dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 12
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 224
  1. #1
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    gondoljerzy

    Zarejestrowany
    May 2012
    Skąd
    wioska pod Łomżą
    Posty
    729

    Domyślnie COP powietrznych pomp ciepła.

    Po kilku latach palenia drewnem mam już dość i zacząłem zastanawiać się nad pompą ciepła. Zimy ostatnio coraz cieplejsze, więc pompa zdecydowanie powietrzna. Poczytałem już trochę dyskusji na temat takich pomp, trochę danych technicznych oraz gorące spory pomiędzy zwolennikami pomp renomowanych firm i zwolennikami tych tańszych, chińskich.
    Do rzeczy. Zerkam na dane techniczne i co widzę? Rzadko która firma podaje COP dla niskich temperatur. Takie np -15 stopni C?
    Znalazłem dane Panasonica: http://spsklima.pl/assets/zdjecia/Of...EA_14_pl_s.pdf
    Znalazłem dane dla starszych modeli chińskiego Siraca: http://www.soojustehnika.ee/files/Ai...nd_Scroll_.pdf
    I to wszystko. Dla wyższych temperatur powietrza jest już lepiej i dla -7 stopni znalazłem też Daikin i Meeting:
    https://my.daikin.eu/dam/document-li...es_English.pdf
    http://olx.pl/oferta/pompa-ciepla-me...tml#a1f6600af9
    Ale już taka np Midea podaje tylko dla +7 stopni:
    http://www.midea-nordic.com/wp-conte...-Pump-2012.pdf

    Porównując uzyskane dane COP monobloków (widełki zależnie od modelu) podgrzewających wodę do 35 stopni na wyjściu:
    Dla -15 stopni na zewnątrz Panasonic 2,4-2,54, a pompy Sirac 2,3-2,4.
    Dla -7 na zewnątrz Panasonic 2,7-2,81, Sirac 2,6-2,8, Daikin 2,24-2,5, Meeting 2,6
    Dla +2 na zewnątrz Panasonic 3,4-3,53, Sirac 3,1-3,2, Meeting 3,3
    Dla +7 na zewnątrz Panasonic 4,67-4,74, Sirac 3,6-3,7, Daikin 4,2-5,04, Meeting 3,5, Midea 4,08-4,3

    Muszę tu zaznaczyć, że Sirac i Meeting to pompy on-off, a pozostałe to nowsze inwertery z modulowaną mocą. I chyba ta różnica wychodzi dopiero gdy korzysta się z ich niższych mocy w wyższych temperaturach. Dopiero wtedy zyski są wyraźnie zauważalne.

    Dane Samsunga dla jego pomp:
    http://www.samsungehs.co.uk/download...-cops-nov-2012
    Nie podali tu jednak danych dla 35 stopni na wyjściu, więc nie wrzucałem ich do porównania. Dla 45 stopni na wyjściu przy temperaturze otoczenia -7 COP niewiele przekracza wartość 2.

    Dane monobloków Mitsubishi:
    https://heating.mitsubishielectric.c...PI%20Sheet.pdf
    Podają COP dla -3 stopni powietrza i 35 na wyjściu: cop 2,8-3,0. Niewiele to odbiega od danych innych firm dla -7.

    Moje wnioski są następujące. Fizyka jest nieubłagana. Wszystkie pompy działają na tej samej zasadzie i przyparte do muru niską temperaturą mają bardzo zbliżone sprawności pracy. Nowoczesne pompy inwerterowe prawdopodobnie pozwolą na wyraźne oszczędności, ale dopiero w wyższych temperaturach. Poniżej zera niewiele przeskakują sprawnością starsze on-offy. Jaka będzie wielkość tych oszczędności? Może jest na forum ktoś, kto ma sensowne porównanie? Bo czym cieplej tym pompa i tak mniej pracuje.
    P.S. Ciekawostka - wyścig szczurów w marketingu u Siraca. Starsze dane, które podałem wyżej, zawierają rzetelne informacje dla kilku temperatur otoczenia od -15 stopni, a moc katalogowa pompy była określona dla +2 stopni. Teraz następna wersja, gdzie na pierwszym miejscu jet już +7 stopni, a -15 znikło:
    http://p.globalsources.com/IMAGES/PD...1124772849.pdf
    No i aktualna wersja, gdzie moc określono wyłącznie dla +20 stopni.
    http://www.sirac.co.za/SIRAC-commercial-brochure.pdf
    Z cała pewnością , ich nowsze pompy nie powinny być gorsze od starszych, mają elektroniczne zawory rozprężne i miedziane wymienniki. Tylko pewnie, z racji że to nadal on-offy, nie podają COP ani innych danych, które by źle wyglądały wobec inwerterowej konkurencji.
    Ostatnio edytowane przez gondoljerzy ; 19-06-2016 o 13:39
    Róbmy swoje!

    Dom - był gierkowski klocek, jest wiejska chatka. Wykończeniówka na finiszu.
    PV 4,92kWp, Pompa ciepła Gree Versati III 10kW.

  2. #2

    Domyślnie

    Ile dni w roku masz - 15C ? Sprawdź sobie średnią sezonową temperaturę w zimie w swojej okolicy i na tej podstawie decyduj.

  3. #3
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    oberwatorPC

    Zarejestrowany
    Mar 2013
    Skąd
    Warszwa
    Kod pocztowy
    00-000
    Posty
    887

    Domyślnie

    Tu masz dane z samsunga http://samsungehs.pl/technicale/
    Jak już tak się zagłębiłeś fajnie jakbyś stworzył porównanie COP dla tych pomp co opisałeś wraz z cenami zakupu będą to przydatne rzetelne informacje a nie makaron marketingowy. Tylko komu chce się to robić i upubliczniać

  4. #4
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    gondoljerzy

    Zarejestrowany
    May 2012
    Skąd
    wioska pod Łomżą
    Posty
    729

    Domyślnie

    @surgi22: Średnia to jedno, ale mi chodzi po łbie grzanie głównie w nocnej taryfie, czyli istotna będzie temperatura nocna.
    ...
    i 2 godziny w środku dnia.
    Róbmy swoje!

    Dom - był gierkowski klocek, jest wiejska chatka. Wykończeniówka na finiszu.
    PV 4,92kWp, Pompa ciepła Gree Versati III 10kW.

  5. #5

    Domyślnie

    Ja grzeję w 1 taryfie i głównie w ciągu dnia . Mam PC PW z opcją chłodzenia i ograniczenia do pracy w godzinach nocnych i 2h w dzień nie dla mnie. Ogrzewanie i chłodzenie 310m2 ( w tym 40m2 garaż ) kosztuje ok, 4000 PLN . Dla mnie skórka nie warta wyprawki. dom jest dla mnie nie ja dla domu.
    Ps. nie chcę umilać nocy sobie i sąsiadom odgłosem pracującej pompy - nie jest ona bardzo głośna ale w ciszy nocnej każdy hałas się niesie. Poza tym sądzę że nie katując mojej sprężarki do pracą w mocno ujemnych temperaturach przedłużę jej żywotność ( pracując w nocy musi pracować dłużej aby dać tyle samo kW ).
    W mojej sytuacji oszczędności płynące z pracy PC PW w godzinach nocnych nie są oszałamiajace i nie warte pogorszenia komfortu .

  6. #6
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    gondoljerzy

    Zarejestrowany
    May 2012
    Skąd
    wioska pod Łomżą
    Posty
    729

    Domyślnie

    Cytat Napisał oberwatorPC Zobacz post
    Tu masz dane z samsunga http://samsungehs.pl/technicale/
    Jak już tak się zagłębiłeś fajnie jakbyś stworzył porównanie COP dla tych pomp co opisałeś wraz z cenami zakupu będą to przydatne rzetelne informacje a nie makaron marketingowy. Tylko komu chce się to robić i upubliczniać
    Wybacz, ale ceny to grząski grunt. Jeden przepłaci, drugi dostanie rabat, trzeci kupi w zestawie, czwarty na wyprzedaży.
    W Twoim linku trzeba poprawić adres, bo się nie otwiera. Gdy poprawić, to potwierdzają się moje poprzednie wnioski.
    Dokument Samsunga ,,EHS Mono Data Technical book 2015r." mamy podane informacje:
    A-7/W35 - COP 2,39-2,69
    A2/W35 - COP 3,00-3,46
    A7/W35 - COP 4,21-4,46
    Jakiś lawinowy przyrost sprawności przy 7 stopniach w porównaniu z niższymi temperaturami. Inna metoda pomiaru? W dokumencie pod tabelkami są zapisane warunki pomiarów, ale jakieś babole tam widać. Brak temperatur wlotu wody do pompy dla niższych temperatur.
    Róbmy swoje!

    Dom - był gierkowski klocek, jest wiejska chatka. Wykończeniówka na finiszu.
    PV 4,92kWp, Pompa ciepła Gree Versati III 10kW.

  7. #7
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!)
    jasiek71

    Zarejestrowany
    May 2011
    Kod pocztowy
    23-407
    Posty
    12.461

    Domyślnie

    Cytat Napisał surgi22 Zobacz post
    Ile dni w roku masz - 15C ? Sprawdź sobie średnią sezonową temperaturę w zimie w swojej okolicy i na tej podstawie decyduj.
    Patrząc na średnią sezonu grzewczego to PC basenowa powinna też dać radę...
    Chałupa 154m2 z klocków styropianowych U-0,28, podłoga 15cm, dach ok 30cm wełny, bez izolacji fundamentów, okna zwykłe dwu szybowe, ogrzewanie kable Elektra 10,6kw, GWC rurowe,reku, fotowoltaika w ciągłej rozbudowie obecnie ok 5kWp off gird , magazyn li-ion 23kWh...

  8. #8

    Domyślnie

    Jak chałupka mała i dobrze ogacona to czemu nie ?
    Jak coś to załączy się grzałka i będzie OK.
    Ps. tobie Jaśku nie trzeba tłumaczyć .

  9. #9
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    oberwatorPC

    Zarejestrowany
    Mar 2013
    Skąd
    Warszwa
    Kod pocztowy
    00-000
    Posty
    887

    Domyślnie

    Cytat Napisał gondoljerzy Zobacz post
    Wybacz, ale ceny to grząski grunt. Jeden przepłaci, drugi dostanie rabat, trzeci kupi w zestawie, czwarty na wyprzedaży.
    W Twoim linku trzeba poprawić adres, bo się nie otwiera. Gdy poprawić, to potwierdzają się moje poprzednie wnioski.
    Dokument Samsunga ,,EHS Mono Data Technical book 2015r." mamy podane informacje:
    A-7/W35 - COP 2,39-2,69
    A2/W35 - COP 3,00-3,46
    A7/W35 - COP 4,21-4,46
    Jakiś lawinowy przyrost sprawności przy 7 stopniach w porównaniu z niższymi temperaturami. Inna metoda pomiaru? W dokumencie pod tabelkami są zapisane warunki pomiarów, ale jakieś babole tam widać. Brak temperatur wlotu wody do pompy dla niższych temperatur.
    Wszyscy podają dane jak najlepsze dla siebie. Z tego co rozumiem to są dane z odszranianiem i grzałką tacy w mono dlatego przyrost sprawności. Są dwie tabelki peak value i integrated value jedna chyba dotyczy odszraniania a druga bez . W panasonicu jest tylko jedna tabelka z mocą i sprawnością ale nie wiem czego dotyczy z odszranianiem? z grzałką tacy? Producenci mają swoje tajemnice do których ciężko się dokopać

  10. #10
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar CNC_POMPY_CIEPLA
    Zarejestrowany
    May 2016
    Skąd
    CAŁA POLSKA - Starogard Gdański
    Kod pocztowy
    83-200
    Posty
    1.523
    Pompy Ciepła dla wymagających Pompy Ciepła w najlepszych cenach z montażem na terenie całej Polski www.cncpompyciepla.pl Starogard Gdański, Al. Armii Krajowej 14

    Domyślnie

    Kolega zaczął ciekawy temat. Moja firma instaluje markowe urządzenia Panasonic, Mitsubishi, Midea, Daikin oraz proste on/off wspomniane Meeting.

    I wg. jakości wykonania urządzeń klasyfikacja wygląda tak:
    1. Mitsubishi
    2. Panasonic/Daikin
    3. Midea
    4. Meeting

    wg. kosztów eksploatacji tak:
    1. Mitsubishi
    2. Panasonic
    3. Daikin
    4. Midea
    5. Meeting

    wg. ceny urządzenia
    1. Meeting
    2. nic
    3. Midea
    4. Panasonic
    5. Daikin
    6. Mitsubishi

    W skrócie każdy znajdzie powody dla założenia konkretnego producenta pompy. Czasem Mitsubishi Panasonic i Daikin robią promocje i zmieniają się miejscami w klasyfikacji cen dlatego porównywanie że ktoś miał taniej jakąś z tych pomp może być robione tylko na konkretną chwilę.


    Co do porównania On/Off / markowy inwerter to różnice w kosztach ich użytkowania są następujące:
    Inverterty będą oszczędniejsze na podłogówce średnio rocznie o około 20-30% od pomp On/Off, niby dużo ale to wszystko zależy od tego ile to będzie w złotówkach.
    Jeżeli będziemy grzać w nocy i pompą On/Off Meeting zużyjemy 25% więcej prądu niż pompą Panasonic to w złotówkach wygląda to następująco
    4000kWh - zużycie Panasonic *~37gr/kWh = 1480zł rocznie koszt ogrzewania
    5000kWh - zużycie Meeting *~37gr/kWh = 1850zł rocznie koszt ogrzewania

    Różnica w kosztach 400zł rocznie on/off jest droższy, tyle że Meeting nie potrzebuje przeglądów, a panasonic jeden rocznie za około 300zł więc tak de facto różnicy w tym konkretnym przypadku mamy 100zł.
    Oczywiście Panasonic to pompa włączyć i zapomnieć i to jest bardzo wygodne, przy Meetingu trzeba czasem do nas zadzwonić i powiemy jak pompę trochę wyregulować by np. zmniejszyć temperaturę na podłogówkę oraz żeby ją podnieść bo pompa nie ma krzywej grzewczej. Meeting też jest oczywiście głośniejszy, pompa nie wygląda tak ładnie, ma dużo prostsze sterowanie ale jest sporo tańszy i to właśnie trafia do wielu klientów.
    Kolejny plus to części, elektronika do Panasonic 4000zł netto, Meeting 450zł netto. Sprężarka Meeting 2000zł Panasonic około 5500zł.

    Pompy Panasonic też mają sporo zalet i nie można tego ukrywać,
    - jakość,
    - sprawność,
    - bezawaryjność ( jak oczywiście jakiś pierwszy lepszy hydraulik jej źle nie podłączy, co często się zdarza)
    - obsługa
    - wieloletnie doświadczenie na polskim rynku
    - cicha praca itd.

    Dlatego w naszej ofercie mamy właśnie pompy różnych producentów, bo nie każdy chce sprzęt z najwyższej półki, niektórym wystarczy VW nie każdy musi mieć Mercedesa.
    Sprzedaż i instalacja pomp ciepła wszystkich marek: /Panasonic /Mitsubishi /Daikin /Villant
    Instalacje
    www.fb.com/CNCPompyCiepla
    Mapa Instalacji
    https://www.google.com/maps/d/viewer...98&usp=sharing
    Adres
    Al. Armii Krajowej 14, 83-200 Starogard Gdański
    Kontakt
    [email protected] 501952301
    Aukcje
    https://allegro.pl/uzytkownik/cncPompyCiepla - Panasonic, Mitsubishi, LG, oraz klimatyzacja

  11. #11
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    kasy1

    Zarejestrowany
    Mar 2013
    Skąd
    Rybnik
    Kod pocztowy
    44-310
    Posty
    106

    Domyślnie

    Sprezarka do panasonica kosztuje 5 tys?Kilka razy byly na forum wyceny okolo 2-2,5 tys.?.Zawsze Daikin byl podawany jako przyklad drogich czesci zamiennych..Ciekawe ile kosztuje sprezarka do Mitsubishi?Oczywiscie to ceny do tych samych mocy/7 czy 9KW?/

  12. #12
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    asaselllo

    Zarejestrowany
    Oct 2012
    Skąd
    Warta
    Kod pocztowy
    98-290
    Posty
    298

    Domyślnie

    "Kolejny plus to części, elektronika do Panasonic 4000zł netto, Meeting 450zł netto. Sprężarka Meeting 2000zł Panasonic około 5500zł."

    O jakim modelu pompy panasonica piszesz ze sprężarką za 5500zł??? Mnie zapewnia instalator, że koszt mojej sprężarki to 1800zł 9kW t-cap.
    Ostatnio edytowane przez asaselllo ; 20-06-2016 o 01:59

  13. #13

    Domyślnie

    Cytat Napisał kasy1 Zobacz post
    Sprezarka do panasonica kosztuje 5 tys?Kilka razy byly na forum wyceny okolo 2-2,5 tys.?.Zawsze Daikin byl podawany jako przyklad drogich czesci zamiennych..Ciekawe ile kosztuje sprezarka do Mitsubishi?Oczywiscie to ceny do tych samych mocy/7 czy 9KW?/
    Daikin dalej dzierży pierwsze miejsce jeśli chodzi o koszty napraw.
    To nie jest wina producenta tylko dystrybutora.
    Podobnie było z Mitsubishi.
    Dopóki dystrybutorem był Zymetric, rzeczywiste ceny były mnożone x3.
    Teraz, gdy już Japończycy podziękowali za dystrybucję panom z Warszawy ceny sprzętu spadły, a ceny napraw stały się realne.
    Teraz ci sami panowie wzięli pod swoje skrzydła MDV i Midea.
    Teoretycznie tanie chińczyki.
    Znając zapał i fantazje dystrybutora tylko czekać, aż zostaną sprzedawane jako "mercedesy"

  14. #14

    Domyślnie

    Nikt tak Cię nie wydoi jak pośrednik , zawsze należy omijać szerokim łukiem i szukać dojść bez pośredników ( niestety nie zawsze możliwe ).

  15. #15
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar clarnet
    Zarejestrowany
    Sep 2010
    Skąd
    Rybnik
    Kod pocztowy
    44-200
    Posty
    635
    Karbon sp. z o.o. Ogrzewanie Wentylacja Klimatyzacja Altherma Partner Wykonujemy kompletne systemy ogrzewania, wentylacji i klimatyzacji oparte na pompach ciepła blog.karbon.com.pl Rybnik

    Domyślnie

    Porównywanie COPów nie jest takie oczywiste, ponieważ nie wszyscy producenci informują jakiego obciążenia dotyczy ten parametr.
    Daikin podaje najbardziej pełne (do -20 stopni), ale też i niekorzystne dane przy maksymalnym obciążeniu.
    Co do zestawienia odnośnie jakości wykonania - bez komentarza.
    Co do kosztów eksploatacji - warto dokładnie przejrzeć dane z etykiety energetycznej i arkusza danych technicznych.

  16. #16
    Arturo72
    Guest
    Arturo72

    Domyślnie

    Cytat Napisał gondoljerzy Zobacz post
    Moje wnioski są następujące. Fizyka jest nieubłagana. Wszystkie pompy działają na tej samej zasadzie i przyparte do muru niską temperaturą mają bardzo zbliżone sprawności pracy.
    I trafne wnioski dlatego też copy i inne sropy są mniej ważne przy poszczególnych temperaturach a głownie liczy się cop średnioroczny a że nie zyjemy na Syberii to jak przyjmiesz średnioroczy 3 to bedzie ok. Teraz policz to sobie dla calościowego zapotrzebowania swojego domu na ciepło a nie tylko przy -15st.C czyli ile Twój dom będzie potrzebowal energii na ogrzewanie w sezonie grzewczym i dodaj do tego zużycie na cwu,podziel na COP srednioroczny i będzie git.
    Różnica,jeśli będzie to będzie minimalna i śladowa.
    Ostatnio edytowane przez Arturo72 ; 20-06-2016 o 12:00

  17. #17
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Konsultant Viessmann
    Zarejestrowany
    Nov 2015
    Skąd
    Wrocław
    Kod pocztowy
    53-015
    Posty
    4.030
    Kompletna oferta systemów grzewczych i chłodniczych Twój dostawca systemów grzewczych dla wszystkich obszarów zastosowań: Pompy ciepła | Kotły kondensacyjne | Systemy solarne | Fotowoltaika | Kogeneracja | Rekuperacja | Technika chłodnicza www.viessmann.pl

    Domyślnie

    Witam, nie widzę tutaj w Waszych rozważaniach pomp ciepła firmy Viessmann!

    Polecam zapoznać się z bogatą ofertą pomp ciepła serii Vitocal dla przykładu: VITOCAL 300A
    Efektywnie pozyskuje ciepło z powietrza, nawet przy temperaturach zewnętrznych -20°C. Przy temperaturze powietrza 6°C może ogrzewać wodę zasilającą instalację grzewczą do 60°C.
    Vitocal 300-A jest pompą ciepła powietrze/ woda z technologią Digital Scroll i elektronicznym zaworem rozprężnym Biflow. Dzięki temu uzyskuje bardzo wysoki wskaźnik efektywno- ści energetycznej w ciągu roku. Przykładowo, przy temperaturze powietrza 2°C i temperaturze wody grzewczej 35°C, współczynnik efektywności energetycznej (COP), wynosi: 3,9. Tym samym Vitocal 300-A jest szczególnie niezawodną pompą ciepła, jeśli chodzi o zaopatrzenie w ciepło. A przez to również znacznie obniża koszty eksploatacji.

    Wszystkie szczegółowe wartości parametrów znajdą Państwo na naszej stronie w dokumentacji technicznej!

    W razie pytań - jestem do dyspozycji!

    Pozdrawiam!
    Twój dostawca systemów grzewczych dla wszystkich obszarów zastosowań:
    Pompy ciepła | Kotły kondensacyjne | Systemy solarne | Fotowoltaika | Kogeneracja | Rekuperacja | Technika chłodnicza

  18. #18
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    Busters

    Zarejestrowany
    Jul 2014
    Skąd
    Kraków/Wołowice
    Posty
    852

    Domyślnie

    Cytat Napisał Konsultant Viessmann Zobacz post
    Witam, nie widzę tutaj w Waszych rozważaniach pomp ciepła firmy Viessmann!
    Pewnie, dlatego, ze nie ma co rozwazac

  19. #19
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Myjk
    Zarejestrowany
    Aug 2013
    Skąd
    WAW
    Posty
    5.057

    Domyślnie

    Cytat Napisał Konsultant Viessmann Zobacz post
    Tym samym Vitocal 300-A jest szczególnie niezawodną pompą ciepła, jeśli chodzi o zaopatrzenie w ciepło. A przez to również znacznie obniża koszty eksploatacji.
    Ale kosztuje jak złoto, czyli ostatecznie wcale nic nie obniża. Lepiej już grzałkę elektryczną zamontować niż płacić takie chore pieniądze za pompę wieśka, bo i 20 lat się będzie zwracać.
    Dziennik Budowy
    *Dom: 190m2 (ogrzewane) + 55m2 (garaż+pom.gosp.) OZC CO 6,5kW dla -20@22oC | 10MWh/rok
    *PC G-G APIC 9kW z GWC spiralnym 500m2 PE40 5x150mb ~12kW
    *Fotowoltaika 10kWp SunEarth 325Wp, 3 połacie ESW, z falownikiem Fronius 8.2 3F
    *Stan: Meblowanie

  20. #20
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    gondoljerzy

    Zarejestrowany
    May 2012
    Skąd
    wioska pod Łomżą
    Posty
    729

    Domyślnie

    Mam wrażenie, że Vitocal to produkt ekskluzywny. Odpowiednik Mercedesa jeśli nie lepiej. Pompa ma 9kW, a popatrzcie ile ona waży. Gdy będzie mnie na nią stać, to kto wie. Ale na pewno nie dziś.
    Róbmy swoje!

    Dom - był gierkowski klocek, jest wiejska chatka. Wykończeniówka na finiszu.
    PV 4,92kWp, Pompa ciepła Gree Versati III 10kW.

Strona 1 z 12

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony