dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 10
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 185
  1. #1

    Domyślnie Powietrzna lepsza od gruntowej?

    Tytuł przewrotny. I masę wylano potu klepiąc w klawiatury, aby przekonać o wyższości jednej nad drugą, czy też drugiej nad pierwszą.

    Ale o to najnowsze dzieło NIBE, zwie się F2120 i - uwaga - marketingowo chwali się SCOP-em na poziomie 5,11
    Nie wiem dla jakiego klimatu liczonym.
    Przy -25*C daje możliwość wyprodukowania wody o temp. 63*C (nie wiem, czy z grzałką, czy bez....).
    I w ogóle, cacko przeznaczone na zimne, północne krańce Szwecji.

    Miód, malina i orzeszki.

    Danych, jak na lekarstwo, jedyne co znalazłem to poniżej.

    Pytanie ktoś, coś konkretnego wie, słyszał, widział, dotykał. Może ujawni się jakiś konsultant Nibe, czy cóś...

    No i co lepsza niż gruntowa?


    Luft/Wasser-Wärmepumpe NIBE F2120-8 F2120-12 F2120-16 F2120-20
    SCOPEN14825 Ø Temperatur 35 / 55 °C 5.1 / 3.9 5.1 / 3.9
    Pdesignh 35 / 55 °C (kW) 11 / 11.5 11 / 11.5
    Heizleistung (kW) A-7/W35 6.5 8.3 11.6 13.5
    Heizleistung (kW) / COP** bei A2/W35 5.21 / 4.27 7.80 / 4.36 9.95 / 4.22
    Heizleistung (KW) / COP** bei A7/W35 3.90 / 4.35 5.76 / 5.67 5.76 / 5.67
    Kühlleistung EER bei A35/18* gemäss EN 14511 - 5.44 / 3.15 8.19 / 2.90 9.26 / 2.54
    Kältemittelmenge (R410A) 2.4 kg 2.6 kg 3,0 kg 3.0
    Schallleistungspegel (LWA) nach EN12102 bei 7/45 (Teillast) 53 dB(A)
    Anschlussspannung 400V 3N~50Hz
    Minimale Absicherung 7 Arms (3x400V) 9,5 Arms 11 Arms
    Schutzart IP 24
    Kompressor Inverter gesteuerter Kompressor mit EVI Technologie
    Anschluss Heizung Ø G1 1/4" (Ø35mm)
    Max Systemdruck Heizwasser 0,45 MPa (4,5bar)
    Max/Min Vorlauftemperatur Heizwasser 65 / 25 °C
    Min/Max Einsatzgrenze Lufttemperatur –25 / 43 °C
    Höhe 1070 mm 1165 mm 1165 mm 1165 mm
    Breite 1130 mm 1280 mm 1280 mm 1280 mm
    Tiefe 610 mm 612 mm 612 mm 612 mm
    Gewicht (ohne Verpackung) 150 kg 160 kg 183 kg 183 kg
    *Gemessen gemäss EN14511:2011, Teillast*

  2. #2
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    jbloch

    Zarejestrowany
    Dec 2011
    Skąd
    Stargard Szczeciński
    Kod pocztowy
    73-110
    Posty
    983

    Domyślnie

    Z tego co rozumiem -
    Heizleistung (KW) / COP** bei A7/W35
    - COP dla F2120-12 wynosi od 3,90 do 4,35 - modulacja mocy , to lepsze parametry przy takiej tem +7*C ma moja samoróbka inwerterowa , tyle tylko że mam gruntówkę i -25*C na zewnątrz guzik mnie obchodzi.

    Ciekawe jakie parametry ma ta NIBE przy np -7*C
    142 m2 po podłodze,użytkowa 119, 45 cm styro w podłodze,20 styro ściana + beton komórkowy odm 350, strop JS, okna MS szyba 0,6 ,dach -skosy 40 cm wełny,sufit 60 cm wełny docelowo, WM, GWC rurowy, POŚ,
    PC gruntowy Meeting - obecnie zastąpiony inwerter gruntowy 5 kW ,,tymi recami"zrobiony SCOP 5,5-6, wszystko na prąd, brak kominów, projekt Mały D06 wariant 2.

  3. #3
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    jbloch

    Zarejestrowany
    Dec 2011
    Skąd
    Stargard Szczeciński
    Kod pocztowy
    73-110
    Posty
    983

    Domyślnie

    I jeszcze zastanawiają mnie te dwie gwiazdki , czyżby podawany cop bez pompek obiegowych ?
    142 m2 po podłodze,użytkowa 119, 45 cm styro w podłodze,20 styro ściana + beton komórkowy odm 350, strop JS, okna MS szyba 0,6 ,dach -skosy 40 cm wełny,sufit 60 cm wełny docelowo, WM, GWC rurowy, POŚ,
    PC gruntowy Meeting - obecnie zastąpiony inwerter gruntowy 5 kW ,,tymi recami"zrobiony SCOP 5,5-6, wszystko na prąd, brak kominów, projekt Mały D06 wariant 2.

  4. #4
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    jbloch

    Zarejestrowany
    Dec 2011
    Skąd
    Stargard Szczeciński
    Kod pocztowy
    73-110
    Posty
    983

    Domyślnie

    A nie -
    Heizleistung (KW) / COP** bei A7/W35
    czyli moc cieplna 3,9 kw a cop 4,35 a to już by nie była żadna rewelacja...
    142 m2 po podłodze,użytkowa 119, 45 cm styro w podłodze,20 styro ściana + beton komórkowy odm 350, strop JS, okna MS szyba 0,6 ,dach -skosy 40 cm wełny,sufit 60 cm wełny docelowo, WM, GWC rurowy, POŚ,
    PC gruntowy Meeting - obecnie zastąpiony inwerter gruntowy 5 kW ,,tymi recami"zrobiony SCOP 5,5-6, wszystko na prąd, brak kominów, projekt Mały D06 wariant 2.

  5. #5
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    jbloch

    Zarejestrowany
    Dec 2011
    Skąd
    Stargard Szczeciński
    Kod pocztowy
    73-110
    Posty
    983

    Domyślnie

    Czyli nawet gruntówka ON/OF lepsza , o inwerterówce gruntowej nie wspominając
    142 m2 po podłodze,użytkowa 119, 45 cm styro w podłodze,20 styro ściana + beton komórkowy odm 350, strop JS, okna MS szyba 0,6 ,dach -skosy 40 cm wełny,sufit 60 cm wełny docelowo, WM, GWC rurowy, POŚ,
    PC gruntowy Meeting - obecnie zastąpiony inwerter gruntowy 5 kW ,,tymi recami"zrobiony SCOP 5,5-6, wszystko na prąd, brak kominów, projekt Mały D06 wariant 2.

  6. #6
    Lider FORUM (min. 2800) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar map78
    Zarejestrowany
    Jul 2013
    Skąd
    Gościcino
    Kod pocztowy
    84-241
    Posty
    3.031

    Domyślnie

    Cytat Napisał przemekaerox Zobacz post
    Witam na forum. NIBE F2120 - Poprosiłem o przesłanie wykresu z którego wynika, że COP dla pompy 12kW wynosi ok. 3,20 dla wody 35 stopni. Przy -15 COP ok. 2,65 podaję około ponieważ jest to wykres. Drugą ciekawą pompą powietrzną patrząc na suche dane COPów jest Stiebel Eltron WPL 25 AC. Czy warto inwestować w tak drogie pompy czy może lepiej tańszą którą po przekroczeniu -7 zastąpi kocioł pelletowy? Nie odbiegając od tematu wypowie się ktoś jeszcze na temat NIBE?
    Są pompy powietrze-woda, które radzą sobie poniżej -20st i do tego są tańsze dużo niż Stiebel, czy Nibe. Nie potrzebują pelletu do pomocy. Takimi właśnie się zainteresuj.
    Bliźniak, 190m2, ogrzewana kubatura 530m3. OZC: 8,6kW, 78kWh (m2/rok) dla -20/22. Parter -podłogówka, piętro -klimakonwektory Purmo Vido, garaż i kotłownia -grzejniki.
    Od 27.09.2013r. - Pompa ciepła Panasonic T-CAP 9kW 400V + Galmet Maxi 300l.
    Od 28.05.2021r. - PV 8,36kW (22xTrinaSolar380 + SolarEdge SE7K)

  7. #7
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    gondoljerzy

    Zarejestrowany
    May 2012
    Skąd
    wioska pod Łomżą
    Posty
    729

    Domyślnie

    Cytat Napisał przemekaerox Zobacz post
    Witam na forum. NIBE F2120 - Poprosiłem o przesłanie wykresu z którego wynika, że COP dla pompy 12kW wynosi ok. 3,20 dla wody 35 stopni. Przy -15 COP ok. 2,65 podaję około ponieważ jest to wykres. Drugą ciekawą pompą powietrzną patrząc na suche dane COPów jest Stiebel Eltron WPL 25 AC. Czy warto inwestować w tak drogie pompy czy może lepiej tańszą którą po przekroczeniu -7 zastąpi kocioł pelletowy? Nie odbiegając od tematu wypowie się ktoś jeszcze na temat NIBE?
    Skąd masz ten wykres? Może byś go opublikował? Bo w tabelce na początku tematu są zdecydowanie lepsze COPy. Bardzo podobne parametry, do tych które podajesz, to ma w papierach moja chinka ON/OFF, a Nibe to przecież ma ,,Inverter gesteuerter Kompressor mit EVI Technologie".
    Róbmy swoje!

    Dom - był gierkowski klocek, jest wiejska chatka. Wykończeniówka na finiszu.
    PV 4,92kWp, Pompa ciepła Gree Versati III 10kW.

  8. #8

    Domyślnie

    Mnie zastanawia dlaczego im wyższa temp na zewn. tym moc spada... Dla modelu F2120-16 moc przy A-7 jest dwa razy wyższa niż przy A7.

  9. #9
    Lider FORUM (min. 2800)
    fachman19

    Zarejestrowany
    Nov 2013
    Skąd
    warszawa
    Kod pocztowy
    03-641
    Posty
    3.192

    Domyślnie

    Cytat Napisał agb Zobacz post
    Mnie zastanawia dlaczego im wyższa temp na zewn. tym moc spada... Dla modelu F2120-16 moc przy A-7 jest dwa razy wyższa niż przy A7.
    błąd
    Ostatnio edytowane przez fachman19 ; 28-11-2016 o 17:12

  10. #10
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    gondoljerzy

    Zarejestrowany
    May 2012
    Skąd
    wioska pod Łomżą
    Posty
    729

    Domyślnie

    @ przemekaerox - dobrze napisałeś. To je coś źle przeczytałem wcześniej. Na wykresie od razu widać, że jednak moja chinka zdecydowanie gorsza. -15 ma COP = 2,3, a dla +2 COP = 3,2
    @agb - to są pompy inwerterowe, pewnie dopasowali moc do krzywej zapotrzebowania na ciepło.
    Róbmy swoje!

    Dom - był gierkowski klocek, jest wiejska chatka. Wykończeniówka na finiszu.
    PV 4,92kWp, Pompa ciepła Gree Versati III 10kW.

  11. #11
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    oberwatorPC

    Zarejestrowany
    Mar 2013
    Skąd
    Warszwa
    Kod pocztowy
    00-000
    Posty
    887

    Domyślnie

    To nie błąd po prostu dla A7 podano najkorzystniejszy COP a jest on akurat przy podanej mocy, gdy inverter wejdzie na 100% COP już nie będzie 4,2 a mniejszy.

  12. #12
    Lider FORUM (min. 2800) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar map78
    Zarejestrowany
    Jul 2013
    Skąd
    Gościcino
    Kod pocztowy
    84-241
    Posty
    3.031

    Domyślnie

    Cytat Napisał przemekaerox Zobacz post
    map78 jeszcze bardzo dobre "suche" parametry mają pompy znanej grudziądzkiej firmy model NEURA L14 EuC przy A2W35 ma COP: 4,27. Jeśli polecasz inne to proszę napisz jakie. Czy może lepiej zainteresować się pompą bezpośredniego parowanie tej firmy.... Szukam efektywnego bezobsługowego ogrzewanie domu 200m2.
    Poczytaj sobie wątki na temat pomp powietrze woda jest ich sporo i na pewno znajdziesz coś dla siebie. Ogólnie nie polecam żadnych niesprawdzonych wynalazków bo możesz się zawieść. Z doświadczeń forumowiczów wynika, że najlepszymi producentami pomp ciepła P-W są firmy zajmujące się produkcją klimatyzatorów, bo to bardzo zbliżone konstrukcje. Natomiast potentaci na rynku gruntówek już niekoniecznie sobie z tym radzą.
    Bliźniak, 190m2, ogrzewana kubatura 530m3. OZC: 8,6kW, 78kWh (m2/rok) dla -20/22. Parter -podłogówka, piętro -klimakonwektory Purmo Vido, garaż i kotłownia -grzejniki.
    Od 27.09.2013r. - Pompa ciepła Panasonic T-CAP 9kW 400V + Galmet Maxi 300l.
    Od 28.05.2021r. - PV 8,36kW (22xTrinaSolar380 + SolarEdge SE7K)

  13. #13

    Domyślnie

    Cytat Napisał map78 Zobacz post
    Natomiast potentaci na rynku gruntówek już niekoniecznie sobie z tym radzą.
    w sumie mało powiedziane. wydaje mi się, że mało który producent gruntówek, bierze się za pompy P-W. może to i dobrze..

  14. #14
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Konsultant Viessmann
    Zarejestrowany
    Nov 2015
    Skąd
    Wrocław
    Kod pocztowy
    53-015
    Posty
    4.030
    Kompletna oferta systemów grzewczych i chłodniczych Twój dostawca systemów grzewczych dla wszystkich obszarów zastosowań: Pompy ciepła | Kotły kondensacyjne | Systemy solarne | Fotowoltaika | Kogeneracja | Rekuperacja | Technika chłodnicza www.viessmann.pl

    Domyślnie

    Cytat Napisał daxj Zobacz post
    w sumie mało powiedziane. wydaje mi się, że mało który producent gruntówek, bierze się za pompy P-W. może to i dobrze..
    Witam !

    Oczywiście pompy ciepła gruntowe, a powietrzne to całkiem inna bajka. Postęp idzie w tak szybkim tempie, że niedługo nawet nikt nie zastanowi się nad pc gruntową oraz dodatkowych kosztach związanych z dolnym źródłem. A co do producentów to nasza firma jednak pokazuje, że można robić dobrze zarówno jedne jak i drugie urządzenia.

    Pozdrawiam !
    Twój dostawca systemów grzewczych dla wszystkich obszarów zastosowań:
    Pompy ciepła | Kotły kondensacyjne | Systemy solarne | Fotowoltaika | Kogeneracja | Rekuperacja | Technika chłodnicza

  15. #15
    ELITA FORUM (min. 1000)
    Pratchawiec

    Zarejestrowany
    Feb 2013
    Skąd
    Opole
    Kod pocztowy
    45-037
    Posty
    1.058

    Domyślnie

    Witam

    Trochę, po amatorsku wprawdzie, interesuję się branżą.

    Pierwszy raz czytam, że Viessmann produkuje np. sprężarki chłodnicze, a w ogóle technikę chłodniczą.
    Dość dawno temu interesowałem się powietrzną pompą s200 firmy V.
    Oglądałem dokładnie katalogi, instrukcje. Ba, udałem się do salonu by obejrzeć z natury.
    0 oznaczeń poza plakietkami Viessmanna.

    Dopiero później ktoś mi wyjaśnił, że to co na zewnątrz to od Mitsubishi, ale nie wiadomo którego.
    Do środka hydroboxu już nie próbowałem zaglądać, zresztą porządnej jakości da się bez trudu złożyć z dobrze dobranych dostępnych na rynku klocków.
    Tę część PC bez problemu i na przyzwoitym poziomie zrobi każdy producent kotłów. Elektronikę zamówi gdziekolwiek.

    Mam w domu dwa urządzenia firmowane przez Viessmanna.
    Rekuperator, zrobiony dla V.przez holenderskiego Brinka oraz odkamieniacz wody zrobiony przez amerykański Ecowater.
    Obaj powyżsi producenci są w czołówce swojej branży.
    Porównywalne rządzenia u źródła były znacznie tańsze. Logo firmy V. niestety kosztuje.
    Podobnie Junkersa, Stiebel Eltron, Vailianta, Budrusa i innych renomowanych producentów kotłów.
    Każda z przykładowo podanych firm musi mieć w swoim portfolio PC, bo zmieniły się czasy.
    Żadna natomiast nie zbudowała fabryki podzespolów niezbędnej do produkcji techniki chłodniczej.

    Wniosek

    PC powietrzne kupować należy od tych, którzy je robią i to nie od wczoraj.
    Jest na naszym rynku co najmniej kilku światowych potentatów techniki chłodniczej.
    Polecam - kolejność przypadkowa
    Toshiba, Daikin, Mitsubishi Electric, Mitsubishi Haevy Industries, Fujitsu, Panasonic

    Każdy z nich robi pompy ciepła.
    U siebie.
    O kotłach nie słyszałem.

    Pozdrawiam

    Pratchawiec
    Dom parterowy 142 m2 pow. użytkowej - 2 osoby. Powierzchnia ogrzewana w całości podłogówką. 138 m2, Okna i drzwi zewn. 45m2. Ściany silka 24 - 20 cm grafit , podłoga 20 cm, dach płaski żelbetowy 20-32 cm (śr 26) - styropian. Pompa T-Cap 1-faza z serii SXC. Klimakonwektor sufitowy Aermec FCL 62. Kominek BG SD 442, o mocy nominalnej 7 kW, dotychczas nieużywany.

  16. #16
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    -robert-

    Zarejestrowany
    Apr 2015
    Skąd
    Okolice Kalisza
    Kod pocztowy
    62-814
    Posty
    54

    Domyślnie

    Witajcie,

    ja natomiast chciałbym nawiązać bezpośrednio do tematu wątku, ponieważ stoję obecnie na rozdrożu i próbuję wybrać między pompą powietrzną i gruntową do ogrzewania swojego budowanego domu (parterowy, wm z rekuperacją, pow. uż. 200m^2, na gruncie 20cm styropianu 0,31, ściany 20cm styropianu 0,31 i strop 40cm wełny 0,035. OZC = 5,4 kW rocznie + 1 kW CWU dla 4 osób).
    Do niedawna byłem zdecydowany na pompę gruntową z kolektorem poziomym. To rozwiązanie miało mi pozwolić wstawić chłodnicę glikolową na czerpni do rekuperatora. W ten sposób chciałem ogrzewać powietrze nawiewane do domu zimą i chłodzić powietrze nawiewane latem. Była to dla mnie duża wartość dodana. Jednak ostatnio zniechęcał mnie do tego rozwiązania forumowy znajomy, polecając powietrzne pompy ciepła.

    Co byście mi doradzili? czy planowane przeze mnie rozwiązania są faktycznie mało wydaje i mało ekonomiczne?

    Pozdrawiam
    Robert

  17. #17
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Konsultant Viessmann
    Zarejestrowany
    Nov 2015
    Skąd
    Wrocław
    Kod pocztowy
    53-015
    Posty
    4.030
    Kompletna oferta systemów grzewczych i chłodniczych Twój dostawca systemów grzewczych dla wszystkich obszarów zastosowań: Pompy ciepła | Kotły kondensacyjne | Systemy solarne | Fotowoltaika | Kogeneracja | Rekuperacja | Technika chłodnicza www.viessmann.pl

    Domyślnie

    Cytat Napisał -robert- Zobacz post
    Witajcie,

    ja natomiast chciałbym nawiązać bezpośrednio do tematu wątku, ponieważ stoję obecnie na rozdrożu i próbuję wybrać między pompą powietrzną i gruntową do ogrzewania swojego budowanego domu (parterowy, wm z rekuperacją, pow. uż. 200m^2, na gruncie 20cm styropianu 0,31, ściany 20cm styropianu 0,31 i strop 40cm wełny 0,035. OZC = 5,4 kW rocznie + 1 kW CWU dla 4 osób).
    Do niedawna byłem zdecydowany na pompę gruntową z kolektorem poziomym. To rozwiązanie miało mi pozwolić wstawić chłodnicę glikolową na czerpni do rekuperatora. W ten sposób chciałem ogrzewać powietrze nawiewane do domu zimą i chłodzić powietrze nawiewane latem. Była to dla mnie duża wartość dodana. Jednak ostatnio zniechęcał mnie do tego rozwiązania forumowy znajomy, polecając powietrzne pompy ciepła.

    Co byście mi doradzili? czy planowane przeze mnie rozwiązania są faktycznie mało wydaje i mało ekonomiczne?

    Pozdrawiam
    Robert
    Witam !

    Przy tak małym zapotrzebowaniu na moc na cele CO i CWU, pompa ciepła powietrze-woda spokojnie będzie dobrze sobie radzić, przy niedoborze energii i przy bardzo niskich temp. zawsze można skorzystać z wbudowanej grzałki elektrycznej. Patrząc na koszty dolnego źródła, nie będą one miały szansy zrekompensować większej wydajności całego systemu z gruntową PC. Dodatkowo zastosowanie powietrznej pompy ciepła wcale nie zamyka Ci drogi do zintegrowania systemu grzewczego z rekuperacją. Mamy w swojej ofercie takie urządzenia zarówno monoblocki jak i splity o których więcej możesz przeczytać TUTAJ.

    Przy rekuperacji możesz jeszcze pomyśleć o GWC (gruntowych wymiennikach ciepła), przez które przepływające powietrze ogrzewa się od gruntu w zimie, natomiast w lecie chłodzi powietrze wpadające do budynku.Jest to rozwiązanie pasywne, natomiast poprawiające efektywność systemu wentylacji.

    Pozdrawiam !
    Twój dostawca systemów grzewczych dla wszystkich obszarów zastosowań:
    Pompy ciepła | Kotły kondensacyjne | Systemy solarne | Fotowoltaika | Kogeneracja | Rekuperacja | Technika chłodnicza

  18. #18
    ELITA FORUM (min. 1000)
    coachu13

    Zarejestrowany
    Jan 2015
    Skąd
    Sosnowiec
    Kod pocztowy
    41-200
    Posty
    1.205

    Domyślnie

    I co z ta Nibe F2120 ?
    Ma ktoś to zainstalowane u siebie ?

  19. #19
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar wihajster
    Zarejestrowany
    Mar 2006
    Skąd
    Toruń
    Kod pocztowy
    87-100
    Posty
    2.677

    Domyślnie

    Uruchamiałem przed dwoma tygodniami, ciekawa konstrukcja, fajnie pracuje.
    Życie da ci dwa prezenty, pierw koperta, potem kwiaty... (Taco Hemingway)

    ***** ***

  20. #20
    ELITA FORUM (min. 1000)
    coachu13

    Zarejestrowany
    Jan 2015
    Skąd
    Sosnowiec
    Kod pocztowy
    41-200
    Posty
    1.205

    Domyślnie

    Jaką moc ? Ile ogrzewa ? Możesz coś więcej powiedzieć ?

Strona 1 z 10

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony