dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 3
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 51
  1. #1

    Domyślnie Odbiór domu I

    17.09 miałem odbiór domu. Sprawdzali zgodność budynku z projektem.
    W protokole napisali, że maja mało istotne uwagi:
    - miałem jedno dodatkowe okno nie naniesione na projekt – doczepili się tego i poinformowali, że wezwą kierownika aby to uzupełnił.
    - nie wybudowałem jednego komina, który przeznaczony był do kominka – uwagi tak samo jak poprzednio,
    - nie miałem poręczy przy schodach – tu największy – kazali zrobić w ciągu 2 miesięcy (sprawdzą), jeśli nie zrobię wprowadzą zakaz wchodzenia na piętro.
    - miałem dwa okna o innych wymiarach niż w projekcie (wyższe) – ale to sobie odpuścili.
    W czasie kontroli sprawdzali wszystkie pomieszczenia – układ i liczbę okien.

    Nie dostałem żadnego potwierdzenia odbioru, podpisałem tylko protokół z oględzin. Z tego co wiem to powinni mi wydać decyzje w przeciągu 21 dni od dnia zgłoszenia zakończenia budowy.
    W związku z tym mam pytanie, czy wydają jakieś decyzje o nieodebraniu budynku albo cos takiego.

  2. #2

    Domyślnie Re: Odbiór domu I

    Cytat Napisał wojptak
    - nie miałem poręczy przy schodach – tu największy – kazali zrobić w ciągu 2 miesięcy (sprawdzą), jeśli nie zrobię wprowadzą zakaz wchodzenia na piętro.
    Wpis niezgodny z regulaminem forum...

  3. #3

    Domyślnie Re: Odbiór domu I

    Cytat Napisał wojptak
    Nie dostałem żadnego potwierdzenia odbioru, podpisałem tylko protokół z oględzin. Z tego co wiem to powinni mi wydać decyzje w przeciągu 21 dni od dnia zgłoszenia zakończenia budowy.
    W związku z tym mam pytanie, czy wydają jakieś decyzje o nieodebraniu budynku albo cos takiego.
    Tak, mogą wydać decyzję, w której sprzeciwią się użytkowaniu domu i określą co trzeba zrobić, żeby użytkować. Ale lepiej żeby nie
    Tomasz M.

  4. #4
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Wowka
    Zarejestrowany
    Mar 2002
    Posty
    5.890

    Domyślnie

    Jest zasadą, że na Twoje pismo urząd powinien udzielić odpowiedzi pisemnej.
    Zbudowałem..... mieszkam.... czas odpocząć... co też i jak widzicie czynię

  5. #5

    Domyślnie

    Art. 54. (60) Do użytkowania obiektu budowlanego, na którego wzniesienie jest wymagane pozwolenie na budowę, można przystąpić, z zastrzeżeniem art. 55 i 57, po zawiadomieniu właściwego organu o zakończeniu budowy, jeżeli organ ten, w terminie 21 dni od dnia doręczenia zawiadomienia, nie zgłosi sprzeciwu w drodze decyzji.
    Art. 55. (61) Przed przystąpieniem do użytkowania obiektu budowlanego należy uzyskać ostateczną decyzję o pozwoleniu na użytkowanie, jeżeli:
    1) na wzniesienie obiektu budowlanego jest wymagane pozwolenie na budowę i jest on zaliczony do kategorii V, IX-XVII, XX, XXII, XXIV, XXVII, XXVIII i XXX, o których mowa w załączniku do ustawy;
    2) zachodzą okoliczności, o których mowa w art. 49 ust. 5 albo art. 51 ust. 3;
    3) przystąpienie do użytkowania obiektu budowlanego ma nastąpić przed wykonaniem wszystkich robót budowlanych.

    Dom jednorodzinny to kategoria I i nie podlega żadnej kontroli urzędniczej (taka kontrola od dawna nie obowiązuje), chyba ze zachodzą przypadki art 55 pkt 1,2,3 (min. samowola, istotne odstępstawa z pkt 2).Jeżeli Woj nie miał zadnego takiego przypadku i jeżeli inwestycja Woj nie jest halą sportową to mamy doczynienia ze skandalicznym stosowaniem prawa budowlanego oraz sporym brakiem świadomości(raczej kompletnym w podstawowym zakresie) wśród inwestorów.

  6. #6

    Domyślnie

    Szczęśliwi inwestorzy czytajcie to rozporzadzenie;

    ROZPORZĄDZENIE
    MINISTRA INFRASTRUKTURY1)
    z dnia 23 czerwca 2003 r.
    w sprawie rodzajów obiektów budowlanych, do użytkowania których można przystąpić po przeprowadzeniu przez właściwy organ obowiązkowej kontroli
    (Dz. U. z dnia 10 lipca 2003 r.)

  7. #7
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Wowka
    Zarejestrowany
    Mar 2002
    Posty
    5.890

    Domyślnie

    Jeje - pamiętaj, że oprócz kontroli obowiązkowych mogą być jeszcze kontrole nie obowiązkowe a których przeprowadzenie wynika ze statutowych zadań dla których PNB został powołany.
    wojptak - miał pecha, ze taka kontrola przyszła na jego plac budowy. (moze sąsiad coś napisał?)

    Jeje Idąc dalej za Twoim tokiem rozumowania - żadna budowa budynku jednorodzinnego nie podlegała by na żadnym etapiej jej realizacji jakiejkolwiek kontroli PNB a to już byłoby ewidentna bzdurą. Przyznasz to chyba? Więc nie pisz bzdur, że (cytat) mamy doczynienia ze skandalicznym stosowaniem prawa budowlanego
    Zbudowałem..... mieszkam.... czas odpocząć... co też i jak widzicie czynię

  8. #8

    Domyślnie

    Powtarzam, mamy doczynienia ze skandalicznym stosowaniem prawa budowlanego.
    Wojpak napisał "Miałem odbiór domu. Kontrolowali zgodność z projektem."
    Zatem w żadnym wypadku nie jest dopuszczalna obecnie taka kontrola i odbiór o ile nie zachodzą przypadki bardzo ewidentnego naruszenia prawa przez inwestora, co będzie wynikało w pierwyszm rzędzie z dokumentacji jej braku w urzędzie. Inwestor ma prawo do rozpoczęciu użytkowania domu jednorodzinnego 21 dni po zawiadomieniu o zakończeniu robót. Oczywiście trzeba pamiętać o stosunkowo obszernej dokumentacji powykonawczej którą inwestor jest zobowiązany przesłać do pnb - to na tej obecnie podstawie pnb dokonuje oceny stanu inwestycji przed ropoczeciem użytkowania i udziela milczącej zgody na użytkowanie (chyba że nie i wtedy obowiązkowo wydaje w tym zakresie decyzję z uzasadnieniem faktycznym i prawnym). Zmiana przepisów w tym zakresie miała na celu zmniejszenie uznaniowej i potencjalnie korupcjogennej aktywności urzedników.
    Jakie kontrole, kiedy możliwe i jaka jest ich procedura są ściśle uregulowane.

  9. #9

    Domyślnie

    Jeje, a czytałeś Art. 84 i 84a Prawa budowlanego? Naprawdę uważasz, że PINB musi opierać się wyłącznie na przesłanych przez inwestora papierach i nie może sprawdzić jak to jest w rzeczywistości? . Faktem jest, że nie ma przepisów określających tryb takiej kontroli u inwestora i to jest skandal legislacyjny, a może nawet naruszenie Konstytucji (tylko chyba nikt jeszcze nie zaskarżył tego do Trybunału). Ale póki co PINB sprawdza i raczej może sprawdzać. Jak nie sprawdzi w ciągu 21 od zgłoszenia zakończenia, to git, chyba że kiedyś się wykryje, że ktoś składał fałszywe oświadczenia i będzie rozmowa z prokuratorem.
    Tomasz M.

  10. #10

    Domyślnie

    Cytat Napisał Jeje
    Inwestor ma prawo do rozpoczęciu użytkowania domu jednorodzinnego 21 dni po zawiadomieniu o zakończeniu robót. Oczywiście trzeba pamiętać o stosunkowo obszernej dokumentacji powykonawczej którą inwestor jest zobowiązany przesłać do pnb ...
    Gdzie mozna znalezc kompletna liste co do wyzej wymienionej dokumentacji powykonawczej?

    Pozdrawiam,
    Maciek Jot

  11. #11

    Domyślnie

    [quote="Tomasz M."]Jeje, a czytałeś Art. 84 i 84a Prawa budowlanego? Naprawdę uważasz, że PINB musi opierać się wyłącznie na przesłanych przez inwestora papierach i nie może sprawdzić jak to jest w rzeczywistości? :

    inspektor ma prawo wleść na budowę i dokonać kontroli ad hoc ale na podstawie innych przepisów

  12. #12

    Domyślnie

    wojptak
    Nie martw się, nie będzie problemów skoro wszystkie odstęopstwa zakwalifikowali jako mało istotne.

    Bardzo Cięprosze
    napisz jak to było z tą kontrolą, to dla mnie ważne
    Po prostu złożyłeś do urzędu zzawiadomienia o zakończeniu budowy obiektu budowlanego i niestety miałeś pecha bo przyszli na losowa kontrolę?
    Czy tak było?
    A może złożyłes do urzeęduwniosek o pozwolenie na użytkowanie zamiast zawiadomienia o zakończeniu?
    To by do pewnego staopnia wyjaśniało skąd wzięła się kontrola.
    A czy zalączyłaeś wszystkie dokumenty wymienione w art. 57 prawa budowlanego.?
    To dla mnie ważne bo liczyła, że mojego budynku nikt nie bedzie oglądał.
    Bardzio licze na Twoją odpowiedź

  13. #13

    Domyślnie

    z takich uwag jak napisałeś to nie zrobią problemu pod warunkiem, że oczywiście kierownik naniesie zmiany wprowadzone na dokumentację powykonawczą, a Ty, jeżeli nie masz koncepcji co do balustrady na schodach, to zrób ją z desek choćby poszalunkowych (co zawsze jest lepiej zrobić przed wizytą mądrali, a po - zdemontować)
    Jeżeli wogóle dostaniesz jakieś pismo to o dopuszczeniu do użytkowania pod wymienionymi warunkami i dla świętego spokoju dopilnuj tego

    no, ale że szeryf nie wykonał dokumentacji powykonawczej to nieładnie

  14. #14

    Domyślnie

    No wlasnie 'Smutna Lidko', jesli wniosek byl 'zawiadomieniem o zakonczeniu budowy' to wtedy kontrola jest nieobowiazkowa, ale inwestor oswiadcza tym samym, ze nie bedzie juz prowadzil ZADNYCH prac budowlanych. Jesli natomiast chata jest wykonczona w 3/4 a chcemy byc prawdomowni to nalezy zlozyc wniosek o ' udzielenie pozwolenia na uzytkowanie'. A wtedy ma zastosowanie art. 57 ust.6 Prawa budowlanego, ktory mowi, ze wniosek o udzielenie pozwolenia na uzytkowanie stanowi zarazem wezwanie do przeprowadzenia obowiazkowej kontroli. Autor wątku nie wyjasnil nam tego niuansu (czyli o co wlasciwie wystapił do PINB-u) wiec niewykluczone, ze sam sprowadzil na siebie kontrole. Wtedy slowa Jeje o "skandalicznym stosowaniu prawa budowlanego" czy tez o "braku swiadomosci wśród inwestorów" są conajmniej przedwczesne i byc moze powinny trafić zwrotnie do ich nadawcy (zwłaszcza te o braku świadomości ).
    Niemniej co do intencji Jeje o ograniczaniu uznaniowosci urzednikow się zgadzam, tylko trzeba pisać jasne i konkretne ustawy (a kto ma to robić? Łyżwińska?)
    -infiniti.
    infiniti

    'boredom makes you do crazy things...'

  15. #15

    Domyślnie

    a czy można zamieszkać - użytkować lokal bez zrobionej elewacji?

    Czy to jest 3/4 wykończenia domu?

  16. #16

    Domyślnie

    Przyłączam się do pytania.

  17. #17

    Domyślnie

    Odpowiadam - zgodnie z własnym doświadczeniem. Nasz kierownik budowy nie chciał nam podpisać informacji o zakończeniu budowy (taki druk w dzienniku budowy, na podstawie któego można zaczynać dalszą procedurę), bo:
    1. tynk zewnętrzny nie był pomalowany
    2. nie było ścieżek z kostki czy innych płyt na działce
    3. nie było "opaski" z klinkieru na elewacji
    4. nie było rynien spostowych
    5. Nie było w środku pięknych żyrandoli, a tylko prowizoryczne warsztatowe oprawk (nie mylić z drutem na wierzchu z przykręconą żarówką, o nie, po prostu widac było, że oprawki są tymczasowe, bo nie łądne i nie nowe)
    6. nie było poręczy przy schodach wejściowych (mamy 2 schodki).
    7. Nie było 1 drzwi wewnętrzncyh (czekaliśmy na dowiezienie 1 elementu ościeżnicy, wina sklepu)
    8. nie było podjazdu do garażu
    9. nie było trawnika, kwiatów, palmy itp.
    Generalnie nasz kierownik stwierdził, że "dom szpeci otoczenie" i tego nie podpisze. Rozstaliśmy się więc z tym miłym panem - estetą. Zapłąciliśmy innemu, bez problemu podpisał. Mogliśmy zgłosić do PINB zakończeniu budowy, zgłosiliśmy, dostaliśmy na miejscu pismo o wszczęciu postępowania z urzędu celem sprzadzenia budynku pod względem zgodności z projektem, wyznaczono termin oględzin. Przyjechało dwóch panów, obejrzeli, wszystko się zgadzało poza kształtem tarasu (oryginalnie był w projekcie półokrąkły, my poszliśmy na łątwiznę robiąc prostokątny). Zakwalifikowali jako "nieisotne odstępstwo", kazali kierownikowi nanieść na projekt szkic zmiany i sie podpisać, ksero tego musieliśmy zawieść do urzędu i dostaliśmy decyzję o umorzeniu postępowania z urzędu. Z tą decyzją już można iść dalej sie meldować, bo to jest oficjalne uznanie przez PINB, że budynek jest przez nich odebrany i że wszystko z nim OK.

  18. #18

    Domyślnie

    Cytat Napisał Olka
    a czy można zamieszkać - użytkować lokal bez zrobionej elewacji?

    Czy to jest 3/4 wykończenia domu?
    Więc podsumowując - kluczem tutaj jest uznanie i dobra wola kierownika budowy, a nie urzędnika PINB, bo jak kierownik b. nie podpisze, to do urzędu nie ma z czym iść

  19. #19
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar Ew-ka
    Zarejestrowany
    Mar 2004
    Skąd
    stamtąd ..
    Posty
    19.384
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    308

    Domyślnie

    Cytat Napisał Magdzia
    Cytat Napisał Olka
    a czy można zamieszkać - użytkować lokal bez zrobionej elewacji?

    Czy to jest 3/4 wykończenia domu?
    Więc podsumowując - kluczem tutaj jest uznanie i dobra wola kierownika budowy, a nie urzędnika PINB, bo jak kierownik b. nie podpisze, to do urzędu nie ma z czym iść
    Domy bez elewacji ??? nagminnie je spotykam , a obok mojego jest dom sprzed 10 lat - nadal nieotynkowany i zapewniam ,że zamieszkują i użytkuja go osoby w nim zameldowane

  20. #20

    Domyślnie

    A co, jeżeli ja mam w pozwoleniu na budowę (wydane w 2001r.) wpisane, że mam uzyskać pozwolenie na użytkowanie? czy sa jakieś przepisy przejściowe regulujące te kwestię? Dom jest jednorodzinny, a więc rozumiem, że w obecnym stanie prawnym nie musiałabym uzyskiwać pozwolenia tylko zawiadamiać?

    Druga kwestia, ponieważ projekt był powtarzalny, a działkę kupiliśmy już z projektem i pozwoleniem, musieliśmy zmienić wygląd elewacji. Ta na projekcie nijak się miała do projektu zagospodarowania działki-taras absolutnie nie zmieściłby się, a do garażu wjeżdżałabym skręcając pod kątem prostym prosto z bramy. Zmieniliśmy rozkład okien, powiększyliśmy taras, i posadowiliśmy go w innym miejscu, garaż został wydłużony o 1m. Kierownik stwierdził, że nie są to istotne zmiany, ale pojechał do projektanta i ten wpisał do dziennika budowy, że wyraża zgodę na dokonanie zmian, zgodnie z rysunkami. Teraz jednak naszły mnie wątpliwości, bo prawo budowlane po ostatniej zmianie już określa, jakie to są istotne odstępstwa i moje właśnie pod to podpadają. A więc musiałabym zalegalizować samowolę, czy co? Dom już stoi, zmiany zostały dokonane przed zmianą prawa budowlanego, czy ten zapis projektanta mnie w jakiś sposób chroni?

Strona 1 z 3

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony