dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 2
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 31
  1. #1

    Domyślnie Tani system automatyki domowej oparty na Rasberry Pi i Domoticz

    Gdyby kogoś interesował tani system automatyki domowej oparty na Rasberry Pi i oprogramowaniu Domoticz, to prowadzę bloga na ten temat, pod adresem -> https://projektpimalina2.blogspot.com/

    Staram się opisywać wszystko w prosty i czytelny sposób, tak aby każdy poradził sobie sam z wykonaniem tego systemu.

    Koszt zakupu Rasberry Pi, to około 175 zł za Rasberry Pi2B, jest to serce systemu, na którym pracuje całość.

    RPi pracuje na oprogramowaniu Domoticz, instalację opisałem w tym poście -> https://projektpimalina2.blogspot.co...-domoticz.html

    Systemem sterujemy z dowolnego miejsca na świecie z dostępem do internetu z przeglądarki internetowej.

    Na telefon z androidem jest bezpłatna aplikacja Dromotica, a na tablet dobrze nadaje się aplikacja ImperiHome.

    Możemy sterować zdalnie włączaniem oświetlenia po podłączeniu, bezpośrednio do Rpi przekaźników i zastosowaniu przełączników schodowych lub bezprzewodowo po zastosowaniu czujników MySensors.

    Zapraszam do lektury
    Załączone zdjęcia Załączone zdjęcia Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	domoticz.jpg
Wyświetleń:	1994
Rozmiar:	95,4 KB
ID:	355833   Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	ImperiHome.jpg
Wyświetleń:	1781
Rozmiar:	25,6 KB
ID:	355834  
    Ostatnio edytowane przez romeok01 ; 06-04-2021 o 14:52

  2. #2
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    xtea

    Zarejestrowany
    Feb 2011
    Skąd
    Warszawa
    Kod pocztowy
    00-950
    Posty
    209

    Domyślnie

    Czy nie wisz może jak dodać dowolny sterownik PLC do Domoticza? Czy to się pisze jakieś sterowniki? W jakim języku?

  3. #3

    Domyślnie

    Cytat Napisał xtea Zobacz post
    Czy nie wisz może jak dodać dowolny sterownik PLC do Domoticza? Czy to się pisze jakieś sterowniki? W jakim języku?
    A po co miałby dodawać PLC, skoro te dwa systemy są o całe lata świetlne od PLC, a w szczególności od chińskiego badziewia PLC2011XXX
    Gdyby głupota umożliwiała latania, to twórcy IOT lataliby lepiej od orłów.

    Wytwarzanie rzetelnie wykształconej inteligencji, zamiast fabrykowania mas półinteligentów z pretensjami, to postulat obrony kultury.” - Adam Heydel

    Analogie do samochodów wprowadzam tylko dla łatwiejszego zrozumienia przez laików.

    Idę na długi urlop.

  4. #4
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    xtea

    Zarejestrowany
    Feb 2011
    Skąd
    Warszawa
    Kod pocztowy
    00-950
    Posty
    209

    Domyślnie

    Cytat Napisał dendrytus Zobacz post
    A po co miałby dodawać PLC, skoro te dwa systemy są o całe lata świetlne od PLC, a w szczególności od chińskiego badziewia PLC2011XXX
    Ja nie pytam po co tylko w jaki sposób w Domoticzu dodać nowe urządzenie.

  5. #5

    Domyślnie

    Cytat Napisał xtea Zobacz post
    Ja nie pytam po co tylko w jaki sposób w Domoticzu dodać nowe urządzenie.
    A poco ktoś maiłby podłączać PLC do domoticza, skoro domoticz robi to samo co ten twój PLC, tylko lepiej?
    Pewnie trzeba wykorzystać te słynne biblioteki DLL i napisać sobie jakiś programik do komunikacji po LAN-ie.
    Gdyby głupota umożliwiała latania, to twórcy IOT lataliby lepiej od orłów.

    Wytwarzanie rzetelnie wykształconej inteligencji, zamiast fabrykowania mas półinteligentów z pretensjami, to postulat obrony kultury.” - Adam Heydel

    Analogie do samochodów wprowadzam tylko dla łatwiejszego zrozumienia przez laików.

    Idę na długi urlop.

  6. #6

    Domyślnie

    Wkrótce oferta gotowych bramek MySensors na wykonanych na profesjonalnej płytce -> http://projektpimalina.blogspot.com/...sensors-w.html

    Oraz gotowe odbiorniki -> http://projektpimalina.blogspot.com/...mysensors.html

    Na zamówienie mogę zaprogramować i dodać dowolny czujnik temperatury, wilgotności,światła itd..

    Zapraszam do śledzenia bloga -> http://projektpimalina.blogspot.com/

  7. #7

    Domyślnie

    Panowie. Jak połączyć apke Imperihome z Domoticzem? Jaki system wybrac?

  8. #8

    Domyślnie

    Na jakim urządzeniu masz zainstalowany Domoticz?
    Instrukcja instalacji jest dole tej strony -> https://github.com/empierre/MyDomoAtHome

  9. #9

    Domyślnie

    Mam to na raspberry pi3
    Czy musze doinstalowac cos jeszcze??
    Czy oprocz Domoticz potrzebuje MyDomoAtHome?

  10. #10

    Domyślnie

    Masz tam opisane, co trzeba zrobić.
    Najpierw instalujesz nodeJS ,a później resztę, tak jak jest opisane.
    Po uruchomieniu powinno działać ImperiHome na tablecie lub telefonie.

  11. #11

    Domyślnie

    Ponieważ na stronie autora MyDomoAtHome i stronie Domoticz pojawia się problem z programem do obsługi ImperiHome, dodałem wpis na blogu jak poprawnie, to zainstalować -> http://projektpimalina.blogspot.com/...mperihome.html

  12. #12

    Domyślnie

    Film na Youtube jak można sterować i monitorować całym domem na Domoticz -> https://youtu.be/B4C7VseFEYY

  13. #13

    Domyślnie

    Nowe wpisy na blogu.

    Test czujnika gazu, dymu i alkoholu -> http://projektpimalina.blogspot.com/...mysensors.html

    Test czujnika jakości powietrza -> http://projektpimalina.blogspot.com/...powietrza.html

    I zaległy wpis, tym razem coś na Arduino - system automatycznego nawadniania małej szklarni -> http://projektpimalina.blogspot.com/...klarni-na.html

  14. #14
    SYMPATYK FORUM (min. 10) Avatar byYoa
    Zarejestrowany
    Nov 2013
    Posty
    21
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    31

    Domyślnie

    Nasza instalacja również oparta jest na Malinie i Domoticzu
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	15032148_1273612172689682_1363778656074336840_n-2.jpg
Wyświetleń:	1741
Rozmiar:	95,6 KB
ID:	374607

    https://youtu.be/ByIx9S1tWIU

    Rdzeń systemu:
    Malina z Domoticz'em

    Sterowanie oświetleniem:
    Przyciski dzwonkowe + przekaźniki SSR (moduły po 8x 2A) sterowane przez Arduino mega z przerobionymi bibliotekami od Mysensors - wszystko po kablach - nie radiowo

    Sterowanie większym kalibrem niż oświecenie:
    Osobne przekaźniki SSR o obciążalności np 40A - można pod to podpiąć np. żelazko bez radiatora na przekaźniku (stąd wybrałem taki duży).

    Sterowanie Bramami (garażowa, wjazdowa itp.):
    Rozwiązałem to za pomocą modyfikacji standardowego pilota wraz z esp.

    Ogrzewanie:
    Ogrzewaniem steruje mi skrypt LUA kontrolowany za pomocą termostatu w Domoticz oraz przełącznika wirtualnego (gdzie ustawiam sobie opcje w stylu "dzień/noc/poza domem itp.)
    Podłogówką steruje za pomocą siłowników, a kaloryferami za pomocą głowic Dunfossa na z-wave (generalnie z-wave jest do dupy i należy go unikać jak ognia - max do czego się sprawdza to właśnie takie głowice - do niczego innego NIE POLECAM ale o tym napiszę innym razem). Wahania temperatur utrzymują się w przedziale 0,2 stopnia także

    Sterowanie Audio/TV:
    Audio mam akurat firmy Marantz, więc da się taki amplituner elegancko kontrolować przez domoticza, łącznie z głośnością, ustawianiem poszczególnych stref, wejść/wyjść itp. Mam 2 strefy (salon, łazienka) i wszystko kontroluję bezpośrednio z domoticza.
    TV mam na androidzie (a drugie z tv boxem androidowym), więc wszystko steruję za pomocą komórki lub pilota z żyroskopem, który działa jak myszka.

    Alarm/kontrola ruchu itp.
    Nie radzę tu stosowania tzw. multisensorów itp. Mogą kusić ze względu na stosunek ceny/wyglądu/teoretycznej bezproblemowości i plug and play. Otóż jest to badziew. Zarówno fibaro jak i aeon pełnią bardziej funkcje zabawki niż czegoś co ma mieć jakieś konkretne zastosowanie. Te czujniki się wieszają, przekłamują wartości, nie są wcale takie proste do zintegrowania - jest to spowodowane specyfiką samego protokołu z-wave jak i taniością wykonania. Są sprzedawane za 250zł tak więc koszt wykonania nie przekracza myślę 25zł... A jak wiadomo koszt skalibrowanego czujnika temperatury w chinach kosztuje +- 25zł... (nie mówię tu o nieskalibrowanych DHT22 czy 11, które są oczywiście tańsze). Dlatego dużo lepiej zmontować sobie samemu taki multisensor na bazie chociażby ESP i czujnika ruchu BOSCH'a - ja tak zrobiłem i działa to rewelacyjnie.
    Monitoring rozwiązałem za pomocą kamer ip, a jako rejestrator serwer synology NAS. Działa to wszystko bardzo ok (mowa o NAS, bo same kamery to kolejna przeprawa)

    Dodatkowe rzeczy, które mam w instalacji i cieszą :
    -Automatyczne zamykanie zaworów wody w przypadku wykrycia zalania
    - Kilka scenariuszy (np. automatyczne włączenie/wyłączenie głośników w przypadku włączenia/wyłączenia komputera, powiadamianie o aktywności w domu jeśli system nie wykryje wewnątrz żadnego z domowników - nawet jeśli alarm nie jest uzbrojony, czy chociażby automatyczne włączenie światełek małej mocy w drodze do łazienki w nocy...
    Całość sterowana oczywiście zdalnie z telefonu logując się po VPN. Domem można sterować za pomocą www domoticza lub aplikacji ImperiHome. Tam też wstawione są kamery z monitoringu.

    CO JESZCZE DO ZROBIENIA:

    - Stacja pogodowa Obecnie kompletuje części. Będzie bazować na ESP wraz z czujnikami temp. wilgotności, ilości pyłów zawieszonych, uv i oświetlenia. Całość zasilana przez panel słoneczny. Obudowę wydrukuje na drukarce 3d według jednego z popularniejszych projektów na Thingiverse.

    - Sterowanie żaluzjami. Nie mam na razie pomysłu jak się tym zająć, żeby to ładnie wyglądało
    Na pewno jeszcze dużo rzeczy pominąłem. Jeśli ktoś jest zainteresowany jak działają poszczególne elementy i jak się sprawdzają na dłuższą metę i dlaczego tak, a nie inaczej, to chętnie napiszę.

  15. #15

    Domyślnie

    Ze swojej strony dodam że domoticz świetnie dogaduje się z Satelem Integra również z temperaturami i roletami. U mnie działa na satelu 80 czujników na wejściach i 60 urządzeń na wyjściach. U mnie na ten moment Rolety sa bezobsługowe ale mające możliwość sterowania z panela TSG, tabletu i klamki w oknach w zależności od pory i zdarzenia.
    Mam zintegrowany sterownik pieca na ekogroszek Recalart Multifun z czujnikiem żaru - jak ktoś musi mieć węglowy to polecam to rozwiązanie.
    Sterowanie głowicami grzejników mam po wifi. Przez ostatnie 2 miesiące testowałem switche 230V blebox i działa to bardzo stabilnie wiec podjąłem decyzję że montuje na wszystkie grzejniki ale w wersji 24V.
    Oświetleniem u mnie zarządzają dimmery i switche (blebox.eu) - od 2 lat bez żadnych zwiech i awarii. Może raz jedno urzadzenie jak elektrownia sobie przez pół dnia dyskotekę u nas robiła. Do tego jest to taka inteligencja rozproszona wiec w przypadku awarii domoticza działa standardowo z wyłącznika.
    W tym tygodniu podłączam kolejnych kilkanaście urządzeń MySensors. Dotychczas mam ich kilka DHT22 + DS18B20 + czujnik poziomu węgla w zasobniku i tylko z Ds18B20 zanotowałem małe problemy - od czasu do czasu nie wysyłają danych. Potem wraca do normy. Zobaczymy czy zmiana softu coś pomoże.
    Do sterowania tanimi urzadzniami 433Mh używam RFLink . Miało byc tylko do zabawy a okazuje się ze rewelacyjnie się sprawdza. Również chińskie piry i kontraktony zasilane bateriami działają bardzo dobrze (używam ich do zabezpieczenia szaf i szafek z rzeczami osobistymi, drzwi wewnętrznych itp. Zobaczymy jak długo wytrzymają na bateriach.
    Wizualizacja i sterowanie oczywiście Imperihome.
    Do dzisiaj podałczone ponad 400 urzadzeń/odczytów i domoticz daje radę choć raz przez nadmierną zabawę musiałem postawić system od nowa. (czyt z obrazu karty i kopi danych) - 10 min pracy.
    Cały czas zastanawiam się nad kamerami IP co wybrać - byYoa czy masz coś przetestowanego? Mam w sumie podłączoną jakaś kamerę EURA 1,3mpix - działa z małymi zwiechami - podłączyłem do za słabego zasilacza.
    Do sterowania roletami proponuje rollershutter od blebox. Działają zdecydowanie pewniej niż z-wave. Nie wiem czy są już zintegrowane - jesli nie to w najbizszym czasie pewnie będą.
    Bardzo chętnie wysłucham o wszystkich twoich pomysłach i rozwiązaniach. Tez mam sporo zrobione ale w sumie nic odkrywczego o czym internet by nie pisał.

  16. #16
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar K@mil_
    Zarejestrowany
    Sep 2015
    Skąd
    Bydgoszcz
    Posty
    283

    Domyślnie

    Takiego czegoś właśnie szukam!
    Chcę opomiarować swoją pompę ciepła - temp. zasilania, powrotu, zużycie energii elektr., temp. zewnętrzna, wilgotność itd. i z tego co powoli czytam, to to wszystko bez problemu da się odczytać przy pomocy Domoticz + ImperiHome na iOS (iPhone/iPad).
    Wiadomo, że zacząć muszę od zakupienia Raspberry PI. A gdzie najlepiej kupować wszelakie czujniki? Czym czytać zużytą en. elektr.?
    Pozdrawiam.
    Dom Kaprys (Domowe Klimaty) - 121m2 całość OP + drabinka w łazience + wyłączony grzejnik w garażu na niskim parametrze. Ściany Porotherm 25P+W + 15cm biały styro, podłoga na gruncie 10cm EPS100, fundamenty 10cm EPS, lekki strop 20+10cm wełny. Okna Veka U=0.95 całe. WG. OZC 7kW by Asolt. PC PW Panasonic 3f 9kW. Mieszkamy od 05.2016.

    Zużycie kWh dzień po dniu: TUTAJ

  17. #17

    Domyślnie

    Energię elektryczną można mierzyć czujnikiem światła na LM393, liczy on mignięcia diody w nowych licznikach energii elektrycznej, jest to opisane na stronie MySensors:
    https://www.mysensors.org/build/pulse_power

    Ja czujniki kupuje w sklepach Telmal, Propox lub na Allegro.

  18. #18
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar K@mil_
    Zarejestrowany
    Sep 2015
    Skąd
    Bydgoszcz
    Posty
    283

    Domyślnie

    Super, dzięki za info
    Dom Kaprys (Domowe Klimaty) - 121m2 całość OP + drabinka w łazience + wyłączony grzejnik w garażu na niskim parametrze. Ściany Porotherm 25P+W + 15cm biały styro, podłoga na gruncie 10cm EPS100, fundamenty 10cm EPS, lekki strop 20+10cm wełny. Okna Veka U=0.95 całe. WG. OZC 7kW by Asolt. PC PW Panasonic 3f 9kW. Mieszkamy od 05.2016.

    Zużycie kWh dzień po dniu: TUTAJ

  19. #19
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    piotr1982

    Zarejestrowany
    Mar 2014
    Skąd
    Tuszyn
    Kod pocztowy
    95-080
    Posty
    2

    Domyślnie

    Witam forumowiczów
    Od 2 lat mieszkam w nowym domu i tyle również zastanawiam się na inteligentnym systemem i w końcu trafiłem tutaj.
    Elektryka jest poprowadzona tak, że wszystkie przewody od wyłączników prowadzone są do rozdzielni gdzie są połączone (nie ma puszek połączeniowych w ścianach), dodatkowo do każdego miejsca gdzie są puszki na wyłączniki poprowadzony jest równolegle przewód 4 żyłowy KNX.
    Skrętka komputerowa jest poprowadzona do miejsc przewidzianych na telewizor.
    Chciałbym w każdym pomieszczeniu najlepiej z miejsca gdzie są wyłączniki czytać temperaturę do sterowania siłownikami od podłogówki oraz ogrzewania ściennego oraz sterować oświetleniem. Proszę o jakieś sugestie od czego zacząć. Pozdrawiam

  20. #20
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    piotr1982

    Zarejestrowany
    Mar 2014
    Skąd
    Tuszyn
    Kod pocztowy
    95-080
    Posty
    2

    Domyślnie

    Zastanawia mnie czy przewód KNX posłuży jako szyna danych czy będę musiał korzystać z przewodów 3*1,5 od zwykłych wyłączników?

Strona 1 z 2

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony