dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 4 z 5
Pokaż wyniki od 61 do 80 z 100
  1. #61

    Domyślnie

    marcinbbb, popracuj co nieco nad gramatyka i stylem, niestety ale kompletnie ciebie nie rozumiem.

    Żeby wyjaśnić, ktoś kto ma sieć w domu 1 fazowa, dostaje instalacje 1 fazową, ktoś kto ma 3 fazową, dostaje 3. I jest to jasne jak słońce które zamierzamy wykorzystywać.

    Jak wspomniałem akumulatory NIE sa w cenie instalacji. To znaczy można je kupić wyłącznie na własny koszt. Same akumulatory są opcjonalne.

    A ile taki panel straci mocy przez 5 lat,
    Ostatniego dnia gwarancji ma mieć sprawność na poziomie 95%.

    a ile będzie obowiązywała gwarancja na sprzęt,
    W czasie trwania projektu czyli 5 lat od daty zakończenia montażu.

    a ile będę musiał zapłacić podatku od wzbogacenia po 5 latach (darowizna),
    Ze względu na charakter jakim jest wpierw uzyczenie terenu pod instalacje i budynku potem nie są ponoszone dodatkowe koszty przekazania instalacji.
    a serwis to jest jakiś przewidziany?
    Tak, w czasie trwania projektu.
    A jak mi dzieciak pierdzielnie kamieniem zbije panel - TO CO?
    Jest wymóg ubezpieczenia instalacji na własny koszt. Koszt naprawy pokrywa ubezpieczyciel a jeśłi nie została ubezpieczona lub uszkodzenie jest z winy użytkownika to właściciel budynku na którym jest zainstalowana po cenie rynkowej.

  2. #62

    Domyślnie

    Nie rozumiesz czego piszę ponieważ jestem właścicielem takiej instalacji, a Ty opierasz się na sugestiach przedstawionym na spotkaniu które miało za zadanie przyjąć jak najwięcej wniosków, aby pójść dalej z tematem. Co wiedziałeś o instalacjach fotowoltaicznych przed spotkaniem? Ze jadąc autobanem po Niemczech to widać je na dachach? Kiedy Ty szedłeś na spotkanie informacyjne ja już od lat miałem kolektory słoneczne do grzania cwu i wspomagania co. A fotowoltaiką z racji wydawania moich własnych pieniędzy w 100% to musiałem wiedzieć co kupuje, a nie słuchać opowieści firm które chcą zarobić jak najwięcej.

    Cytat Napisał Tm. Zobacz post
    Żeby wyjaśnić, ktoś kto ma sieć w domu 1 fazowa, dostaje instalacje 1 fazową, ktoś kto ma 3 fazową, dostaje 3. I jest to jasne jak słońce które zamierzamy wykorzystywać.

    Jak wspomniałem akumulatory NIE sa w cenie instalacji. To znaczy można je kupić wyłącznie na własny koszt. Same akumulatory są opcjonalne.
    No to temat się delikatnie wyjaśnił, skoro akumulatory NIE są w cenie ale są opcjonalne to temat inwertera wydaje się być jasny. AKUMULATORA nie podłączysz do inwertera ON LINE! Do Hybrydowego już tak, ale ich ceny skutecznie zniechęcają do zakupów 3kW hubrydowy inwerter używany to koszt około 5000 PLN.

    Musisz zapłacić podatek od darowizny i tego nie obejdziesz żadnymi kruczkami. Wszystkie tego typu dofinansowania wiążą się z zapłaceniem tego podatku po 5 latach.

    A no właśnie wymóg ubezpieczenia tej instalacji na koszt własny... a idź do dowolnego ubezpieczyciela i powiedz że chciałbyś coś takiego ubezpieczyć
    Byłem pytałem, chciałem ubezpieczyć niestety temat jest na tyle świeży że ubezpieczyciele nie wiedzą jak temat ugryść i jak dobrać stawki.

    Serwis jest wymagany ale do czego i ile on kosztuje? Bo to też nie zostało powiedziane?
    Niestetu na chwilę obecną zbyt mało faktów a same przypuszczenia, jak pisałem obawiam się że do porozumienia nie dojdzie, i instalacji mieć i tak nie będziecie mieli - obym się mylił. U mnie w gminie było potrzebnych 25 osób zgłosiło się dużo, dużo więcej a temat umarł śmiercią naturalną.

  3. #63

    Domyślnie

    Nie rozumiesz czego piszę ponieważ jestem właścicielem takiej instalacji,
    No teraz jak napisałeś gramatycznie to wiem o co Ci chodzi.

    Do Hybrydowego już tak, ale ich ceny skutecznie zniechęcają do zakupów 3kW hubrydowy inwerter używany to koszt około 5000 PLN.
    5kW instalacja ma kosztować maksymalnie 40 000zł. Ze wszystkim.

    Musisz zapłacić podatek od darowizny i tego nie obejdziesz żadnymi kruczkami.
    Było to poruszone na spotkaniu, nie będzie on wyliczany dla inwestycji finansowanych z funduszy UE, w sytuacji gdy wg umowy jest to jakby spółka, to jest gmina i mieszkaniec, wiec jak mieszkaniec ma płacić podatek od tego że gmina rezygnuje z udziału w projekcie (rozwiązuje się) i Ty masz ponieść koszt - bagatela - 4000zł ekstra mimo ze przez ten czas razem (ty wnosząc wkład w postaci użyczenia terenu) juz jesteś stratny.

    A no właśnie wymóg ubezpieczenia tej instalacji na koszt własny... a idź do dowolnego ubezpieczyciela i powiedz że chciałbyś coś takiego ubezpieczyć
    Byłem pytałem, chciałem ubezpieczyć niestety temat jest na tyle świeży że ubezpieczyciele nie wiedzą jak temat ugryść i jak dobrać stawki.
    Skoro gmina w umowie WYMAGA takiego ubezpieczenia to znaczy że zrobiono rekonesans w tej sprawie. Jeśli nie to będzie można rozwiązać umowę z przyczyn niezależnych. Zresztą, najprędzej skończy się na ubezpieczeniu budynku.

    Serwis jest wymagany ale do czego i ile on kosztuje? Bo to też nie zostało powiedziane?
    Serwis jest w sytuacji gdy np piorun ci zniszczy instalacje albo przejdzie gradobicie, wtedy on wykonuje naprawy które pokrywa ubezpieczalnia. Awarie sprzętu np. falownika czy inwertera albo np jak coś na dachu się rozłączy wykonuje serwis od razu po zgłoszeniu usterki. w okresie projektu jest on bezpłatny.

    Niestetu na chwilę obecną zbyt mało faktów a same przypuszczenia, jak pisałem obawiam się że do porozumienia nie dojdzie, i instalacji mieć i tak nie będziecie mieli - obym się mylił. U mnie w gminie było potrzebnych 25 osób zgłosiło się dużo, dużo więcej a temat umarł śmiercią naturalną.
    U mnie zrobiono odwrotnie, zgłosiło się 400osób, i tyle może się dostać dalej, to jest lista zamknięta. Nie może się już zgłosić ani więcej. Do lutego 2017 temat jest zwieszony - bo od złożenia wniosku i tego czy ktoś cos dostanie zależy jego przyjęcie. Moze być tak że nikt nic nie dostanie, jak nic nie dostanie - to wyjdziemy na zero, dopóki nie włożymy złotówki to co mi szkodzi?

    Ty użytkujesz instalacje "zawodowo", ja chce potraktować ja tylko jako wsparcie i nie ronić łez nad każda kWh której nie sprzedam. A czy zwróci się w 2, 3 czy 5 lat? to tak krótki okres że pomijalny.

  4. #64

    Domyślnie

    Nie ronię łez za każdą kWh której nie sprzedam, nie po to kupiłem 2 klimatyzacje które w locie potrafią zjadać produkowane kWh. A z nadwyżki będę mógł sobie spokojnie ogrzać chałupę tą samą klimatyzacją.

    5kW za 40000 PLN to jakaś paranoja
    40000 / 5 = 8000 PLN/kW
    Ja płaciłem 4300 PLN/kW w swojej instalacji.

    Zobacz jakie są ceny takich instalacji http://allegro.pl/listing/listing.ph...0-uni-1-4-0812
    20-25k PLN a u Ciebie 2 razy więcej, ale tak to jest z dofinansowaniem wszystko musi być drogie i każdy musi na tym zarobić.

  5. #65

    Domyślnie

    Jest to kwota maksymalna, i w tej kwocie jest projekt, i całe oprzyrządowanie instalacji, jak kable czy prace budowlane. To nie jest tak że za 40kzł dostaniesz kilka paneli. Jest to kwota maksymalna jakiej nie można przekroczyć. I to jest tka że jelsi kwota wykonania będzie mniejsza to i mniejszy wład własny. Gminie nie zależy na tym by było drogo właśnie, bo ona musi ponieść koszty.

    A z nadwyżki będę mógł sobie spokojnie ogrzać chałupę tą samą klimatyzacją.
    I znów o sobie
    Klimatyzacje trzeba mieć. Budynek przystosowany do użytkowania chłodzenia/ogrzewania nadmuchowego - również.

    I jeszcze raz. Mało mnie to obchodzi ile to kosztuje. Wiesz dlaczego?
    1. Kończy sie powoli sezon instalowania paneli samodzielnie, ergo - bezzasadne jest je montować teraz.
    2. Nie mam od tak do wyjęcia > 10kzł, a do tego dojdzie projekt, wykonanie, etc.
    3. Ja będę miał do zapłacenia 20% kwoty, różnica czy będzie to 20 czy 40k zł to 3,500zł lub 7000zł. jest ona co prawda duża ale i tak niższa niż bym to sam robił
    4. Gmina ogłosi przetarg gdzie kluczowym kryterium ale nie jedynym będzie cena. Także nie spodziewał bym sie oferty za 40kzł bo z taka oferta się nie wygra.

    Troszkę dyskusja jak na forum samochodowym w dobrze zakupu samochodów, gdzie przychodzi ktoś kto potrzebuje po prostu dwuosobowego samochodu by sobie pojechać to tu to tam, a ktoś komuś proponuje super wypasione pięcioosobowe auto do wszystkiego. I nawet ta sama argumentacja, skoro płacisz już x zł to przecez mozesz wydać 1,5x więcej i mieć lepsze, fajniejsze, wypasione. Tylko co z teg ze te 0,5 to nigdy sie nie wykorzysta?

    Paradoksalne że zwykły użytkownik namawia mnie na odrzucenie dofinansowania ktore wychodzi mnie taniej niz prawdopodobnie konsultant firmy ktora sie tego typu instalacjami zajmuje i nie oferuje on swoich produktów w ten sposób.

  6. #66

    Domyślnie

    Moim zdaniem ktoś chce Ci sprzedać 2 koła od samochodu i kierownice a po 5 latach odda Ci to wszystko bo resztę sobie dokupisz. Pytanie tylko czy przejdzie to przegląd techniczny? Dążę do tego co zakład energetyczny powie na stare używane 5 lat panele słoneczne które chcesz podłączyć do ich sieci do których może nie być aktualnych certyfikatów i charakterystyk ruchowych? Może się okazać że 2 koła i kierownicę będą służyły jako zacisk do papieru? Wiem jakie ja miałem cyrki z nowym sprzętem, i ile czasu trwała zabawa - ale co ja tam wiem.

    Kup, zamontuj, po 5 latach opisz swoje doświadczenia i temat będzie jasny.

  7. #67
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Konsultant Viessmann
    Zarejestrowany
    Nov 2015
    Skąd
    Wrocław
    Kod pocztowy
    53-015
    Posty
    4.030
    Kompletna oferta systemów grzewczych i chłodniczych Twój dostawca systemów grzewczych dla wszystkich obszarów zastosowań: Pompy ciepła | Kotły kondensacyjne | Systemy solarne | Fotowoltaika | Kogeneracja | Rekuperacja | Technika chłodnicza www.viessmann.pl

    Domyślnie

    Cytat Napisał marcinbbb Zobacz post
    Moim zdaniem ktoś chce Ci sprzedać 2 koła od samochodu i kierownice a po 5 latach odda Ci to wszystko bo resztę sobie dokupisz. Pytanie tylko czy przejdzie to przegląd techniczny? Dążę do tego co zakład energetyczny powie na stare używane 5 lat panele słoneczne które chcesz podłączyć do ich sieci do których może nie być aktualnych certyfikatów i charakterystyk ruchowych?
    Nie do końca tak jest... nawet jeśli Ty dopiero po 5 latach masz instalację "na siebie" to nie oznacza że dopiero wtedy ją przyłączasz.... Umowę przyłączenia do sieci podpisujesz na siebie - czyli na właściciela licznika na samym początku. Nie po 5 latach...
    Twój dostawca systemów grzewczych dla wszystkich obszarów zastosowań:
    Pompy ciepła | Kotły kondensacyjne | Systemy solarne | Fotowoltaika | Kogeneracja | Rekuperacja | Technika chłodnicza

  8. #68

    Domyślnie

    @ Konsultant Viessmann rozróżniasz umowę przyłączenia do sieci, od umowy na sprzedaż energii elektrycznej o której w tym przypadku nie ma mowy?
    Umowę na przyłączenie do sieci robisz jak chcesz postawić chałupę a próndu ni ma jak prónd jest a chcesz go sprzedawać to podpisujesz umowę na sprzedaż energii elektrycznej.

    Weź sobie uzupełnij wiedzę bo do konsultanta to tobie daleko, tak daleko że jak tylko mi się zachcę zbiorę wszystkie twoje złote myśli i skieruje do odpowiedniego ogranu w twojej firmie. Aby zorganizowali na to stanowisko kogoś kto ma taką instalację i może powiedzieć coś więcej niż zapraszam do kontaktu na prv. Ale tak to jest jak się sprzedaje mydło i powidło od kotłów gazowych po PV.

  9. #69

    Domyślnie

    Jednocześnie informujemy, że podłączenie instalacji on-grid do sieci jest po stronie mieszkańców. Wyposażenie instalacji off-grid w akumulatory jest również po stronie mieszkańców.

    Ostateczny wybór instalacji nastąpi na etapie przygotowywania dokumentacji przetargowej czyli po uzyskaniu dofinansowania unijnego i po podpisaniu umowy przez Gminę z Urzędem Marszałkowskim.

    Mieszkańcy, którzy wybiorą instalację on-grid dokonują rozliczenia ilości energii elektrycznej wprowadzonej do sieci elektroenergetycznej wobec ilości energii elektrycznej pobranej z tej sieci w stosunku ilościowym 1 do 0,8 w okresie 365 dni. Dystrybutor i sprzedawca nie pobiera dodatkowych opłat z tego tytułu (brak opłaty za energię i przesył energii).

    Rozliczenia energii dokonuje się bezkosztowo na podstawie wskazań urządzenia pomiarowo-rozliczeniowego dla danej mikroinstalacji (licznika dwubiegunowego).

    Przykład

    Jeżeli mikroinstalacja wprowadzi do sieci 100kWh to odbierze 80kWh i z tego tytułu nie będą pobierane dodatkowe opłaty ani za energię ani za przesył tej energii. Pozostałe 20kWh jest do dyspozycji dystrybutora celem pokrycia strat obsługi takiej instalacji. Mieszkańcowi z tego tytułu nie przysługują dodatkowe roszczenia.
    Czyli jest tak jak myślałem. Mi to odpowiada.

  10. #70

    Domyślnie

    i teraz wiemy jak się sprawy mają.

  11. #71
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Konsultant Viessmann
    Zarejestrowany
    Nov 2015
    Skąd
    Wrocław
    Kod pocztowy
    53-015
    Posty
    4.030
    Kompletna oferta systemów grzewczych i chłodniczych Twój dostawca systemów grzewczych dla wszystkich obszarów zastosowań: Pompy ciepła | Kotły kondensacyjne | Systemy solarne | Fotowoltaika | Kogeneracja | Rekuperacja | Technika chłodnicza www.viessmann.pl

    Domyślnie

    Cytat Napisał marcinbbb Zobacz post
    @ Konsultant Viessmann rozróżniasz umowę przyłączenia do sieci, od umowy na sprzedaż energii elektrycznej o której w tym przypadku nie ma mowy?
    Umowę na przyłączenie do sieci robisz jak chcesz postawić chałupę a próndu ni ma jak prónd jest a chcesz go sprzedawać to podpisujesz umowę na sprzedaż energii elektrycznej.
    .
    No niestety nie masz do końca racji...
    Po pierwsze każda instalacja fotowoltaiczna - bo o tym jest wątek, musi być przyłączona do sieci. Nie oznacza to, że jeśli masz dom podłączony do sieci elektroenergetycznej to możesz korzystać z instalacji fotowoltaicznej na obowiązujących w ustawie o oze zasadach. Tę instalację również należy zgłosić do zakładu energetycznego. Po drugie, jako osoba fizyczna nie możesz sprzedawać energii elektrycznej do sieci, ale umowę, owszem podpisujesz, ale dotyczy ona systemu opustów. Pozdrawiam!
    Twój dostawca systemów grzewczych dla wszystkich obszarów zastosowań:
    Pompy ciepła | Kotły kondensacyjne | Systemy solarne | Fotowoltaika | Kogeneracja | Rekuperacja | Technika chłodnicza

  12. #72

    Domyślnie

    Tak się składa Panie konsultancie że moja instalacja była wpięta do sieci 16.02 jakie było w tym czasie prawo, i na co podpisywałem umowę? A nowej jeszcze nie dostałem... ba nawet nie dostałem rozliczenia za energię elektryczną z pierwszego półrocza.

    Każda instalacja fotowoltaiczna musi być podłączona do sieci... off grid też?

  13. #73
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Konsultant Viessmann
    Zarejestrowany
    Nov 2015
    Skąd
    Wrocław
    Kod pocztowy
    53-015
    Posty
    4.030
    Kompletna oferta systemów grzewczych i chłodniczych Twój dostawca systemów grzewczych dla wszystkich obszarów zastosowań: Pompy ciepła | Kotły kondensacyjne | Systemy solarne | Fotowoltaika | Kogeneracja | Rekuperacja | Technika chłodnicza www.viessmann.pl

    Domyślnie

    Cytat Napisał marcinbbb Zobacz post
    Tak się składa Panie konsultancie że moja instalacja była wpięta do sieci 16.02 jakie było w tym czasie prawo, i na co podpisywałem umowę? A nowej jeszcze nie dostałem... ba nawet nie dostałem rozliczenia za energię elektryczną z pierwszego półrocza.

    Każda instalacja fotowoltaiczna musi być podłączona do sieci... off grid też?
    Ależ naturalnie, że off grid nie musi.... i nie o to chodzi, by od razu wszystkich atakować, bo zakład energetyczny jeszcze nie zdążył przystosować się do nowych przepisów, które wszystkich zaskoczyły - i formą i terminami.

    Oczywiście w sytuacji w której instalacja już działała, przed wejściem w zycie ustawy, to może Pan korzystać z opustów ale to wiąze się ze zmianą umowy z ZE.

    Chętnie będę śledził Pana dalsze wpisy z relacjonowaniem tego, jak u Pana wygląda sytuacja. A mogę dopytać jaki to operator?
    Twój dostawca systemów grzewczych dla wszystkich obszarów zastosowań:
    Pompy ciepła | Kotły kondensacyjne | Systemy solarne | Fotowoltaika | Kogeneracja | Rekuperacja | Technika chłodnicza

  14. #74

    Domyślnie

    W moim regionie jest tylko Energa. Ciężki temat do zgryzienia ale dało się.
    Aby korzystać z opustów trzeba mieć podpisany aneks do umowy jednak mój operator na chwilę obecną jest w ciemnej tej no... bo tylko telefonicznie informuje prosumentów ile mają nadwyżki wyprodukowanej energii. Jak rozliczą nadwyżki z ubiegłego półrocza a o zmianach umów nikt nawet nie śmie pisać.

    Moja sytuacja wygląda bardzo pozytywnie na inwerterze od połowy lutego 2540kWh a w sieć poszło 1800kWh w sam raz na zimę aby grzać klimą.

  15. #75
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Konsultant Viessmann
    Zarejestrowany
    Nov 2015
    Skąd
    Wrocław
    Kod pocztowy
    53-015
    Posty
    4.030
    Kompletna oferta systemów grzewczych i chłodniczych Twój dostawca systemów grzewczych dla wszystkich obszarów zastosowań: Pompy ciepła | Kotły kondensacyjne | Systemy solarne | Fotowoltaika | Kogeneracja | Rekuperacja | Technika chłodnicza www.viessmann.pl

    Domyślnie

    Cytat Napisał marcinbbb Zobacz post
    W moim regionie jest tylko Energa. Ciężki temat do zgryzienia ale dało się.
    Aby korzystać z opustów trzeba mieć podpisany aneks do umowy jednak mój operator na chwilę obecną jest w ciemnej tej no... bo tylko telefonicznie informuje prosumentów ile mają nadwyżki wyprodukowanej energii. Jak rozliczą nadwyżki z ubiegłego półrocza a o zmianach umów nikt nawet nie śmie pisać.

    Moja sytuacja wygląda bardzo pozytywnie na inwerterze od połowy lutego 2540kWh a w sieć poszło 1800kWh w sam raz na zimę aby grzać klimą.
    No uzyski rzeczywiście wyglądają dobrze. Co do operatora- wiele klientów ma podobne problemy i własnie w Twojej okolicy, - może to Cię nieco uspokoi, że nie tylko Ty czekasz cały czas na jakieś informacje) ale cóż.... trzeba im dać czas, choć wiem, że nie jest to komfortowe.

    Jak sytuacja się wyjaśni, podziel się doświadczeniami zapewne wielu osobom na tym zależy.
    Twój dostawca systemów grzewczych dla wszystkich obszarów zastosowań:
    Pompy ciepła | Kotły kondensacyjne | Systemy solarne | Fotowoltaika | Kogeneracja | Rekuperacja | Technika chłodnicza

  16. #76

    Domyślnie

    Mnie tam dosłownie lotto kiedy mnie podliczą Wysłali 2 FV nie uwzględniające produkcji, obie reklamowałem, i obie zostały uznane za bezpodstawne i Energa musiała zablokować w systemie wszelkie drogi windykacyjne na moim koncie. Tym samym nie mogę im płacić nawet gdybym chciał.
    Niektórzy prosumenci Energa dostali już faktury po bilansie jednak zawierające tylko kwotę do zapłaty a nie sposób rozliczenia produkcja - pobór tym samym, takie faktury można spokojnie reklamować aby przedstawili sposób wyliczenia. Bo jednak chciałbym zweryfikować ich wyliczenia.

    Tak czy siak do założonych 1000kWh z 1kWp rocznie, na chwilę obecną mam 2600kWh z 3,3kWp więc brakuje 700kWh. A słońca będzie coraz mniej.

  17. #77

    Domyślnie

    Od 1.09 w Urzędzie m.st. Warszawy można składać wnioski o bezzwrotną dotację na montaż odnawialnych źródeł energii. Wysokość dotacji może sięgać do 40 proc. kosztów kwalifikowanych w przypadku kolektorów słonecznych lub fotowoltaiki, a także do 30 proc. w przypadku pomp ciepła.

  18. #78
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Konsultant Viessmann
    Zarejestrowany
    Nov 2015
    Skąd
    Wrocław
    Kod pocztowy
    53-015
    Posty
    4.030
    Kompletna oferta systemów grzewczych i chłodniczych Twój dostawca systemów grzewczych dla wszystkich obszarów zastosowań: Pompy ciepła | Kotły kondensacyjne | Systemy solarne | Fotowoltaika | Kogeneracja | Rekuperacja | Technika chłodnicza www.viessmann.pl

    Domyślnie

    Cytat Napisał daxj Zobacz post
    Od 1.09 w Urzędzie m.st. Warszawy można składać wnioski o bezzwrotną dotację na montaż odnawialnych źródeł energii. Wysokość dotacji może sięgać do 40 proc. kosztów kwalifikowanych w przypadku kolektorów słonecznych lub fotowoltaiki, a także do 30 proc. w przypadku pomp ciepła.
    Witam, potwierdzam i zachęcam do współpracy!

    Więcej szczegółów TUTAJ

    Pozdrawiam!
    Twój dostawca systemów grzewczych dla wszystkich obszarów zastosowań:
    Pompy ciepła | Kotły kondensacyjne | Systemy solarne | Fotowoltaika | Kogeneracja | Rekuperacja | Technika chłodnicza

  19. #79
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar kolektor1
    Zarejestrowany
    Jan 2009
    Skąd
    Gdańsk
    Kod pocztowy
    80-020
    Posty
    2.192

    Domyślnie

    Cytat Napisał Tm. Zobacz post
    W większości wypadków PV zwróci sie mieszkańcom w 2 do 4 lat.
    Cytat Napisał Tm. Zobacz post
    A tak wygląda umowa:
    http://www.nadarzyn.pl/plik,4890,umo...ka-5kw-pdf.pdf
    I co wy na to?
    ciagle piszą ze to offgrid ale przecież nikt nie kupi akumulatorów bo ich koszt eksploatacji nie zwróci sie nigdy.
    To w końcu zwróci się czy nie?
    A tak na marginesie, wiecie jak działają liczniki jednokierunkowe przez które puszcza się prąd do sieci? Aż się zdziwicie!!!
    Ostatnio edytowane przez kolektor1 ; 05-11-2016 o 15:27
    Instalacja foto o mocy 10 kWp zasila pompę ciepła o mocy 8 kW
    Koszt ogrzewa i ciepłej wody oraz koszt energii elektrycznej wynosi zero zł.

  20. #80

    Domyślnie

    W roku 2017 planowane jest uruchomienie następujących programów dotacyjnych w podziale na województwa:
    - woj. świętokrzyskie: dotacja w formie umarzalnej w 25% pożyczki z WFOŚiGW (Kielce)
    - woj. mazowieckie: brak aktualnych danych
    - woj. łódzkie: dotacja 40% z WFOŚiGW w Łodzi
    - woj. małopolskie: brak aktualnych danych
    - woj. śląskie: brak aktualnych danych
    - woj. podkarpackie: brak aktualnych danych

Strona 4 z 5

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony