dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 18 z 18
  1. #1

    Domyślnie pompa ciepła czy pozostanie przy ekogroszku?

    Witam szanownych forumowiczów,
    piszę tego posta jako, że mam dylemat w kwestii zmiany źródła ogrzewania w moim domu.
    Aktualnie użytkuję kocioł na ekogroszek i generalnie jestem zadowolony, zużycie roczne ekogroszku na potrzeby CO i CWU oscyluje około 1,5 tony (przy ostatnich łagodnych zimach). Piec pracuje cały rok. W zimie temperatura w domu około 22 stopni. Gdyby nie konieczność uzupełniania paliwa, wynoszenia popiołu i niewiadomej co do jakości kupowanego ekogroszku to satysfakcja byłaby pełna i nie rozważałbym zmiany w tej kwestii. No i gdyby nie ta Unia a raczej jej pieniądze, o czym poniżej.
    Niedawno okazało się, że gmina w której mieszkam organizuje nabór do projektu dotyczącego instalacji OZE. Projekt ma polegać na zakupie i instalacji różnych OZE (fotowoltaika, kolektory, PC). Ja rozważam montaż pompy ciepła z wymiennikiem gruntowym pionowym (ponieważ na wymiennik poziomy mam zbyt małą działkę). Projekt zakłada dofinansowanie (z UE) 80% wartości instalacji a zatem ja musiałbym za instalację wartą np. 50 kPLN zapłacić 10 kPLN. Kusząca to propozycja, są jednak pewne ‘ale’: jako uczestnik projektu nie będę miał wpływu na to kto zwycięży w przetargu ogłoszonym przez gminę a tym samym jaki sprzęt zostanie dobrany oraz kto będzie instalował samą pompę jak również kto będzie wykonywał dolne źródło. Także stosunkowo nieduży koszt dla mnie ale też dużo niewiadomych.
    Kilka słów o moim domu: dom z 2013 roku, 120 metrów kw. powierzchni użytkowej, 145 m.kw. po podłogach, wentylacja grawitacyjna, 20cm styropianu pod podłogą na gruncie, 20cm styropianu grafitowego na ścianach zewnętrznych, ocieplenie połaci dachowej 30 cm wełny na skosach i 45 cm wełny nad stropem poddasza, ogrzewanie podłogowe na całym parterze z wyjątkiem pokoju dziennego, na górze podłogówka tylko w łazience, reszta grzejniki aluminiowe. Generalnie gdy nie ma dużych mrozów przez 90% sezonu grzewczego grzeją same podłogówki, grzejniki wyposażone w głowice termostatyczne uruchamiają się b. sporadycznie.
    I teraz parę pytań: czy mam szansę aby koszty ogrzewania PC były porównywalne z kosztami ekogroszku (za który wychodzi około 1500 PLN rocznie na CO i CWU), czy pomimo znacznej wartości procentowej dofinansowania pompy ciepła weszlibyście w coś takiego nie wiedząc jaki sprzęt zostanie dobrany i kto to będzie robił (jakie ma doświadczenie itd.). Moje obawy są takie, że przetarg wygra jakaś firma, która zaoferuje jakieś chińskie pompy, źle mi dobierze moc pompy i/lub wielkość dolnego źródła co finalnie będzie się mogło skończyć jego zamrożeniem albo że w wyniku złego doboru pompy i złego zwymiarowania dolnego źródła okaże się, ze COP nie wyniesie 4 lub 5 a np. 2 i rachunki za energię elektryczną spowodują, że koszty ogrzewania wzrosną mi ponad dwukrotnie, nie bardzo będzie możliwość powrotu do starego systemu ogrzewania bo mój piec na ekogroszek będzie sobie już pracował u nowego właściciela a mi zostanie płakać i płacić wysokie rachunki za prąd i pluć sobie w brodę, ze niepotrzebnie się w to pchałem. Ponadto też mam obawy co do niezawodności pomp. Jak coś mi padnie w kotle na ekogroszek to z dużą dozą prawdopodobieństwa będę w stanie to naprawić sam i za niewielkie kwoty podczas gdy w pompie ciepła raczej sam nie zrobię nic a jak padnie sprężarka to parę tysięcy PLN w plecy (mam rację?).
    Jakby ktoś mógł rzeczowo doradzić, zasugerować co by zrobił na moim miejscu lub obalić moje pesymistyczne wizje to będę wdzięczny, a może ktoś miał podobną sytuację?

  2. #2
    ELITA FORUM (min. 1000)
    cezary.pl

    Zarejestrowany
    Jan 2015
    Skąd
    Puszcza Stromecka
    Posty
    2.100

    Domyślnie

    Czy warunkiem przystąpienia do projektu jest rezygnacja z dotychczasowego źródła ciepła, czyli ekogroszku?
    Bo jeśli nie, to za 10 tyś. można śmiało wchodzić nawet w chińską pompę zwłaszcza że zrobią Ci dolne źródło.

    Pozdrawiam
    Cezary
    Mieszkam w parterówce bez kominów, 123 m2
    Dach: płyta warstwowa PIR 160/200, więźba dachowa z betonu i stali.
    Ściany: BK H+H i 200mm grafitu Etixx.
    Podłoga: 140mm płyty PIR, jastrych anhydrytowy.
    Rekuperator o3ozon 400m3/h
    Ogrzewanie 100% podłogowe i CWU zasilane z bufora 1000l
    Gruntowa PC Konceptus 7 kW zasila bufor.
    Poziome dolne źródło 150 mb PE32 w kurzawce.
    Awaryjnie w buforze grzałki elektr. 8 kW + 2 kW.
    Biokominek na etanol.
    PV 7,3 kWp na gruncie.

  3. #3

    Domyślnie

    Cytat Napisał cezary.pl Zobacz post
    Czy warunkiem przystąpienia do projektu jest rezygnacja z dotychczasowego źródła ciepła, czyli ekogroszku?
    Bo jeśli nie, to za 10 tyś. można śmiało wchodzić nawet w chińską pompę zwłaszcza że zrobią Ci dolne źródło.

    Pozdrawiam
    Cezary
    Obawiam się, ze tak ponieważ projekt ma na celu m.in. ograniczenie niskiej emisji a poza tym mam małą kotłownię także nie bardzo jest miejsce żeby stała pompa i kocioł.
    Pzdr
    caxap77

  4. #4
    Lider FORUM (min. 2800)
    fachman19

    Zarejestrowany
    Nov 2013
    Skąd
    warszawa
    Kod pocztowy
    03-641
    Posty
    3.192

    Domyślnie

    Taka prosta wymiana kotła na PC może się skończyć wysokimi rachunkami .( wspomaganie grzałkami)

  5. #5
    Konto usunięte_1*
    Guest
    Konto usunięte_1*

    Domyślnie

    to ja biorę twój kocioł podajnikowy , pamiętaj że jestem pierwszy na liście bo u mnie na dotacje nie mam szans
    ja na twoim miejscu bym w to szedł , nie z powodu że chcę twój piec ale jednak to jest wygoda taka PC tylko w mojej gminie na zapytanie o jakiejś dopłacie zrobili miny że co ze jak i pierwsze słyszą , rządzi mniejszość Niemiecka może dlatego
    Ostatnio edytowane przez Konto usunięte_1* ; 11-06-2016 o 06:57

  6. #6
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar fotohobby
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    Rybnik
    Posty
    18.618
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    4

    Domyślnie

    Cytat Napisał fachman19 Zobacz post
    Taka prosta wymiana kotła na PC może się skończyć wysokimi rachunkami .( wspomaganie grzałkami)
    A to dlaczego ?

    Do autora wątku: jakiej mocy kocioł masz teraz zainstalowany ?
    Ostatnio edytowane przez fotohobby ; 11-06-2016 o 08:17
    parterówka, płyta fundamentowa, 10cm XPS pod i 10cm EPS na płycie, silikat 18cm, 20 cm grafitowego EPS na ścianach, 5cm wełny i 30 cm celulozy na stropie. Rekuperator Kinetic 250, kocioł kondensacyjny Immergas Victrix 12kW, PV 4,27kWp na SolarEdge

  7. #7
    STAŁY BYWALEC (min. 300) Avatar marcus312
    Zarejestrowany
    Jul 2014
    Skąd
    Pilchowice
    Kod pocztowy
    44-144
    Posty
    472

    Domyślnie

    Przy tak małym zuzyciu opału to pewnie kocioł 7 kW Jestem tez ciekawy jaki to kocioł i jaki jest tam palnik foty mile widziane albo link do kotła

  8. #8

    Domyślnie

    Kocioł mam o mocy 12kW. Kupując go wahałem się między nim a wersją 7kW, wziałem większy bojąc się, że siódemka nie da sobie rady. Dziś wiem, że dałaby, kocioł Skam P Premium firmy Sekom z palinikiem APPM Ekoenergia (czy jakoś tak) - złego słowa na ten kocioł powiedzieć nie mogę ale jak każdy kocioł na węgiel ma tę niedogodność, że trzeba uzupełniać paliwo i usuwać popiół a ja chciałbym z tym skończyć -no ale te moje dylematy, które przedstawiłem w moim pierwszym poście. Wciąż nie wiem w którą stronę iść.

  9. #9
    Lider FORUM (min. 2800)
    fachman19

    Zarejestrowany
    Nov 2013
    Skąd
    warszawa
    Kod pocztowy
    03-641
    Posty
    3.192

    Domyślnie

    Cytat Napisał caxap77 Zobacz post
    Kocioł mam o mocy 12kW. Kupując go wahałem się między nim a wersją 7kW, wziałem większy bojąc się, że siódemka nie da sobie rady. Dziś wiem, że dałaby, kocioł Skam P Premium firmy Sekom z palinikiem APPM Ekoenergia (czy jakoś tak) - złego słowa na ten kocioł powiedzieć nie mogę ale jak każdy kocioł na węgiel ma tę niedogodność, że trzeba uzupełniać paliwo i usuwać popiół a ja chciałbym z tym skończyć -no ale te moje dylematy, które przedstawiłem w moim pierwszym poście. Wciąż nie wiem w którą stronę iść.
    A na jakich parametrach pracuje w zimie ?Może to potwierdzi moje obawy o wysokie rachunki.

  10. #10

    Domyślnie

    Kocioł w zimie jest ustawiony na 52 stopnie ale to tylko dlatego, żeby dłużej pożył. W pierwszym sezonie grzewczym trzymałem na kotle 45 stopni i to wystarczało (bo i tak przez znakomitą większość sezonu chodzą tylko podłogówki - na dole w kuchni, holu, wiatrołapie i łazience oraz na górze w łazience). Grzejniki przez większość sezonu grzejniki praktycznie nie pracują.

  11. #11
    Lider FORUM (min. 2800)
    fachman19

    Zarejestrowany
    Nov 2013
    Skąd
    warszawa
    Kod pocztowy
    03-641
    Posty
    3.192

    Domyślnie

    Montuj PC. Jak uruchomisz grzejniki i podłogówkę to bedzie dobrze .

  12. #12

    Domyślnie

    Fachman19, domniemuję, ze pytałeś o parametry żeby wykluczyć sytuację że grzeję na 70 lub 80 st. C.
    Myślę, że gdyby, tak jak piszesz, puścić tę niską temperaturę z PC na podłogi i grzejniki, to będzie OK, tyle tylko, że podejrzewam, że PC musiałaby chodzić przez cały dzień (tak jak to robi kocioł na ekogroszek) a wychodzi na to że żeby ogrzewanie PC było naprawdę ekonomiczne to winno pracować w drugiej taryfie. I tu już mam wątpliwości, że żeby zachować komfort termiczny będę musiał ustawiać PC na wyższe parametry przy pracy na drugiej taryfie albo że nawet to może nie wystarczyć i PC będzie musiała chodzić także na pierwszej i z oszczędności będą nici.

  13. #13
    ELITA FORUM (min. 1000)
    cezary.pl

    Zarejestrowany
    Jan 2015
    Skąd
    Puszcza Stromecka
    Posty
    2.100

    Domyślnie

    Jak będziesz używał PC w niskich temperaturach zasilania podłogówki to i tak COP będzie na 5+
    Oblicz średnią cenę kWh i podziel przez 5, podejrzewam że będzie taniej jak ekogroch. Zasobnik CWU możesz ładować do wyższej temp. w taniej taryfie. Można zastosować bufor np 1000l do ładowania PC tylko w II taryfie do wyższej temp, jednak COP będzie ok 4, więc to rozwiązanie zwróci się dopiero po latach.

    Zasadnicze znaczenie ma prostota instalacji.

    Pozdrawiam
    Cezary
    Mieszkam w parterówce bez kominów, 123 m2
    Dach: płyta warstwowa PIR 160/200, więźba dachowa z betonu i stali.
    Ściany: BK H+H i 200mm grafitu Etixx.
    Podłoga: 140mm płyty PIR, jastrych anhydrytowy.
    Rekuperator o3ozon 400m3/h
    Ogrzewanie 100% podłogowe i CWU zasilane z bufora 1000l
    Gruntowa PC Konceptus 7 kW zasila bufor.
    Poziome dolne źródło 150 mb PE32 w kurzawce.
    Awaryjnie w buforze grzałki elektr. 8 kW + 2 kW.
    Biokominek na etanol.
    PV 7,3 kWp na gruncie.

  14. #14

    Domyślnie

    Cezary.pl, jakie temp. masz na myśli pisząc 'niskie'? Ten COP równy 5 to przy powietrznej PC czy gruntowej?

  15. #15
    ELITA FORUM (min. 1000)
    cezary.pl

    Zarejestrowany
    Jan 2015
    Skąd
    Puszcza Stromecka
    Posty
    2.100

    Domyślnie

    COP 5 to przy gruntowej, a niskie temp. zasilania podłogówki 25-30*C
    Piszesz że masz też grzejniki (kaloryfery) i jak je wymienisz na większe to również można je zasilać temp. czynnika podłogówki, to wymaga obliczeń do doboru ich mocy. I może brakować miejsca na taką instalację w istniejącym domu.

    Pozdrawiam
    Cezary
    Mieszkam w parterówce bez kominów, 123 m2
    Dach: płyta warstwowa PIR 160/200, więźba dachowa z betonu i stali.
    Ściany: BK H+H i 200mm grafitu Etixx.
    Podłoga: 140mm płyty PIR, jastrych anhydrytowy.
    Rekuperator o3ozon 400m3/h
    Ogrzewanie 100% podłogowe i CWU zasilane z bufora 1000l
    Gruntowa PC Konceptus 7 kW zasila bufor.
    Poziome dolne źródło 150 mb PE32 w kurzawce.
    Awaryjnie w buforze grzałki elektr. 8 kW + 2 kW.
    Biokominek na etanol.
    PV 7,3 kWp na gruncie.

  16. #16
    Lider FORUM (min. 2800)
    fachman19

    Zarejestrowany
    Nov 2013
    Skąd
    warszawa
    Kod pocztowy
    03-641
    Posty
    3.192

    Domyślnie

    Cytat Napisał caxap77 Zobacz post
    Fachman19, domniemuję, ze pytałeś o parametry żeby wykluczyć sytuację że grzeję na 70 lub 80 st. C.
    Myślę, że gdyby, tak jak piszesz, puścić tę niską temperaturę z PC na podłogi i grzejniki, to będzie OK, tyle tylko, że podejrzewam, że PC musiałaby chodzić przez cały dzień (tak jak to robi kocioł na ekogroszek) a wychodzi na to że żeby ogrzewanie PC było naprawdę ekonomiczne to winno pracować w drugiej taryfie. I tu już mam wątpliwości, że żeby zachować komfort termiczny będę musiał ustawiać PC na wyższe parametry przy pracy na drugiej taryfie albo że nawet to może nie wystarczyć i PC będzie musiała chodzić także na pierwszej i z oszczędności będą nici.
    Może nie będzie taniej ale będzie tanio. Tak się składa ,że w okresie grzewczym występują różne temperatury . czasem wystarczy grzanie w 2 taryfie , czasem trzeba zahaczyć o pierwszą , a bywa ,że o pomoc trzeba poprosić grzałki.
    Duże znaczenie ma konstrukcja budynku i i izolacja . budynek o konstrukcji szkieletowej nawet super zaizolowany musi być grzany non stop . A wykonany z silikatu i izolowany można naładować energią .
    Nawet w kotłach gazowych ustawia się temperaturę poniżej której nie działa obniżenie nocne , bo po takim obniżeniu kocioł nie jest wstanie uzyskać temperatury komfortu.

  17. #17
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Konsultant Viessmann
    Zarejestrowany
    Nov 2015
    Skąd
    Wrocław
    Kod pocztowy
    53-015
    Posty
    4.030
    Kompletna oferta systemów grzewczych i chłodniczych Twój dostawca systemów grzewczych dla wszystkich obszarów zastosowań: Pompy ciepła | Kotły kondensacyjne | Systemy solarne | Fotowoltaika | Kogeneracja | Rekuperacja | Technika chłodnicza www.viessmann.pl

    Domyślnie

    Witam,
    jeśli jest tu ktoś zainteresowany kotłami na pellet i takim własnie sposobem ogrzewania - polecam nasz nowy produkt!
    Automatyczny kocioł Easypell to tanie, niezawodne i efektywne rozwiązanie, które jest idealnie zaprojektowane dla Twojej wygody.
    Komfort i niezawodność
    Kocioł Easypell łączączy wysoką wydajność i trwałość z prostotą konstrukcji. Dzięki temu jest niezawodny i bezpieczny oraz pozwala stworzyć prosty i wygodny w obsłudze system centralnego ogrzewania. Zapłon, odpopielanie tacy palnika oraz transport pelletu drzewnego są automatyczne. Elektroniczny regulator kotła z ergonomicznym programowaniem pozwala łatwo uzyskać pożądą temperaturę ogrzewania i ciepłej wody użytkowej.
    Łatwa instalacja
    Kocioł Easypell to oszczędne ogrzewanie bez poważnych prac instalacyjnych, a na dodatek nie wymaga dużo miejsca w kotłowni. Kompaktowe wymiary sprawiają, że na instalację wystarczy mniej niż 1 m2 powierzchni użytkowej, a w tym zawarty jest automatyczny pojemnik do przechowywania pelletu. Dzieki temu łatwo można wymienić stary kocioł na paliwo stałe, lub gaz także bez wymiany grzejników czy systemu ogrzewania podłogowego.
    Easypell działa tak samo, jak kocioł gazowy
    Pellet, jako paliwo, podawany jest od dołu (podsuwowo) na tacę palnika, przez napędzany silnikiem elektrycznym podajnik ślimakowy. Na tacy palnika następuje spalanie pierwotne. Powstaje przy tym palny gaz, który następnie zostaje wymieszany z tlenem w położonej powyżej tacy rurze ze stali nierdzewnej. Mieszanina gazu spala się w temperaturze ok. 800°C. Gorące spaliny przepływają następnie przez wymiennik ciepła. oddając energię wodzie kotłowej. Część spalin jest następnie zawracana do procesu spalania, a reszta jest odprowadzana przez dmuchawę do komina. Modulacja mocy kotła Easypell w zakresie do 30% mocy znamionowej nie powoduje pogorszenia efektywności kotła. W przypadku braku zapotrzebowania na ciepło kocioł wyłącza się całkowicie.


    Szczegóły: TUTAJ

    Pozdrawiam!
    Twój dostawca systemów grzewczych dla wszystkich obszarów zastosowań:
    Pompy ciepła | Kotły kondensacyjne | Systemy solarne | Fotowoltaika | Kogeneracja | Rekuperacja | Technika chłodnicza

  18. #18

    Domyślnie

    Cytat Napisał caxap77 Zobacz post
    I teraz parę pytań: czy mam szansę aby koszty ogrzewania PC były porównywalne z kosztami ekogroszku (za który wychodzi około 1500 PLN rocznie na CO i CWU)
    szansa jest i to duża nawet na to, żeby ten koszt obniżyć. do tego dodaj sobie takie opcje jak totalna bezobsługowość pomp ciepła, fakt, że nie musisz zakupować i dodawać paliwa, nie musisz go przetrzymywać itp

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony