dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 12 z 12
  1. #1

    Domyślnie Nachodzenie cykli CO i CWU

    Przed wyborem źródła ciepła, czytałem takie sformułowania jak "wpadanie CWU w cykl CO" albo na odwrót. Rozumiałem to, że ma być to pewien rodzaj "oszczędności" na cyklach pompy. Sam mam pompę ciepła PW i o ile raczej jestem przekonany, że w skali całego życia pompy tego "nachodzenia cykli" nie ma za wielkiego znaczenia, to muszę stwierdzić że w przypadku 2 pomp PW (mojej i znajomych) takie możliwości (przynajmniej fabrycznie nie ma).

    Zauważyłem że kiedy chodzi CO i włączy się CWU, to sprężarka i tak jest zatrzymywana, po czym startuje ponownie (w między czasie następuje przełączenie zaworu trójdrożnego). Spytałem o to przy okazji serwisanta i potwierdził że on nie spotkał się jeszcze żeby było inaczej, bo jakby wymagane jest to do dokładnej kontroli temperatur na wejściu i wyjściu skraplacza.

    Z kolei na innym forum jeden z użytkowników pompy gruntowej napisał, że on nie ma zaworu 3D ale za to ma dwie pompy obiegowe, które są włączane w zależności od potrzeby (CO/CWU). W przypadku nałożenia się cyklu, przełączane jest zasilanie między pompami obiegowymi, a sprężarka jak chodziła tak nie jest zatrzymywana w tym momencie (tutaj oczywiście piszemy o sprężarce on/off - nie inwerterowej jak w przypadku powietrznych które mam ja i znajomi).

    Pytanie, gdzie leży prawda w takim razie?

  2. #2
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    zibizz1

    Zarejestrowany
    Jul 2015
    Skąd
    Skierniewice
    Posty
    361

    Domyślnie

    U mnie zawór przełącza się w trakcie pracy sprężarki, na to wskazuje wykres temperatury zasilania. W pompie jest nawet timer który uniemożliwia szybkie ponowne uruchomienie sprężarki. Ok 5 minut. Jeśli zmieniając jakieś ustawienia spowoduję wyłączenie sprężarki i natychmiast to odkręce to sprężarka nie wystartuje od razu, a w jej statusie jest wtedy odliczanie czasu do startu. To chyba takie zabezpieczenie żeby sprężarka nie startowala kilka razy na minutę w przypadku jakiejś awarii.

    O dziwo chyba to przełączenie zaworu np z cwu na c.o. nie następuje tylko wtedy kiedy spełnione są warunki grzania co. Pompa zlicza różnice pomiędzy temp zasilania a obliczona z krzywej (stopniominuty). I np mam ustawione że sprężarka włącza się dopiero gdy tych stopniominuty będzie 300 a gdy kończy grzać cwu to wystarczy że będzie ich tylko 150-200 żeby przestawil się zawór i nastąpiło grzanie c.o.

    Nibe gruntowa On/Off

  3. #3
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    cangi80

    Zarejestrowany
    Jun 2017
    Skąd
    Nisko-podkarpacie
    Posty
    597

    Domyślnie

    W mojej przy ustawieniu w sterowniku na pracę z dwiema pompami CO i CWU sprężarka się wyłączała ale gdy ustawienia zmieniłem na pracę z zaworem i podłączyłem pompy zamiast zaworu sprężarka chodzi przy przełączeniu nie zatrzymując się.

  4. #4

    Domyślnie

    Czyli wychodzi że "kontrola temperatur na skraplaczu" przy przełączaniu to nie jakieś czary mary, tylko albo nie ma to znaczenia albo odpowiedni sterownik załatwia sprawę?

  5. #5
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar mandelbrot
    Zarejestrowany
    Jan 2012
    Kod pocztowy
    48-210
    Posty
    149

    Domyślnie

    W gruntowej pompie Stiebla przy nałożeniu się cyklu CO na CWU sprężarka nie wyłącza się, płynnie przechodzi na CO.

  6. #6

    Domyślnie

    U mnie także zawór przełącza się w trakcie pracy sprężarki, jak przełącza się z CO na CWU to słychać wręcz jakby cięższą pracę sprężarki.
    Noelia Bis 2M, OZC 4,8 kW + 1kW CWU, 198 m2 podłogówki (480 m3 - skosy na górze!), podłoga 12 cm PIR + 8 cm grafitu, ściany silka + 23 cm grafitu 0,031, dach 35-50 cm wełny 0,035, okna Vetrex V82 3 szyby, PC Stiebel Eltron WPC 07 cool, WM Aeris 350 standard, PV 5,8 kWp panele REC + Fronius 5 kW.
    zużycie CO/CWU 2017/2018: 2300 kWh
    zużycie CO/CWU 2019: 2014 kWh
    https://www.jakoszczedzic.pl

  7. #7

    Domyślnie

    Cytat Napisał mabakay Zobacz post
    Z kolei na innym forum jeden z użytkowników pompy gruntowej napisał, że on nie ma zaworu 3D ale za to ma dwie pompy obiegowe, które są włączane w zależności od potrzeby (CO/CWU). W przypadku nałożenia się cyklu, przełączane jest zasilanie między pompami obiegowymi, a sprężarka jak chodziła tak nie jest zatrzymywana w tym momencie (tutaj oczywiście piszemy o sprężarce on/off - nie inwerterowej jak w przypadku powietrznych które mam ja i znajomi).
    u mnie tak właśnie jest. I to o czym pisał kerad85 wyżej - słychać przez chwile, jak zmieniają się obroty sprężarki
    Tak po prostu działa priorytet CWU - jak jest grzane CO, a otwiera się okienko CWU, to ono ma zawsze priorytet.
    NIE DLA WĘGLA W NOWYCH DOMACH!
    Jeśli nie rozumiesz pojęć typu: ironia, sarkazm, przenośnia, porównanie, wnioskowanie przez analogię (lub podobnych) - to możesz poczuć się urażony/obrażony tym postem. Z góry przepraszam.
    Ucz się ucz, bo nauka to potęgi klucz.

  8. #8

    Domyślnie

    Cytat Napisał JTKirk Zobacz post
    u mnie tak właśnie jest. I to o czym pisał kerad85 wyżej - słychać przez chwile, jak zmieniają się obroty sprężarki
    Tak po prostu działa priorytet CWU - jak jest grzane CO, a otwiera się okienko CWU, to ono ma zawsze priorytet.
    Ok, czyli grzeje CO - na powrocie w skraplaczu ma 25C. Przełącza na CWU żeby dogrzać zbiornik - na powrocie nagle pojawia się 38C, które jest wyższe niż na zasilaniu.

    Tak to wygląda czy inaczej? Bo jeżeli tak jak opisałem, to nie jest to za zdrowe dla sprężarki. Przecież to stwarza problem z rozprężeniem gazu chłodniczego?

  9. #9

    Domyślnie

    nie wiem, nie znam się. w każdym bądź razie to nie jest "pstryk" - tylko ta temperatura stopniowo się zmienia, w miarę jak obiegówka przepchnie wodę. W każdym bądź razie, mojej sprężarce to w żaden sposób to nie przeszkadza
    NIE DLA WĘGLA W NOWYCH DOMACH!
    Jeśli nie rozumiesz pojęć typu: ironia, sarkazm, przenośnia, porównanie, wnioskowanie przez analogię (lub podobnych) - to możesz poczuć się urażony/obrażony tym postem. Z góry przepraszam.
    Ucz się ucz, bo nauka to potęgi klucz.

  10. #10
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar magdaseb
    Zarejestrowany
    Oct 2017
    Skąd
    Chełmno
    Kod pocztowy
    86-200
    Posty
    701

    Domyślnie

    Cytat Napisał mabakay Zobacz post
    Ok, czyli grzeje CO - na powrocie w skraplaczu ma 25C. Przełącza na CWU żeby dogrzać zbiornik - na powrocie nagle pojawia się 38C, które jest wyższe niż na zasilaniu.

    Tak to wygląda czy inaczej? Bo jeżeli tak jak opisałem, to nie jest to za zdrowe dla sprężarki. Przecież to stwarza problem z rozprężeniem gazu chłodniczego?
    Pompy ciepła to urządzenia za kilkanaście/kilkadziesiąt tysięcy pln i uwierz mi, że automatyka i sterowanie zostało tak zrobione, że nie ma najmniejszego problemu z przejściem z CO na CWU i na odwrót. Ktoś o tym pomyślał wcześniej...
    IVT Geo 312C 12KW, DZ 4x85, OP 100%-360m2, garaż 40m2 (ogrz do 10*),24 cm BK, 20cm grafit 031, podł 18cm 038, wylewka 7cm, fundamenty 12cm 038, użyt. poddasze 25 cm wełna skalna 035. CWU-7 osób.
    PV 10,2kw
    PV 6,57kw
    2018- CO 4520kWh, CWU 1920kWh
    2019- CO 4075kWh, CWU 1970kWh
    2020- CO 4127kWh, CWU 1962kWh
    2021- CO 5319kWh, CWU 2273kWh
    2022- CO 4618kWh, CWU 2202kWh
    2023- CO 4765kWh, CWU 2197kWh

  11. #11

    Domyślnie

    Cytat Napisał magdaseb Zobacz post
    Pompy ciepła to urządzenia za kilkanaście/kilkadziesiąt tysięcy pln i uwierz mi, że automatyka i sterowanie zostało tak zrobione, że nie ma najmniejszego problemu z przejściem z CO na CWU i na odwrót. Ktoś o tym pomyślał wcześniej...
    Ja nie napisałem, że nie jest to możliwe tylko się dopytuje jak to wygląda u innych, u których takie "płynne" przełączanie następuje. Jeżeli jest zawór 3D to działa jak przekaźnik bez napięciowy - przełącza się między CO/CWU. To przełączenie trwa od kilku sekund do 1min, a w tym czasie pompa obiegowa pracuje i temperatura powrotu może gwałtownie się zmienić. Jeżeli wzrośnie powyżej temperatury zasilania, to gaz chłodniczy przestanie się rozprężać. Na taką ewentualność jest jeszcze zawór rozprężny za skraplaczem, ale on też ma jakiś ograniczony zakres działania. Jeżeli nie ma zaworu 3D i są dwie pompy obiegowe, to działanie będzie podobne - pompy zazwyczaj są sterowane on/off ze stałym nastawem prędkości. Tutaj temperatura na powrocie także może szybciej się zmieniać zanim inwerter zdąży odpowiednio zwolnić lub przyspieszyć sprężarkę - a co w przypadku sprężarek on/off?

    Obserwował ktoś może parametry pracy układu w trakcie takie przełączania?

    Wybacz, ale za stary jestem żeby być tak naiwnym że wraz z ceną idzie jakość

  12. #12
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    zibizz1

    Zarejestrowany
    Jul 2015
    Skąd
    Skierniewice
    Posty
    361

    Domyślnie

    Nie wiem jak taka pompa przelacza się z 35 stoppni na 55. Nie jestem chłodnikiem ale wydaje mi się że odpowiada za to zawór rozprężny sterowany elektronicznie. W takim ON/OFF gdy pompa chce grzać cwu to taki zawór jest prawdopodobnie przymykany i wtedy osiągane jest większe sprężenie gazu i większa temp(wysokie parametry pracy) Recepta jest tutaj taka że przełaczenie zaworu powinno odbyc się na wysokich parametrach pracy i wtedy nie powinno być żadnego problemu.
    Dom parterowy z poddaszem użytkowym 220m2 użytkowa, podloga 21cm EPS100, sciany 20cm grafit33, dach 20cm pianka, PC NIBE F1245 10kW, rekuperator vents 350

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony