Witam.
Chce wyremontować stary domek drewniany, problem jest w tym że teściu kilka lat temu zaczął wstępny remont (tj. rozbudowa domku, budowa dachu no i nieszczęsny komin).
Z niewiadomych powodów teściu wymyślił sobie dziwną lokalizacje komina (chyba chciał żeby ładnie wszedł w szczyt dachu), który znajduje się w salonie w odległości 50 cm od ściany (żeby lepiej widać załączam plany domku). Komin jest wymurowany z cegieł i zostawione jest w nim miejsce (ponoć tak został wymurowany żeby łatwo było wyciągnąć cegły) na wkład kominkowy. Niestety jego lokalizacja sprawia, że zajmuje on bardzo dużą powierzchnię salonu, co w starym drewnianym domku o niezbyt wysokim suficie może niszczyć wystrój.
Zastanawiam się więc nad przebudową komina jeżeli da się to zrobić za w miarę rozsądną cenę.
Chciałem umieścić go jak najbliżej ściany żeby zajmował mniej miejsca w salonie.
Moje pierwsze pytanie brzmi czy mogę darować sobie budowę nowego komina i wyprowadzić rurę bezpośrednio z wkładu kominkowego na dach i jakie wtedy odległości muszę zachować od istniejącej drewnianej ściany (strop też jest drewniany, natomiast na poddaszu obecnie nic nie ma, więc mogę go dowolnie zaaranżować w zależności od położenia komina).
Drugie pytanie - zastanawiam się nad montażem systemu rozprowadzającego ciepłe powietrze z komina. Tutaj moim problemem jest przede wszystkim ilość potrzebnego miejsca na prowadzenie rur. Poddasze jest dość małe (powierzchnia pokoi po podłodze nie jest mała ale są duże skosy) więc chyba jedyną możliwością było by prowadzenie rur w ścianach działowych na poddaszu. Czy takie rozwiązanie jest w ogóle dopuszczalne?

Jeżeli ktoś mógłby rzucić okiem na plany i ewentualnie podpowiedzieć jakieś możliwości rozprowadzenia takiego systemu byłbym bardzo wdzięczny. Chodzi mi np. o grubość ścian jakie musiałbym zastosować żeby zmieścić rury, i ilość miejsca wydzielonego dla montażu wentylatora kominkowego, co jest mi potrzebne dla rozplanowania poddasza.


Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	Parter.jpg
Wyświetleń:	13
Rozmiar:	62,5 KB
ID:	355434Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	Poddasze.jpg
Wyświetleń:	11
Rozmiar:	68,0 KB
ID:	355435