dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 2
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 23
  1. #1

    Domyślnie Gładź gipsowa bezpośrednnio na gazobeton. Popęka?

    Tak chcę (chcialem?) robic. Murarze powiedzieli, ze sciany sa wystarczajaco rowne (gazobeton na klej) i mozna.
    W Muratorze 11/2004 w dziale elementarz budowlany, przy gladziach gipsowych znalazlem zapis: "Gladzi gipsowych nie mozna ukladac bezposrednio na scianie z betonu komorkowego, gdyz moze popekac. Na ten material lepiej zastosowac elastyczna gladz polimerowa"

    W archiwum Forum jakos nic na ten temat nie znalazlem. Znalazlem natomiast (poza archiwum), ze cena opakowania gladzi polimerowej jest tak ze dwa razy wyzsza od gladzi gipsowej.

    Moje pytanie kieruje i do teoretykow i do praktykow.
    Murator pisze: "moze popekac". Na ile jest to prawdopodobne? Od czego to zalezy? (Jezeli moze to znaczy, ze nie musi)
    Czy ktos kladl gladz gipsowa bezposrednio na gazobeton (oczywiscie po jego zagruntowaniu)? Jak dawno? Pęka?

  2. #2
    ELITA FORUM (min. 1000)
    pik33

    Zarejestrowany
    Sep 2002
    Posty
    1.389
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    26

    Domyślnie

    Kładę właśnie. To znaczy - na gazobetonie już leży jakiś czas. Na razie nie pęka. Niczego też nie gruntowałem. Zobaczymy. To są ścianki działowe na poddaszu.

  3. #3

    Domyślnie

    Cytat Napisał pik33
    Kładę właśnie. To znaczy - na gazobetonie już leży jakiś czas. Na razie nie pęka. Niczego też nie gruntowałem. Zobaczymy. To są ścianki działowe na poddaszu.
    Nie gruntowales? Wogole?
    Jak gruba warstwe Ci polozono?

  4. #4

    Domyślnie

    Maciejon.We wcześniejszych nr. Murarora były rady odnośnie gładzi na BK.Z tego co wiem nie powinno się dawac gładzi bezpośrednio na BK,ponieważ występują naprężenia , i przy minimalnej grubości gładzi może popękac.Minimalna grubość tynku powinna wynosić 8- 10 mm.Ja tak zrobiłem u siebie tynk gipsowy maszynowy gr. ok 1 cm.Wiech

  5. #5

    Domyślnie

    Cytat Napisał Wiech
    Z tego co wiem nie powinno się dawac gładzi bezpośrednio na BK,ponieważ występują naprężenia , i przy minimalnej grubości gładzi może popękac.
    Czy te naprezenia wystepuja tylko w nowym gazobetonie i po np. roku (tj. wysezonowaniu) znikaja czy jest to uroda gazobetonu?

  6. #6

    Domyślnie

    A czy to pękanie dotyczy tylko gazobetonu?
    Mam zamiar robić tak na silce na kleju (gładź tylko), mozę to nie dotyczy silikatów?

  7. #7

    Domyślnie

    Cytat Napisał awt
    A czy to pękanie dotyczy tylko gazobetonu?
    Mam zamiar robić tak na silce na kleju (gładź tylko), mozę to nie dotyczy silikatów?
    Wg. Muratora na silikatach mozna dawac gladz gipsowa

  8. #8

    Domyślnie

    pod gładź na każdy rodzaj ściany należy dać środek gruntujący - przeczytajcie rady producenta gładzi któa bedziecie stosować

  9. #9

    Domyślnie

    Cytat Napisał majo
    pod gładź na każdy rodzaj ściany należy dać środek gruntujący - przeczytajcie rady producenta gładzi któa bedziecie stosować
    Tego nie kwestionuje.
    Problem w tym, czy gladz bedzie pekala dlatego, ze nie ma tynku

  10. #10

    Domyślnie

    może pękać (na 100 %) przy nowym budynku , który przez kilka lat po wybudowaniu schnie,osiada itp. i to niezależnie od tego czy jest tynk czy go nie ma

  11. #11

    Domyślnie

    Cytat Napisał majo
    może pękać (na 100 %) przy nowym budynku , który przez kilka lat po wybudowaniu schnie,osiada itp. i to niezależnie od tego czy jest tynk czy go nie ma
    Nawet na pewno peka, przećwiczyłem to u siebie.
    Mam na Ytongu ok 1cm tynku gipsowego zaciagnietego i niestety pojawiaja sie rysy w miejscach gdzie ściany pracuja.
    zielonym do góry

  12. #12

    Domyślnie

    Potwierdzam, pęka po kilku miesiącach. W połowie domu położyłem gładź bezpośrednio na gazobeton i wszystko popękało. Zdesperowany, w drugiej części położyłem najpierw siatkę, a tynki dopiero potem. Po roku nie ma nawet 1 rysy.

  13. #13

    Domyślnie

    Cytat Napisał Janek
    Zdesperowany, w drugiej części położyłem najpierw siatkę, a tynki dopiero potem.
    Siatke pod tynk? Napisz, prosze, dokladniejl

  14. #14

    Domyślnie

    Na gazobeton dałem siatkę zbrojeniową, taką jakiej uzywa się przy ocieplaniu ścian styropianem. Ytong i Solbet zalecają taką technologię, ale tylko przy nadprożach. W połowie domu zastosowałem taką siatkę zgodnie z zaleceniami tylko przy nadprożach i tynk wewnętrzny na nadprożach nie jest popękany, ale w innych miejscach np. połączebie ścian itd. jest duzo peknięć. W drugiej części domu siatkę zbrojeniową zastosowałem na wszystkich ścianach wewnętrznych ( na całej powierzchni ) i do dzisiaj - minęło dokładnie 15 miesięcy - nie stwierdziłem ani jednego pęknięcia.

  15. #15

    Domyślnie

    Cytat Napisał Janek
    Na gazobeton dałem siatkę zbrojeniową ...
    Jak zrozumialem siatka nie byla zatapiana w kleju (jak przy elewacjach) lecz pokryta tynkiem. Tak?

  16. #16

    Domyślnie

    Pierwsza warstwa to siatka na klej. Druga to ewentualne wyrównanie klejem, tam gdzie siatka wystaje ( nie zatopiła się zbyt głęboko ). Trzecia gips szary. Czwarta cekol.

  17. #17

  18. #18

    Domyślnie

    Cytat Napisał Janek
    Pierwsza warstwa to siatka na klej. Druga to ewentualne wyrównanie klejem, tam gdzie siatka wystaje ( nie zatopiła się zbyt głęboko ). Trzecia gips szary. Czwarta cekol.
    Jak bym miał aż tak kombinować to wole ekipe z agregatem do tynków

  19. #19

    Domyślnie

    A czy lepsza alternatywa dla tynku gipsowego z agregatu nie jest przyklejenie cienkich plyt G+K?
    Czy to byloby drozsze?

  20. #20

    Domyślnie

    Cienkie tj.9,5mm kladzie się na sufity poza tym trzeba przykleić,lub przykręcic,zaszpachlować a to dodatkowe klopoty i koszty.

Strona 1 z 2

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony