dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 3
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 60
  1. #1

    Domyślnie dach oranżerii

    Drodzy budowlańcy
    Planuję wybudowanie małej oranżerii ( ok 10 m2) przylegającej do domu. Nie będzie to typowa, lekka konstrukcja bazująca na profilach ale maksymalnie przeszklona konstrukcja murowana. Problemem jest jej zadaszenie. Jak i gdzie zrobić przeszkloną konstrukcję dachu? Oczywiście chciałbym żeby to było rozwiązanie dobre i tanie
    Pozdrawiam

  2. #2
    Lider FORUM (min. 2800) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!
    invx

    Zarejestrowany
    Mar 2004
    Posty
    3.066

    Domyślnie

    mysle, ze oczywsicie z zastosowaniem szyb zespolonych. najlatwiej by bylo zrobic z ksztaltownikow stalowych, jednak maja bardzo zly wspolczynnik przenikania ciepla, wiec zostaje konstrukcja drewniana, mozna ja zamowic u stolarza, czy nawet jakiejs firmie produkujacej okna. hyba ze masz durzo czasu to nawet samemu moza sie za to zabrac , tak mi przyszlo na mysl jeszce PCV, ale nie mam do tego materialu zaufania/

  3. #3

    Domyślnie

    Urticae
    ja wlasnie jestem na etapie robienia takiego czegos (a wlasciwie dwoch - po obu stronach domku) ale w drewnie. Z jednej strony dach bedzie pokryty szybami w listwach aluminiowych a z drugiej poliweglanem. Ale wszytsko jak wspomnialem na konstrukcji drewnianej.
    NIe wiem czy to pomieszczenie ma byc ogrzewane ale wydaje mi sie ze nawet jesli sciany masz murowane konstrukcje dachu nalezy zrobic z drewna (stal rdzewieje a odpowiednie ksztaltowniki aluminiowe sa drogie).


    aaa
    mozna zobaczy to na zdjeciu



    wolna, nieodeskowana przestrzen bedzie wypelniona szklem (drzwi i dach). podobna przystawka bedzie z drugiej strony domku
    jesli cie ten sposob zainteresuje to sluze ew pomoca.

  4. #4

    Domyślnie

    W projekcie mam konstrukcję stalowę dachu . Pomysł z elementami drewnianymi jest OK ale mam wątpliwości co do rodzaju drewna. Boję się czy drewno nie będzie się wypatrzało.
    Tom, jakie drewno zastosujesz i jak rozwiążesz problem uszczelnienia w miejscach połączeń szyb?

  5. #5

    Domyślnie

    Cytat Napisał Urticae
    W projekcie mam konstrukcję stalowę dachu . Pomysł z elementami drewnianymi jest OK ale mam wątpliwości co do rodzaju drewna. Boję się czy drewno nie będzie się wypatrzało.
    Tom, jakie drewno zastosujesz i jak rozwiążesz problem uszczelnienia w miejscach połączeń szyb?
    drewno to trojwarstwowa klejonka (podobna do tych stosowanych przy produkcji okien drewnianych) sosnowa [] 10cm - to drewno sie nie wypaczy. Niezaimpregnowane i pozostawione na dzialanie wody puchnie ale po wyschnieciu nic nie widac - robilem testy na zrzynach .

    szyby beda zamontowane w profile aluminiowe z uszczelkami. profile beda przymocowane tez przez specjalna tasme uszczelniajaca do krokwi.
    moze za dwa tygodnie bede mial to gotowe to sie pochwale.

  6. #6

    Domyślnie

    Tom,
    Czy możesz coś powiedzieć o kosztach szyb, drewna itp? Zapewne zrobiłeś analizę skoro nie bierzesz wyspecjalizowanej firmy. Powierzchnia dachu w mojej oranżerii to ok 10 m2. Ile może kosztować?.

  7. #7

    Domyślnie

    Cytat Napisał Urticae
    Tom,
    Czy możesz coś powiedzieć o kosztach szyb, drewna itp? Zapewne zrobiłeś analizę skoro nie bierzesz wyspecjalizowanej firmy. Powierzchnia dachu w mojej oranżerii to ok 10 m2. Ile może kosztować?.
    sam szklany dach ma wymiary 2.20x1.4 czyli okolo 3m2 - koszt 3kPLN po polowie na szklo (hartowane, samoczyszczace) i reszte (profile, uszczelnienia). Podobno poliweglan jest tanszy - ten dach w poliweglanie (dach 4komorowy, k na poziomie 1.3..1.4) kosztowalby okolo 1,7k.

    Cena drewna nic ci nie powie bo nie wiem ile kosztowalby tylko ten kawalek domku (drewno kupowalem na calosc czyli na wszystko co widac razem z lamelami).

    NIe biore wyspecjalizowanej firmy bo by mnie skosila. Konstrukcja jest prosta i z pomoca ojca ze smykalka chyba dobrze sobie radze .

  8. #8
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) KSIĄŻNICZKA FORUM:-) Avatar Maluszek
    Zarejestrowany
    Jul 2002
    Posty
    12.329

    Domyślnie

    Tom - gdzie zamawiałeś szkło hartowane.

  9. #9

    Domyślnie

    Cytat Napisał Maluszek
    Tom - gdzie zamawiałeś szkło hartowane.
    tam gdzie okna/drzwi - Fa Arex - jest to tzw szklo bezpieczne, sporo drozsze niz w przeszkleniach pionowych.

  10. #10
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) KSIĄŻNICZKA FORUM:-) Avatar Maluszek
    Zarejestrowany
    Jul 2002
    Posty
    12.329

    Domyślnie

    A czy mógłbyś podać do nich namiary?
    Właśnie takie szkło jest mi potrzebne. Muszę przykryć część dachu nad balkonem (wg projektu mam nad balkonem odkryte krokwie) i wg konstruktora najlepsze będzie właśnie szkło hartowane. Odradzano nam poliwęglan i plexi bo z tego chcieliśmy ten daszek zrobić.

  11. #11

    Domyślnie

    Maluszku,
    a dlaczego nie z poliwęglanu, Przyznam, w moim przypadku ten materiał biorę to pod uwagę przy konstrukcji dachu oranżerii.

  12. #12
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Charlie
    Zarejestrowany
    May 2004
    Skąd
    Łódź
    Kod pocztowy
    94-234
    Posty
    4.621

    Domyślnie

    Wydaje mi się, że najważniejszą sprawą w konstrukcjach połaciowych jest sposób odprowadzenia wody czyli tzw odwodnienia !!!

    Szkło hartowane kupicie w firmie Glaspol Saint-Gobain , Pruszków k. W-wy, ul. Przejazdowa 22 B (tel. w informacji 022 913).

    Prawidłowo to szyba zespolona na przeszklenie połaciowe powinna mieć budowę: od zewnątrz szyba hartowana np. FLOAT 6mm ESG a od wewnątrz szkło bezpieczne laminowane o budowie 33.1.

    Poliwęglan żółknie po jakimś czasie i nic nie widać przez niego.

    Uwaga - kąt nachylenia dachu przeszklonego dla naszej strefy klimatycznej to 25 do 32 stopni - w zależnosci od kierunku świata. Chodzi o jak najbardziej optymalne wykorzystanie światła oraz o mozliwość topienia się śniegu zimą.

    Jeszcze sugeruję, żeby Wam ktoś policzył obciążenia na konstrukcję ( czy wytrzyma) - wiecie : sroga zima, duzo śniegu - może być problem.

    Pozdrawiam

  13. #13
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) KSIĄŻNICZKA FORUM:-) Avatar Maluszek
    Zarejestrowany
    Jul 2002
    Posty
    12.329

    Domyślnie

    Charlie - dzięki za namiar
    Urticae - Charlie napisał co się dzieje z poliwęglanem.

  14. #14

    Domyślnie

    poliweglan tak czy tak nie jest przezroczysty a szklo po 2 tygodniach jest tak brudne ze tez nie jest przezroczyste. Na dlugich polaciach trudno je czyscic.

    tutaj sa namiary na firme skad ja biore okna (ale samo szklo to oni tez sciagaja od producentow):
    http://www.arex.biz.pl/
    to firma w wlkp

  15. #15
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar trach
    Zarejestrowany
    Jul 2003
    Posty
    842
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    19

    Domyślnie

    Trochę po dłuższym czasie, ale przyłączam się do ostatniego pytania Pokrzywek (Urticae) do Maluszka. Pytanie to zahacza o zasadniczy problem:

    Czy przezroczystość daszku nad balkonem jest zaletą czy wadą?

    Przecież jakiekolwiek liście, śmieci, zakurzenie, które się tam znajdzie, będzie wyglądało gorzej poprzez przezroczyste szkło niż przez półmatowy poliwęglan czy inne podobne tworzywo. Po co mi dobry widok na taki śmietnik? Wygląda moim zdaniem szpetnie. Wiem, bo mam w pobliżu podobny przykład. A regularne mycie od góry takiego daszka wydaje mi się mało praktyczne...

    Andrzej (Trach)
    Andrzej (Trach)
    --------------------------------------------------
    Dziennik Tracha: http://www.murator.com.pl/forum/viewtopic.php?t=35389
    ... i komentarze: http://www.murator.com.pl/forum/viewtopic.php?t=35390

  16. #16

    Domyślnie

    A czy pomyśleliście o porządnej wentylacji oranżerii?
    I o osłonięciu choć częsciowym dachu przed promieniowaniem słonecznym.
    Jeśli tego nie zrobicie latem będzie tam potworny upał .

  17. #17

    Domyślnie

    Trach,
    Dach z poliwęglanu jak sądze myć trzeba również Szkło jest o tyle lepsze, że trudniej je zarysować.
    Daniel,
    Co do wentylacji to faktycznie może to być poważnym problemem. Ja będę miał wentylację mwchaniczną w całym domu ale nie bardzo sobie wyobrażam jak podłączyć do niej oranżerię. Nie wiem czy to możliwe. Same markizy itp osłony problemu nie rozwiążą

  18. #18

    Domyślnie

    A co myślicie o oranżeri której tylko sciany są ze szkła a dach przykryty tym samym pokryciem co dom i oczywiscie zaizolowany.
    Zaleta tego to to że sie nie nagrzewa tak bardzo latem.Zimą kiedy słońce jest dosc nisko i tak wpada dużo swiatła.
    Ja właśnie taką rozważam.

  19. #19
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) KSIĄŻNICZKA FORUM:-) Avatar Maluszek
    Zarejestrowany
    Jul 2002
    Posty
    12.329

    Domyślnie

    trach - już napisałam, że poliwęglan robi się brzydki pod wpływem słońca, deszczu.
    U mnie jest troszeczkę inny problem - ja chcę zakryć krokwie nad balkonem i jeżeli przykryję je jakimś materiałam półmatowym automatycznie w pokoju zrobi mi się ciemno a tego chciałabym uniknąć - więc raczej pozostanę przy szkle. A z myciem szkła chyba nie jest tak najgorzej.

  20. #20
    Lider FORUM (min. 2800)
    czupurek

    Zarejestrowany
    Nov 2003
    Posty
    3.584
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    89

    Domyślnie

    Cytat Napisał Daniel Starzec
    A co myślicie o oranżeri której tylko sciany są ze szkła a dach przykryty tym samym pokryciem co dom i oczywiscie zaizolowany.
    Zaleta tego to to że sie nie nagrzewa tak bardzo latem.Zimą kiedy słońce jest dosc nisko i tak wpada dużo swiatła.
    Ja właśnie taką rozważam.
    ja tak mam i jest ok (właśnie ze względu na te temperatury zrezygnowałam z przeszklenia dachu)





    i potwierdzam:
    - latem i tak jest wystarczająco gorąco i skwarno,
    - światła dziennego jest pod dostatkiem o każdej porze (oranżeria wychodzi na zachód)
    - a gdy zimniej, (gdy ogrzewanie nie włączone) to najzimniejsza część chatki
    "Panie, pomóż mi być takim człowiekiem, za jakiego bierze mnie mój pies."

Strona 1 z 3

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony