dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 2 z 5
Pokaż wyniki od 21 do 40 z 100
  1. #21

    Domyślnie

    Z tego co sie dowiadywałem to przeciętnie zniosą do 300 cykli zachowując trwałość. Potem coraz szybciej tracą na pojemności. Myślę że po 3 latach będą do wyrzucenia.

  2. #22

    Domyślnie

    To tylko w ramach przypomnienia... rok ma 365 dni a Ty przy 300 ładowaniach chcesz korzystać z nich kilka lat do 3.
    Raz na 3 lata 2400 PLN tylko na akumulatory które znów będą do zajechania - nadal jesteś przekonany że off grid jest odpowiedni?
    Ja wolę zakładowi elektrycznemu płacić 16gr/kWh aby oddawał mi mój prąd. Więc Twoje 2400 PLN / 0,16gr = 15000kWh przy moich 3,3kW daje to około 5 lat. A Ty już będziesz wykańczał 2 zestaw akumulatorów

  3. #23

    Domyślnie

    To do mnie?
    Offgrid jest oferowany, to nie mój wybór. Projekt ma mieć trwałość 5 lat. Po stronie dostawcy leżeć będzie też sprawność akumulatorów. Jak padną po tym okresie to wejdę w ongrid i tyle.

  4. #24

    Domyślnie

    Byłem dzisiaj na tym spotkaniu informacyjnym w tej sprawie i powiem że przestało byc różowo.

    Tematyki instalacji na CWU w ogóle nie bede opisywał, niemniej:
    1. Kolektory musza być jedna częścią instalacji to jest wszystkie muszą być ustawione precyzyjnie pod tym samym kątem.
    2. Nie można zmieniać parametrów instalacji.
    3. Domyślnie ma byc OFFGRID ale BEZ AKUMULATORÓW. w eferkcie OFFGRID bez dofinansowanych akumulatorów nie trzyma sie kupy. Oczywiście będą się starać o ongridową ale w układzie oddawania do sieci prądu za darmo. Tak czy inaczej fotowoltaika okazała się dużo mniej interesująca
    4. jest 5 lat trwałości projektu od ostatniej zamontowanej instalacji czyli do końca 2018 roku. Same instalacje maja być wykonywane miedzy II a IV kwartałem 2017.
    5. Jest bardzo dużo kosztów dodatkowych - różnicówki , wszystkie wykucia, bruzdy, przekładki kabli, sa po stronie partnera (czyt. mieszkańca)
    6. Panele są nieubezpieczone i należy je ubezpieczyć we własnym zakresie.
    7. nie można instalacji wyłączyć ani odsprzedać. Kazda nie prawidłowość oznaczać będzie natychmiastowy zwrot nie tylko kwoty dofinansowania ale 100% kwoty.

    Podsumowując, OFF GRID bez akumulatorów to o kant dupy potłuc. ONGRID z oddawaniem za darmo energii elektrycznej i płaceniu za przesył - jest jeszcze mniej korzystny.

    I ciekawostka, instalacja która będzie zamontowana na innym budynku niż mieszkalny lub na gruncie - podchodzi pod 23% VAT i musi spełniać warunki przemysłowej instalacji fotowoltaicznej.

    I co wy na to?

  5. #25

    Domyślnie

    Czy było napisane że jest to instalacja off grid? I zostało powiedziane że akumulatory mieszkaniec ma kupić sobie sam?
    Bo wystarczy założyć dodatkowy licznik poboru energii z sieci i skonfigurować inwerter aby nic nie wysyłał do sieci (ograniczał produkcję), niektóre inwertery to potrafią. W ten sposób masz instalację on grid jednak bez możliwości sprzedaży energii do sieci.

    Koszty dodatkowe (bruzdy, różnicówki, zabezpieczenia) myślę że pomijając bruzdy sprzęt zabezpieczający to max 500 PLN. Ja bym się zapisał, a po zakończeniu projekty za 5 lat przeszedł na on grid - w ten sposób panele + instalację masz praktycznie za darmo a dokupienie inwertera to koszty około 2000-3000 PLN w zależności od firmy.
    Przemyśl mnie pełny zestaw z instalacją on grid i sprzedażą energii do sieci płacąc z własnej kieszeni kosztować 15k PLN. A mam 3,3kW które jak na razie w 100% pokrywa moje zapotrzebowanie a w dodatku zostaje wiele prądu na klimę która będzie się montować w najbliższym czasie. W razie pytań wal śmiało.

  6. #26

    Domyślnie

    Czy było napisane że jest to instalacja off grid? I zostało powiedziane że akumulatory mieszkaniec ma kupić sobie sam?
    Tak.
    Bo wystarczy założyć dodatkowy licznik poboru energii z sieci i skonfigurować inwerter aby nic nie wysyłał do sieci (ograniczał produkcję), niektóre inwertery to potrafią. W ten sposób masz instalację on grid jednak bez możliwości sprzedaży energii do sieci.
    Problem jest inny, chodzi o to e nawet jak nie będę wysyłać do sieci to i tak nie będę mógł pobrać (taki rodzaj inwertera ma byc bo ma byc OFF i tyle) - ogólnie, skłania sie to w obecnym stanie do systemu off czyli całkowicie odseparowanego do ZE. Jakiekolwiek modyfikacje z drugim licznikiem czy umowami nie wchodzą w grę, w tym sprzedaż energii do ZE (przynajmniej w okresie trwałości projektu, czyli zapewne do 2023). nie mam wpływu na to co bedzie zamontowane.
    Koszty dodatkowe (bruzdy, różnicówki, zabezpieczenia) myślę że pomijając bruzdy sprzęt zabezpieczający to max 500 PLN.
    Jeśłi masz nowa instalację. Tu u mnie dochodzi jeszcze przebudowa dachu czyli kilkanaście tys. zł. ekstra, które prędzej czy później i tak trzeba by ponieść w ciągu najbliższej 5latki.

    Ogólnie 2 lata czekania to tak echm, średnio... kilaknascie tys. na instalacje bez dofinansowania nie mam. Zwłaszcza, ze mam wysoki budynek niczym nie osłonięty wiec mógłbym naprawdę produkować dużo energii.

  7. #27

    Domyślnie

    Jak nie będziesz mógł pobrać z sieci - odłączą Ci przyłącze prądu elektrycznego. Możesz wysyłać w sieć za darmo ale ZE nie odda Ci bilansu. Ale w tym przypadku inwerter będzie on grid tylko bez spisanej umowy na sprzedaż energii elektrycznej. Jak dla mnie masło maślane musisz kupić akumulatory a masz oddawać w sieć za darmo w systemie off grid - może inwertrer hybrydowy on/off grid ale on kosztuje przynajmniej 5000 PLN.

  8. #28

    Domyślnie

    Jeszcze raz.

    Obecny kształt dofinansowania to odłączenie od sieci i jazda na akumulatorach które chcesz sobie kupić sam na własny koszt. Opcjonalnie możesz nadwyżki za friko tylko i wyłącznie ODDAWAĆ do ZE.

    Natomiast są dwa warianty które będą starały sie forsować gminy w urzędzie marszałkowskim bo powyższy układ jest kompletnie bez sensu.

    1. Możliwość zakupu energii i bezpłatne oddawanie do sieci ale bez możliwości magazynowania.
    2. Jak w 1, tyle, że z możliwością magazynowania w akumulatorach które sobie ktoś kupi na własny koszt.

    I to wszystko. NIE MA wpływu na to jaki będzie inwerter, ani jakiej klasy sprzęt. Dopiero po przetargu będzie wiadomo (za rok)

  9. #29

    Domyślnie

    "Obecny kształt dofinansowania to odłączenie od sieci i jazda na akumulatorach które chcesz sobie kupić sam na własny koszt. Opcjonalnie możesz nadwyżki za friko tylko i wyłącznie ODDAWAĆ do ZE."
    Znaczy odłączasz się od sieci i jak zabraknie Ci prądu w akumulatorach włączasz agregat?
    I jak chcesz oddawać do sieci jak zgodnie z tym co napisałeś że to odłączenie od sieci.

    Mylisz pojęcia lub firma nie wie co sprzedaje, nikt nie może Ci KAZAĆ odłączyć się od sieci. Nikt nie pozwoli Ci oddawać niczego za darmo do sieci - a jeśli tak to poproś o umowę sponsorską. I wywieś sobie baner na płocie że jesteś sponsorem swojego zakładu energetycznego.

    1. Możliwość zakupu energii i bezpłatne oddawanie do sieci ale bez możliwości magazynowania.
    Jest to niezgodne z ustawą podpisaną dziś przez Prezydenta Dudę to co oddasz zakład energetyczny musi Ci zwrócić w stosunku: Każda 1kWh sprzedana do sieci = 0,8kWh odebranej z sieci bez ponoszenia opłat przesyłowych.

    2. Jak w 1, tyle, że z możliwością magazynowania w akumulatorach które sobie ktoś kupi na własny koszt.
    I to się nazywa inwerter hybrydowy (on/off grid) - to brałbym w ciemno i nawet chwili się nie zastanawiał.

  10. #30

    Domyślnie

    Mylisz pojęcia lub firma nie wie co sprzedaje, nikt nie może Ci KAZAĆ odłączyć się od sieci.
    Fakt nr1. Nie firma a gmina. Nie tyle gmina co wymogi Programu z RPO. RPO (województwo) dofinansowuje wyłącznie instalacje offgrid będące całkowicie niezależnym systemem.

    Fakt nr 2. Tak jest obecnie skonstruowany wymóg programu. Jest on właśnie beznadziejny bo jak sie skończy w aku to masz se nie wiem skąd pobrać prąd. Jak dla mnie to bankowo pójdzie do poprawki bo to jest zwyczajnie beznadziejne.

    Dlatego ma być możliwość bezpłatnego oddawania nadwyżki do sieci dla ZE (tak, sponsoring), poniewaz gmina (bo to jej instalacje) nie moze zarabiać na panelach które sa dofinansowane. Tym samym będzie to układ ongrid ale tylko w jednym kierunku (pobór). I tak dobrze że nie będzie sobie ZE życzył złotówek za wysyłanie do ich sieci. Dlatego prowadzący wczorajsze spotkanie powiedział ze zamiast oddawać do ZE za darmo lepiej samemu spożytkować choćby montując grzałkę w bojlerze albo w sprzęgnięciu z pompa ciepła do CWU.

    Jest to niezgodne z ustawą podpisaną dziś przez Prezydenta Dudę to co oddasz zakład energetyczny musi Ci zwrócić w stosunku: Każda 1kWh sprzedana do sieci = 0,8kWh odebranej z sieci bez ponoszenia opłat przesyłowych.
    A ja mam informacje ze stanem prawnym na wczoraj. Dlatego tez albo wczoraj prowadzący spotkanie gadał od rzeczy albo ze stanem na wczoraj - czyli tez od rzeczy, bo wiele osób było raczej zawiedzionych fotowoltaika w takim kształcie.

    I to się nazywa inwerter hybrydowy (on/off grid) - to brałbym w ciemno i nawet chwili się nie zastanawiał.
    Jeśli urząd marszałkowski przychyli się do takiej wersji - owszem, wezmę w ciemno bez pytania.

  11. #31
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Konsultant Viessmann
    Zarejestrowany
    Nov 2015
    Skąd
    Wrocław
    Kod pocztowy
    53-015
    Posty
    4.026
    Kompletna oferta systemów grzewczych i chłodniczych Twój dostawca systemów grzewczych dla wszystkich obszarów zastosowań: Pompy ciepła | Kotły kondensacyjne | Systemy solarne | Fotowoltaika | Kogeneracja | Rekuperacja | Technika chłodnicza www.viessmann.pl

    Domyślnie

    Cytat Napisał Tm. Zobacz post
    Fakt nr1. Nie firma a gmina. Nie tyle gmina co wymogi Programu z RPO. RPO (województwo) dofinansowuje wyłącznie instalacje offgrid będące całkowicie niezależnym systemem.

    Fakt nr 2. Tak jest obecnie skonstruowany wymóg programu. Jest on właśnie beznadziejny bo jak sie skończy w aku to masz se nie wiem skąd pobrać prąd. Jak dla mnie to bankowo pójdzie do poprawki bo to jest zwyczajnie beznadziejne.

    Dlatego ma być możliwość bezpłatnego oddawania nadwyżki do sieci dla ZE (tak, sponsoring), poniewaz gmina (bo to jej instalacje) nie moze zarabiać na panelach które sa dofinansowane. Tym samym będzie to układ ongrid ale tylko w jednym kierunku (pobór). I tak dobrze że nie będzie sobie ZE życzył złotówek za wysyłanie do ich sieci. Dlatego prowadzący wczorajsze spotkanie powiedział ze zamiast oddawać do ZE za darmo lepiej samemu spożytkować choćby montując grzałkę w bojlerze albo w sprzęgnięciu z pompa ciepła do CWU.


    A ja mam informacje ze stanem prawnym na wczoraj. Dlatego tez albo wczoraj prowadzący spotkanie gadał od rzeczy albo ze stanem na wczoraj - czyli tez od rzeczy, bo wiele osób było raczej zawiedzionych fotowoltaika w takim kształcie.


    Jeśli urząd marszałkowski przychyli się do takiej wersji - owszem, wezmę w ciemno bez pytania.
    "Nie firma a gmina. Nie tyle gmina co wymogi Programu z RPO. RPO (województwo) dofinansowuje wyłącznie instalacje offgrid będące całkowicie niezależnym systemem. " - czy jest wyraźnie napisane ze ma to być system off grid?
    Nie spotkałem sie z takim programem finansowania, natomiast jeśli gmina jest właścicielem instalacji no to może po prostu wystarczy ograniczyć prace falownika? i tym sposobem uniemozliwić wypływ energii do sieci, ale w sytuacji zapotrzebowania możliwy będzie normalny pobór energii z sieci.
    To się nazywa on grid zero export......

    To wiele zmienia w twoim podejściu.
    Wtedy instalacja powinna być dopasowana do Twojego profilu zużycia energii i powinna pracować tak, by tych nadwyżek nie było....a nawet jeśli będą te nadwyżki to praca falownika zostanie ograniczona, by nie było wypływu energii do sieci.
    Twój dostawca systemów grzewczych dla wszystkich obszarów zastosowań:
    Pompy ciepła | Kotły kondensacyjne | Systemy solarne | Fotowoltaika | Kogeneracja | Rekuperacja | Technika chłodnicza

  12. #32

    Domyślnie

    czy jest wyraźnie napisane ze ma to być system off grid?
    Tak w poniedziałek padło na spotkaniu informacyjnym. obecnie na podstawie tego:
    https://www.funduszedlamazowsza.eu/n...awialnych.html

    Jest tam napisane w którymś z tych dokumentów (regulamin) ze wsparcie finansowe nie będzie udzielone dla systemów które nie sa elementem "komercyjnym".

    To się nazywa on grid zero export......
    Wiesz, nawet mnie nie chodzi o to czy coś oddam za darmo czy nie, wystarczy ze mi się to "zbilansuje" i będę płacił jedynie za przesył. Nawet wg. układu 0,8 za 1kWh.

    Dostosowanie do profilu będzie dla mnie że tak powiem, niekorzystne, bo w okresie od kwietnia do września mógłbym zupełnie odciąć sie od ZE (w sensie nie pobierać i jechać na akumulatorach nocą) ale zima już korzystał bym raczej normalnie z prądu z ZE. Wtedy odbierał bym sobie kWh wyprodukowane latem (takie jakby magazynowanie dodatnich kWh w ZE). Stad jeśli było by to tylko w formie bez sprzedażowej a w układzie ongrid z wsparciem z akumulatorów (np w czasie przerwy zasilania) to byłbym bardzo usatysfakcjonowany, bo nawet nie musze miec z tego złotówek, wystarczy, że dostanę zwrot w "naturze".

  13. #33

    Domyślnie

    Takie rzeczy tylko z własnej kasy. Teraz od 1 lipca wchodzi bilansowanie przynajmniej w ilości 365 dni a może uda się wynegocjować z ZE bilansowanie nawet na kilka lat. Wtedy można jakoś rozsądnie zaplanować zużycie i produkcję, a powiększając instalację PV można spokojnie myśleć o grzaniu prądem całą zimę.

    Odnośnie off grid przechowywanie energii w akumulatorach jest cholernie drogie, i nigdy nie ma szansy się zwrócić. Pomyśl że w aku żelowym 200Ah 12V zmieścisz 2,4kWh energii - to 1 cykl prania/zmywania. A koszt 1 aku to około 800 PLN.
    Za kilkanaście lat jak będą znośne cenowo magazyny energii jak najbardziej teraz zapomnij, rób za swoje nawet 1,5kW wpinaj do sieci i wyjdziesz na swoje, i instalacja będzie miała szansę się zwrócić.
    Zobacz ile prądu muszę oddać od 16.02.2016r są te dane bo w tym dniu dostałem licznik 2 kierunkowy.
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	zuz.JPG
Wyświetleń:	47
Rozmiar:	13,3 KB
ID:	359637
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	prod.JPG
Wyświetleń:	51
Rozmiar:	13,7 KB
ID:	359638

    Chętnie oddam te kWh za skrzynkę piwa ale nie mogę
    Stosunek 1200kWh wyprodukowanych do 600kWh pobranych z sieci
    Ostatnio edytowane przez marcinbbb ; 29-06-2016 o 21:47

  14. #34

    Domyślnie

    Ja tam znajdę sposób by za skrzynkę piwa zyskać . Tak nieco żartem ale sąsiad obok ma letniaka, więcej płaci przez rok za abonament niż za zuzyta energię. A że ma instalacje jednofazowa...

    Czyli, wizja że ZE jest magazynem energii działa?

    Za swoje nie zrobię, 40 kafli nie nam by w ogóle się zwróciło w naturze nawet gdybym grzał prądem.

  15. #35
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Konsultant Viessmann
    Zarejestrowany
    Nov 2015
    Skąd
    Wrocław
    Kod pocztowy
    53-015
    Posty
    4.026
    Kompletna oferta systemów grzewczych i chłodniczych Twój dostawca systemów grzewczych dla wszystkich obszarów zastosowań: Pompy ciepła | Kotły kondensacyjne | Systemy solarne | Fotowoltaika | Kogeneracja | Rekuperacja | Technika chłodnicza www.viessmann.pl

    Domyślnie

    Cytat Napisał Tm. Zobacz post
    Tak w poniedziałek padło na spotkaniu informacyjnym. obecnie na podstawie tego:
    https://www.funduszedlamazowsza.eu/n...awialnych.html

    Jest tam napisane w którymś z tych dokumentów (regulamin) ze wsparcie finansowe nie będzie udzielone dla systemów które nie sa elementem "komercyjnym".



    Wiesz, nawet mnie nie chodzi o to czy coś oddam za darmo czy nie, wystarczy ze mi się to "zbilansuje" i będę płacił jedynie za przesył. Nawet wg. układu 0,8 za 1kWh.

    Dostosowanie do profilu będzie dla mnie że tak powiem, niekorzystne, bo w okresie od kwietnia do września mógłbym zupełnie odciąć sie od ZE (w sensie nie pobierać i jechać na akumulatorach nocą) ale zima już korzystał bym raczej normalnie z prądu z ZE. Wtedy odbierał bym sobie kWh wyprodukowane latem (takie jakby magazynowanie dodatnich kWh w ZE). Stad jeśli było by to tylko w formie bez sprzedażowej a w układzie ongrid z wsparciem z akumulatorów (np w czasie przerwy zasilania) to byłbym bardzo usatysfakcjonowany, bo nawet nie musze miec z tego złotówek, wystarczy, że dostanę zwrot w "naturze".
    No da się to wszystko zrobić, ale na normalnych zasadach, czyli kupujesz za swoje, lub z innego programu (preferencyjny kredyt), ale nie z tego które w tym momencie oferuje Ci gmina.
    Można będzie od jutra w zasadzie bilansować energię w bilansach rocznych i to spełnia właśnie twoje wymagania, a raczej oczekiwania - produkujesz latem i oddajesz do sieci, a w zimie tę energię pobierasz - nie płacisz już za przesył, ale niestety nie całą energię będziesz mógł pobrać.
    Na zero oczywiście nie wyjdziesz, bo kilka opłat pozostaje do normalnego rachunku, no ale sama energia i przesył z głowy.
    Twój dostawca systemów grzewczych dla wszystkich obszarów zastosowań:
    Pompy ciepła | Kotły kondensacyjne | Systemy solarne | Fotowoltaika | Kogeneracja | Rekuperacja | Technika chłodnicza

  16. #36

    Domyślnie

    Po co Ci 40 kafli, ja za 3,3kW dałem 15k PLN i z powietrzną pompą ciepła do końca roku jakoś pociągnę. Za 40 kafli to 8,6kW można postawić na dachu, a instalując słabsze panele można dociągnąć do 10kW.

  17. #37

    Domyślnie

    W 15k PL pompa ciepła też?

  18. #38

    Domyślnie

    Nie klima z pompą ciepła wraz z montażem 3k PLN.

  19. #39

    Domyślnie

    czyli, jeszcze raz, od dzis jak wyglada ten układ, oddaje energie i pobieram 1: 0,8 i nie płace za przesył?

  20. #40

    Domyślnie

    Systemem taryf gwarantowanych zostaną objęte inwestycje w mikroinstalacje fotowoltaiczne o mocy do 10 kW. W grupie instalacji do 3 kW inwestorzy, którzy uruchomią produkcję energii w początkowym okresie, otrzymają gwarancję sprzedaży energii do sieci po cenie 0,75 zł/kWh, a w grupie instalacji od 3 kW do 10 kW stawka (taryfa gwarantowana) wyniesie 0,65 zł/kWh (w ustawie przewidziano też taryfy gwarantowane dla pozostałych typów mikroinstalacji – mikrobiogazowni, mikroelektrowni wiatrowych czy wodnych).

Strona 2 z 5

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony