dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 3 z 8
Pokaż wyniki od 41 do 60 z 153
  1. #41

    Domyślnie

    Witam,

    Malowałem Tikkurilą duży pokój, wyszło rewelacyjnie. Wcześniej nie miałem żadnego doświadczenia w tej materii ale wiedziałem, że jestem niezadowolony z malowania przez kogo innego pozostałych pomieszczeń. Więc postanowiłem sam się z tym uporać i przewertowałem trochę forum aby się przygotować i nie mieć tych nieszczęsnych śladów, na które muszę patrzeć przechodząc przez przedpokój. Z lektury wyszło: Tikkurila + wałek Dynamic + odpowiednia technika. Zakupiłem więc farbę (Optivia 5 i Pure White) i wałek Dynamic Lint Free (szer. 240 włos 10-12mm).
    Na początek dla wyrównania chłonności całość pomalowałem gruntem Śnieżki rozcieńczonym 1,5 L wody (bardzo fajna farba, maskuje rysy po przetarciach packą). No i teraz zostało mi opisać technikę, od razu mówię, że nie jestem fachowcem i wiedzę zasięgałem czytając różne wskazówki na forach i stronach producentów. Wałek musi być naprawdę mokry, malowałem delikatnym naciskiem najpierw w przeciwnym kierunku padania światła słonecznego 3, 4 pasy o dł ugości 1 m a później następne pociągnięcie zgodnie z kierunkiem światła. Wychodził taki 1 m2 pomalowany na krzyż, nie wolno mazać już suchym wałkiem to musi być na mokro, następne takie plasterki 1 metrowe na zakładkę i tak całość… w trakcie malowania jak już dochodziłem do wprawy robiłem większe te „plasterki” .

    Nie wiem jak to skomentują fachowcy ale ja nie oczekiwałem tak rewelacyjnego efektu, absolutnie żadnych pasów i jakichkolwiek skaz. Farby miałem i jasne i b.ciemne brązy, których najbardziej się obawiałem, ale jest super…

    Poza tematem odkryłem w sobie pokłady umiejętności remontowych i zamontowałem kilka dni temu drzwi do łazienki…

  2. #42

    Domyślnie

    Podstawowy błąd to malowanie pasami! Należy malować wykonując wałkiem ruchy pionowe, poziome i skośne na przemian lub powiedzmy losowo, żeby właśnie nie powstały pasy. Poza tym może być tez kwestia wałka, naprawdę warto zainwestować w porządny wałek. Polecam wałki Anza (dobrane do rodzaju ściany). Poza tym podczas malowania w pomieszczeniu nie może być za ciepło, żeby farba za szybko nie wysychała, i należy bezwzględnie unikać przeciągów itp. również ze względu na za szybkie wysychanie oraz możliwość przyklejenia się jakichś śmieci do świeżej farby.

  3. #43

    Domyślnie

    Cytat Napisał pawelsz1
    Na początek dla wyrównania chłonności całość pomalowałem gruntem Śnieżki rozcieńczonym 1,5 L wody (bardzo fajna farba, maskuje rysy po przetarciach packą).
    Także polecam farbę podkładową "śnieżka-grunt", jednak jej rozcieńczanie nie ma sensu, gdyż ona sama w sobie jest właśnie rzadsza i służy do wyrównywania chłonności powierzchni.

  4. #44

    Domyślnie

    spróbuj to wszystko zagruntowac, tak jak napisano juz CT17

    ja kiedys tez meczylem sie ze sladami po walku, probowalem je szlifowac - nic to nie daje; teraz jestem madry - gruntuje sciane Ceresitem CT17 albo Dulux gruntem. Malowanie to potem bajka.

    Czesto slady po walku to wlasnie efekt roznej chlonnosci podloza. W jedym miejscu farba zostaje, w drugim wsiaka, powodujac po wyschnieciu roznice w fakturze.

    Z mojego doswiadczenia (w zasadzie w domu mamy w kazdym pomieszczeniu inne farby najlepsze to:

    Para
    Tikurilla Optiva 20 lub 5
    Bondex Superwall

    neutralnie, farby slabe, zmywalne ale maluje sie OK - Dekoral

    fatalny do malowania to Dulux

    smiech na sali: Sniezka i inne takie

  5. #45

    Domyślnie

    Ostatnio malowaliśmy Tikkurillą i Beckersem (który 2 lata czekał w piwnicy, wymieszaliśmy go tylko jeszcze raz w mieszalniku) i mąż, który był wykonawcą głównym i jedynym stwierdził, że Beckers lepszy, chociaż w Polsce podobno się połączyli. Łatwiejszy w obsłudze, lepiej krył i nie zaszkodził mu wilgotny wałek.

  6. #46
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    skoowron

    Zarejestrowany
    Jan 2008
    Posty
    7

    Domyślnie

    Troszkę odświeżę wątek.

    Dzięki za wszystkie rady, już chyba wiem co było problemem z Tikkurilą. Sprzedano mi bazę tzw "Baza A" którą stosuje się do mieszania z kolorem ale najprawdopodobniej nie stosuje do malowania na biało. To chyba wytłumaczenie mojej męki. Przynajmniej Beckers bazy ma do mieszalników a oddzielnie białą farbę jako białą.

    Kilka dni temu malowałem na biało sufit w dwóch pomieszczeniach 12m2, Beckersem mat. Rewelacja. Wyszło idealnie. Narzędzia (Anza) te same jak kiedyś malowałem Tikkurilą oraz ta sama ręka malowała. To potwierdza moje wnioski.

  7. #47

    Domyślnie

    maluje wszystkie sciany w domu Tikkurillą-rewelacja!
    zdarzyło mi sie pomalować łazienkę Beckersem (którą akurat z powodu koloru juz przemalował) i nie byłam zadowoloana
    przestałam eksperymentowac i zostaje do końca wierna Tikkurli
    pozdrawiam
    aha! zgodnie z zaleceniami Pana ze sklepu dodalismy do farby troche wody

  8. #48
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Zopafisa

    Zarejestrowany
    Nov 2005
    Posty
    269

    Domyślnie

    Małgosiu !
    Ja też jestem wierna Tikkurilli

  9. #49

    Domyślnie

    Cytat Napisał Zopafisa
    Małgosiu !
    Ja też jestem wierna Tikkurilli
    no widzisz

  10. #50

    Domyślnie

    Cytat Napisał malmuc
    aha! zgodnie z zaleceniami Pana ze sklepu dodalismy do farby troche wody
    A nasz pan ze sklepu mówił, że absolutnie żadnej wody nie wolno , zresztą te zacieki, które sie porobiły to po mokrym wałku. Ale malowaliśmy lateksową, może to dlatego.
    Widzę, że strasznie dużo tej farby nam wychodzi. Dużo mniej m2 z litra, niż tam jest napisane. Nie wiem dlaczego. Ale ciągle tylko kupujemy i kupujemy tę farbę

  11. #51
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZEFORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar daggulka
    Zarejestrowany
    May 2006
    Posty
    15.932
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    319

    Domyślnie

    a powiedzcie ludziska...czy ktoś dawał pod tą farbę grunt z rozrzedzonej pół na pół białej emulsji?
    bo kurcze zamierzam dawć własnie taki grunt, na to jeszczcze raz biała emulsja bez rozrzedzania i dopiero kolor
    wyjdzie to ok, czy nie bardzo?
    kto szuka ..... ten znajdzie ......

  12. #52

    Domyślnie

    Dawaliśmy grunt Tikkurilli, ale 1 warstwę i bez rozrzedzania. Mój mąż twierdził, że musi być grunt, bo mamy tynki gipsowe (to było 1 malowanie).

  13. #53

    Domyślnie

    mamy tynki gipsowe
    grunt kupilismy innej firmy, teraz nie pamietam jakiej
    Sprzedawca poinformowal nas, ze do pierwszego malowania dodac 10% wody i do drugiego 5% (jeszcze sprawdze na puszce jak mam napisane )
    malowałam jedno pomieszczenie bez rozcienczania i zle mi sie malowało, one są bardzo geste.
    Ja osobiscie jestem z tych farb zadowolona, a ich wydajność mnie baaardzo pozytywnie zaskoczyla.
    Zaprosilismy tez do pomocy malarza, wiem jak wyglądaja moje sciany , a jak jego
    a wydawało mi sie ze malowanie to pestka

    dodam jeszcze, ze malowałam lateksową optiva5 i optiva20

  14. #54
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar OK
    Zarejestrowany
    Jul 2007
    Posty
    15.504

    Domyślnie

    Cytat Napisał daggulka
    a powiedzcie ludziska...czy ktoś dawał pod tą farbę grunt z rozrzedzonej pół na pół białej emulsji?
    bo kurcze zamierzam dawć własnie taki grunt, na to jeszczcze raz biała emulsja bez rozrzedzania i dopiero kolor
    wyjdzie to ok, czy nie bardzo?
    Ja rozrzedzałam emulsję gruntem. Jedno malowanie taką mieszkanką i na to kolor. Zarówno kolory jasne pastelowe, jak i ciemna czerwień bez problemu dwukrotnie pokryły. Jasne w zasadzie już po pierwszym malowaniu były dobre. Tyle że malowałam Fluggerem (biała najtańsza i grunt też ichni).

  15. #55
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar Teska
    Zarejestrowany
    Oct 2002
    Skąd
    Berlin
    Posty
    22.094
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    561

    Domyślnie Re: Ślady po wałku przy malowaniu Tikkurilą

    Cytat Napisał skoowron
    Witajcie,

    Po pomalowaniu sufitu (30m2) farbą Tikkurilla Optiva Extra Mat, pod światło widać ślady po wałku. Sądziłem że po drugim malowaniu ślady znikną, niestety nie pomogło. Możecie poradzić co z tym fantem zrobić?

    Znalazłem wątek który dał mi sporo do myślenia (http://forum.muratordom.pl/meka-malowania,t50626.htm) ale niestety nadal nie wiem jak sobie poradzić z tym problemem bez wielu prób :/

    Dodam że:
    - sufit to tynk gipsowy, wcześniej malowany natryskowo, około 1 rok temu
    - wałek o długości "futerka" nie więcej niż 4-5mm
    - malowanie pasami
    - malowanie z podłogi wałkiem "na patyku"

    Może farba jest zbyt gęsta? Użyłem takiej jaka była w wiaderku.
    Może użyć techniki malowania jak opisana w w/w wątku, po skosie?
    Przyznam że chwilami mocniej dociskałem wałek, może właśnie po tym zostały ślady?

    Na części sufitu jest tak jakby bez śladów po wałku i tam chyba używałem równej siły docisku wałka+delikatne gładzenie na koniec.

    Szukając jakiegoś rozwiązania zrobiłem eksperyment, trochę farby rozcieńczyłem wodą (producent niby zezwala) i pomalowałem kawałek ściany, zobaczymy jutro czy będzie pożądany efekt.

    Może ktoś już przez to przechodził i pozwoli mi zaoszczędzić trochę czasu?

    Pozdrawiam
    Skoowron

    mam caly dom malowany ta farba - zdecydowanie wina walka.musi miec jak najmniejsze klaki

  16. #56

    Domyślnie Tikkurila - 5 czy Satin?

    witam

    jaki rodzaj farby Tikku wybrać do ścian?

    Optiva 5 to mat, no a Satin to mat satynowy.. teoretycznie wiem jaka jest różnica ale nie widziałem jak to wygląda na żywca..

    ktos ma może? o poradę proszę..

    dzieki i pozdrawiam

  17. #57

    Domyślnie

    satynowa ma delikatny polysk, odkryje najmniejsze niedociągnięcia tynku
    ja u siebie malowalam dom
    optivą 5, 20 i satynową (pokoje dzieci)

  18. #58
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar Monika $ Seba
    Zarejestrowany
    Mar 2005
    Posty
    1.499
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    127

    Domyślnie

    a ja wybrałam T mat czyli Optivę 5, za to w kuchni i wiatrołapie malowałam Beckersem półmatowym i widząc efekt jednego i drugiego dziś wybrałam Beckersa do pozostałych pomieszczeń zamiast Tikkurilli (czy jak to się tam pisze )- beckers lepiej krył, dłużej schnął- co nie jest bez znaczenia jeśli się maluje samemu, bo wiadomo przy tych farbach trzeba metodą "mokro w mokro", kosztował mniej.
    Bałam się jak wyjdą "niedoskonałe" w końcu ściany w tym półmacie. Mam wrażenie, że widać niedociągnięcia tak samo, a ściana z delikatnym połyskiem wygląda ładniej i już.
    Jeszcze jedno- do łazienek wybrałam T. połysk czyli Optivę 20 i tu decyzja była trafiona- po pierwsze malowali glazurnicy- to ich problem jak się męczyli, po drugie połyskliwa farba jest bardziej podatna na zmywanie, szorowanie i zmianę koloru co przy płytkach do 1,20cm nie jest bez znaczenia- miałam okazję sprawdzić już kilkakrotnie sprzatając po kolejnych ekipach

  19. #59

    Domyślnie

    ja mam odmienne doświadczenia niż Monika
    raz nie zdążylismy do sklepu z Tikkurilą i kupilismy farbe do jednego pomieszczenia Beckersa, i bardzo nam sie zle tą farba malowało, ale wracając do tematu
    satin wygląda pięknie, ale wszystko zależy jak efekt chcesz uzyskac
    w wiekszosci pomieszczen malowalam optivą 5 bo chcialam miec matowe sciany, u dzieci ze wzgledu na ew. zabrudzenia dalam satin
    a tam gdzie mam tynk strukt. dalam optive 20.

  20. #60

    Domyślnie

    WITAM,
    Ja również malowałam T.OPTIVA 5 i uważam ,że jest rewelacyjna.Już myłam ściany i szorowałam i super.Ostatnio kupiłam przez przypadek MAGNAT i też jest godna polecenia


    Powodzenia i pozdrawiam

Strona 3 z 8

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony