dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 3 z 3
  1. #1
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    rufus111

    Zarejestrowany
    Sep 2012
    Skąd
    Łódź
    Kod pocztowy
    92-413
    Posty
    83

    Domyślnie Kto płaci za przyłącze kanalizacyjne.

    Witam wszystkich.
    Mam następujący problem. Dwa lata temu wykonałem tak zwane przyłączę kanalizacyjne ( od instalacji istniejącej w drodze do pierwszej studzienki licząc od domu ). Dowiedziałem się w Łódzkim ZWIK-u, że oni nie przejmą ode mnie tego przyłącza i to ja będę właścicielem. W związku z tym, że moja rura przebiega w gruncie państwowym Urząd Miasta w Łodzi obciążył mnie opłatą dzierżawy gruntu. Napisałem do UOKiK, który odpisał iż oni już się takimi rzeczami nie zajmują ponieważ jest to sprawa pomiędzy osobą prywatną ( indywidualną ) a nie społeczeństwem czy jakoś tak, dodali że mogę się udać do Miejskiego Rzecznika konsumentów w Łodzi. Tam z kolei dowiedziałem się że jest to urzędnik opłacany z pieniędzy miasta i że nie może występować przeciwko spółce należącej do miasta. Po prostu mur nie do przebicia. Po skardze do prezydent miasta Łodzi pan Rzecznik Konsumenta przedzwonił do nas i poinformował nas że należy z tym problemem zgłosić się do Łódzkiej Spółki Infrastrukturalna, ponieważ to oni są właścicielami kanalizacji. Napisałem oficjalne pismo do Łódzkiego ZWIK oraz Łódzkiej Spółki Infrastrukturalnej powołując się na orzeczenie Sądu Najwyższego z 2007r, na artykuł 31.1 ustawy z dnia 7 czerwca 2001 o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków a także na art. 49. Kodeksu Cywilnego. Z obu instytucji dostałem informację, że zgodnie art. 2 punkt 5 z ustawą o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków stwierdzili że przyłącze jest to odcinek łączący wewnętrzną instalacje ( czyli odcinek łączący budynek z pierwszą studzienką licząc od domu ) z siecią kanalizacyjną znajdującą się w drodze.
    Znów w różnych artykułach i forach otrzymuję zupełnie odmienne zdanie gdzie teoretycznie odcinek wybudowany przeze mnie od pierwszej studzienki do instalacji istniejącej w drodze powinna przejąć Łódzka Spółka Infrastrukturalna. Chciałem się dowiedzieć od Was jak w rzeczywistości wygląda sprawa w Polsce, czy musicie budować na własny koszt ?
    Może ktoś z Was walczy w Sądzie i może się wypowiedzieć czy udało się coś wywalczyć, bo słyszałem że od 2014r sporo jest dla nas niekorzystnych wyroków.

  2. #2
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Mareks77
    Zarejestrowany
    Jun 2011
    Skąd
    Zielona Góra
    Kod pocztowy
    65-001
    Posty
    6.246

    Domyślnie

    Są niejasności w przepisach i wodociągi to wykorzystują bo:

    Art.2
    5)przyłącze kanalizacyjne -odcinek przewodu łączącego wewnętrzną instalację kanalizacyjną w nieruchomości odbiorcy usług z siecią kanalizacyjną, za pierwszą studzienką, licząc od strony budynku, a w przypadku jej braku do granicy nieruchomości gruntowej;
    6)przyłącze wodociągowe -odcinek przewodu łączącego sieć wodociągową z wewnętrzną instalacją wodociągową w nieruchomości odbiorcy usług wraz z zaworem za wodomierzem głównym;

    Pomocny może tu być wyrok Sądu Apelacyjnego w Warszawie z 13 grudnia 2011 r. (VI ACa 870/11), w którym stwierdzono, że odcinek przewodu kanalizacyjnego łączący wewnętrzną instalację kanalizacyjną w nieruchomości odbiorcy z istniejącą siecią kanalizacyjną, w części leżącej poza granicą przyłączanej nieruchomości gruntowej, nie jest przyłączem, tylko urządzeniem kanalizacyjnym, oraz że sfinansowanie budowy sieci kanalizacyjnej do granic nieruchomości odbiorcy lub do położonej na niej studzienki obciąża przedsiębiorstwo.

    Sąd Najwyższy. W uchwale z 13 września 2007 r. (sygn. III CZP 79/07) uznał, że odcinek poza granicą posesji jest urządzeniem kanalizacyjnym, za które płaci przedsiębiorstwo wodociągowo-kanalizacyjne. Zauważył też, że literalna wykładnia art. 2 pkt 5 ustawy o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę nie pozwala na jednoznaczne rozstrzygnięcie wątpliwości, czy przyłączem kanalizacyjnym jest odcinek przewodu między studzienką (granicą nieruchomości) a budynkiem, czy też między studzienką (granica nieruchomości) a siecią kanalizacyjną. Przyjmując swoistą wykładnię celowościową przepisu, sąd uznał jednak, iż odcinek przewodu łączącego sieć kanalizacyjną z nieruchomością, w części leżącej poza granicą tej nieruchomości, stanowi urządzenie kanalizacyjne.

    Za rurę od granicy do studzienki lub rury w drodze muszą ci zwrócić.
    Poślij im kolejne pismo i powołaj się w nim na powyższe przepisy oraz iż w przypadku odmowy zwrócisz się na drogę sądową i zobaczymy co ci odpowiedzą.
    Sądzić się na pewno nie będą chcieli ......
    To co słyszałeś to pewnie jakieś plotki nie poparte niczym bo nie sądzę aby późniejsze wyroki sądów były sprzeczne z wcześniejszymi .
    Ja u siebie kłopotów nie miałem bo mi w warunkach przyłączenia określili że zwrócą a że sieć akurat budowali za kasę z Unii to dopisali przykanalik do granicy do planów.
    Samo to że mi napisali że zwrócą to już daje do myślenia bo jakby byli pewni swego to by tego nie napisali.
    Jedynym problemem jest to ile ta część przyłącza jest warta bo sądzenie się o koszt do 1 - 2 tyś zł jest głupotą i jedynie możesz powalczyć w piśmie do Urzędu miasta o tą dzierżawę.
    Ostatnio edytowane przez Mareks77 ; 14-06-2016 o 15:33
    Dom Opałek 1G z poddaszem użytkowym. 145m2 powierzchni użytkowej. Podłogówka 90m2, reszta to 9 grzejników.
    Piec Vaillant 206/5-5 + Moduł mieszacza VR61/4 + Regulator CM470/4 + VIH R120 + Grupa pompowa z siłownikiem do ogrzewania podłogowego Thermix MEIBES.

    Jeśli pomogłem kliknij......to nic nie kosztuje.

  3. #3
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    ironsmith

    Zarejestrowany
    Feb 2016
    Skąd
    Jarocin
    Kod pocztowy
    63-200
    Posty
    576

    Domyślnie

    własnie jestem na etapie kanalizy i przyłącza cieszyłem się do dzisiaj, znalazłem artykuł z 28.06.br w gazecie prawnej gdzie mowa że kary nakładane na gminy były bezpodstawne i wyrok SN z 22.06.2017 uznał że odcinek między siecią kanalizacyjną a studzienką na końcu instalacji po mojej stronie to też przyłącze i muszę je wykonać sam i tyle się cieszyłem,

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony