dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 18 z 18
  1. #1
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    arcadiusz

    Zarejestrowany
    Sep 2007
    Skąd
    Jutrosin
    Kod pocztowy
    63-930
    Posty
    128

    Domyślnie Zasobniki CWU Elektromet WGJ-PC 300l vs. Galmet 300l Maxi

    Kto mi wytłumaczy dlaczego przy zasobnikach do pompy ciepła tych dwóch firm pojemność w jednym jest mniejsza a powierzchnia większa w drugim na odwrót?

    Elektromet WGJ-PC 300l:
    Powierzchnia wymiany ciepła m² 4,7
    Pojemność wężownicy dm³ 24,5

    Galmet SGW(S) 300l Maxi
    Powierzchnia wymiany ciepła m² 3,8
    Pojemność wężownicy l 26,5
    Dom powierzchnia użytkowa 213m2, kubatura 600m3, 120m2 ogrzewania podłogowego + kaloryfery. Kocioł Atmos dc25 + laddomat+bufor 1000l.

  2. #2
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar rydzadam
    Zarejestrowany
    Sep 2005
    Skąd
    Przywidz
    Kod pocztowy
    83-047
    Posty
    1.193

    Domyślnie

    Cytat Napisał arcadiusz Zobacz post
    Kto mi wytłumaczy dlaczego przy zasobnikach do pompy ciepła tych dwóch firm pojemność w jednym jest mniejsza a powierzchnia większa w drugim na odwrót?

    Elektromet WGJ-PC 300l:
    Powierzchnia wymiany ciepła m² 4,7
    Pojemność wężownicy dm³ 24,5

    Galmet SGW(S) 300l Maxi
    Powierzchnia wymiany ciepła m² 3,8
    Pojemność wężownicy l 26,5
    Czym cieńsza rurka wężownicy to przy tej samej jej objętości jest większa powierzchnia wymiany. Jeśli oczywiście nie ma błędu w specyfikacji, którą przytoczyłeś.

  3. #3
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar rydzadam
    Zarejestrowany
    Sep 2005
    Skąd
    Przywidz
    Kod pocztowy
    83-047
    Posty
    1.193

    Domyślnie

    Cytat Napisał rydzadam Zobacz post
    Czym cieńsza rurka wężownicy to przy tej samej jej objętości jest większa powierzchnia wymiany. Jeśli oczywiście nie ma błędu w specyfikacji, którą przytoczyłeś.
    Jakie ich ceny, bo właśnie zbieram i porównuję oferty ?

  4. #4
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    arcadiusz

    Zarejestrowany
    Sep 2007
    Skąd
    Jutrosin
    Kod pocztowy
    63-930
    Posty
    128

    Domyślnie

    Elktromet jest wyższy 1880mm więc faktycznie może mieć dłuższą i cieńszą wężownice
    Galmet ma 1450mm.
    Wobec tego co jest lepsze?
    Dane specyfikacji z ich stron, sprawdzałem też w ich instrukcjach, ceny są zbliżone od jednego dostawcy
    Elektromet - 2257,00 netto
    Galmet - 2199,45netto
    Dom powierzchnia użytkowa 213m2, kubatura 600m3, 120m2 ogrzewania podłogowego + kaloryfery. Kocioł Atmos dc25 + laddomat+bufor 1000l.

  5. #5
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar rydzadam
    Zarejestrowany
    Sep 2005
    Skąd
    Przywidz
    Kod pocztowy
    83-047
    Posty
    1.193

    Domyślnie

    Cytat Napisał arcadiusz Zobacz post
    Elktromet jest wyższy 1880mm więc faktycznie może mieć dłuższą i cieńszą wężownice
    Galmet ma 1450mm.
    Wobec tego co jest lepsze?
    Dane specyfikacji z ich stron, sprawdzałem też w ich instrukcjach, ceny są zbliżone od jednego dostawcy
    Elektromet - 2257,00 netto
    Galmet - 2199,45netto
    Czyli cena praktycznie ta sama. Zobacz jeszcze w danych może jest: wydajność grzewcza wody tzn czas nagrzania tej samej ilości wody o tą samą temp i drugi parametr: czas stygnięcia wody czyli jakość izolacji baniaka.

  6. #6

    Domyślnie

    a moze ktos z doswiadczenia napisze cos o elektromecie WGJ-PC??

    własnie jestem na etapie wyboru zbiornika i waham sie pomiedzy elektromecie a galmecie - nie wiem który wybrac

    pozdro

  7. #7

    Domyślnie

    U mnie stoi wyżej wspomniany elektromet. Żadnych problemów do tej pory nie ma i mam nadzieje że tak zostanie.

    Wodę ogrzewa PC Panasonic 9kw 1 fazowa. Wodę grzeje raz na dobę w tanim okienku.
    Podczas grzania CWU pompa cały czas trzyma deltę 5 stopni.
    Pozdrawiam
    Marcin

  8. #8
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar link2jack
    Zarejestrowany
    Jan 2015
    Skąd
    WZY / ES
    Kod pocztowy
    96-330
    Posty
    1.360

    Domyślnie

    Ja posiadam ERMET 300L, wodę grzeje także pompą ciepła Panasonic 1 f 9kw tcap. Zwykle około 40-50minut. Delta ~5*C
    Pompa włącza grzanie gdy temp spadnie do 39*C. Po zakończeniu grzania pompa wyświetla temperaturę w zbiorniku 49*C (nastawiona jest na 47*C)
    Cena podobna chyba do polecanego na forum galmet'a (czyli około 2 tys zł) ale z tą różnicą ze Ermet nie wymaga wymiany anody.

    Zastanawia mnie powierzchnia grzania - w galmecie 3,8m2 a "u mnie" 2,23m2. Chyba, że wężownica inaczej oddaje ciepło niż płaszcz.
    [SIZE=1]~160m2 użyt. Reksio2G
    OZC=6.6KW, zapotrzebowanie na ciepło=12,8MWh/rok (obliczenia dla: 23*C), w domu: 21,5-22,5*C.
    Panasonic T-CAP-F-9KW, Krzywa: -15/+40@+15/+28. Sterowanie: EurosterQ7, CWU (ermet) dwa razy dziennie do 45*C. G12W-PGE
    Ściana: U=0,13(porotherm30+20cm 0,031), Skosy: U=0,14(25cm pianki Polychem) Sufit: U=0,10(10cm pianki+30 wełny), Okna: U=0,9-1,1 (31m2), Podłoga aż U=0,19. WM. 100% podłogówki 4,5cm. +Jotul I570 do 10 odpaleń na rok

  9. #9
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar CNC_POMPY_CIEPLA
    Zarejestrowany
    May 2016
    Skąd
    CAŁA POLSKA - Starogard Gdański
    Kod pocztowy
    83-200
    Posty
    1.523
    Pompy Ciepła dla wymagających Pompy Ciepła w najlepszych cenach z montażem na terenie całej Polski www.cncpompyciepla.pl Starogard Gdański, Al. Armii Krajowej 14

    Domyślnie

    Te zbiorniki są już tylko potrzebne przy mocnych pompach on/off które latem mają po 15kW.
    Teraz inwertery potrzebują wężownic maksymalnie 2mkw do sprawnego działania z optymalnym COP.
    Więc po co przepłacać? Za napis "Do pomp ciepła" ?
    Sprzedaż i instalacja pomp ciepła wszystkich marek: /Panasonic /Mitsubishi /Daikin /Villant
    Instalacje
    www.fb.com/CNCPompyCiepla
    Mapa Instalacji
    https://www.google.com/maps/d/viewer...98&usp=sharing
    Adres
    Al. Armii Krajowej 14, 83-200 Starogard Gdański
    Kontakt
    [email protected] 501952301
    Aukcje
    https://allegro.pl/uzytkownik/cncPompyCiepla - Panasonic, Mitsubishi, LG, oraz klimatyzacja

  10. #10

    Domyślnie

    Cytat Napisał CNC_POMPY_CIEPLA Zobacz post
    Teraz inwertery potrzebują wężownic maksymalnie 2mkw do sprawnego działania z optymalnym COP.
    Więc po co przepłacać? Za napis "Do pomp ciepła" ?
    Zapominasz jeszcze o jednej ważnej rzeczy. Czas nagrzewania! A ten ma bezpośredni związek z wielkością wężownicy. Jeżeli ktoś korzysta z "okienka" w 2 taryfie to nie warto go marnować tylko na CWU, prawda? Poza tym mając dużą wannę zasobnik 300l starcza na 1 kąpiel. I co? Kolejna osoba ma czekać 2h na ciepłą wodę?
    Nick pozostał ale pompę ciepła już mam: Atlantic Excelia Tri 11kW. A teraz jeszcze Dimplex Lak 14ITR.

  11. #11
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar CNC_POMPY_CIEPLA
    Zarejestrowany
    May 2016
    Skąd
    CAŁA POLSKA - Starogard Gdański
    Kod pocztowy
    83-200
    Posty
    1.523
    Pompy Ciepła dla wymagających Pompy Ciepła w najlepszych cenach z montażem na terenie całej Polski www.cncpompyciepla.pl Starogard Gdański, Al. Armii Krajowej 14

    Domyślnie

    Cytat Napisał chcialbympompe Zobacz post
    Zapominasz jeszcze o jednej ważnej rzeczy. Czas nagrzewania! A ten ma bezpośredni związek z wielkością wężownicy. Jeżeli ktoś korzysta z "okienka" w 2 taryfie to nie warto go marnować tylko na CWU, prawda? Poza tym mając dużą wannę zasobnik 300l starcza na 1 kąpiel. I co? Kolejna osoba ma czekać 2h na ciepłą wodę?
    Pompa ciepła żeby nagrzać wodę potrzebuje oddać swoją moc, i jeżeli ma za mała wężownicę to tej mocy nie odda.
    Tylko żeby oddać np. 12kW potrzebuje 2mkw, na takiej wężownicy odbiór 12kW jest jak najbardziej możliwy. Dlatego zbiorniki z wężownicą 3,5mkw nie są potrzebne.

    Nowy Panasonic ma też możliwość sterowania deltą, dzięki czemu można korzystać z jeszcze mniejszych wężownic zwiększając deltę.
    Sprzedaż i instalacja pomp ciepła wszystkich marek: /Panasonic /Mitsubishi /Daikin /Villant
    Instalacje
    www.fb.com/CNCPompyCiepla
    Mapa Instalacji
    https://www.google.com/maps/d/viewer...98&usp=sharing
    Adres
    Al. Armii Krajowej 14, 83-200 Starogard Gdański
    Kontakt
    [email protected] 501952301
    Aukcje
    https://allegro.pl/uzytkownik/cncPompyCiepla - Panasonic, Mitsubishi, LG, oraz klimatyzacja

  12. #12

    Domyślnie

    Cytat Napisał CNC_POMPY_CIEPLA Zobacz post
    Pompa ciepła żeby nagrzać wodę potrzebuje oddać swoją moc, i jeżeli ma za mała wężownicę to tej mocy nie odda.
    No i tu się zgadzamy. A co do oddawania mocy 12kW przez 2m2 to masz jakieś dane katalogowe? Przy jakiej temperaturze zasilania taka wężownica przekaże 12kW?
    Jestem użytkownikiem PC ze źle dobranym zasobnikiem więc piszę jako praktyk.
    Nick pozostał ale pompę ciepła już mam: Atlantic Excelia Tri 11kW. A teraz jeszcze Dimplex Lak 14ITR.

  13. #13
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar CNC_POMPY_CIEPLA
    Zarejestrowany
    May 2016
    Skąd
    CAŁA POLSKA - Starogard Gdański
    Kod pocztowy
    83-200
    Posty
    1.523
    Pompy Ciepła dla wymagających Pompy Ciepła w najlepszych cenach z montażem na terenie całej Polski www.cncpompyciepla.pl Starogard Gdański, Al. Armii Krajowej 14

    Domyślnie

    Tak papierowo to materiały szkoleniowe Panasonic np.
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	wężownica cnc.jpg
Wyświetleń:	159
Rozmiar:	96,0 KB
ID:	378513
    a oni mają już duże zapotrzebowanie na wężownice ze względu na mała deltę pracy ich pomp ciepła.
    Sprzedaż i instalacja pomp ciepła wszystkich marek: /Panasonic /Mitsubishi /Daikin /Villant
    Instalacje
    www.fb.com/CNCPompyCiepla
    Mapa Instalacji
    https://www.google.com/maps/d/viewer...98&usp=sharing
    Adres
    Al. Armii Krajowej 14, 83-200 Starogard Gdański
    Kontakt
    [email protected] 501952301
    Aukcje
    https://allegro.pl/uzytkownik/cncPompyCiepla - Panasonic, Mitsubishi, LG, oraz klimatyzacja

  14. #14

    Domyślnie

    Cytat Napisał CNC_POMPY_CIEPLA Zobacz post
    Tak papierowo to materiały szkoleniowe Panasonic np.
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	wężownica cnc.jpg
Wyświetleń:	159
Rozmiar:	96,0 KB
ID:	378513
    a oni mają już duże zapotrzebowanie na wężownice ze względu na mała deltę pracy ich pomp ciepła.
    Nie jest to odpowiedź na moje pytanie
    Nick pozostał ale pompę ciepła już mam: Atlantic Excelia Tri 11kW. A teraz jeszcze Dimplex Lak 14ITR.

  15. #15
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar CNC_POMPY_CIEPLA
    Zarejestrowany
    May 2016
    Skąd
    CAŁA POLSKA - Starogard Gdański
    Kod pocztowy
    83-200
    Posty
    1.523
    Pompy Ciepła dla wymagających Pompy Ciepła w najlepszych cenach z montażem na terenie całej Polski www.cncpompyciepla.pl Starogard Gdański, Al. Armii Krajowej 14

    Domyślnie

    Cytat Napisał chcialbympompe Zobacz post
    Nie jest to odpowiedź na moje pytanie
    Danych producenci zbiorników nie podają, dla różnicy temperatur 50st.C na wejściu 45 na wyjściu i 40st.C w zbiorniku.
    Ale można sobie sprawdzić ciepłomierzem, dlatego tak mierzyłem.
    Sprzedaż i instalacja pomp ciepła wszystkich marek: /Panasonic /Mitsubishi /Daikin /Villant
    Instalacje
    www.fb.com/CNCPompyCiepla
    Mapa Instalacji
    https://www.google.com/maps/d/viewer...98&usp=sharing
    Adres
    Al. Armii Krajowej 14, 83-200 Starogard Gdański
    Kontakt
    [email protected] 501952301
    Aukcje
    https://allegro.pl/uzytkownik/cncPompyCiepla - Panasonic, Mitsubishi, LG, oraz klimatyzacja

  16. #16

    Domyślnie

    Podawane przez producentów zasobników moce wężownic są zazwyczaj dla parametrów zasilania (temperatura) daleko wykraczających poza normalną pracę pompy ciepła. Znalazłem informację, że w przypadku PC na 1 kW mocy grzewczej powinno przypadać optymalnie 0.25-0,30m2 a to oznacza, że dla PC o mocy 9kW wskazana jest wężownica o powierzchni 2,25-2,7. Dla mojej TRI11kW optymalnie byłoby w takim razie mieć te ponad 3m2!
    Nick pozostał ale pompę ciepła już mam: Atlantic Excelia Tri 11kW. A teraz jeszcze Dimplex Lak 14ITR.

  17. #17
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!
    bobrow

    Zarejestrowany
    Jun 2015
    Skąd
    Jelenia Góra
    Posty
    5.207

    Domyślnie

    W moim kwasiaku Termiki przy 300 ltr mam 3.4 m2 i jest git - zagrzewam do 50 st w ok 35-40 min
    Wiata PV 9,92kWp 32xLongi 310W+Sofar 11KTL-X,T-cap 9kW 3f mod F,opomiarowany,22-23 st w domu ,sprzęgło hydr+ CWU 300L 3,4m2 , grzejniki 65%+35% podłogówka, dom piętrowy z garażem , kubatura ogrzew 437m3 (pow ogrzew ok 200m2)+nieogrz 154m3 ,bez reku ,wentyl mech +grawit, okna PCV z roletami ociepl, dach 30cm wełny , ściany pustak ceram 24 cm+10 cm styro. Koszty PC CO+CWU:2017-7590kWh/3263pln,2018-6858kWh/2922pln,2019-6649kWh/2792pln,2020-7033kWh/wartość 3064pln-fizycznie 0,00pln

  18. #18
    ELITA FORUM (min. 1000)
    Pratchawiec

    Zarejestrowany
    Feb 2013
    Skąd
    Opole
    Kod pocztowy
    45-037
    Posty
    1.058

    Domyślnie

    Witam

    Mam dwie wężownice o łącznej powierzchni 1,4 m2. Nie mam z grzaniem wody najmniejszych problemów.
    Prawdą jest, że dłużej nagrzewa wodę i według moich obserwacji skutecznie odbiera energię nie wyższą niż ok 7 kW.
    Pracuje nieco dłużej za to z obniżoną mocą.
    Zapewne wężownica 1,8 m2 rekomendowana przez P byłaby do mojej 9-ki idealna.
    Podkreślam jednak, że nie mam z tym żadnych problemów.

    Pozdrawiam

    Pratchawiec
    Dom parterowy 142 m2 pow. użytkowej - 2 osoby. Powierzchnia ogrzewana w całości podłogówką. 138 m2, Okna i drzwi zewn. 45m2. Ściany silka 24 - 20 cm grafit , podłoga 20 cm, dach płaski żelbetowy 20-32 cm (śr 26) - styropian. Pompa T-Cap 1-faza z serii SXC. Klimakonwektor sufitowy Aermec FCL 62. Kominek BG SD 442, o mocy nominalnej 7 kW, dotychczas nieużywany.

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony