dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 10
  1. #1

    Domyślnie Sterowanie ogrzewaniem podłogowym-regulator w każdym pomieszczeniu

    czy ktoś z Was ma i użytkuje taki rodzaj sterowania ogrzewaniem podłogowym, tzn regulator temp. umieszczony na ścianie na wys ok 1,5m od podłogi, który ma za zadanie sterować siłownikiem na rozdzielaczu który zamykałby pętle(lub kilka pętli) w danym pomieszczeniu po uzyskaniu określonej temperatury.
    Instalator z którym wstępnie umawiam się na robotę upiera się na takie rozwiązanie, ja osobiście raczej myślałem o sterowniku pogodowym +ewentualnie pokojowy jeden główny, ale on twierdzi że za taką instalację nie będzie odpowiadał bo nie będzie to działać.
    Chce mi dać zawór 3drogowy, 2 rozdzielacze z pompami i siłowniki podpięte pod te regulatory w każdym pomieszczeniu które będzie posiadało drzwi.

  2. #2
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar asolt
    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    Dąbrowa Tarnowska
    Kod pocztowy
    33-200
    Posty
    11.495
    SOLVENT Hurtownia wentylacyjna. OZC, świadectwa i char. energetyczne. Projekty instalacji sanitarnych. Montaż instalacji wentylacji mechanicznej/rekuperacji, klimatyzacji i pomp ciepła www.solvent.sklep.pl cała polska

    Domyślnie

    Cytat Napisał sony87 Zobacz post
    czy ktoś z Was ma i użytkuje taki rodzaj sterowania ogrzewaniem podłogowym, tzn regulator temp. umieszczony na ścianie na wys ok 1,5m od podłogi, który ma za zadanie sterować siłownikiem na rozdzielaczu który zamykałby pętle(lub kilka pętli) w danym pomieszczeniu po uzyskaniu określonej temperatury.
    Instalator z którym wstępnie umawiam się na robotę upiera się na takie rozwiązanie, ja osobiście raczej myślałem o sterowniku pogodowym +ewentualnie pokojowy jeden główny, ale on twierdzi że za taką instalację nie będzie odpowiadał bo nie będzie to działać.
    Chce mi dać zawór 3drogowy, 2 rozdzielacze z pompami i siłowniki podpięte pod te regulatory w każdym pomieszczeniu które będzie posiadało drzwi.
    Jakie jest zródło grzewcze?

  3. #3

    Domyślnie

    jeszcze nic nie ma , ale będzie kocioł kondensacyjny, marki niee wybrałem

    dom z użytkowym poddaszem -ok 190m2 podłóg ogrzewanych (plus małe drabinki w łazienkach) , będzie wentylacja mechaniczna parter ok 75m2 podłóg plus garaż z grzejnikiem, poddasze blisko 120m2 podłóg
    pomieszczenie nad garażem chciałbym ogrzewać w minimalnym stopniu ze względu na to że nie będzie narazie zamieszkałe, i tu ten regulator miałby sens + może w gabinecie na parterze ale reszta też?
    plusy widze takie że jak temp jest ok to zamykając pętle , pompa ma mniej do pracy,pomieszczenie się nie przegrzewa, ale koszty tego rozwiązania sądze że mogą przewyższać wynikające z niego korzysci

  4. #4
    Arturo72
    Guest
    Arturo72

    Domyślnie

    Cytat Napisał sony87 Zobacz post
    Instalator z którym wstępnie umawiam się na robotę upiera się na takie rozwiązanie, ja osobiście raczej myślałem o sterowniku pogodowym +ewentualnie pokojowy jeden główny, ale on twierdzi że za taką instalację nie będzie odpowiadał bo nie będzie to działać.
    Instalator gada idiotyzmy,wyrzuć go zanim zrobi Ci więcej szkód.
    Ty bardzo dobrze myślałeś i przy tym pozostań.

  5. #5

    Domyślnie

    Tylko że już dwie osoby które zaprosilem na budowę twierdzą to samo. Że niby każde pomieszczenie ma inne zapotrzebowanie na ciepło i przez to nie jest możliwe aby wszędzie była zbliżona temp

  6. #6
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar Liwko
    Zarejestrowany
    Jan 2010
    Posty
    22.512

    Domyślnie

    Cytat Napisał sony87 Zobacz post
    Tylko że już dwie osoby które zaprosilem na budowę twierdzą to samo. Że niby każde pomieszczenie ma inne zapotrzebowanie na ciepło i przez to nie jest możliwe aby wszędzie była zbliżona temp
    Poprowadź od rozdzielaczy do każdego pomieszczenia kabelki i na razie nic do nich nie podłączaj (wyregulujesz ręcznie na rotametrach). Zrób sterowanie pogodowe i przez pierwszy jeden, lub dwa sezony przetestuj rozwiązanie na własnej skórze. Najprawdopodobniej już przy tym pozostaniesz, a jeżeli stwierdzisz, że wolisz sterować, wtedy zainwestujesz w całą tą zbędną (moim zdaniem) resztę.

  7. #7

    Domyślnie

    A zawór trojdrozny jest konieczny ? Czy wystarczy dać sprzęgło a za nim jakąś większą pompę bo mam obawy że z kotła sobie nie poradzi, czy rozdzielacze dać każdy ze swoją pompka ?

  8. #8

    Domyślnie

    W tej chwili jestem na etapie tynków i dla bezpieczeństwa zrobiłem tak że umieściłem puszki na wys 150 cm w niemal każdym pomieszczeniu za wyjątkiem jednej sypialni ktora jest identyczna ja pomieszczenie obok (oba od str południowej) także niemal identyczne będą miały zapotrzebowanie więc na te dwa pokoje dałem jedną puszkę i puściłem Peszel do podłogi aby mieć możliwość poprowadzenia przewodu.

  9. #9
    Arturo72
    Guest
    Arturo72

    Domyślnie

    Cytat Napisał sony87 Zobacz post
    Tylko że już dwie osoby które zaprosilem na budowę twierdzą to samo. Że niby każde pomieszczenie ma inne zapotrzebowanie na ciepło i przez to nie jest możliwe aby wszędzie była zbliżona temp
    To że każde pomieszczenie ma inne zapotrzebowanie na ciepło to jest prawda ale po pierwsze będziesz możliwość regulacji każdego pomieszczenia osobno na rotametrach wszak dla każdego pomieszczenia będzie jednakowa temperatura na zewnątrz,po drugie będziesz miał sterownik pogodowy i on będzie decydował jak grzać żeby było optymalnie a dodatkowo masz sterownik pokojowy.
    Ustawisz raz podlogowke na rotametrach i to wystarczy o żadne pomieszczenie nie będzie przegrzane lub nie dogrzane.

    Poza tym,podlogowke układa się biorąc pod uwagę zapotrzebowanie na ciepło każdego pomieszczenia osobno czyli jak instalator nie bierze odpowiedzialności za poprawne rozłożenie podlogowki to znaczy że tak nie robi i asekuruje się sterownikami za które to Ty płacisz czyli za jego lenistwo lub nie wiedze.
    Ostatnio edytowane przez Arturo72 ; 31-08-2016 o 08:51

  10. #10
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar asolt
    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    Dąbrowa Tarnowska
    Kod pocztowy
    33-200
    Posty
    11.495
    SOLVENT Hurtownia wentylacyjna. OZC, świadectwa i char. energetyczne. Projekty instalacji sanitarnych. Montaż instalacji wentylacji mechanicznej/rekuperacji, klimatyzacji i pomp ciepła www.solvent.sklep.pl cała polska

    Domyślnie

    Cytat Napisał pegaziatko Zobacz post
    ...

    pamiętaj że ogrzewanie podłogowe ma b. duża bezwładność. Czyli po zamknięciu zaworu temperatura będzie w pomieszczeniu jeszcze jakiś czas rosła doprowadzając do przegrzewu. a jak temperatura spadnie i zawór się otworzy to będziesz znowu marzł zanim podłoga osiągnie właściwy parametr.
    Duza bezwładnosc nie przeszkadza w osiągniecia stałej temperatury z bardzo małą histerezą, kol. homecactus w innym dziale przedstawiał wykresy zmian temperatury we własnym domu przy regulacji strefowej w pomieszczeniu przy ogrzewaniu podłogowym, histereza zmian to 0,1 oC, ale aby to uzyskac konieczny jest odpowiedni regulator, który musie miec funkcje PWM. O jakim marznieciu piszesz przy tak małych wahaniach temp wewnętrznej?, sądze ze nie jestes w stanie nawet odczuc takich zmian, poza tym jak mamy zmarznąc jezeli w domu dobrze energooszczednym dobowe zmiana temp. po zaprzestaniu grzania to ok 1 oC. Niektórzy to mają fantazję
    Ostatnio edytowane przez asolt ; 31-08-2016 o 15:52

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony