dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 2
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 39
  1. #1
    SYMPATYK FORUM (min. 10) Avatar qmite
    Zarejestrowany
    Aug 2014
    Skąd
    Damnica
    Kod pocztowy
    76-231
    Posty
    45

    Domyślnie Farba do pokoju dziecka, ekologia, lzo, lso, wall odour, ghost odour

    Witam,

    Mam ty tylko jedną "próbę" malowania bo za niespełna 2 miesiące rodzi mi się syn i musi się to zdążyć przewietrzyć...

    Czytam o problemach ludzi którzy pomalowali gruntem śnieżki, chciałem wybrać farbe kabe - także znalazłem posty o "kocim moczu".
    Problem widzę popularny i u nas i za granicą, nie zależny od marki farby. Wydaje mi się też ze im "nowocześniejsza" farba tym większe ryzyko (kiedyś farby śmierdziały co najwyżej przy malowaniu...). Koci mocz, amoniak, wall odour phenomenon, ghost odour.. producenci zgodnie zwalają winę na użytkowników i złe warunki, problem jakby nie istniał a postów na necie milion.

    Sam miałem chyba ten problem po użyciu polimerowej gładzi Knauf Goldband Finish (gotowej z wiaderka) - śmierdzi lekko do dziś na szczęście 1 pokoik 2m2 po za główną częścią domu.

    Dlatego na nowe tynki w głównej części domu unikam "polimerowych" gotowców z wiaderek i używam "zwykłego" Cekolu c45.

    Mamy nowe tynki (cementowo-wapienne Sandberg), na nich gładź Cekol C45. Tynki jasne, cekol biały.. wystarczy chyba bez farby gruntującej (zawsze to o jeden produkt mogący spowodować smród mniej).


    Proszę o pomoc w wyborze "zdrowej" białej farby (ewentualnie też kolorowej - żona chce w paski) aby zmniejszyć ryzyko (a najlepiej całkowicie wykluczyć) możliwość powstania tego smrodu.


    Pytanie bonusowe.. czy LZO to kolejna marketingowo-unijna ściema. Mam wrażenie że farby kiedyś pośmierdziały tydzień ale jak już się wywietrzyły "złe" rozpuszczalniki to już były neutralne. Teraz.. zero LZO.. a to przez resztę życia będziemy wdychać LSO UPEP?.. poniżej artykuł.

    http://www.chemiabudowlana.info/wiad...jne_a_ekologia
    Ostatnio edytowane przez qmite ; 11-06-2016 o 15:37

  2. #2
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    TM3d

    Zarejestrowany
    Oct 2014
    Kod pocztowy
    16-070
    Posty
    28

    Domyślnie

    W sumie to zostają tylko farby dla alergików. Oczywiście grunty czy podkłady też takie muszą być. Farby tego typu nie zawierają amoniaku.

  3. #3
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.146
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    Ja po prostu nie używam gruntu na ściany, tylko tanią, białą farbę.
    Śnieżkę lub Nobiles. Nic nie śmierdzi.
    A na to farba docelowa. Polecam Magnat - fantastycznie można czyścić.

  4. #4
    SYMPATYK FORUM (min. 10) Avatar qmite
    Zarejestrowany
    Aug 2014
    Skąd
    Damnica
    Kod pocztowy
    76-231
    Posty
    45

    Domyślnie

    Witam,

    Inne niż hipoalergiczne farby nie wchodzą w grę... natomiast nie przekonuje mnie że ktoś napisał że jest hipoalergiczna bo zawiera niskie LZO, skoro zamiast LZO dodali czegoś co trudniej zbadać, nie podlega normom, i wydziela się potem przez rok dwa czy pięć... odsyłam jeszcze raz do artykułu: http://www.chemiabudowlana.info/wiad...jne_a_ekologia

    Natomiast ten koci smród z tego co piszą nie jest spowodowany zawartością amoniaku, tylko prawdopodobnie jakąś reakcją chemiczną z ozonem w powietrzu (teorii jest wiele). Firma Crown była niby bliska ustalenia tego fenomenu.. ale artykuły "Crown Close to Identifying Cause of 'Wall Odour Phenomenon" są z 2010 roku... a problem nadal istnieje. I prawdopodobnie dotyczy właśnie farb z niskim LZO...

    Proszę o pomoc kogoś kto może więcej znalazł o tym niż ja albo ma pojęcie o farbach ogólnie (Coulignon, Spektrochem ?). Bo niestety "ja malowałem duluxem i było ok" nic mi nie daje w tym temacie.

    Sam malowałem wieloma farbami ale nie miałem sytuacji że jak mi zacznie śmierdzieć to będę pół roku mieszkał z noworodkiem u teściów... także.. HELP :d

  5. #5
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.146
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    obawiam się, że mało jest osób, które malowały wszystkimi dostępnymi na rynku markami, by mieć bazę porównawczą

  6. #6

    Domyślnie

    Mnie uczula wszystko, paskudnie, mocno i na twarzy. Co dziwniejsze tylko wziewnie, ręce mogę mieć zamalowane po łokcie i nic... więc podejrzewam LZO właśnie. Sama mam dylemat, bo niedługo czeka nas malowanie całego domu :/ Pół królestwa za jakieś rozsądne wyjście.

  7. #7
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.146
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    skoro "wszystko" to zostaje ci niemalowany tynk gliniany


    Ja tam żadnego zapachu po farbie nie czuję. Może to dzięki sprawnej wentylacji?

  8. #8
    SYMPATYK FORUM (min. 10) Avatar qmite
    Zarejestrowany
    Aug 2014
    Skąd
    Damnica
    Kod pocztowy
    76-231
    Posty
    45

    Domyślnie

    Nie ma znaczenia producent.. wątek napisałem bo może ktoś ma pojęcie z którą farbą taki efekt nie ma prawa zaistnieć. Może trzeba użyć farby z "dużą" zawartością LZO a nie niską :d

    takich tematów w necie są dziesiątki:
    http://www.forumbudowlane.pl/sciany-...cian-t15982/45
    http://forum.gazeta.pl/forum/w,217,1...po_malow_.html
    http://forum.muratordom.pl/showthrea...iwy-smr%C3%B3d

    Dziwne że problem jest tak mało znany.. człowiek buduje dom za 200-400k zł.. dwa-trzy lata stresu około-budowlanego.. i jak już się ma to wszystko skończyć - ściany gotowe, gładzie jak lustro położone.. to wiaderko farby za 100zł może zapewnić dodatkowe kilka miesięcy "zabawy".

  9. #9
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.146
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    dlatego nie daję 100 zł za wiaderko.

  10. #10
    SYMPATYK FORUM (min. 10) Avatar qmite
    Zarejestrowany
    Aug 2014
    Skąd
    Damnica
    Kod pocztowy
    76-231
    Posty
    45

    Domyślnie

    Cytat Napisał zouza Zobacz post
    Mnie uczula wszystko, paskudnie, mocno i na twarzy. Co dziwniejsze tylko wziewnie, ręce mogę mieć zamalowane po łokcie i nic... więc podejrzewam LZO właśnie. Sama mam dylemat, bo niedługo czeka nas malowanie całego domu :/ Pół królestwa za jakieś rozsądne wyjście.

    http://keim.pl/media/file//06_farby_do_wnetrz.pdf

    Znalazłem dziś .. Keim ... pierwszy producent który w ogóle się do tego odniósł i w opisie sugeruje swoją farbę jako alternatywę dla "potencjalnie smierdzących"
    http://www.keimpaints.co.uk/press_of...ineral_paints/

    farba Keim Optil (No odour during or following application)

    Mają też farbę Ekosil ME która ma niby redukować zanieczyszczenie powietrza na zasadzie fotokatalizy:
    http://keim.pl/media/file/certyfikat...lumaczenie.pdf

    Niestety firmy nie znam, farb nie używałem.. no i ciekaw jestem cen.


    I ogólnie chyba trzeba szukać farby "mineralnej".:

    http://www.colores.pl/Caparol-sensitiv
    "Nie zawiera konserwantów
    Nie zawiera rozpuszczalników
    Nie zawiera zmiękczaczy
    Nie zawiera składników powodujących „fogging” - „łapanie” kurzu z powietrza
    Pomaga w utrzymaniu higieny powietrza w pomieszczeniu "

    http://www.quick-mix.pl/LI,400,Farba...trzna,232.html
    "Bezrozpuszczalnikowa, bezemisyjna, niezawierajaca srodków konserwujacych. "


    Cytat Napisał Elfir Zobacz post
    dlatego nie daję 100 zł za wiaderko.
    Możesz dawać 50 albo 500 bo to nie od tego zależy.
    Po za tym ja chcę zwykłą białą farbę nie musi być szorowalna, a nawet zmywalna. Ma być biała, matowa i zdrowa - nie wierze że muszę w tym celu kupić Benjamina Moora za 440zł /3,78l.
    Ostatnio edytowane przez qmite ; 11-06-2016 o 00:35

  11. #11

    Domyślnie

    qmite dzięki, chyba zainteresuje się bliżej Caparolem. A znalazłeś gdzieś jak to wygląda cenowo? Nigdzie nie widzę ceny tej farby.

  12. #12
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZEFORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar joliska
    Zarejestrowany
    Feb 2009
    Posty
    5.381

    Domyślnie

    Google: Caparol + sklep + cena I wszystko jest podane.

  13. #13
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA OD ENERGOOSZCZĘDZANIAFORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar coulignon
    Zarejestrowany
    Sep 2007
    Posty
    6.267
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    26

    Domyślnie

    LZO - czyli lotne związki organiczne. Rozpuszczalniki używane w farbach wodnych w niewielkich ilościach jako dodatki. Wywietrzeją i po sprawie. Glikol propylenowy jest też zaliczany do LZO. W farbie - trzeba taki wyrób wyraźnie oznakować. W aromacie do ciasta który można kupić w kazdym sklepie i który podgrzany w piekarniku lata sobie po całej kuchni, nie stanowi on żadnego problemu. Gdzie logika?

    Farby hypolalergiczne: Pytałem jedną z instytucji zajmującej się certyfikacją farb. W dwustronicowym piśmie napisali:
    NIE potrzebują próbki,
    NIE potrzebują receptury,
    Okazało się że potrzebują jednej, arcyważnej rzeczy w kontekście potencjalnego zdrowia użytkownika: 4000 zł netto za wydanie certyfikatu i mozliwość znakowania farby ich zacnym logo.
    Tyle w kwestii farb hypoalegrgicznych

    Konserwanty - praktycznie takie same są w chemii gospodarczej. W Ludwiku czy innym Fairy nie napawają przerażeniem. Dlaczego mają stanowić problem w farbach?
    Ostatnio edytowane przez coulignon ; 11-06-2016 o 08:08
    Nasz Dziennik

    "Z logiką jest tak, że gdy ktoś jej nie rozumie, to zwykle też nie rozumie że jej nie rozumie"

  14. #14

    Domyślnie

    coulignon nie wiem gdzie logika, ale ja po malowaniu wyglądam jakby mi ktoś zdarł skórę z twarzy. Coś mnie w farbach uczula i to wziewnie. Biorąc pod uwagę, że w niedługim czasie mam cały dom do malowania chętnie bym się dowiedziała o co chodzi.

    Co do farb hypoalergicznych też jakoś nie zauważyłam nic co by miało nie uczulać aczkolwiek nadal szukam.

  15. #15

    Domyślnie

    Cytat Napisał joliska Zobacz post
    Google: Caparol + sklep + cena I wszystko jest podane.
    Generalnie potrafię używać googla i znalazłam sobie cennik caparola, ale tej konkretnej farby nie ma.

  16. #16
    SYMPATYK FORUM (min. 10) Avatar qmite
    Zarejestrowany
    Aug 2014
    Skąd
    Damnica
    Kod pocztowy
    76-231
    Posty
    45

    Domyślnie

    Z certyfikatami o hipoalergicznosci i ogólnym nazywaniem EKO to ja się domyślam że to trzeba brać delikatnie mówiąc z "rezerwą".
    Z LZO tak samo, z tym że myślałem że musi się wywietrzyć i już, natomiast artykuł Spektrochem o LZO UPEP które nie podlegają żadnej normie sprawił że szukam więcej informacji.

    Zouza: z tego co zdązyłem (wikipedia power wiec ostrożnie:d) się zorientować farby mineralne (krzemianowe) dzielą się na minerale, dyspersyjno-krzemianowe i zolowo-krzemianowe.

    te drugie to z tego co rozumiem - spoiwo z "zwykłej" farby akrylowej (z tym że do 5%) + "minerały", trzecia opcja to np. farby firmy Keim.

    Problem z tą drugą opcją jest taki, że chyba dalej może wystąpić reakcja i śmierdzenie kocim moczem.
    Ja myślałem że znalazłem farbę dla siebie - Kabe Aquatex - dyspersyjno-krzemianowa farba, bez problemu dostępna w hurtowniach w niezłej cenie. Można malować na świeże tynki bo nie zamyka wody (moje maja 1,5 miesąca), nie wymaga gruntowania (wręcz niezalecany - gruntuje się rozcieńczoną farbą). LZO co prawda 30 ale to się wywietrzy..

    Ale oczywiście.. o niej też znalazłem: (na muratorze - posty użytkownika Km29)
    "Unikajcie śmierdzących amoniakiem " po czasie " farb KABE !!!
    Moja przygoda,niestety śmierdząca zaczęła się w lipcu 2015,mamy grudzień 2015 i ignorancja ze strony KABE jak była tak pozostała.
    Zleciłem pomalowanie domu,zajęła się tym profesjonalna firma po raz kolejny.
    Zaproponowanao mi farbę KABE jako,że posiadam kominek pwinna pokryć idealnie.Zapoznawaliśmy się z opiniami w sieci i wśród malarzy,pojawiał się wątek smrodu po farbach KABE,mimo to zdecydowaliśmy,że stawiamy na cenę a co za tym powinno być -jakość.Gó..o nie jakość jak się okazało,smród był tak uciążliwy jakbym miał zaniedbaną kocią hodowlę -fetor nie do zniesienia,wyobraźcie sobie latem,zajebiście.....Przyszedł czas na reklamację,stek bzdur jaki usłyszałęm powalał do łez,są lepsi niż "Ci" z Wiejskiej w Warszawie.
    robioną zdjęcia,pobierano próbki,serie a wiaderka ach czegoż to nie było .....i cisza na kilka miesięcy."

    O Caparolu mineralnym też: (Smialekpl)
    "W starym mieszkaniu na stare tynki robiłem tak - unigrunt sniezki, gladz wapienna sniezka, grunt caparola i farba Bio. Juz pół roku w pokoju unosi sie dziwny zapach (nie amoniakiem) i ciezko okresli czy to przez gladz czy grunt czy farbe. Wietrze cały czas,
    Dlatego w nowym mieszkaniu chce uzyc jak najmniej chemii tak zeby farba szybko wyschła i wywietrzała. Dlatego pomyslalem jeszcze o tej Kabe aquatex ktora jest w dyspersyjno-krzemianowa i nie wymaga gruntu.
    Z Caparola troche rezygnuje powoli bo żona narzeka ze ją uczula i zle sie czuje po spaniu w tym pomalowanym pokoju."


    Jeszcze trochę poczytam i uznam że goły cekol też ładny..

  17. #17
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA OD ENERGOOSZCZĘDZANIAFORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar coulignon
    Zarejestrowany
    Sep 2007
    Posty
    6.267
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    26

    Domyślnie

    Na ile ja moge stwierdzić, problem kocich szczyn to tak naprawdę problem jednego surowca (spoiwa styrenowo - akrylowego) które oprócz przypadłości w postaci zapachu ma jeszcze inną przypadłość - jest jednym z najtanszych w europie. Tak więc można się na niego natknąć w róznych wyrobach nie tylko w Polsce. Co ciekawe, nie każda partia śmierdzi po pomalowaniu
    Niestety , nie ma mozliwości ocenić, patrząc na kubeł, co siedzi w środku. Ja w swoje produkcji tego g.... nie tykam. Bardziej od 15 centów na kg spoiwa cenię sobie święty spokój.

    Zouza - jedyne co może powodować podrażnienie w farbie to biocyd. Spotkałem się na produkcji (nie u mnie) z przypadkiem podrażnień u pracowników po zmianie biocydu.
    Nasz Dziennik

    "Z logiką jest tak, że gdy ktoś jej nie rozumie, to zwykle też nie rozumie że jej nie rozumie"

  18. #18
    SYMPATYK FORUM (min. 10) Avatar qmite
    Zarejestrowany
    Aug 2014
    Skąd
    Damnica
    Kod pocztowy
    76-231
    Posty
    45

    Domyślnie

    No często widzę styrenowo-akrylowe farby, z tym że co można powiedzieć z karty charakterystyki np. Kabe Aquatex:
    "mieszanina wodnej dyspersji kopolimeru akrylowego, potasowego szkła wodnego z dwutlenkiem tytanu (barwnymi pigmentami), wypełniaczami węglanowymi oraz środkami pomocniczymi pochodzenia organicznego."

    Kopolimer akrylowy to sam akryl? Brzmi ok, komuś jednak "kocie siki" wystąpiły..

    Jakieś alternatywy dla farb mineralnych? Dlaczego są niepopularne do malowania wnętrz?
    Może jest jakas firma która nie stosuje najtańszych spoiw?

  19. #19
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA OD ENERGOOSZCZĘDZANIAFORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar coulignon
    Zarejestrowany
    Sep 2007
    Posty
    6.267
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    26

    Domyślnie

    Cytat Napisał qmite Zobacz post

    Jakieś alternatywy dla farb mineralnych? Dlaczego są niepopularne do malowania wnętrz?
    Wysokie ph farby powoduje ograniczenia co do barwienia - praktycznie wychodzą jasne pastele, brak możliwości uzyskania mocnych, akcentowych kolorów.

    Co do producentów farb - nie słyszałem żeby ktoś się skarżył na Caparola czy Fluggera.
    Nasz Dziennik

    "Z logiką jest tak, że gdy ktoś jej nie rozumie, to zwykle też nie rozumie że jej nie rozumie"

  20. #20
    SYMPATYK FORUM (min. 10) Avatar qmite
    Zarejestrowany
    Aug 2014
    Skąd
    Damnica
    Kod pocztowy
    76-231
    Posty
    45

    Domyślnie

    Ja tego naprawdę nie wymyślam :

    "Malowałam całe mieszkanie farbanmi Flugger i NIE POLECAM!!!! W części mieszkania śmierdzi jak by moczem kocim. Zapach jest nie do wytrzymania.
    Flugger nie uznał reklamacji, pomimo, że ich technik twierdził, że wszystko jest wykonane zodnie ze sztuką malarską. Niemniej jednak zdaniem Fluggera są to farby do malowania świeżo otynkowanych ścian, a nie na starą farbę.
    Teraz musimy zrobić drugi, bardziej kosztowny remont, bo czeka nas wymina regipsów.
    Nie są to tanie farby, ale też ich jakość pozostawia wiele do życzenia!!!"


    Ten Keim Optil niby pozwala uzyskać intensywne kolory.. przynajmniej według producenta.

Strona 1 z 2

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony