dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 2
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 22
  1. #1

    Domyślnie kominek - czy to będzie działać

    Witam,

    Mam prośbę do wykonawców kominków i ludzi co się na tym znają aby zweryfikowali co architekt "zrobił". Mianowicie w naszym domu nie będzie ani jednego komina - WM itd. niemniej w ścianie miał być "przewód dymowy" tylko dla celów palenia w kominku. Ale to co zrobił architekt jest na poniższych rysunkach:
    parter
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	dol.jpg
Wyświetleń:	63
Rozmiar:	58,8 KB
ID:	357124

    pietro
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	pietro.jpg
Wyświetleń:	60
Rozmiar:	80,1 KB
ID:	357125
    Zaczynamy(zielone): jest odbicie wzdłuż ściany ok 1,5m (wysokość nachylenia ok 30cm) później przebicie przez ścianę i kolejne dojście (50cm) właściwego wypustu (czerwone) - nad sufitem podwieszanym przez strop.

    Ja wątpię:
    1. jak z ciągiem, czy przy takich "łamańcach" w ogóle będzie działać?
    2. to są wysokie temperatury, ale czy stosuje się jakieś wentylatory aby wzmocnić ciąg???
    3. Czy można zastosować jakąś nasadę kominową (strażak?) aby wzmocnić ciąg?
    4. Wisienka na torcie: jak w takim podwieszonym wylocie zrobić wypust/aby czyścić - czy to jest w ogóle możliwe ze względów bezpieczeństwa?
    5. Jak taki przewód, nie murowanym kominem, przeprowadzić przez pełne deskowanie/papę/dachówki....bo na zdrowy rozum temperatura wszystko "rozpuści/podpali"?

    pozdrawiam

  2. #2
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kominki Piotr Batura
    Zarejestrowany
    Jan 2011
    Skąd
    Łaziska 29 k. Wągrowca
    Kod pocztowy
    62-100
    Posty
    10.403
    Kominki i piece kominkowe z których ciepło nie ucieka kominem. Prowadzimy Szkołę Kominkową Instalacje piecokominków dobrej jakości na terenie całego kraju www.kominki-batura.pl Lokalizacja: POLSKA, Tel. 502 607 546

    Domyślnie

    Nie takie rzeczy robiłem, ale...mam o tym pojęcie. Sam pomysł (idiotyczny), polegnie na etapie wykonawstwa. To bomba z opóźnionym zapłonem, jeśli coś sknocicie.

  3. #3

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kominki Piotr Batura Zobacz post
    Nie takie rzeczy robiłem, ale...mam o tym pojęcie. Sam pomysł (idiotyczny), polegnie na etapie wykonawstwa. To bomba z opóźnionym zapłonem, jeśli coś sknocicie.
    Ja nic nie będę robił bo się na tym nie znam jestem inwestorem ale na zdrowy rozum wydaje mi się to rozwiązanie "dziwne" stąd pytam jak to naprawić na etapie projektu aby to później było do wykonania i działało jak należy a nie było "bombą z opóźnionym zapłonem". stąd powyższe pytania np o ciąg....albo jakie są prawidłowe wymagania aby kominek dobrze działał.
    Ostatnio edytowane przez .:Paco:. ; 30-05-2016 o 11:41

  4. #4
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    Slyder

    Zarejestrowany
    Jul 2014
    Skąd
    Skierniewice
    Kod pocztowy
    96-100
    Posty
    398

    Domyślnie

    ale ciąg będzie tym się nie martw. Ale przejście przez deskowanie zabezpiecz dobrze

  5. #5
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar DUNTE
    Zarejestrowany
    May 2016
    Skąd
    Południe
    Posty
    167

    Domyślnie

    nie lepiej dostawić systemowy bądź murowany cegłą komin i spać spokojnie?

  6. #6

    Domyślnie

    Cytat Napisał Slyder Zobacz post
    ale ciąg będzie tym się nie martw. Ale przejście przez deskowanie zabezpiecz dobrze
    ciąg będzie?....pytani jaki u moich rodziców jest o wiele prościej i ciąg jest słaby.
    Kominiki Piotr twierdzi,że to będzie problem do wykonania...a jak z oczyszczaniem tego.....

    Cytat Napisał DUNTE Zobacz post
    nie lepiej dostawić systemowy bądź murowany cegłą komin i spać spokojnie?
    problem jest taki,że to wypada pośrodku sypialni na piętrze (jak na rysunkach) także musiałby być przy ścianie zewnętrznej ale to by znaczyło,że komin będzie ok 2,5m od kominka....ewentualnie myślałem o stalowym na zewnątrz ale to średnio wygląda

  7. #7
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kominki Piotr Batura
    Zarejestrowany
    Jan 2011
    Skąd
    Łaziska 29 k. Wągrowca
    Kod pocztowy
    62-100
    Posty
    10.403
    Kominki i piece kominkowe z których ciepło nie ucieka kominem. Prowadzimy Szkołę Kominkową Instalacje piecokominków dobrej jakości na terenie całego kraju www.kominki-batura.pl Lokalizacja: POLSKA, Tel. 502 607 546

    Domyślnie

    Cytat Napisał .:Paco:. Zobacz post
    Ja nic nie będę robił bo się na tym nie znam jestem inwestorem ale na zdrowy rozum wydaje mi się to rozwiązanie "dziwne" stąd pytam jak to naprawić na etapie projektu aby to później było do wykonania i działało jak należy a nie było "bombą z opóźnionym zapłonem". stąd powyższe pytania np o ciąg....albo jakie są prawidłowe wymagania aby kominek dobrze działał.
    Poproś więc Pana architekta, by nie kombinował, tylko zrobił to zgodnie z naukami jakie pobrał w szkole. Jeśli nie uważał na lekcjach, skieruj go do kominiarza. To on będzie się potem męczył z tym co architekt wymóżdży....

  8. #8
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Forest-Natura
    Zarejestrowany
    Jan 2003
    Skąd
    Śląsk
    Posty
    5.277

    Domyślnie

    Witam.
    Paco ... zaproponuj architektowi że jak nie wie w jaki sposób umiejscowić kominek i zaprojektować do niego komin zgodnie ze sztuką budowlaną, to niech zejdzie z ceną tego projektu na tyle żebyś mógł zlecić tę kwestię komu innemu, albo niech najpierw wyda sam trochę kasy na płatne konsultacje w tym zakresie ...
    Pozdrawiam.
    "...na Kontynencie do tej pory wierzą w tego włóczęgę... Pierwszy Mag - Zdun Włóczęga - Wędrowna Iskra, buduje w wybranych domostwach piece, które przynoszą szczęście i dobrobyt. W domu, w którym On roznieci ogień...w tych domach rodzą się magowie..."

  9. #9

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kominki Piotr Batura Zobacz post
    Poproś więc Pana architekta, by nie kombinował, tylko zrobił to zgodnie z naukami jakie pobrał w szkole. Jeśli nie uważał na lekcjach, skieruj go do kominiarza. To on będzie się potem męczył z tym co architekt wymóżdży....
    Ja już go nie proszę - dość długo znosiłem różne rzeczy, normalny ze mnie człowiek i można po ludzku się dogadać ale ten kominek mnie wkurzył (bo nagle muszę się znać na murarce, hydraulice itd.) każdy wykonawca stara się zrobić po najniższej linii oporu i nie można ufać - cena nie gra roli. Kiedyś ludzie znali swój fach i płaciło się za "kawał dobrej roboty" dziś to ułamek...
    A twój post nic nie pomaga bo jak widzisz na zdjęciach kominek wypada po środku pokoju na piętrze, a przy ścianie zewnętrznej na piętrze też jest okno stąd moje pytanie po czym takiej "zielonej osobie" (jeśli chodzi o kominiarstwo) jak mi poznać czy to jest dobrze zaprojektowane aby A) działało B) nie stwarzało problemów przy budowie/użytkowaniu a co najważniejsze było bezpieczne przy użytkowaniu aby się nie wkopać - bo jeszcze nie zapłaciłem mu wszystkiego ale jak odbiorę projekt to umarł w butach...

  10. #10
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kominki Piotr Batura
    Zarejestrowany
    Jan 2011
    Skąd
    Łaziska 29 k. Wągrowca
    Kod pocztowy
    62-100
    Posty
    10.403
    Kominki i piece kominkowe z których ciepło nie ucieka kominem. Prowadzimy Szkołę Kominkową Instalacje piecokominków dobrej jakości na terenie całego kraju www.kominki-batura.pl Lokalizacja: POLSKA, Tel. 502 607 546

    Domyślnie

    Cytat Napisał .:Paco:. Zobacz post
    Ja już go nie proszę - dość długo znosiłem różne rzeczy, normalny ze mnie człowiek i można po ludzku się dogadać ale ten kominek mnie wkurzył (bo nagle muszę się znać na murarce, hydraulice itd.) każdy wykonawca stara się zrobić po najniższej linii oporu i nie można ufać - cena nie gra roli. Kiedyś ludzie znali swój fach i płaciło się za "kawał dobrej roboty" dziś to ułamek...
    A twój post nic nie pomaga bo jak widzisz na zdjęciach kominek wypada po środku pokoju na piętrze, a przy ścianie zewnętrznej na piętrze też jest okno stąd moje pytanie po czym takiej "zielonej osobie" (jeśli chodzi o kominiarstwo) jak mi poznać czy to jest dobrze zaprojektowane aby A) działało B) nie stwarzało problemów przy budowie/użytkowaniu a co najważniejsze było bezpieczne przy użytkowaniu aby się nie wkopać - bo jeszcze nie zapłaciłem mu wszystkiego ale jak odbiorę projekt to umarł w butach...
    Mnie też wkurzają tacy forumowicze, którzy myślą, że jestem cudotwórcą. Baran architekt nie dał rady, a ja nie widząc budowy, nie mając możliwości konsultacji na miejscu, mam wyczarować pomysł, na podstawie wklejonych wypocin jakiegoś niedorobionego skryby! Powiedziałem Ci. Idź do kominiarza. Może być bardziej przydatny, bo kominy to jego fach.

  11. #11

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kominki Piotr Batura Zobacz post
    Mnie też wkurzają tacy forumowicze, którzy myślą, że jestem cudotwórcą. Baran architekt nie dał rady, a ja nie widząc budowy, nie mając możliwości konsultacji na miejscu, mam wyczarować pomysł, na podstawie wklejonych wypocin jakiegoś niedorobionego skryby! Powiedziałem Ci. Idź do kominiarza. Może być bardziej przydatny, bo kominy to jego fach.
    Nie rzucaj się, nikt nie oczekuje od Ciebie cudów a jak masz problem z ego to idź na spacer i się zrelaksuj....

    Jakbyś czytał uważnie to byś zauważył,że po twoim pierwszy poście (szczególnie ostatni post) zrozumiałem,że to bubel i nie prosiłem o pomysł/rozwiązanie a generalne praktyczne rady (z życia/praktyki) co znaczy poprawnie zrobiony kominek - tak używałem wujka googla - i tam jest wszędzie opisane aby kąt rury między kominkiem a kominem był pod kątem 45 stopni i odległość max. 1/10 wysokości komina ale to wszystko brzmiało jak teoria ponieważ znam wiele domów gdzie łamią te zasady a wszystko śmiga...a to czy można stosować nasadę kominową albo wentylator dla kogoś w tej branży to nie filozofia powiedzieć tak czy nie.

    Ja w swojej działce potrafią spokojnie powiedzieć na co zwrócić uwagę bo ani na tym nie tracę a inny może mieć łatwiejsze życie...ale jakiegoś kominiarza poszukam.

    pozdrawiam

  12. #12
    Banned
    StefanW

    Zarejestrowany
    Dec 2013
    Skąd
    Rumia
    Kod pocztowy
    84-230
    Posty
    541

    Domyślnie

    Paco!!!! - problem to chyba jest z Tobą. Nabazgrałeś coś co się kupy nie trzyma i o pomoc wołasz. Co to jest na tych rysunkach? Te rysunki i Twój opis to zagadka. Weź głęboki oddech przemyśl i napisz jeszcze raz. Architekt niech zrobi swoje i przedstawi Ci projekt. Projekt możesz skonsultować z kominiarzem i dopiero daj cynk jak poszło.

  13. #13
    Pracownia zduńska - ponad 30 lat doświadczenia. Hurtownia kominków i materiałów zduńskich Budujemy: piece, kominki i kuchnie kaflowe. Sprzedajemy hurtowo i detalicznie : wkłady kominkowe, kafle, piecyki wolnostojące , materiały zduńskie i kominy systemowe www.kafle-kominki.pl Żabia Wola k. Warszawy

    Domyślnie

    Jeśli mogę pomóc to zadzwoń
    663 443 321
    pogadamy, kontakt do dobrego kominiarza który wykona taki komin z twoich okolic też się znajdzie .
    Darek B

  14. #14
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Forest-Natura
    Zarejestrowany
    Jan 2003
    Skąd
    Śląsk
    Posty
    5.277

    Domyślnie

    Witam.
    Ja myślę Darku, że sprawą pierwszorzędną dla Pablo będzie raczej mądre usytuowanie kominka w konkretnym miejscu w domu ...
    Komin - jego parametry i konstrukcja oraz to z czego będzie wykonany ... ewentualnie kto go wykona ... będzie wynikiem właśnie tego rozsądnego wyboru samego miejsca na kominek.
    A do tego potrzeba nie żadnego kominiarza, ale mądrego archiekta. W przypadku gdy go brak, może go śmiało zastapić sam kominkarz / zdun z otwartą głową i wiedzą techniczną.
    Pozostaje pytanie czy w takim wypadku Pan Architekt nie powinien "odpalić" ze swej gaży takiemu komuś ...
    Pozdrawiam.
    "...na Kontynencie do tej pory wierzą w tego włóczęgę... Pierwszy Mag - Zdun Włóczęga - Wędrowna Iskra, buduje w wybranych domostwach piece, które przynoszą szczęście i dobrobyt. W domu, w którym On roznieci ogień...w tych domach rodzą się magowie..."

  15. #15

    Domyślnie

    Cytat Napisał StefanW Zobacz post
    Paco!!!! - problem to chyba jest z Tobą. Nabazgrałeś coś co się kupy nie trzyma i o pomoc wołasz. Co to jest na tych rysunkach? Te rysunki i Twój opis to zagadka. Weź głęboki oddech przemyśl i napisz jeszcze raz. Architekt niech zrobi swoje i przedstawi Ci projekt. Projekt możesz skonsultować z kominiarzem i dopiero daj cynk jak poszło.
    StefanW opisałem to dość łopatologicznie niemniej jeśli nie zrozumiałeś to nie powód aby się rzucać na forum - zawsze możesz poświęcić czas aby przeczytać drugi raz ze zrozumieniem. Niemniej ja od Ciebie tego ani nie wymagam ani nic nie sugeruję tylko trzymaj emocje na wodzy.

    Cytat Napisał Zdun Darek B Zobacz post
    Jeśli mogę pomóc to zadzwoń
    663 443 321
    pogadamy, kontakt do dobrego kominiarza który wykona taki komin z twoich okolic też się znajdzie .
    dzięki Darek za wolę pomocy - spotkam się z architektem i zobaczymy co powie a później wyciągnę z tego wnioski w jedną albo drugą stronę.

    Cytat Napisał Forest-Natura Zobacz post
    Witam.
    Ja myślę Darku, że sprawą pierwszorzędną dla Pablo będzie raczej mądre usytuowanie kominka w konkretnym miejscu w domu ...
    Komin - jego parametry i konstrukcja oraz to z czego będzie wykonany ... ewentualnie kto go wykona ... będzie wynikiem właśnie tego rozsądnego wyboru samego miejsca na kominek.
    A do tego potrzeba nie żadnego kominiarza, ale mądrego archiekta. W przypadku gdy go brak, może go śmiało zastapić sam kominkarz / zdun z otwartą głową i wiedzą techniczną.
    Pozostaje pytanie czy w takim wypadku Pan Architekt nie powinien "odpalić" ze swej gaży takiemu komuś ...
    Pozdrawiam.
    pierwotnie kominek miał być w okolicach połowy 5m ściany, która jest prostopadła do ściany zewnętrznej ale nad nią (ściana z kominkiem) wypada bezpośrednio środek sypialni (chyba zapomniał o kominku) - spotkam się z architektem i pogadam.....:/
    pozdrawiam

  16. #16

    Domyślnie

    Odgrzebuje swój stary post bo nadal potrzebuję rady. Architekt zrewidował projekt i obecnie:
    1. kominek jest nadal w połowie długości ściany a rura idzie wzdłuż ściany pod kątem w kierunku stropu parteru. Przechodzi przez ścianę i jest kolanko do góry (kolanko jest nad sufitem podwieszanym) - komin idzie dalej pionowo, przez strop do góry. Bieg rury zaznaczyłem czerwoną strzałką.
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	kominek parter.jpg
Wyświetleń:	21
Rozmiar:	65,4 KB
ID:	367745
    Czy to dobre rozwiązanie (bezpieczne)? Rury będą stalowe ale nie ma rewizji ani wyczystki, tzn. rewizję mógłbym zrobić dopiero nad stropem na piętrze. Nie wiem co z wyczystką w takiej sytuacji stąd proszę o rady.

    2. Ewentualnie opcja 2 (któa przyszła mi do głowy) - rura kominowa nadal pod kątem idzie do ściany ale w ścianie (i na parterze i piętrze) wmuruje pustak kominowy i w nim będzie wkład stalowy. To pozwoli na zrobienie wyczystki przy podlodze na dole. Architekt mówi,że to zły pomysł bo tynki będą pękać ale do swojej opcji 1 tez nie jest na 100% pewny - tzn. on nie widzi problemu.
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	kominek parter2.jpg
Wyświetleń:	17
Rozmiar:	65,7 KB
ID:	367746

    Generalnie mi jego rozwiązanie też pasuje pod warunkiem,że jest bezpieczne, nie będzie problemów z takim rozwiązaniem ani jakby doszło do wypalenia sadzy - stad proszę o uwagi.

    Pozdrawiam
    Ostatnio edytowane przez .:Paco:. ; 18-09-2016 o 15:14

  17. #17

    Domyślnie

    Architekt nie jest branżystą, on projektuje a teraz jak widać, improwizuje.
    Z nim, tego tematu nie załatwisz. Niemniej to, co robisz w środku, i to, co nie ma wpływu na konstrukcje, jest twoją wolną wolą. Te sprawy należy omawiać z kierownikiem budowy. Musisz jednak mieć kogoś, kto się na tym zna i kto na miejscu oceni, czy i jak można.
    Tu na forum, by było wiadomo dla każdego, kto się orientuje w temacie, wklej rzut parteru i piętra, z zaznaczeniem gdzie kominek ma być. Na tym, co pokazałeś, za mało widać.

  18. #18

    Domyślnie

    Cytat Napisał dbx Zobacz post
    Architekt nie jest branżystą, on projektuje a teraz jak widać, improwizuje.
    Z nim, tego tematu nie załatwisz. Niemniej to, co robisz w środku, i to, co nie ma wpływu na konstrukcje, jest twoją wolną wolą. Te sprawy należy omawiać z kierownikiem budowy. Musisz jednak mieć kogoś, kto się na tym zna i kto na miejscu oceni, czy i jak można.
    Tu na forum, by było wiadomo dla każdego, kto się orientuje w temacie, wklej rzut parteru i piętra, z zaznaczeniem gdzie kominek ma być. Na tym, co pokazałeś, za mało widać.
    Jasna dlatego ma nadzieję na rady. Wklejam większe - zaznaczyłem na czerwono gdzie rura przechodzi przez strop pionowo i prosto do dachu (oczywiście zabudowana).

    parter
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	parter.jpg
Wyświetleń:	8
Rozmiar:	95,1 KB
ID:	368365

    pietro
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	pietro.jpg
Wyświetleń:	7
Rozmiar:	97,6 KB
ID:	368366

    Także jak wyżej pytanie czy to dobre rozwiązanie czy lepiej w ścianie...
    U moich rodziców w domu mają pobudowany komin z cegły i po 13 latach popekały tynki na piętrze gdzie jest komin od kominka.

    Prosze o rady i komentarze bo sam nie wiem co o tym sadzic.
    Kominek ma byc tam gdzie dochodzi rura doprowadzajaca powietrze - pośodku ściany.
    Ostatnio edytowane przez .:Paco:. ; 25-09-2016 o 11:25

  19. #19
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar d7d
    Zarejestrowany
    Sep 2014
    Skąd
    Poznań
    Posty
    10.867

    Domyślnie

    Paco
    Jak ten ukośny przewód dymowy będzie obudowany?
    Gdzie będzie wyczystka ? Jeden przekrój (post #16) pokazuje wyczystkę w grubości ściany a drugi pokazuje że część wyższa jest na zewnątrz ściany ...

  20. #20

    Domyślnie

    Cytat Napisał d7d Zobacz post
    Paco
    Jak ten ukośny przewód dymowy będzie obudowany?
    Gdzie będzie wyczystka ? Jeden przekrój (post #16) pokazuje wyczystkę w grubości ściany a drugi pokazuje że część wyższa jest na zewnątrz ściany ...
    pewnie w K-G albo czarne rury - nie wiemy jeszcze

    w poscie #16 sa dwa rozne rozwiazania - pierwsze jak zrobil architekt (brak wyczystki), drugi jak ja sie zastanawiam czy rozwiazanie w scianie to dobry pomysl...

Strona 1 z 2

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony