztowy
    03-641
    Posty
    3.192

    Domyślnie

    Cytat Napisał beny_hil Zobacz post
    Mysle ze jestes w błedzie koszt abonamentu roczny gazu ziemnego to około 600 zł natomiast roczny butli 150 po drugie koszt 1 m3 gazu to 2 zŁ + stałe koszty czyli 0,24 zł kw/h a dzis propan 0.17 zł kw/h
    Czasem propan to nie propan (szczególnie jak tani). 0.17 zł za kWh gdy ropa jest na dnie i wszyscy robią wszystko ,żeby była droższa.A jak im się nie uda to "nasz rząd" zmieni akcyzę .

  12. #12
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar Antymateria
    Zarejestrowany
    Aug 2014
    Skąd
    Szczyrk
    Posty
    252

    Domyślnie

    Cytat Napisał Arturo72 Zobacz post
    Co Ty fandzolisz Antymateria ? Jakie ryzyko ?
    Przechodzę przez to i opisuję jak to wygląda u mnie. To moje doświadczenie, dla Ciebie "fandzolenie". Chodzi o środowisko, w którym podejmujesz decyzje i doświadczenia, które do tej decyzji prowadzą.

    Każdy obraca się w swoim środowisku - w moim NIKT nie ma PC P-W do CO, ani nie słyszał żeby ktoś miał. Pytałem, szukałem, pusto. Wśród 30 kolegów/koleżanek z pracy i ich znajomych NIKT nie ma PC-PW, NIKT. Znalazłem jednego szarlatana, który wyliczeniami w Excelu pokazywał dlaczego instalacja PC się nie zwróci przez kilkadziesiąt lat. Usłuchałem się też wielu historii o domach z 18stC, przemarzającym gruntem w PC gruntowych, zawyżonych COPach, wysokich kosztach prądu, wysokich kosztach inwestycji (to sprawdziłem - miałem wyceny - wychodzi drogo).

    Staram się przy tym wszystkim o trzeźwe spojrzenie i nie uleganie emocjom.

    Dotarłem jedynie do 3 osób z PC do ogrzewania CWU - były zadowolone. To moje jedyne pozytywne doświadczenie ludzi którzy używają PC powietrznej.

    Dotarłem do kilku osób używających PC gruntowych, ale koszt inwestycji jest za duży, a tu mowa o PC powietrznych - różnica dziesiątek tysięcy złotych.

    Zaczynając drążyć temat PC do CWU też można na forum przeczytać ciekawy wątek o wątpliwej opłacalności inwestycji w PC do CWU powyżej 4 tyś zł (koszt zwrotu 10+lat - do odszukania na forum).

    Wszystkie firmy z którymi rozmawiałem ODRADZAŁY PC P-W. Od jednej usłyszałem wprost, że mając blisko gaz instalowanie PC P-W to głupota.

    Czytałem też na forum o zadowolonych użytkownikach PC P-W do CO. Super, fajnie, ale póki co to JEDYNE źródło pozytywnych informacji o PC P-W. Chyba tylko głupi bezkrytycznie wierzy w to co przeczyta w internecie. Zdrowy rozsądek nakazuje ZWERYFIKOWAĆ takie informacje, a tego w moim środowisku brak.

    I tu wracamy do mojego fandzolenia. Tak wygląda moja sytuacja. Gdybym znalazł kogoś z PC P-W do CO wśród znajomych/rodziny - zweryfikowałbym dane w najlepszy możliwy sposób - empirycznie. Zebrane doświadczenia i informacje ZNIECHĘCAJĄ MNIE do PC.

    Dlatego uważam, że instalacja PC P-W to jedno wielkie ryzyko. Nie jest to technologia powszechnie stosowana i znana w moim terenie, trudna do sprawdzenia, zobaczenia i zweryfikowania w praktyce. Ktoś kto decyduje się na takie rozwiązanie jest najczęściej prekursorem w danym środowisku/społeczności swoich znajomych.

    Co byś poradził Arturo osobom w takiej sytuacji? Myślę, że osób z taką sytuacją jak ja są tysiące.

    Ja bym radził szukać i weryfikować. Mi się nie udało, nie miałem już siły się w to bawić. Mam możliwość podłączenia PC P-W w przyszłości i kiedyś wrócę do tematu. Na tę chwilę jestem bezpieczny z gazem i to mi wystarczy. Perspektywa "pewnego gazu" to drugi powód dla którego uważam, że PC P-W to ryzyko. Gaz łatwo zweryfikować co i za ile.
    Ostatnio edytowane przez Antymateria ; 01-05-2016 o 11:26

  13. #13
    Arturo72
    Guest
    Arturo72

    Domyślnie

    Co bym poradził ludziom w takiej sytuacji ? A to,że myślenie i liczenie nie boli. Bzdurą jest opierać się na czyjeś opinii,projekt domu nie sądzę,że wybierales na podstawie opinii znajomych,otoczenia itp,podobnie jest z każdą rzeczą no chyba że nie masz własnego zdania a tego typu elektorat wybrał PIS do władzy czyli ciemnogród któremu wbijano do lbow że wszyscy którzy nie popierają Naczelnika to zdrajcy

    Sądzę,że u mnie w promieniu 30km nikt nie ogrzewal domu prądem tym bardziej ze mam obok siebie 5 kopaln a ja jednak na to się zdecydowałem bo wyliczenia wlasne pokazały że prąd jest tańszy od węgla i od gazu ziemnego a co dopiero pompa ciepła która jest sprawniejsza od prądu o ok.300%.
    I żadne opinie w tym zakresie nie były mi potrzebne i zadne internety bo wystarczyła wiedza na temat zapotrzebowania domu na energię do ogrzewania i wtedy wszystko można samemu policzyć. To jest podstawa.Ty sądzę,nie masz o tym pojęcia ile Twój dom tej energii będzie potrzebował jak i żaden Twój znajomy z otoczenia i stąd bladzisz jak i błądzi twoje otoczenie i instalatorzy.
    Koszt jednostki energii kWh jest znany przy każdym medium grzewczym a dom będzie potrzebował X tej energi. Jak się zna ten X to prosto sobie obliczyć co będzie najbardziej optymalne w naszym domu do ogrzania go,tego Twoi opiniodawcy Ci nie mówili
    Ostatnio edytowane przez Arturo72 ; 01-05-2016 o 12:36

  14. #14
    Lider FORUM (min. 2800)
    fachman19

    Zarejestrowany
    Nov 2013
    Skąd
    warszawa
    Kod pocztowy
    03-641
    Posty
    3.192

    Domyślnie

    Cytat Napisał Arturo72 Zobacz post
    tego typu elektorat wybrał PIS do władzy czyli ciemnogród któremu wbijano do lbow że wszyscy którzy nie popierają Naczelnika to zdrajcy
    .
    Tak to jest jak wartość z obliczeń ma być równa WARTOŚCIOM ......

  15. #15
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar Antymateria
    Zarejestrowany
    Aug 2014
    Skąd
    Szczyrk
    Posty
    252

    Domyślnie

    Cytat Napisał Arturo72 Zobacz post
    Co bym poradził ludziom w takiej sytuacji ? A to,że myślenie i liczenie nie boli. Bzdurą jest opierać się na czyjeś opinii
    U mnie zabrakło ludzi (firmy lub fachowca), którzy przedstawiliby mi konkretne wyliczenia, realizacje, ceny. Mogę sam liczyć, ale jestem amatorem jak większość budujących dom. Jak już będę budował 3 to będzie git - znamy to, prawda? Temat jest bardzo rozległy i o pomyłkę łatwo.

    Po to szukam firm/ludzi, którzy się na tym znają, aby mi doradzili, wykonali usługę i zarobili. Niestety na takich nie trafiłem, wręcz odradzano mi to rozwiązanie. Nie mam odwagi pakować się coś co dla mnie jest niepewne.

    Nie zrozum mnie źle, nie jestem przeciwnikiem PC P-W. Na początku bardzo chciałem ją zainstalować, ale z czasem po rozmowach z ludźmi i firmami - wylano mi wiadro zimnej wody na łeb. Jako zwykły śmiertelnik budujący pierwszy dom, poznający pierwsze literki alfabetu budowlańca, po prosu wybrałem coś co przedstawiano mi jako sprawdzone i pewne rozwiązanie.

  16. #16
    Arturo72
    Guest
    Arturo72

    Domyślnie

    Cytat Napisał Antymateria Zobacz post
    U mnie zabrakło ludzi (firmy lub fachowca), którzy przedstawiliby mi konkretne wyliczenia, realizacje, ceny. Mogę sam liczyć, ale jestem amatorem jak większość budujących dom. Jak już będę budował 3 to będzie git - znamy to, prawda? Temat jest bardzo rozległy i o pomyłkę łatwo.

    Po to szukam firm/ludzi, którzy się na tym znają, aby mi doradzili, wykonali usługę i zarobili. Niestety na takich nie trafiłem, wręcz odradzano mi to rozwiązanie. Nie mam odwagi pakować się coś co dla mnie jest niepewne.

    Nie zrozum mnie źle, nie jestem przeciwnikiem PC P-W. Na początku bardzo chciałem ją zainstalować, ale z czasem po rozmowach z ludźmi i firmami - wylano mi wiadro zimnej wody na łeb. Jako zwykły śmiertelnik budujący pierwszy dom, poznający pierwsze literki alfabetu budowlańca, po prosu wybrałem coś co przedstawiano mi jako sprawdzone i pewne rozwiązanie.
    Nie rozumiem Cię źle,rozumiem dobrze i dlatego wyjaśnienia żebyś nie powielal głupot.
    Bo nawet prąd,biorąc pod uwagę koszt inwestycji/koszt eksploatacji może być tańszy niż gaz ziemny.
    Jako inwestorowi pakujacemu kupę kasy w dom powinno zależeć żeby zbudować go jak najlepiej co absolutnie nie znaczy żeby opierać się na kimś bo to jest głupota.
    Ja też budowalem i zbudowałem dom pierwszy i ostatni w życiu dlatego szkoda mi było kasy na głupie opinie sąsiadów,znajomych bo to nie ich kasa była tylko moja.
    Dlatego też mój dom jest całkowicie "inny" niż wszystkich dookoła Czyli nie na ławach,nie z ceramiki,nie z węglem ani nie z gazem,nie ze słabą izolacją,nie z grzejnikami sciennymi,nie z wentylacją grawitacyjna,bez kotłowni,nie drogi itp itd
    Bo gdybym słuchał wszystkich którzy próbowali mi doradzać to miałbym szałas a nie dom a na to nie było mnie stać

    To jakie zapotrzebowanie na energię do ogrzewania ma Twój dom ?
    Ostatnio edytowane przez Arturo72 ; 01-05-2016 o 15:56

  17. #17

    Domyślnie

    Z tych wszystkich powodów o których piszecie zastanawiam się nad sensem pchania się w gaz ziemny, bo domyślam się że można dom ogrzać taniej.
    Utwierdziłem się też w decyzji o podłogówce.

    Cytat Napisał Arturo72 Zobacz post
    To jakie zapotrzebowanie na energię do ogrzewania ma Twój dom ?
    Ja na chwil obecną mogę się oprzeć tylko na tym co jest napisane w projekcie czyli 63 [kWh/m2 x rok]

    Ale może uda mi się to trochę poprawić, bo zastanawiam się nad budową z klocków styropianowych.

  18. #18
    Arturo72
    Guest
    Arturo72

    Domyślnie

    Cytat Napisał michalmlbn Zobacz post
    Z tych wszystkich powodów o których piszecie zastanawiam się nad sensem pchania się w gaz ziemny, bo domyślam się że można dom ogrzać taniej.
    Utwierdziłem się też w decyzji o podłogówce.



    Ja na chwil obecną mogę się oprzeć tylko na tym co jest napisane w projekcie czyli 63 [kWh/m2 x rok]

    Ale może uda mi się to trochę poprawić, bo zastanawiam się nad budową z klocków styropianowych.
    W Twoim przypadku nie ma najmniejszego sensu pakować się w gaz. Albo prąd albo pompa ciepła. Na ogrzewanie zuzyjesz liczmy 8500kWh czyli przy inwestycji w prąd 3tys.zł będzie to ok.2600zl za ogrzewanie a pompa przy 20tys.zł da ok.800zl za ogrzewanie.
    Czyli albo tania inwestycja i droższa eksploatacja albo droższa inwestycja a tania eksploatacja.
    Gazem ziemnym byłoby to ok.2100zl.
    Ostatnio edytowane przez Arturo72 ; 01-05-2016 o 20:22

  19. #19
    Lider FORUM (min. 2800)
    fachman19

    Zarejestrowany
    Nov 2013
    Skąd
    warszawa
    Kod pocztowy
    03-641
    Posty
    3.192

    Domyślnie

    Cytat Napisał michalmlbn Zobacz post

    Ale może uda mi się to trochę poprawić, bo zastanawiam się nad budową z klocków styropianowych.
    W tych klockach styropianowych nie da się mieszkać. To jak torba foliowa. Bez dobrej wentylacji mechanicznej koszmar.

  20. #20

    Domyślnie

    Masz jakieś doświadczenia z mieszkaniem w taki domu?
    Ja zastanawiam się nad tą technologią, ale bardzo mi się ona podoba.

Strona 1 z 3

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony