dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 2
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 25
  1. #1
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.253
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Lightbulb Ogrzewanie podłogi PC PW z zasobnikiem

    Taki pomysł na dom, który zamieszkały będzie od wiosny do jesieni. Zimą sporadycznie - co najwyżej w weekendy, ale bardzo możliwe, ze tylko na święta i ferie. Tak będzie przez najbliższych kilka lat.

    Będą 4 osoby na "stałe" + zapewne dosyć często goście.

    Projekt to Lena Eko z Archetonu - na papierze zapotrzebowanie roczne na ogrzewanie to 2400kWh a na CWU 3200kWh.

    Pomysł jest taki, żeby zainstalować pompę powietrze-woda jednofunkcyjną do CWU z zasobnikiem np. Vitocal 161-A czy Galmet Spectra i do wężownicy podpiąć podłogówkę co pozwoli w zimie utrzymać te dziesięć czy kilkanaście stopni. Musi być bezobsługowe i dosyć tanie w zakupie i używaniu (dzięki sporemu zasobnikowi liczę, że wystarczy grzanie w tańszej taryfie nawet w mrozy, ewentualnie dzięki odpaleniu grzałek elektrycznych)
    Dodatkowa zaleta, to chłód w lecie.

    Będzie też rekuperator i kominek. Więc w czasie wizyt zimowych kominek powinien dosyć szybko ogrzać dom.

    Zastanawiam się też, czy kominek zrobić z płaszczem wodnym i podpiąć do zasobnia CWU. DGP nie przewiduję.


    Jak już zamieszkamy całkiem na stałe, to będę się zastanawiał, czy dalej lubię palić w kominku, czy grzałka w PC daje radę nawet w duże mrozy, czy wymienić na drugą opcję, czyli...

    Druga opcja to bez fanaberii - dwufunkcyjna powietrzna pompa ciepła. Tylko ze 2-3 x drożej wychodzi, nie daje chłodu w lecie (czy raczej trudno go wpuścić do domu). Więc być może jeszcze klima albo GWC (którego też nie chcę) - więc wyszłoby ponad 3x drożej.

    Przerabiał ktoś podobny temat?

  2. #2
    Lider FORUM (min. 2800)
    fachman19

    Zarejestrowany
    Nov 2013
    Skąd
    warszawa
    Kod pocztowy
    03-641
    Posty
    3.192

    Domyślnie

    klimatyzator z funkcją grzania . Nic nie zamarznie.a do wody zwykły bojler.

  3. #3
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.253
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał fachman19 Zobacz post
    klimatyzator z funkcją grzania . Nic nie zamarznie.a do wody zwykły bojler.
    Takie rozwiązanie jest niewiele tańsze w montażu, a wiele droższe w używaniu. I chyba ryzykowne, czy rekuperator rozprowadzi ciepło po całym domu. Bo jak klimę miałbym montować w każdym pomieszczeniu, to będzie to dużo droższe w montażu.

  4. #4

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Taki pomysł na dom, który zamieszkały będzie od wiosny do jesieni. Zimą sporadycznie - co najwyżej w weekendy, ale bardzo możliwe, ze tylko na święta i ferie. Tak będzie przez najbliższych kilka lat.

    Będą 4 osoby na "stałe" + zapewne dosyć często goście.

    Projekt to Lena Eko z Archetonu - na papierze zapotrzebowanie roczne na ogrzewanie to 2400kWh a na CWU 3200kWh.

    Pomysł jest taki, żeby zainstalować pompę powietrze-woda jednofunkcyjną do CWU z zasobnikiem np. Vitocal 161-A czy Galmet Spectra i do wężownicy podpiąć podłogówkę co pozwoli w zimie utrzymać te dziesięć czy kilkanaście stopni. Musi być bezobsługowe i dosyć tanie w zakupie i używaniu (dzięki sporemu zasobnikowi liczę, że wystarczy grzanie w tańszej taryfie nawet w mrozy, ewentualnie dzięki odpaleniu grzałek elektrycznych)
    Dodatkowa zaleta, to chłód w lecie.

    Będzie też rekuperator i kominek. Więc w czasie wizyt zimowych kominek powinien dosyć szybko ogrzać dom.

    Zastanawiam się też, czy kominek zrobić z płaszczem wodnym i podpiąć do zasobnia CWU. DGP nie przewiduję.


    Jak już zamieszkamy całkiem na stałe, to będę się zastanawiał, czy dalej lubię palić w kominku, czy grzałka w PC daje radę nawet w duże mrozy, czy wymienić na drugą opcję, czyli...

    Druga opcja to bez fanaberii - dwufunkcyjna powietrzna pompa ciepła. Tylko ze 2-3 x drożej wychodzi, nie daje chłodu w lecie (czy raczej trudno go wpuścić do domu). Więc być może jeszcze klima albo GWC (którego też nie chcę) - więc wyszłoby ponad 3x drożej.

    Przerabiał ktoś podobny temat?
    Chcesz Vitocalem 161 ogrzać i ochłodzić dom 110 m2 ?

  5. #5
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.253
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał surgi22 Zobacz post
    Chcesz Vitocalem 161 ogrzać i ochłodzić dom 110 m2 ?
    Taki mam pomysł. Ogrzać do kilkunastu stopni. Nie upieram się przy konkretnej pompie - czy to będzie ten Vitocal o łącznej mocy 3kW, czy Spectra 4kW czy jeszcze coś mocniejszego. Ale liczę, że do tak niskiej temperatury nie trzeba zbyt dużo - w końcu pompa o mocy 1,7kW pracująca przez 12h/dobę przez 3 miesiące wyprodukuje 2/3 ciepła potrzebnego w ciągu roku wg danych "fabrycznych" do ogrzania do "normalnej" temperatury. Jak w tym czasie wpadnę nawet te dwa czy trzy razy i dogrzeję kominkiem i zasobnik, i posadzki, i cały dom, to nie powinno być najmniejszego problemu z tymi kilkunastoma stopniami. Więc nawet grzałki zostają w zapasie. Tak przynajmniej na mój amatorski rozum wychodzi.

    A schłodzić - klimy używam w mieszkaniu od ładnych paru lat. W bloku nie potrzebuję dużo zbijać temperatury, żeby zdecydowanie poprawić warunki odczuwalne. Nie wiem, czy w domu w ogóle będę tego potrzebował do pomieszczeń użytkowych. Być może w upały owszem i wtedy powinno to wystarczyć. A jak będę miał nadmiar chłodu, to zawsze mogę go wyrzucić za ścianę albo na nieużytkowe poddasze (ocieplony wg projektu ma być strop, więc pewnie niezła tam sauna będzie latem).

    Pytanie jest czy/jak podpiąć to do instalacji podłogowej.
    Ostatnio edytowane przez Kaizen ; 09-06-2016 o 22:25

  6. #6
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar Klimon
    Zarejestrowany
    Aug 2015
    Skąd
    Więcbork
    Kod pocztowy
    89-410
    Posty
    152

    Domyślnie

    Przerobić pewnie się da, ale czy pociągnie to cały budynek w zimie to inna sprawa. Inna kwestia jest taka, że ktoś musi się już na tym dobrze znać, bo to nie byłby montaż gotowego zestawu tylko zabawa w przeróbki.

    Tylko widzę pewne nieścisłości w tym co piszesz. Z jednej strony ma być tanio, a z drugiej piszesz o kominku z płaszczem wodnym.

    Ja bym na twoim miejscu wywalił kominek, komin i wstawił normalną pompę i miał święty spokój. Po tym jak ostatnio Klient dzwoni i mówi, że po 9 latach nie może patrzeć na kotłownię w salonie i kominek ma być usunięty w cholerę i w jego miejsce pompa ciepła (nie są to odosobnione przypadki)
    Powietrzne pompy ciepła z montażem od 19.900zł netto.

    Klimon.pl - nowoczesne ogrzewanie

    www.klimon.pl - pompy ciepła od 7 do 200kW


    Usati.pl

  7. #7
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.253
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał Klimon Zobacz post
    Tylko widzę pewne nieścisłości w tym co piszesz. Z jednej strony ma być tanio, a z drugiej piszesz o kominku z płaszczem wodnym.
    Kominek chcę mieć. Zdecydowanie. No, może być koza - ale chcę mieć ogień w salonie. Do tego ze 300m dalej mam kawałek lasu. Więc drewno będę kupował tylko na pierwszy sezon. Chyba, że zdąży mi wyschnąć to, co mam zamiar wyciąć na działce na której stanie dom (ale jeszcze nie pomierzyłem drzew i nie wiem, czy będę potrzebował/czy dostanę pozwolenie na wycięcie, a jest sporo brzózek).

    Czy płaszcz wodny - nad tym właśnie się zastanawiam. Obawiam się, że będę miał nadmiar ciepła stąd pomysł na płaszcz. Koza z płaszczem kosztuje poniżej 3K zł. W tej mojej koncepcji na czas przejściowy, gdybym zdecydował się na płaszcz wodny, to potrzebowałbym PC z zasobnikiem z dwoma wężownicami. Sądzę, że wtedy nie ma większych komplikacji - układ od kominka odpala swoją pompę jak kominek się nagrzeje i ładuje zasobnik ciepłem. Pompę od podłogówki włączam ręcznie albo jak zasobnik się przegrzeje. Układ dosyć prosty do podłogówki - zawór trzydrogowy, żeby nie przegrzać podłogi. Fakt, że sama PC dwufunkcyjna by to załatwiła swoją pompą obiegową i zawór byłby zbędny. Ale to rozwiązanie jest 2-3x droższe.

    Pytanie, czy mój pomysł da się obskoczyć PC z zasobnikiem z jedną wężownicą. Tu trzeba by więcej pokombinować... Ale coś mi się wydaje, że też by się dało zrobić.

    Chcę mieć powietrzną PC, bo nie mam dostępu do gazu ziemnego a chcę, żeby palenie w kominku pozostało przyjemnością i nie stało się obowiązkiem. Gruntowa IMO nie ma sensu ekonomicznego i nigdy się nie zwróci.

  8. #8
    ELITA FORUM (min. 1000)
    cezary.pl

    Zarejestrowany
    Jan 2015
    Skąd
    Puszcza Stromecka
    Posty
    2.100

    Domyślnie

    Taka koza za 3 tysie z płaszczem wodnym będzie miała 10-12 kW i połowę tego ciepła wyemituje przez szybę na salon, który przegrzejesz.
    Koza, kominek z płaszczem wodnym w układzie nie grawitacyjnym jest niebezpieczna w czasie zaniku napięcia. Potrzebny UPS do zasilania awaryjnego pompy cyrkulacyjnej.
    Przed budową miałem te same dylematy, lecz liczne argumenty forumowiczów, a zwłaszcza ten o przegrzaniu salonu wyleczyły mnie skutecznie z takiej konfiguracji ogrzewania. A obecnie zrezygnowałem z kominka jakiegokolwiek choć mam drewno z własnego lasu. W rezultacie mam jako jedyny, dom na wsi bez komina na dachu.

    Pozdrawiam
    Cezary
    Mieszkam w parterówce bez kominów, 123 m2
    Dach: płyta warstwowa PIR 160/200, więźba dachowa z betonu i stali.
    Ściany: BK H+H i 200mm grafitu Etixx.
    Podłoga: 140mm płyty PIR, jastrych anhydrytowy.
    Rekuperator o3ozon 400m3/h
    Ogrzewanie 100% podłogowe i CWU zasilane z bufora 1000l
    Gruntowa PC Konceptus 7 kW zasila bufor.
    Poziome dolne źródło 150 mb PE32 w kurzawce.
    Awaryjnie w buforze grzałki elektr. 8 kW + 2 kW.
    Biokominek na etanol.
    PV 7,3 kWp na gruncie.

  9. #9
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar clarnet
    Zarejestrowany
    Sep 2010
    Skąd
    Rybnik
    Kod pocztowy
    44-200
    Posty
    635
    Karbon sp. z o.o. Ogrzewanie Wentylacja Klimatyzacja Altherma Partner Wykonujemy kompletne systemy ogrzewania, wentylacji i klimatyzacji oparte na pompach ciepła blog.karbon.com.pl Rybnik

    Domyślnie

    O połączeniu kominka z PC PW można dyskutować długo, ale... jesli ktoś chce zrobić to bezproblemowo, w pełnym automacie, bez dodatkowych pomp i mieszaczy, to warto pomysleć o modelu Althermy EHSHB.

  10. #10
    ELITA FORUM (min. 1000)
    cezary.pl

    Zarejestrowany
    Jan 2015
    Skąd
    Puszcza Stromecka
    Posty
    2.100

    Domyślnie

    Cytat Napisał clarnet Zobacz post
    O połączeniu kominka z PC PW można dyskutować długo, ale... jesli ktoś chce zrobić to bezproblemowo, w pełnym automacie, bez dodatkowych pomp i mieszaczy, to warto pomysleć o modelu Althermy EHSHB.
    Wszystko da się zrobić zgodnie ze sztuką i do tego można zainwestować duże pieniądze, ale inwestor pisze (myśli) o kozie z płaszczem wodnym za 3 tyś.

    Pozdrawiam
    Cezary
    Mieszkam w parterówce bez kominów, 123 m2
    Dach: płyta warstwowa PIR 160/200, więźba dachowa z betonu i stali.
    Ściany: BK H+H i 200mm grafitu Etixx.
    Podłoga: 140mm płyty PIR, jastrych anhydrytowy.
    Rekuperator o3ozon 400m3/h
    Ogrzewanie 100% podłogowe i CWU zasilane z bufora 1000l
    Gruntowa PC Konceptus 7 kW zasila bufor.
    Poziome dolne źródło 150 mb PE32 w kurzawce.
    Awaryjnie w buforze grzałki elektr. 8 kW + 2 kW.
    Biokominek na etanol.
    PV 7,3 kWp na gruncie.

  11. #11
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.253
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał cezary.pl Zobacz post
    Taka koza za 3 tysie z płaszczem wodnym będzie miała 10-12 kW i połowę tego ciepła wyemituje przez szybę na salon, który przegrzejesz.
    Ładnie ująłeś chyba wszystkie dylematy, które mam w związku z kominkiem. Mnie argumenty i złotówki mogłyby przekonać. Ale "siła wyższa" stwierdziła, że ogień w salonie ma być (i to prawdziwy, a nie jakiś biokominek) i jest to poza wszelkimi dyskusjami.

    Wiem, że trudno będzie nie przegrzać, stąd pomysł na płaszcz wodny. Jest też opcja z pieco-kominkiem. Tu jeszcze zastanawiam się "jak" - ale ogień będzie.


    Cytat Napisał clarnet Zobacz post
    O połączeniu kominka z PC PW można dyskutować długo, ale... jesli ktoś chce zrobić to bezproblemowo, w pełnym automacie, bez dodatkowych pomp i mieszaczy, to warto pomysleć o modelu Althermy EHSHB.
    Jak chyba każdy budujący spodziewam się wielu nieprzewidzianych wydatków i problemów finansowych. Chociaż nie... Chyba jestem nietypowy, bo się spodziewam. Dla większości są to niespodziewane problemy.
    Już teraz wiem, że przez kilka lat nie będę potrzebował "normalnie" ogrzewać domu w zimie.
    Te dwa czynniki sprawiają, że szukam rozwiązania tymczasowego. Być może się sprawdzi i docelowo tak zostanie (jeżeli palenie w kominku nam się ciągle będzie podobało i/lub pompa choćby wspomagana grzałkami elektrycznymi da radę). Ale raczej spodziewam się, że gdy już zaczniemy mieszkać również w zimie to wymienimy to rozwiązanie, o którym pisałem w pierwszym poście na pompę dwufunkcyjną.
    Być może zawitają na dachu jeszcze panele czy jeszcze inne rozwiązania. Ale nad tym będę zastanawiał się gdy przyjdzie czas.

    A pompa ciepła zintegrowana z zasobnikiem kusi mnie wieloma zaletami. Ceną, prostotą montażu, tanią eksploatacją, łatwym okiełznaniem chłodu jak też łatwym demontażem i przeniesieniem czy zbyciem i odzyskaniem znacznej części pieniędzy.

    Pozostaje jednak problem z utrzymaniem temperatury w zimie w opuszczony domu i stąd ten wątek.

  12. #12
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar CNC_POMPY_CIEPLA
    Zarejestrowany
    May 2016
    Skąd
    CAŁA POLSKA - Starogard Gdański
    Kod pocztowy
    83-200
    Posty
    1.523
    Pompy Ciepła dla wymagających Pompy Ciepła w najlepszych cenach z montażem na terenie całej Polski www.cncpompyciepla.pl Starogard Gdański, Al. Armii Krajowej 14

    Domyślnie

    A przewidziałeś że jak chodzi ogrzewanie to nie ma ciepłej wody?
    Bo jak włączy się ogrzewanie to wyciągnie całe ciepło ze zbiornika....

    A jeszcze takie pytanie bo te pompy mają ograniczoną temperaturę pracy powietrza zasysanego, ponieważ ich układy rozmrażania są mało wydajne.
    Wiec trzeba trzeba ciągnąć powietrze z wewnątrz, czyli tą samą energią grzejemy co pompa nam produkuje.
    Rozwiązanie z taką pompą spowoduje to że budynek będzie powoli się wychładzał a nie będzie się na pewno grzał.
    I tutaj umieszczenie wyrzutni zimnego powietrza na zewnątrz nic nie da.

    Fachman miał słuszny pomysł z klimą, jak ma być tanio, albo opcja z mała pompa zewnętrzną do podtrzymywania ciepła oraz grzania CWU i kominek do rozgrzewania budynku jak już ktoś się w nim pojawi.
    Mała tania pompa do CO i CWU:
    http://allegro.pl/pompa-ciepla-meeti...254998799.html
    Sprzedaż i instalacja pomp ciepła wszystkich marek: /Panasonic /Mitsubishi /Daikin /Villant
    Instalacje
    www.fb.com/CNCPompyCiepla
    Mapa Instalacji
    https://www.google.com/maps/d/viewer...98&usp=sharing
    Adres
    Al. Armii Krajowej 14, 83-200 Starogard Gdański
    Kontakt
    [email protected] 501952301
    Aukcje
    https://allegro.pl/uzytkownik/cncPompyCiepla - Panasonic, Mitsubishi, LG, oraz klimatyzacja

  13. #13
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.253
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał CNC_POMPY_CIEPLA Zobacz post
    A przewidziałeś że jak chodzi ogrzewanie to nie ma ciepłej wody?
    Bo jak włączy się ogrzewanie to wyciągnie całe ciepło ze zbiornika....
    Tak. Stąd pomysł kominka z płaszczem, żeby w razie wizyty ogrzać i CWU, i sam dom.
    Do tego przy użyciu grzałek (łącznie 3-4KW) sądzę, że i bez kominka byłaby i ciepła woda, i ciepły dom. Tyle, że dłużej by to trwało bez kominka a zdalne sterowanie to znowu inny sprzęt i inna półka cenowa.


    Cytat Napisał CNC_POMPY_CIEPLA Zobacz post
    A jeszcze takie pytanie bo te pompy mają ograniczoną temperaturę pracy powietrza zasysanego, ponieważ ich układy rozmrażania są mało wydajne.
    Nie mogę znaleźć minimalnej temperatury powietrza zasilającego.
    To nie potrafią odwrócić obiegu? Bo jak potrafią to jak rozmrażanie może być za mało wydajne?


    Cytat Napisał CNC_POMPY_CIEPLA Zobacz post
    Wiec trzeba trzeba ciągnąć powietrze z wewnątrz, czyli tą samą energią grzejemy co pompa nam produkuje.
    Taką opcję przewiduję tylko w lecie. W zimie, gdyby było za zimno to powinny włączyć się grzałki. Na pewno nie będę jechał do domu żeby przepinać rury jak temperatura spadnie. A grzanie termosu wodą z niego pompą ciepła nie ma sensu (dlatego liczę na grzałki jak nie da się dostarczyć ciepła z zewnątrz).

    Cytat Napisał CNC_POMPY_CIEPLA Zobacz post
    I tutaj umieszczenie wyrzutni zimnego powietrza na zewnątrz nic nie da.
    Czyli opisujesz sytuację, gdy powietrze jest zasysane z wnętrza budynku a wyrzucane na zewnątrz? Takie rozwiązanie nie przyszło mi w ogóle do głowy przy rekuperatorze.

    Cytat Napisał CNC_POMPY_CIEPLA Zobacz post
    A jak to chłodzi?
    No i ile kosztuje reszta wyposażenia kotłowni, żeby to schłodziło dom, ogrzało dom i CWU?

  14. #14
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar CNC_POMPY_CIEPLA
    Zarejestrowany
    May 2016
    Skąd
    CAŁA POLSKA - Starogard Gdański
    Kod pocztowy
    83-200
    Posty
    1.523
    Pompy Ciepła dla wymagających Pompy Ciepła w najlepszych cenach z montażem na terenie całej Polski www.cncpompyciepla.pl Starogard Gdański, Al. Armii Krajowej 14

    Domyślnie

    Ta pompa Meeting MD20D 7kW jak działa w opcji z CWU nie ma opcji chłodzenia, ale pompą do CWU też się nie da chłodzić, chyba żeby było chłodzenie ktoś będzie się ciągle mył żeby ktoś miał chłód. Podczas produkcji chłodu jest produkowana ciepła woda którą trzeba odbierać, jak nie odbieramy to chłodzenia nie ma.
    Jeżeli chcesz chłodzić jeszcze to dalej rozwiazanie z klima jest najlepsze.

    Pompa ciepła CWU ze zbiornikiem, ze dwie klimy po 3,5kW i jest ciepło, zimno i ciepła woda cały czas.
    Sprzedaż i instalacja pomp ciepła wszystkich marek: /Panasonic /Mitsubishi /Daikin /Villant
    Instalacje
    www.fb.com/CNCPompyCiepla
    Mapa Instalacji
    https://www.google.com/maps/d/viewer...98&usp=sharing
    Adres
    Al. Armii Krajowej 14, 83-200 Starogard Gdański
    Kontakt
    [email protected] 501952301
    Aukcje
    https://allegro.pl/uzytkownik/cncPompyCiepla - Panasonic, Mitsubishi, LG, oraz klimatyzacja

  15. #15
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.253
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał CNC_POMPY_CIEPLA Zobacz post
    pompą do CWU też się nie da chłodzić, chyba żeby było chłodzenie ktoś będzie się ciągle mył żeby ktoś miał chłód.
    Czyli ustawienie, że w upały PC pracuje w godzinach 13-15 (ewentualnie nad ranem jeszcze, jeżeli zasobnik wystygnie za bardzo - poniżej zadanej temperatury) grzejąc wodę do 55* nie zadziała?

    Cytat Napisał CNC_POMPY_CIEPLA Zobacz post
    Pompa ciepła CWU ze zbiornikiem, ze dwie klimy po 3,5kW i jest ciepło, zimno i ciepła woda cały czas.
    I na starcie trzeba wydać nie 7K zł, a ze 20K. I do tego nie 200 rocznie na serwis, a 600zł? I jeszcze osobno za prąd do grzania wody (i marnowanie chłodu), osobno do chłodzenia (i marnowanie ciepła)? Nie lubię marnotrawstwa. Ale rozumiem, że dla firm sprzedających i serwisujących to najlepsze rozwiązanie.

  16. #16
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar CNC_POMPY_CIEPLA
    Zarejestrowany
    May 2016
    Skąd
    CAŁA POLSKA - Starogard Gdański
    Kod pocztowy
    83-200
    Posty
    1.523
    Pompy Ciepła dla wymagających Pompy Ciepła w najlepszych cenach z montażem na terenie całej Polski www.cncpompyciepla.pl Starogard Gdański, Al. Armii Krajowej 14

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Czyli ustawienie, że w upały PC pracuje w godzinach 13-15 (ewentualnie nad ranem jeszcze, jeżeli zasobnik wystygnie za bardzo - poniżej zadanej temperatury) grzejąc wodę do 55* nie zadziała?



    I na starcie trzeba wydać nie 7K zł, a ze 20K. I do tego nie 200 rocznie na serwis, a 600zł? I jeszcze osobno za prąd do grzania wody (i marnowanie chłodu), osobno do chłodzenia (i marnowanie ciepła)? Nie lubię marnotrawstwa. Ale rozumiem, że dla firm sprzedających i serwisujących to najlepsze rozwiązanie.
    Hmm, dwa razy klimatyzacja Midea Mission Extreme 3,5kW łącznie wydane 7tyś zł. na klimy.
    https://www.facebook.com/PompyMeetin...03885676362798
    klimatyzacja działa do -27st.C na zewnątrz. dwie sztuki tej klimy grzeją i chłodzą bardzo dobrze domek 100mkw,
    Do tego pompa ciepła CWU:
    http://allegro.pl/pompa-ciepla-compa...250048063.html

    wydajemy kwotę faktycznie wyższą bo 11700zł brutto ale wszystko działa całorocznie, bez problemów, bez dodatkowych kombinacji i przeróbek.
    Latem zimno, zimą utrzymuje +8st.C wewnątrz lub oczywiście więcej jak potrzeba oraz jest ciepła woda.

    co do serwisu to klient ma ustalone kwotę za przegląd raz w roku 200zł za obie, bo to jest domek letniskowy i praktycznie te klimy nie działają
    Ostatnio edytowane przez CNC_POMPY_CIEPLA ; 12-06-2016 o 14:17
    Sprzedaż i instalacja pomp ciepła wszystkich marek: /Panasonic /Mitsubishi /Daikin /Villant
    Instalacje
    www.fb.com/CNCPompyCiepla
    Mapa Instalacji
    https://www.google.com/maps/d/viewer...98&usp=sharing
    Adres
    Al. Armii Krajowej 14, 83-200 Starogard Gdański
    Kontakt
    [email protected] 501952301
    Aukcje
    https://allegro.pl/uzytkownik/cncPompyCiepla - Panasonic, Mitsubishi, LG, oraz klimatyzacja

  17. #17

    Domyślnie

    przecież pompą ciepła możesz też chłodzić dom latem, tylko tutaj wymagana jest juz instalacja płaszczyznowa - myślę, że opcja zdecydowanie tańsza niż latem, ale raczej polecam to na czas jak już zamieszkasz i będziesz użytkował dom zimą

  18. #18
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.253
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Miesiące mijają, dom rośnie. Coraz bliżej decyzja o sposobie ogrzewania.
    Jedyną ekonomicznie uzasadnioną opcja ogrzewania pompą ciepła jest to, co powyżej - czyli ogrzewanie podłogówki pompą CO do CWU. Jest spora szansa, że PC do CWU mi się zwróci - ale gdybym myślał o PC wyłącznie do CWU, to byłaby to najprawdopodobniej Ariston Nuos Evo - cena ok. 3K zł.

    Ale kusi mnie mocniejsza pompa do CWU którą wykorzystałbym też do CO. Ariston Nuos + kocioł elektryczny to jakieś 6K zł, PC z wężownicą w zasobniku kosztuje bardzo podobnie. A więc każde grzanie CO sprężarką to czysta korzyść.

    Najsensowniej wg parametrów wypada Immergas Immerwater 300 INOX V.3. Zasobnik 300 l ze stali nierdzewnej, 3kW grzałek elektrycznych, 3kW sprężarką, praca do -7*, cena w okolicach 6K zł. Tylko jeden mankament widzę - nisko umieszczona wężownica (cała poniżej grzałki).



    Podobnie wygląda to w Biawar OW-PC 300.1 R i innych PC których przekroje oglądałem.

    Jak myślicie? To dyskwalifikacja, jak nie da się ogrzać dolnej części zasobnika grzałką?

    Galmet z dwoma wężownicami:



    Pod tym względem ideał - mogę podpiąć do górnej wężownicy podłogówkę a do dolnej jeszcze solary, gdyby mi kiedyś gmina chciała dofinansować w 80%.

    Ale z kolei ma słabe parametry - 1,92kW mocy sprężarki, 2kW grzałki, praca od +7*.

    Jak bym musiał podjąć decyzję w tej chwili, to bym wybrał Galmet Spectra ze względu na największą powierzchnię wężownicy i nisko umieszczoną grzałkę:



    Ale też trochę słabo z parametrami (grzałka 2kW, 1,88kW sprężarką, praca od +7)

    Ideał ma wężownice jak Galmet z dwoma wężownicami, a parametry jak Immerwater. Znacie coś takiego w cenie do 8K zł?
    Załączone zdjęcia Załączone zdjęcia Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	immerwater.jpg
Wyświetleń:	386
Rozmiar:	9,1 KB
ID:	386936   Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	galmet.jpg
Wyświetleń:	387
Rozmiar:	9,2 KB
ID:	386942   Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	GalmetSpectra.jpg
Wyświetleń:	385
Rozmiar:	16,6 KB
ID:	386943  
    Ostatnio edytowane przez Kaizen ; 19-04-2017 o 14:44

  19. #19
    ELITA FORUM (min. 1000)
    Pratchawiec

    Zarejestrowany
    Feb 2013
    Skąd
    Opole
    Kod pocztowy
    45-037
    Posty
    1.058

    Domyślnie

    Witam

    Poczytaj sobie jeszcze jakie do tych pomp producenci dają sprężarki i jaka będzie ich trwałość.
    I jeszcze, który producent uzna Ci gwarancję jak będziesz używał takiej pompki do ogrzewania podłogowego

    Pozdrawiam

    Pratchawiec
    Dom parterowy 142 m2 pow. użytkowej - 2 osoby. Powierzchnia ogrzewana w całości podłogówką. 138 m2, Okna i drzwi zewn. 45m2. Ściany silka 24 - 20 cm grafit , podłoga 20 cm, dach płaski żelbetowy 20-32 cm (śr 26) - styropian. Pompa T-Cap 1-faza z serii SXC. Klimakonwektor sufitowy Aermec FCL 62. Kominek BG SD 442, o mocy nominalnej 7 kW, dotychczas nieużywany.

  20. #20
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    Garażowiec

    Zarejestrowany
    Nov 2016
    Skąd
    Niebyt
    Kod pocztowy
    00-000
    Dzielnica
    taka sama
    Posty
    717

    Domyślnie

    Kaizen
    Widać że techniczny z bardzo nie jesteś , nie traktuj tego jako,, zaczepki"
    Z tego co mi wiadomo budujesz mały dom o małych potrzebach ,,cieplnych ". Pewnie gdzieś tak przy tem na zewnątrz powyżej +7* w zasadzie w ogóle nie będziesz ogrzewał domu i chcesz kupić urządzenie które właśnie przy tem zewnętrznej poniżej +7*C w zasadzie nie działa . Raczej nie ma to sensu i Twojej ulubionej ekonomii. Zwróć uwagę ze producent ten COP tej pc podaje dla warunków temperatura powietrza +15*C i temperatura wody 45*C , wtedy też zapewne jest tam moc cieplna 3 kw . Przy +7C nie będziesz raczej miał ani cop deklarowanego ani mocy cieplnej 3 kw .
    PS.
    A jak sobie wyobrażasz grzanie CWU i CO za pomocą tej pc ? Żeby nagrzać 300l wody mocą 3 kw trzeba gdzieś z 4 godziny pracy tej pc ( przy tem powierza +15*C , przy +7*C może to być np 7 godzin ) i teaz jak np CO ,,zabierze" Tobie na swoje potrzeby np 1,5 kw w ciąg godziny to może się okazać że jak ktoś się wykapie w wannie wieczorem , to następna osoba skorzysta z CWU rano. Wiem że ma grzałki ale nie po to kupje się pc żeby jechać przez pół roku na grzałkach .
    pozdrawiam
    Ostatnio edytowane przez Garażowiec ; 19-04-2017 o 15:58

Strona 1 z 2

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony