dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 10
  1. #1

    Domyślnie

    Mam pytanie, ile trzeba przyjąć roboczogodzin za zbudowanie stanu surowego domu z poddaszem użytkowym, bez piwnic, około 190 mkw.krytego dachówką cementową - budowanego z porothermu 30 P+W. I ile za roboczogodzinę, może być bez faktury? Czy projekty domów powinny mieć oszacowaną ilość roboczogodzin?
    mironmk

  2. #2
    Lider FORUM (min. 2800) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!
    dobrzykowice

    Zarejestrowany
    May 2002
    Posty
    2.955

    Domyślnie

    w projekcie nie ma tego typu informacji, musisz sobie zrobić tzw. ślepy kosztorys. Ustalanie stawki godzinowej jest trochę niebezpieczne, bo w tej sytuacji wykonawcy nie zależy na szybkiej realizacji budowy. Lepszym chyba rozwiazaniem jest ustalenie ryczałtem w formie umowy kosztu realizacji danego etapu budowy. Masz wtedy jasna sytuację i wiesz ile cie to będzie tak naprawdę kosztowało. Przykładowe ceny znajdziesz na forum musisz tylko trochę pogrzebać

  3. #3
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    Macias

    Zarejestrowany
    Apr 2002
    Posty
    267
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    Swiete slowa, jak trafisz na ekipe ktora lubi duzo rozmawiac albo sa smakoszami plynow to jestes przegrany i godziny leca.
    Przy takim ukladzie to musialbys siedziec na budowie i ze wszystkiego rozliczac czasowo.
    Pozdrawiam
    maciej

  4. #4

    Domyślnie

    Tak wiem, ale chodzi mi o porównanie i sprowadzenie cen do jakiegoś wspólnego mianownika. Np. 45 000 zł za stan surowy z dachówką, przy założeniach, że pracuje 4 fachowców przez 66 dni (starczy?) po 8 godzin dziennie - to daje ponad 21 zł za godzinę i to na czarno, bo bez faktury - a to wydaje mi się za dużo. Stąd moje pytanie, jakie doświadczenia w tym zakresie mają bardziej zaawansowani inwestorzy.
    mironmk

  5. #5
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Jezier
    Zarejestrowany
    Jan 2002
    Skąd
    Korzeniówka
    Posty
    6.130
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    59

    Domyślnie

    Ciekawe dlaczego oczekujesz pomocy w łamaniu prawa?

  6. #6

    Domyślnie

    W moim projekcie jest ślepy kosztorys, więc mam zestawienie ile roboczogodzin potrzeba wg projektanta na wykonanie danego etapu. Nie pamiętam ile przewidywał do etapu - jaki ty opisujesz.
    Stosuje stawkę 13 zł za roboczogodzinę (nie na czarno, ale na faktury)

  7. #7
    Lider FORUM (min. 2800) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!
    dobrzykowice

    Zarejestrowany
    May 2002
    Posty
    2.955

    Domyślnie

    te 45 000 to co to jest sama robocizna czy z materiałem ? Jeżeli sama robocizna to jest co najmnej 0 połowe za wysoka (no chyba że planujesz mały dworek), jeżeli z materiałem to z kolei zdecydowanie za mało, sam dach (materiał) kosztuje min 20000 zł (lekko licząc)

  8. #8

    Domyślnie

    Podczas budowy zazwyczaj umawiałem się na cenę za cała robotę, mam jednak uzasadnione podejrzenia co do sposobu jej wyliczania. Jestem pewien, że fachowiec kalkulując opłatę za całośc wykonuje proste działanie: mnoży liczbę dniówek potrzebnych mu do wykonania pracy przez założoną kwotę, którą musi dostać za taką dniówkę. Jeżeli jest to zaufany i uczciwy człowiek (a same piękne oczy tu nie wystarczą!!!) to można śmiało umówić się na dniówki, jeżeli człowieka nie znamy to bardzo jest prawdopodobne, że sprawnie ukończy pracę i w efekcie otrzyma za dniówkę więcej, niż inwestor chciałby zapłacić. Morał prosty - majster zawsze będzie miał przewagę nad inwestorem.
    Finiszant

  9. #9

    Domyślnie

    Mironmk,
    mam przed sobą materiały Wienerbergera, producenta porothermu.
    Oni zakładają, że na wymurowanie 1 m2 z porothermu 30 P+W potrzeba 0,85 roboczogodziny (założenie, że budynek jest jednokondygnacyjny, wysokość ściany max. 4,5m). Do obliczenia wartości przyjmują stawkę 16,40 zł z wszelkimi narzutami (wg. "informacji o stawkach robocizny kosztorysowej oraz cenach najmu sprzętu budowlanego", SEKOCENBUD, IV kwartał 2001, zeszyt 60/2001). Zatem koszt rg/m2 dla porothermu 30 p+w wynosi 13,94 złotych. Na fakturkę oczywiście .
    Czy to się sprawdza w praktyce, nie wiem.
    Pozdrawiam
    Magda

  10. #10

    Domyślnie

    Firmy, które na bazie kosztorysu ślepego robiły nam wyceny budowy (wersja pod klucz) przyjmowały stawki roboczogodzin od 6.30 do 7.80 za godz. Za to ilości roboczogodzin wyliczone w poszczególnych firmach były bardzo różne - prawidłowość, którą zaobserwowałam to im niższa stawka roboczogodziny, tym ich było więcej. A w sumie porównanie kosztów robocizny dało ceny końcowe zbliżone. Oczywiście są roboty tańsze i droższe, więc stawka przyjęta jest uśredniona. Ustalając ceny poszczególnych prac czy etapów można się spodziewać dość dużych rozrzutów. Acha, budowa w Łodzi.

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony