dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 2
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 24
  1. #1

    Domyślnie Działka dom energooszczędny

    Drodzy forumowicze,

    Prośba o pomoc, bo od ilości tej wiedzy już nie mogę się połapać. Jestem na etapie kupna działki - chciałbym na niej postawić dom energooszczędny.

    Czy możecie poradzić, czy dla takiego domu najlepsza będzie działka z wjazdem od północy, czy może od wschodu?

    Z góry ogromnie dziękuję,
    Dzior

  2. #2
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!)
    jasiek71

    Zarejestrowany
    May 2011
    Kod pocztowy
    23-407
    Posty
    12.461

    Domyślnie

    Ta która jest bardziej ustawna i bliżej z niej do pracy ...
    I jakich ma sąsiadów za płotem ...
    Chałupa 154m2 z klocków styropianowych U-0,28, podłoga 15cm, dach ok 30cm wełny, bez izolacji fundamentów, okna zwykłe dwu szybowe, ogrzewanie kable Elektra 10,6kw, GWC rurowe,reku, fotowoltaika w ciągłej rozbudowie obecnie ok 5kWp off gird , magazyn li-ion 23kWh...

  3. #3
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar firewall
    Zarejestrowany
    Jun 2010
    Skąd
    Górny Śląsk
    Kod pocztowy
    41-400
    Posty
    4.749

    Domyślnie

    ta ładniejsza i z lepszym dojazdem.

  4. #4

    Domyślnie

    I mimo wszystko najlepiej z wjazdem nie od południa. Puryści stwierdzą, że z wjazdem od północy, ale ja się z tym nie zgadzam. moim zdaniem zachód jest równie atrakcyjny na wjazd.

  5. #5
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar firewall
    Zarejestrowany
    Jun 2010
    Skąd
    Górny Śląsk
    Kod pocztowy
    41-400
    Posty
    4.749

    Domyślnie

    Mam z wejściem i wjazdem od północy.Ale wjazd od wschodu czy zachodu nie zmieniłby u mnie i tak układu pomieszczeń w domu.

  6. #6
    Gos**c
    Guest
    Gos**c

    Domyślnie

    Cytat Napisał Dzior Zobacz post
    Drodzy forumowicze,

    Prośba o pomoc, bo od ilości tej wiedzy już nie mogę się połapać. Jestem na etapie kupna działki - chciałbym na niej postawić dom energooszczędny.

    Czy możecie poradzić, czy dla takiego domu najlepsza będzie działka z wjazdem od północy, czy może od wschodu?

    Z góry ogromnie dziękuję,
    Dzior
    Przy domu energooszczędnym nie ma dużego znaczenia położenie domu na działce. Bardziej rodzaj i kształt domu.

  7. #7

    Domyślnie

    Cytat Napisał Patatay Zobacz post
    Przy domu energooszczędnym nie ma dużego znaczenia położenie domu na działce. Bardziej rodzaj i kształt domu.
    Ok, kształt i rodzaj domu to jedno. Ale to ma swoje konsekwencje w położeniu na działce np. największe przeszklenia od strony południowej - czyli tam powinien zostać zlokalizowany salon. Przy działce z wjazdem od północy stawiamy dom na początku działki (przy ulicy) i mamy widok z salonu na ogród, czy las (o ile działka od strony południowej nie ma sąsiadów - a w taką celuję). A w przypadku działki połozonej inaczej względem stron świata według mnie tak łatwo już nie jest.

  8. #8

    Domyślnie

    Cytat Napisał Dzior Zobacz post
    Ok, kształt i rodzaj domu to jedno. Ale to ma swoje konsekwencje w położeniu na działce np. największe przeszklenia od strony południowej - czyli tam powinien zostać zlokalizowany salon. Przy działce z wjazdem od północy stawiamy dom na początku działki (przy ulicy) i mamy widok z salonu na ogród, czy las (o ile działka od strony południowej nie ma sąsiadów - a w taką celuję). A w przypadku działki połozonej inaczej względem stron świata według mnie tak łatwo już nie jest.
    Dobrze piszesz.
    Jeśli dom w kształcie prostokąta, to jak najbardziej największa część okien powinna być skierowana na południe (choć zależy kto co lubi). Nie dość, że to jedyne okna, które w skali roku dają Ci dodatni bilans energetyczny, to doświetlenie domu słońcem (którego tak dużo nie mamy w Polsce) jest bardzo przyjemne.

    Od północy masz mało światła, od południa wrażenie jest zdecydowanie lepsze.

    Są też projekty, gdzie masz wjazd do garażu z boku, a mimo to część mieszkalna domu jest skierowana na południe.

    Sam mam tylko jeden pokój od wschodu, od północy okno kuchenne, garaż i okno łazienkowe. Reszta, powiększona celowo, kieruje się na południe, tak samo jak taras. Uwielbiam ciepło słońca na tarasie i to dogrzewające dom gdy ściele się na całej podłodze w okolicach najkrótszych dni w roku.
    Budujesz? Pomyśl o ogrzewaniu, które będzie tanie i bezobsługowe i nie będzie zatruwać Ciebie i innych.
    Mamy XXI wiek - by ogrzać się, ogień palili ludzie pierwotni.

    3300 kWh - średnia roczna na CO, co daje 30 kWh/m2*rok.

    110 m2 + garaż 35 m2. Grzewcza płyta fundamentowa + kocioł elektryczny 6 kW. Izolacja: 30/30/51 cm. Rekuperator Brink Renovent + GWC glikolowe. Okna: 3 szyby + rolety zewn.

  9. #9
    Gos**c
    Guest
    Gos**c

    Domyślnie

    Cytat Napisał Dzior Zobacz post
    A w przypadku działki połozonej inaczej względem stron świata według mnie tak łatwo już nie jest.
    Gdybyś budował dom pasywny to by miało znaczenie. Oczywiście lepiej mieć mniej okien od strony północnej i tam tez nieogrzewany garaż.

    Wpierw zrób koncepcję jaki dom chciałbyś mieć i rozkład pomieszczeń. Potem zrób wstępne OZC i dopiero wtedy zastanawiaj się co by zmienic aby poprawić wynik. Możliwe, że połozenie na działce nie będzie mieć większego znaczenia.
    A lokalizację działki, tak jak napisano wcześniej, dokonaj na podstawie odległości od pracy, sklepów, czystości, dróg, mediów, szkół... jednym słowem tam gdzie chciałbyś zamieszkać a nie tam gdzie chciałbyś zaoszczędzic 500zł rocznie.

  10. #10

    Domyślnie

    Cytat Napisał Patatay Zobacz post
    Gdybyś budował dom pasywny to by miało znaczenie. Oczywiście lepiej mieć mniej okien od strony północnej i tam tez nieogrzewany garaż.

    Wpierw zrób koncepcję jaki dom chciałbyś mieć i rozkład pomieszczeń.
    Najblizszy moim oczekiwaniom jest projekt http://www.dobredomy.pl/projekt/oliwia/ i na jego podstawie - po modyfikacjach - chciałbym wzorować mój przyszły dom. Co do pozostałych kryteriów - oczywiście biorę je pod uwagę i są już uwzględnione - pozostaje wybór działki - miejscowość jest już dobrana.

  11. #11

    Domyślnie

    Cytat Napisał Dzior Zobacz post
    Przy działce z wjazdem od północy stawiamy dom na początku działki (przy ulicy) i mamy widok z salonu na ogród, czy las (o ile działka od strony południowej nie ma sąsiadów - a w taką celuję). A w przypadku działki połozonej inaczej względem stron świata według mnie tak łatwo już nie jest.
    A często jest też tak, że masz obowiązkową linię zabudowy. Czyli przy wjeździe od północy jesteś 'sprite', a od południa - niestety 'pragnienie'... Bo całość ogrodu masz wtedy w północnych ciemnościach.

    Ten projekt nie jest najlepszy do uzyskania domu energooszczędnego (sporo mostków narożnych na łączeniu ścian), ale może uda się taki z niego zrobić. OZC prawdę powie.

  12. #12

    Domyślnie

    Cytat Napisał budowlany_laik Zobacz post
    Ten projekt nie jest najlepszy do uzyskania domu energooszczędnego (sporo mostków narożnych na łączeniu ścian), ale może uda się taki z niego zrobić. OZC prawdę powie.
    Ok, może więc warto zastanowić się nad uproszczeniem bryły i z wyjść z założenia, zeby dom powstał na planie prostokąta?
    Z tego projektu i tak chciałbym usunąć garaż, wolałbym, żeby nie był on w bryle budynku. Dodatkowo usunięcie dużej części okien dachowych itd.

  13. #13

    Domyślnie

    Może uda Ci się znaleźć podobny projekt jak ten, tylko właśnie na planie prostokąta i jakby już wstępnie energooszczędny? Bo jak kupisz np. ten powyższy projekt i będziesz na własną rękę dokonywał (w porozumieniu z architektem adaptującym) zmian w bryle, to może wyjść kiszka wizualna.

    Później projekt do architekta adaptującego (najlepiej by robił też OZC) i będziecie celować w zużycie w kWh/m2*rok dobierając izolację itp.

  14. #14

    Domyślnie

    A może nie szukać gotowego tylko zrobić indywidualny i wyjść od razu z założenia, że będzie na planie prostokąta? To wydaje mi się najbardziej rozsądne wyjście.

  15. #15
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Barth3z
    Zarejestrowany
    Sep 2012
    Skąd
    Świdnica
    Kod pocztowy
    58-100
    Posty
    8.922

    Domyślnie

    Cytat Napisał budowlany_laik Zobacz post
    Są też projekty, gdzie masz wjazd do garażu z boku, a mimo to część mieszkalna domu jest skierowana na południe.
    Ja tak mam (projekt indywidualny).
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	perspektywy2.jpg
Wyświetleń:	58
Rozmiar:	73,0 KB
ID:	347801
    Jamnik - pasywna parterówka, projekt indywidualny - dom izolowany od wewnątrz, OZC by asolt: 10kWh/m2/rok i 17W/m2, ściany zewn. BK YTONG 400 + 30cm EPS 032 + 6cm wełny SuperRock, wewn. SILKA 8cm, podłoga 30cm EPS 031, strop 30cm EPS 032 + 20cm wełny 0,034 + 15cm proszku PUR, okna w większości to pakiety szybowe LowE o U=0,6 i 0,5, opaska wokół domu 1,5mx0,5m wykonana z proszku od pigeona, reku i odzysk ciepła z wody tymi recami

    Komentarze do dziennika budowy

  16. #16

    Domyślnie

    Jeżeli miałbym taką działkę do kupienia - warto się zastanawiać, czy odpuścić temat?
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	Działka.jpg
Wyświetleń:	65
Rozmiar:	86,4 KB
ID:	347830
    Działka 792/4 ok. 20 arów

  17. #17
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar firewall
    Zarejestrowany
    Jun 2010
    Skąd
    Górny Śląsk
    Kod pocztowy
    41-400
    Posty
    4.749

    Domyślnie

    A jaka jest szerokość?

  18. #18

  19. #19
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar firewall
    Zarejestrowany
    Jun 2010
    Skąd
    Górny Śląsk
    Kod pocztowy
    41-400
    Posty
    4.749

    Domyślnie

    Dla mnie ta szerokość byłaby OK,ale ta linia 110kV już nie.

  20. #20

    Domyślnie

    Pytam właśnie ze względu na 110kv, szerokość jest spoko.

Strona 1 z 2

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony