dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 2
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 22
  1. #1
    Senior Member FORUMOWICZ WIELKI SERCEMADMINISTRATOR FORUM Avatar Redakcja
    Zarejestrowany
    May 2001
    Posty
    4.682

    Domyślnie O ile droższy jest dom pasywny, o ile dom energooszczędny? PYTANIE DO WAS

    Zadajemy pytanie z myślą o artykule. A Wy znacie odpowiedź . Prosimy o podzielenie się doświadczeniem:

    Zbudowałeś dom pasywny lub energooszczędny?
    - Co było droższe w porównaniu do budynku zgodnego z obowiązującymi warunkami technicznymi?
    - Co było dobrą, niezbędną inwestycją, a na co nie zdecydowałbyś się ponownie?
    - Co sprawiło najwięcej problemów? Jakie masz przestrogi dla inwestorów?
    - O ile droższa była to budowa do budowy domu standardowego?
    - Jaki jest komfort mieszkania w domu energooszczędnym lub pasywnym?

    Szanowni Forumowicze, czekamy na Wasze wypowiedzi. Merytoryczne nagrodzimy Muratorem - wysyłka natychmiastowa.
    Sprawy dotyczące forum: [email protected]
    murator.tv na YouTube: KANAŁ YOUTUBE

  2. #2
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    Ekosolardom

    Zarejestrowany
    May 2016
    Skąd
    Kraków
    Kod pocztowy
    31-215
    Posty
    4

    Domyślnie

    witam serdecznie
    Jak obliczyli fachowcy z Narodowego Funduszu ochrony Środowiska aby wybudować dom energooszczędny należy zainwestować 30tys więcej od domu standardowego, a na dom pasywny 50 tys wiecej. takiej też wysokości proponują dofinansowania do takowych inwestycji.
    Nasza firma jest zwolennikiem budowania domów energooszczędnych z małą elektrownią fotowoltaiczną. swoim klientom proponujemy całkowite odejście od standardowego systemu grzewczego jakim jest piec węglowy. proponujemy nowoczesne, zagraniczne grzejniki elektryczne. niezwykle wydajne i ekonomiczne.
    Dodatkowym systemem grzewczym jest ogrzewanie podłogowe, również elektryczne. dom wyposażany w taśmy led i żarówki energooszczędne jest w stanie wygenerować wystarczającą ilość prądu aby pokryć swoje zapotrzebowanie, a nadwyżki można sprzedać do elektrowni w korzystnej cenie. klienci którzy zdecydują sie na nasze rozwiązania mogą zapomnieć o codziennym paleniu w piecu na ciepłą wodę, o szukaniu jesienią taniego składu z węglem!! Wszystko sterowane jest panelem dotykowym, programowane na konkretne godziny dostosowane do rytmu dnia domowników. a co ciekawe koszt miesięczny utrzymania takiego domu to niecałe 100 zł rachunku za prąd. Należy pamiętać iż BOŚ oferuje spore dofinansowania na montaż elektrowni fotowoltaicznych.
    pozdrawiamy Ekosolardom!

  3. #3
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    matracki

    Zarejestrowany
    Apr 2015
    Skąd
    Serock
    Kod pocztowy
    05-140
    Posty
    7

    Domyślnie

    szukam informacji na temat projektu "ekonimicznego" domu pasywnego.

  4. #4
    Banned
    gola_

    Zarejestrowany
    Oct 2016
    Skąd
    Bielsko-Biała
    Kod pocztowy
    43-300
    Posty
    5

    Domyślnie

    Czy domy szkieletowe są faktycznie energooszczędne? Na ogrzewanie faktycznie wydaje się mniej niż w domu murowanym?

  5. #5
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar firewall
    Zarejestrowany
    Jun 2010
    Skąd
    Górny Śląsk
    Kod pocztowy
    41-400
    Posty
    4.749

    Domyślnie

    Cytat Napisał Ekosolardom Zobacz post
    swoim klientom proponujemy całkowite odejście od standardowego systemu grzewczego jakim jest piec węglowy. proponujemy nowoczesne, zagraniczne grzejniki elektryczne. niezwykle wydajne i ekonomiczne.
    pozdrawiamy Ekosolardom!
    O mój Boże!
    Widać, że Misiewicze są wszędzie i to nawet takie które gimnazjum ledwie skończyły.

  6. #6

    Domyślnie

    Cytat Napisał firewall Zobacz post
    O mój Boże!
    Widać, że Misiewicze są wszędzie i to nawet takie które gimnazjum ledwie skończyły.
    Specjalna konstrukcja grzałki powoduje sprawność 110%. Wiedząc że grzejnik jest przy ścianie specjalna obudowa powoduje odbijanie ciepła do pomieszczenia dając sprawność grzejnikowi dodatkowe 50% czyli razem 170%. Polski grzejnik ma sprawność około 80%. Wiec jest 2 razy lepszy

  7. #7
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    scrabie

    Zarejestrowany
    Jan 2014
    Skąd
    celestynów
    Kod pocztowy
    05-430
    Posty
    538

    Domyślnie

    Pamiętajcie, że sterowane jest to wszystko panelem dotykowym, to już oszczędność, poza tym utrzymanie tylko 100 zł. TO się może inwestor zdziwić, jak podłączy pralkę, kuchenkę, tremę, i wyposażenie. Koszty Mogą wzrosnąć o 100% :-


    Teraz trochę merytorycznie, zbudowałem dom szkieletowy energooszczędny, wyższe koszty takiego domu, to w mojej opinii jakieś 5 tysięcy złotych na większą warstwę ocieplenia, a także 10000 zł na rekuperację. Należy Jednak pamiętać, że nie murowałem komina i ten koszt należy odjąć od reku.
    To Tyle, w temacie dodatkowych kosztów.
    Oczywiście Można doliczyć inwestorowi 30 tysięcy, ale to chyba za fotowoltaikę, bo nic innego nie przychodzi mi do głowy.

    Czy Dom szkieletowy jest energooszczędny zależy od tego jak go zrobisz, dasz 10 cm wełny, to nie będzie. dasz 40, wtedy będzie, jak w każdym domu.
    Budując Na nowo, po pierwsze nie zainwestował bym w grzejniki w salonie na dole, nie zdają egzaminu, po drugie dałbym większy bojler, chociaż to jest do zrobienia, po trzecie nie wpadłbym na głupi pomysł, żeby zrobić nawiew z rekuperatora nad łóżkiem (wiem, głupio zrobiłem, ale w mojej wyobraźni świeże powietrze owiewało mi twarz w nocy )
    Po Czwarte dałbym większy rekuperator, po piąte od razu zrobił bym klimatyzację, teraz wiercenie w 40 cm wełny mnie przeraża

    To Chyba wszystko

  8. #8
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar מרכבה
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    RBR
    Kod pocztowy
    38-500
    Dzielnica
    Średnie
    Posty
    11.286

    Domyślnie

    Bez rekuperacji można zapomnieć o energooszczędności ! chyba że ktoś lubi się kisić przy 80% wilgotności.
    Jeśli na przenikanie jest np 60 W/K a na wentylację 120-150W/K to ile procent jest więcej ? 200 -250% strat to wentylacja.
    Rekuperacja to jest warunek do uzyskania dobrego i komfortowego domu.

  9. #9
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    scrabie

    Zarejestrowany
    Jan 2014
    Skąd
    celestynów
    Kod pocztowy
    05-430
    Posty
    538

    Domyślnie

    A to do mnie ten post?

  10. #10
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    zibuch

    Zarejestrowany
    Aug 2014
    Skąd
    Kolbudy
    Kod pocztowy
    83-050
    Posty
    464

    Domyślnie

    NIC. Wiem, bo właśnie kończę budowę. Przy pewnych warunkach oczywiście. Jeśli myślisz o pompie ciepła to dom mocno energooszczędny z grzaniem kablami będzie kosztował tyle samo co standardowy z instalacją CO. Moje wydatki to 8tyś XPS, 10tyś styropian i 7tyś Isofloc w dach, może jeszcze z 2 tyś więcej na lepsze okna (nie miałem kosmicznie drogich HSów). Wyszło ok 22kWh/m2/rok, ściany i dach poniżej 0,1W/m2. Po wielu analizach wyszło na to, że nie warto ciągnąc do 15kWh/m2.
    Jeśli chcesz wybudować najtańszy dom z 15cm styro z piecem na węgiel to pewnie wybudujesz sporo taniej niż pasywny.

  11. #11

    Domyślnie

    Nie da się zrobić jakiegoś automatu który blokuje wstawianie linków przez osoby z 50cioma postami lub mniej ? Ataki spamerów psują to forum

  12. #12
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar מרכבה
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    RBR
    Kod pocztowy
    38-500
    Dzielnica
    Średnie
    Posty
    11.286

    Domyślnie

    Jak pasywność jest technologią, to ja jestem dziadkiem masakra.. jak słyszę hasło : "technologia pasywna", "w technologi pasywnej" itp ..
    to już mi się pali lampka, że ten ktoś zachłysną się modą i ...
    Cały dom musi przypominać bryłe
    ale czego bryłę .. każdy dom ma bryłę..

  13. #13
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!
    an-bud

    Zarejestrowany
    Mar 2007
    Skąd
    kuj.pom.
    Posty
    5.734

    Domyślnie

    Cytat Napisał מרכבה Zobacz post
    Bez rekuperacji można zapomnieć o energooszczędności ! chyba że ktoś lubi się kisić przy 80% wilgotności.
    Jeśli na przenikanie jest np 60 W/K a na wentylację 120-150W/K to ile procent jest więcej ? 200 -250% strat to wentylacja.
    Rekuperacja to jest warunek do uzyskania dobrego i komfortowego domu.
    Teoretycznie się zgadzam.... przesadziłeś tylko z tym "kiszeniem" niby powinna być jakaś inna sprawna wentylacja.
    Osobiście bardziej podoba mi się zbliżenie do zero energooszczędnego domku. A dom jak dom może kosztować tyle i się na niego wyda kasy w czasie budowy... tylko trzeba mieć świadomość w jaki sposób go zbudujesz takie będą koszty jego utrzymania.
    Troszkę dziwne pytanie w temacie... jak to liczyć? "Normalny" znaczy standardowy dom to akurat nie dla mnie Porównywać można do identycznej budowy. Kiedyś zbudowałem prawie 10 razy taniej to samo co sąsiad.... różnicą było tylko lustrzane odbicie... i sposób budowy
    an-bud ...... Przyznaję że Polska mi zbrzydła za dużo święconej wody za mało zwykłego mydła (Tadeusz Boy Żeleński)
    Dopóki nie skorzystałem z internetu, nie wiedziałem, że na świecie jest tylu idiotów.(Stanisław Lem)

  14. #14
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    Brunoxp

    Zarejestrowany
    Mar 2013
    Skąd
    Katowice
    Kod pocztowy
    40-018
    Posty
    154

    Domyślnie

    No to kolej na mnie:
    Mieszkam w mocno oszczednym albo bardziej niż pasywnym domu budowanym samodzielnie (180m2 ocieplonej/150m2 wentylowanej) juz drugi rok w 4 osoby.
    Plusy:
    + Komfort wentylacji mechanicznej z rekuperatorem w porównaniu do grawitacyjnej z cofkami jest jak niebo a ziemia. W sezonie grzewczym dwu stopniowa filtracja powietrza jest blogosławienstwem(polecam alergikom i astmatykom)- wilgotność zimą jest niezła pewnie ze wzgledu na dużą ilośc roślin w domu
    + Wszystko na prąd więc zadnej pracy palacza, brak przegladów kominowych
    + wszystko na guzik albo termostat albo automatyka z alarmu
    + Zużycie prądu od stycznia do konca grudnia 2018r: CO + chłodzenie = 1,64MWh, CWU 2,16MWh, pozostałe 4,5MWh
    + Brak akumulacji ciepła - temp utrzywmywane zimą: Salon, jadalnia 23st, sypialnie 21st ze spadkiem do 19 nad ranem, łazienki 24,5st
    + Szybkie nagrzewanie i chłodzenie klimatyzatorem strefy dziennej (na razie salon, jadalnia)
    + instalacja PV: było 5,8 teraz jest 8,3kWp bo juz w trakcie projektowania duza połac dachu jest skierowana idealnie na południe
    + wiem ze to nie wątek o sciekach ale gorąco polecam oczyszczalnie biologiczną z prawdziwego zdarzenia połączoną z dużą studnią chłonno-zbierającą:
    + wywóz scieków raz w roku
    ++ dużo dobrze oczyszczonej szarej wody do podlewania ogrodu. Inna zaleta to niemal bezobsługowość.

    Minusy:
    - w łazienkach mam grzejniki promiennikowe po 1000W w każdej - nastepnym razem zrobiłbym kable grzejne w podłodze
    - w upały dom mocno sie nagrzewa(szczególnie sypialnie do27st) ze wzgledu na okna z południowej strony a WM z włączonym by-pasem niewiele pomaga - jestem w trakcie instalowania 2 klimatyzatorów Multi split do 2 sypialni. Nastepnym razem zrobiłbym mulisplita na 3 jednostki albo kanałówkę. Jestem też w trakcie budowy duzej taraso pergoli, która stworzy cień - drzewa też bedą ale na razie rosną. Myślę żę ten minus za jakiś czas odpadnie. Moze zrobiłbym GWC ale nie wiem czy przy długotrwałych upałach dałby radę.
    - CWU mam z 200L bojlera i zimą trzeba troche odczekać(nawet pół minuty) zanim ciepła woda dopłynie do kranu (rurki ocieplone podwójnie). Nastepnym razem zrobiłbym przepływowe ogrzewacze wody albo chociaz jakies małe termy do umywalek.
    - zrobiłbym może więcej okien(np na strychu i na wschodzie) bo straty ciepła przez okna nie są jakieś straszne a z przegrzewaniem sobie wkrótce poradze. Ewentualnie jakieś fajne przesuwne okiennice (ale nie żaluzje anty)
    Ostatnio edytowane przez Brunoxp ; 12-06-2019 o 12:21

  15. #15
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    artput

    Zarejestrowany
    Sep 2015
    Skąd
    Gliwice
    Kod pocztowy
    44-100
    Posty
    12

    Domyślnie

    Cytat Napisał מרכבה Zobacz post
    Bez rekuperacji można zapomnieć o energooszczędności ! chyba że ktoś lubi się kisić przy 80% wilgotności.
    Jeśli na przenikanie jest np 60 W/K a na wentylację 120-150W/K to ile procent jest więcej ? 200 -250% strat to wentylacja.
    Rekuperacja to jest warunek do uzyskania dobrego i komfortowego domu.
    to ile bym zaoszczedził mam dom 146 m2 uzytkowe ogrzewane gazem koszt 1800 zł sezon

  16. #16
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Ratpaw
    Zarejestrowany
    Jun 2017
    Skąd
    Gdynia
    Kod pocztowy
    81-531
    Posty
    4.409
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    9

    Domyślnie

    Cytat Napisał Brunoxp Zobacz post
    ++ dużo dobrze oczyszczonej szarej wody do podlewania ogrodu. Inna zaleta to niemal bezobsługowość.
    Hej!

    Możesz napisać, jak filtrowałeś tę szarą wodę?
    --
    Dom pasywny podpiwniczony, 230 m2
    Gdynia

  17. #17
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    Brunoxp

    Zarejestrowany
    Mar 2013
    Skąd
    Katowice
    Kod pocztowy
    40-018
    Posty
    154

    Domyślnie

    Cytat Napisał Ratpaw Zobacz post
    Hej!

    Możesz napisać, jak filtrowałeś tę szarą wodę?
    Nie filtruje - po prostu oczyszczalnia KingSpan Biodisc daje na wyjściu niezłe oczyszczony "ściek", którym można podlewać. Niestety tanio nie było.

  18. #18
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Ratpaw
    Zarejestrowany
    Jun 2017
    Skąd
    Gdynia
    Kod pocztowy
    81-531
    Posty
    4.409
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    9

    Domyślnie

    Cytat Napisał Brunoxp Zobacz post
    Nie filtruje - po prostu oczyszczalnia KingSpan Biodisc daje na wyjściu niezłe oczyszczony "ściek", którym można podlewać. Niestety tanio nie było.
    No widzę. A może orientowałeś się w kwestii oczyszczania szarej wody wewnątrz budynku celem zawracania jej do spłukiwania toalet? Wiem, że są gotowe rozwiązania, ale szukać czegoś możliwie taniego i prostego, nie koniecznie full featured rozwiązania.
    --
    Dom pasywny podpiwniczony, 230 m2
    Gdynia

  19. #19
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    Tomasz Mi

    Zarejestrowany
    Jun 2019
    Skąd
    Kaszuby
    Posty
    182

    Domyślnie

    Budowę każdego domu a zwłaszcza pasywnego trzeba zacząć od mądrego projektu a nie kombinowania ile dołożyć izolacji, aby uzyskać odpowiednio niskie wskaźniki.Raczej nie bazować na gotowych projektach ale stworzyć własny w oparciu o miejsce, którym dysponujemy i konkretne potrzeby.
    Trzeba rozważyć, gdzie na działce postawić dom, jakie rozmieścić pomieszczenia w stosunku do kierunków świata. Podzielić dom na część mieszkalną, którą będziemy budować w technologi pasywnej po cieplejszej stronie i niemieszkalną: garaże, pralnie, suszarnię, spiżarnię, pom. gosp., która można budować w tańszej technologii. Część mieszkalną i gospodarczą łączymy w jedna bryłę. Nie ma sensu budować domu a obok kilka metrów garaży. Tak samo nie ma sensu pralni suszarni spiżarni budować w technologii pasywnej. Przy takim podejściu: oszczędzamy tam gdzie możemy i inwestujemy tam gdzie potrzebujemy, różnica w kosztach może być bardzo mała.

  20. #20

    Domyślnie

    Cytat Napisał Brunoxp Zobacz post
    No to kolej na mnie:
    Mieszkam w mocno oszczednym albo bardziej niż pasywnym domu budowanym samodzielnie (180m2 ocieplonej/150m2 wentylowanej) juz drugi rok w 4 osoby.
    Plusy:
    + Komfort wentylacji mechanicznej z rekuperatorem w porównaniu do grawitacyjnej z cofkami jest jak niebo a ziemia. W sezonie grzewczym dwu stopniowa filtracja powietrza jest blogosławienstwem(polecam alergikom i astmatykom)- wilgotność zimą jest niezła pewnie ze wzgledu na dużą ilośc roślin w domu
    + Wszystko na prąd więc zadnej pracy palacza, brak przegladów kominowych
    + wszystko na guzik albo termostat albo automatyka z alarmu
    + Zużycie prądu od stycznia do konca grudnia 2018r: CO + chłodzenie = 1,64MWh, CWU 2,16MWh, pozostałe 4,5MWh
    + Brak akumulacji ciepła - temp utrzywmywane zimą: Salon, jadalnia 23st, sypialnie 21st ze spadkiem do 19 nad ranem, łazienki 24,5st
    Czy możesz opisać jaki masz system ogrzewania ?

Strona 1 z 2

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony