dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 12 z 12
  1. #1

    Domyślnie Wiązary na budowie

    Witam,

    Chciałbym zapytać o kilka zagadnień.

    1. Czy ktoś z was drodzy forumowicze rzucił się na taką wielką wodę i próbował zbić wiązary dachowe na budowie samemu?
    Kiedyś przeglądałem dziennik Janka99, on zbijał z tego co pamiętam sam.
    Wiem też, że Andrzej Wilhelmi też sam zbijał (choć to akurat nie amator pod tym względem)

    2. Zastanawiam się, jakie oszczędności przyniesie kupienie tarcicy struganej, suszonej i zbicie tego przy pomocy łączek ciesielskich i gwoździ "anchor" samemu na placu budowy.
    Mówimy tu o dachu dwuspadowym-prostym.

    3. Przy okazji chciałbym zapytać o wytrzymałość (na grzyby i robactwo) drewna struganego i wysuszonego komorowo (poziom wilgotności ok 15%)?
    Jak zdecyduję się na wiązary bez stropu (ostatnio bardzo popularne) to gdybym miał wymieniać w przyszłości więźbę to w domu nie będzie się dało mieszkać w czasie remontu. Chyba, że z takim drewnem nie będzie problemu przez kolejne 50-70 lat, to wtedy mnie to nie obchodzi.

    4. Czy jeżeli mam na wiązarach drewno strugane, to łaty i kontrłaty też powinny być z drewna struganego (będą przecież oddzielone membraną od konstrukcji), czy to jakieś moje brednie?

  2. #2
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar Andrzej Wilhelmi
    Zarejestrowany
    Jan 2006
    Skąd
    Łódź
    Kod pocztowy
    94-313
    Dzielnica
    Polesie
    Posty
    14.207

    Domyślnie

    ad.2. Teoretycznie będzie taniej ale nie ma możliwości utrzymania powtarzalności wymiaru i jakości wykonania.
    ad.3. Remont każdej więźby przy braku tradycyjnego stropu uniemożliwia zamieszkanie w czasie remontu. 50 lat bez problemu.
    ad.4. Konstrukcja nie ma nic wspólnego z poszyciem pod pokrycie.
    Pozdrawiam.
    miłego dnia
    mój nowy adres e-mail: [email protected]

  3. #3
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    kamil2k3

    Zarejestrowany
    Jan 2015
    Skąd
    Kwidzyn
    Kod pocztowy
    82-500
    Posty
    399

    Domyślnie

    Ja sam zbijam, i powiem szczerze jest taniej wyceny miałem od 15 do 25 tyś zależy czy sam dom czy z garażem a mnie wyjdzie blisko 6000 zł dom i garaż.
    W tym łączniki ciesielskie 1600zł (od razu z kątownikami zbrojonymi do połączenia wiązaru z wieńcem ) wieńca i taśmą do usztywnienia dachu, gwoździe anchor 4x40 - 50kg, impregnat 30 kg, i oczywiście drewno w tym też belka na taras.
    Tylko ja brałem drewno w zimę ładnie je złożyłem i zbiłem ab się nie wygięło i powoli sobie przeschło choć i tak kilka desek miałem nagiętych i musiałem naciągać w niektórych miejscach jak kupisz suszone to nie będzie z tym problemu.

    Oszczędność jest , ale zastanów się 2 razy bo jest przy tym sporo pracy szczególnie mierzenie i docinanie , co do wymiarów przy bawieniu się i docinaniu każdej pierdoły mieszczę się w tolerancji + - 1 cm większość max 0,5 cm ale ja to robię na spokojnie po pracy 1 na dzień jak komuś się spieszy odradzam.
    Zrobienie na gotowo 1 zajmuje jakieś 3-4 h robimy we 2 z tatą.
    I absolutnie nie polecam stosować płyt osb jako łączniki tylko blachy perforowane ja ogólnie kupiłem większe nawet niż te co w projekcie miałem dla bezpieczeństwa ale trzyma to niesamowicie.

    Tak wyglądał pierwszy tylko jeszcze nie pomalowany jedynie na złączeniach.
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	20160526_151344.jpg
Wyświetleń:	503
Rozmiar:	54,0 KB
ID:	357211
    Ostatnio edytowane przez kamil2k3 ; 30-05-2016 o 23:25

  4. #4

    Domyślnie

    Cytat Napisał kamil2k3 Zobacz post
    Ja sam zbijam, i powiem szczerze jest taniej wyceny miałem od 15 do 25 tyś zależy czy sam dom czy z garażem a mnie wyjdzie blisko 6000 zł dom i garaż.
    W tym łączniki ciesielskie 1600zł (od razu z kątownikami zbrojonymi do połączenia wiązaru z wieńcem ) wieńca i taśmą do usztywnienia dachu, gwoździe anchor 4x40 - 50kg, impregnat 30 kg, i oczywiście drewno w tym też belka na taras.
    Tylko ja brałem drewno w zimę ładnie je złożyłem i zbiłem ab się nie wygięło i powoli sobie przeschło choć i tak kilka desek miałem nagiętych i musiałem naciągać w niektórych miejscach jak kupisz suszone to nie będzie z tym problemu.

    Oszczędność jest , ale zastanów się 2 razy bo jest przy tym sporo pracy szczególnie mierzenie i docinanie , co do wymiarów przy bawieniu się i docinaniu każdej pierdoły mieszczę się w tolerancji + - 1 cm większość max 0,5 cm ale ja to robię na spokojnie po pracy 1 na dzień jak komuś się spieszy odradzam.
    Zrobienie na gotowo 1 zajmuje jakieś 3-4 h robimy we 2 z tatą.
    I absolutnie nie polecam stosować płyt osb jako łączniki tylko blachy perforowane ja ogólnie kupiłem większe nawet niż te co w projekcie miałem dla bezpieczeństwa ale trzyma to niesamowicie.

    Tak wyglądał pierwszy tylko jeszcze nie pomalowany jedynie na złączeniach.
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	20160526_151344.jpg
Wyświetleń:	503
Rozmiar:	54,0 KB
ID:	357211
    Świetna robota,
    Ja właśnie chciałbym robić to w ten sam sposób, czas mnie nie będzie gonił raczej, a kasa raczej ograniczała.
    Cały czas nurtuje mnie tylko kwestia w wypadku wymiany konstrukcji... praktycznie dom w tym czasie jest nie do użytku.
    Muszę na spokojnie policzyć koszt materiałów i drewna struganego i zestawić to ze stropem z tradycyjną więźbą.



    kamil2k3,
    Powiedz jeszcze jaki masz rozstaw podpór i jaka powierzchnia domu, bo kąt chciałbym podobny

  5. #5
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    kamil2k3

    Zarejestrowany
    Jan 2015
    Skąd
    Kwidzyn
    Kod pocztowy
    82-500
    Posty
    399

    Domyślnie

    To jest Z7 więc mały domek razem 115 m2.
    Kąt 22 stopnie a rozstaw podpór w wiązarze czy co ile wiązar na dachu ? większość co 1 metr w kilku miejscach są bliżej po np 80 cm wszystko tak jak w projekcie.
    Jeśli chodzi o podpórki w wiązarze to również jak w projekcie mogę podesłać na wzór
    Co do ewentualnej wymiany to dom zostaje bez dachu, ale ja tam zmieniać nic nie będę a konstrukcja myślę przeżyje mnie

  6. #6

    Domyślnie

    Cytat Napisał kamil2k3 Zobacz post
    To jest Z7 więc mały domek razem 115 m2.
    Kąt 22 stopnie a rozstaw podpór w wiązarze czy co ile wiązar na dachu ? większość co 1 metr w kilku miejscach są bliżej po np 80 cm wszystko tak jak w projekcie.
    Jeśli chodzi o podpórki w wiązarze to również jak w projekcie mogę podesłać na wzór
    Co do ewentualnej wymiany to dom zostaje bez dachu, ale ja tam zmieniać nic nie będę a konstrukcja myślę przeżyje mnie
    Jakbyś mógł to podeślij na priv, ten wzór odnośnie tych wiązarów. Ja domek planuję podobny, może nawet ciut mniejszy, a kiedy pisałem o rozstawie, to miałem na myśli rozstaw ścian zewnętrznych, ale widzę, że będzie prawie tak samo jak u mnie.
    Szkoda, że nie mieszkasz bliżej, chętnie bym to zobaczył na żywo.
    Pozdrawiam

  7. #7

    Domyślnie

    Witam szukam kogoś kto zaprojektuje wiazar nozycowy.

  8. #8
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar Tomi78__
    Zarejestrowany
    Mar 2009
    Skąd
    lubuskie
    Posty
    1.057
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    23

    Domyślnie

    Witam, Mozecie wrzucic jakis rysynek wiazarów na parterówke 35st nachulenia tak zeby było jeszcze pomieszczenie na górze? Jakies wymiary sposobyłączenia, czy robi sie jakies zaciecia? grubosci belek. Dzieki
    Dziennik
    Komenty
    Dom z poddaszem użytkowym, pow. po podłodze 92m2,+ piwnica 48m2, sciany suporex 24cm+ 20cm styro grafit 0,032. Poddasze 30cm styro grafit 0,032, podłoga nad piwnica 11cm styro, okna U=0,9 + rolety zewnetrzne; ogrzewanie: kable grzejne Devi (9kW) w wylewce akumulacyjnej(11cm) ,wentylacja mechaniczna(jeszcze nie zamontowana), bojler elektr. 100l, brak balkonow, taras i schody odciete od bryly, brak kominka...
    Budujemy Mokka 3 - dotychczasowy dom jest na sprzedaz.

  9. #9
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    arm7tdmi

    Zarejestrowany
    Jan 2018
    Skąd
    Łańcut
    Kod pocztowy
    37-100
    Posty
    6

    Domyślnie

    Chciałbym robić wiązary na budowie żeby było tanio. I mam kilka pytań do kolegów którzy mają wiedzę i doświadczenie.L
    1. W projekcie mam rozrysowane wiązary także jako dolny pas wiązara są dwa kleszcze po obydwu stronach krokwii. czyli krokwia 8x22 nie spiera się na dolnym pasie wiązara. Jak wykonać takie połączenie. Czy gwoździami ile gwoździ?
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	wiazar.jpg
Wyświetleń:	261
Rozmiar:	21,0 KB
ID:	404661
    Czy jeżeli krokwia nie opiera się na dolnym pasie tak jak to jest we wiązarze prefabrykowanym czy nie będą działały zbyt duże siły ścinające na połączenie?
    2. Czy jest szansa wykonać to ze zwykłej tarcicy?

  10. #10
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar Andrzej Wilhelmi
    Zarejestrowany
    Jan 2006
    Skąd
    Łódź
    Kod pocztowy
    94-313
    Dzielnica
    Polesie
    Posty
    14.207

    Domyślnie

    Rysunek wykonał niedoświadczony projektant. Trudno powiedzieć co to za dzieło i na czym się opiera. W przypadku wykonawstwa na budowie czego nie zalecam wiązar musi być odpowiednio rozrysowany. Muszą być rozrysowane węzły z dokładnym rozmieszczeniem gwoździ podana ich ilość i długość oraz wymiary nakładek na węzły (wykonane np. ze sklejki). Jak nie masz doświadczenia to porywasz się z motyka na słońce. Wiązar to niezmiernie istotny element konstrukcyjny. Pozdrawiam.
    miłego dnia
    mój nowy adres e-mail: [email protected]

  11. #11
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    arm7tdmi

    Zarejestrowany
    Jan 2018
    Skąd
    Łańcut
    Kod pocztowy
    37-100
    Posty
    6

    Domyślnie

    Zdaje sobie sprawę z ważności wiązara jako elementu konstrukcyjnego. Zadałem też pytanie projektantowi i on ma się skontaktować z konstruktorem który to robił i ma dać odpowiedź w jaki sposób to projektował i jak zaprojektował węzły. Z tego rysunku wynika, że elementy wiązara nie leżą w jednej płaszczyźnie czyli nie ma możliwości połaczenia za pomocą sklejki bądź płytki perforowanej (kleszcze które stanowią dolny pas wiązara zachodzą na "krokwie" po obu jej stronach, dolny pas wiązara składa się z dwóch belek 8x22 a krokwia jest między nimi) Widziałem też na stronie z500 w realizacjach domu z6 tak robione wiązary i stąd moje pytanie czy ktoś to robił lub widział bo mam tu wątpliwość bo jeżeli krowia nie opiera się na dolnej belce to cała siła działałaby ścinająco na gwoździe. I zastanawiam się czy jest to właśnie "dzieło" projektanta studenta, czy tak się może robi i jest to zgodne ze sztuką budowlaną z dobrym projektowaniem..
    Dziekuje za odpowiedź i pozdrawiam,,

  12. #12
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar Andrzej Wilhelmi
    Zarejestrowany
    Jan 2006
    Skąd
    Łódź
    Kod pocztowy
    94-313
    Dzielnica
    Polesie
    Posty
    14.207

    Domyślnie

    Mam takie same obawy i stąd moje pytanie na czym opiera ten wiązar a dokładnie o wskazanie miejsc podparcia. Tym bardziej jest to istotne bo wiązar ma rozpiętość 11 m. Pozdrawiam.
    miłego dnia
    mój nowy adres e-mail: [email protected]

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony