dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 6 z 6
  1. #1
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Hanss

    Zarejestrowany
    Jul 2013
    Skąd
    Bydgoszcz
    Posty
    593

    Domyślnie Przygotowanie instalacji pod klimatyzację...

    W przyszłości w domu mają być zainstalowane dwa splity - salon + sypialnia na poddaszu.....a że jestem na etapie wylewek pomyślałem nad poprowadzeniem instalacji do klimatyzacji....moje pytanie do znawców tematu jakie przewody należy położyć?
    Jednostki wewnętrzne mam już wybrane, w instrukcji mają podane:
    - Średnica rur [ciecz/gaz] mm 1/4"-1/2"
    rozumiem puszczam dwa przewody 1/4 i 1/2 coś takiego http://allegro.pl/rura-miedziana-chl...378581959.html
    wiem też, że trzeba puścić przewód do sterowania 4x1.5mm2 lub 5x1.5mm2
    Teraz moje pytanie:
    1. Czy trzeba puścić również przewód elektryczny od jednostki zewnętrznej do wewnętrznej tzw. zasilanie 3x2.5mm2???
    2. Czy oprócz tych dwóch rur chłodniczych w izolacji trzeba puścić odprowadzenie skroplin? Jeżeli tak jakim przewodem? Czy najlepiej skropliny puścić na zewnątrz? Jaki zrobić spadek?
    Czy wpuścić je do pionu kanalizacji - pion mam metr w bok od jednostek wewnętrznych?
    Ostatnio edytowane przez Hanss ; 07-05-2016 o 22:04

  2. #2

    Domyślnie

    Cytat Napisał Hanss Zobacz post
    W przyszłości w domu mają być zainstalowane dwa splity - salon + sypialnia na poddaszu.....a że jestem na etapie wylewek pomyślałem nad poprowadzeniem instalacji do klimatyzacji....moje pytanie do znawców tematu jakie przewody należy położyć?
    Jednostki wewnętrzne mam już wybrane, w instrukcji mają podane:
    - Średnica rur [ciecz/gaz] mm 1/4"-1/2"
    rozumiem puszczam dwa przewody 1/4 i 1/2 coś takiego http://allegro.pl/rura-miedziana-chl...378581959.html
    wiem też, że trzeba puścić przewód do sterowania 4x1.5mm2 lub 5x1.5mm2
    Teraz moje pytanie:
    1. Czy trzeba puścić również przewód elektryczny od jednostki zewnętrznej do wewnętrznej tzw. zasilanie 3x2.5mm2???
    2. Czy oprócz tych dwóch rur chłodniczych w izolacji trzeba puścić odprowadzenie skroplin? Jeżeli tak jakim przewodem? Czy najlepiej skropliny puścić na zewnątrz? Jaki zrobić spadek?
    Czy wpuścić je do pionu kanalizacji - pion mam metr w bok od jednostek wewnętrznych?
    Ad.1 W dtr urządzenia znajdziesz gdzie podłącza się zasilanie.
    Tak samo przekroje kabli.
    Zasilanie ciągnie są do jednej z jednostek, a następnie łączy obie ze sobą.
    Co i gdzie znajdziesz w DTR.

    Ad. 2
    Razem z rurami puszczasz kable sterujące i zasilające.
    Skropliny najlepiej odprowadzić grawitacyjnie do kanalizacji, nie zapominając o syfonie.

  3. #3
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Hanss

    Zarejestrowany
    Jul 2013
    Skąd
    Bydgoszcz
    Posty
    593

    Domyślnie

    Cytat Napisał _John Zobacz post
    Ad.1 W dtr urządzenia znajdziesz gdzie podłącza się zasilanie.
    Tak samo przekroje kabli.
    Zasilanie ciągnie są do jednej z jednostek, a następnie łączy obie ze sobą.
    Co i gdzie znajdziesz w DTR.

    Ad. 2
    Razem z rurami puszczasz kable sterujące i zasilające.
    Skropliny najlepiej odprowadzić grawitacyjnie do kanalizacji, nie zapominając o syfonie.
    Ad. 1 Zasilanie będzie podłączone do jednostki zewnętrznej...
    Czyli rozumiem, że tak i tak między nimi, oprócz kabla do sterowania musi być kabel 3x2.5mm2???
    Ad. 2 Tak zrobię, grawitacyjnie do kanalizacji, ale jaki "syfon" - poproszę jakiś link.
    Z góry serdecznie dziękuję...
    Ostatnio edytowane przez Hanss ; 08-05-2016 o 11:50

  4. #4

    Domyślnie

    Cytat Napisał Hanss Zobacz post
    Ad. 1 Zasilanie będzie podłączone do jednostki zewnętrznej...
    Czyli rozumiem, że tak i tak między nimi, oprócz kabla do sterowania musi być kabel 3x2.5mm2???
    Ad. 2 Tak zrobię, grawitacyjnie do kanalizacji, ale jaki "syfon" - poproszę jakiś link.
    Z góry serdecznie dziękuję...
    Sprawdź w DTR bo raczej nie trzeba 3x2,5 między jednostkami - 3x1,5 powinien wystarczyć.
    Syfon kulowy.

  5. #5
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar St@nley
    Zarejestrowany
    Dec 2013
    Skąd
    woj. mazowieckie
    Posty
    645

    Domyślnie

    Podłączę się, bo mam podobna sytuację. Zamierzam zrobić chłodzenie za pomocą powietrznej pompy ciepła i fancoili kanałowych AUX AFC-68HC-(3+1)R.
    Ktoś podpowie jakimi rurami najlepiej i najtaniej spiąć to w całość? W sumie zamierzam podłączyć 2 jednostki na salon + jadalnia i jeden w sypialni na piętrze.
    Zastanawiałem się czy nie można by ich podłączyć zwykłymi rurkami pex w otulinie? Tylko jakie dać przekroje?
    No i czy robić to na trójnikach czy zastosować rozdzielacz 3 sekcyjny i pociąć do każdego z osobna?
    "Jutro to dziś, tyle że jutro..."

    Projekt E-109 piętrowy 160 m2 + garaż nieogrzewany, całość podłogówka+dwie drabinki, okna 3 szybowe V82, ściany silka E24+25cm grafit, podłoga 28cm EPS, fundamenty 20cm zew+10cm wew EPS aqua, poddasze 45 cm celulozy pod wiązarami, OZC: ΦHL 5476W, PC PW Panasonic seria H 1f 9 kW, PV 8.68kW + Sofar 8.8KTL-X

  6. #6

    Domyślnie

    Najlepiej trzymaj się średnicy przyłączy do fancoili.
    Jeśli trójnikami to średnice stopniujemy w zależności od przepływu.
    W przypadku rozdzielacza mamy jedną średnicę.
    Materiał nie ma znaczenia.

    Zaizoluj to otuliną kauczukową.
    Lepiej jest dać 1 cm kauczuku, niż 5 cm wełny.
    Zadbaj, by izolacja była ciągła, tak by zamknęła dostęp powietrza do rury.

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony