dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 12 z 12
  1. #1
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    wscpiwosz

    Zarejestrowany
    Apr 2015
    Skąd
    Rumia
    Kod pocztowy
    84-230
    Posty
    8

    Domyślnie Prosba o ocene projektu kanalizacji

    Witam wszystkich.

    Zwracam sie z uprzejma prosba do wszystkich forumowiczow znajacych sie na temacie. Prosze o opinie i uwagi dotyczace mojego projektu kanalizacji. Dom parter + poddasze uzytkowe. Na parterze lazienka (prysznic-odplyw liniowy, toaleta, umywalka), kuchnia (zlew, zmywarka) oraz pom.gospodarcze (pralka, kratka sciekowa). Na pietrze dodatkowo lazienka (toaleta, umywalka). Dom w konstrukcji szkieletowej, bez piwnic, podloga na gruncie. Fundamenty wykonuje sam. Kanalizacje takze. Szambo chce zlokalizowac przy granicy dzialki. Z racji duzej odleglosci od domu do granicy dzialki (30m) i roznicy wysokosci terenu (2m pod gore) zaplanowalem przy domu studzienke-przepompownie z pompa do sciekow. W projekcie mam 2 piony odpowietrzenia (jak na rysunku) wyprowadzone ponad dach.

    Prosze o uwagi do mojego planu kanalizacji.
    Czy konieczne jest wyprowadzanie 2 odpowietrzen ponad dach biorac pod uwage ze studzienka-przepompownia nie bedzie miala swojego wywietrznika.

    Z gory dziekuje za pomoc.

    Pozdrawiam
    Marcin
    Załączone zdjęcia Załączone zdjęcia Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	Plan kanalizacji.jpg
Wyświetleń:	143
Rozmiar:	100,7 KB
ID:	358935  

  2. #2
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Mareks77
    Zarejestrowany
    Jun 2011
    Skąd
    Zielona Góra
    Kod pocztowy
    65-001
    Posty
    6.310

    Domyślnie

    W przypadku stosowania przepompowni dwa odpowietrzenia są dobrym rozwiązaniem.
    Nie powinno być problemów z zapachami i odgłosami zasysania powietrza.
    Ogólnie projekt jest OK, jednak w posadzkach odcinki oznaczone kolorem zielonym szczególnie te idące do pralki i umywalki są dość długie i jeśli to nie przyspoży trudności w warstwie posadzki dla zapewnienia odpowiedniego napowietrzenia radzę prowadzić przekrojem 75 i przy ścianach lub syfonach przejść na 50.
    Ponadtoależy zadbać o prawidłowe 2% spadki podczas układania poziomych części poniżej poziomu "0" oraz w posadzkach.
    Odpowietrzenia ponad dach nie będące pionami nie muszą być fi 110 i w zależności od zastosowanych kominków można dostosować je do ich rozmiaru przyłącza.
    Dom Opałek 1G z poddaszem użytkowym. 145m2 powierzchni użytkowej. Podłogówka 90m2, reszta to 9 grzejników.
    Piec Vaillant 206/5-5 + Moduł mieszacza VR61/4 + Regulator CM470/4 + VIH R120 + Grupa pompowa z siłownikiem do ogrzewania podłogowego Thermix MEIBES.

    Jeśli pomogłem kliknij......to nic nie kosztuje.

  3. #3
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    wscpiwosz

    Zarejestrowany
    Apr 2015
    Skąd
    Rumia
    Kod pocztowy
    84-230
    Posty
    8

    Domyślnie

    Cytat Napisał Mareks77 Zobacz post
    W przypadku stosowania przepompowni dwa odpowietrzenia są dobrym rozwiązaniem.
    Nie powinno być problemów z zapachami i odgłosami zasysania powietrza.
    Ogólnie projekt jest OK, jednak w posadzkach odcinki oznaczone kolorem zielonym szczególnie te idące do pralki i umywalki są dość długie i jeśli to nie przyspoży trudności w warstwie posadzki dla zapewnienia odpowiedniego napowietrzenia radzę prowadzić przekrojem 75 i przy ścianach lub syfonach przejść na 50.
    Ponadtoależy zadbać o prawidłowe 2% spadki podczas układania poziomych części poniżej poziomu "0" oraz w posadzkach.
    Odpowietrzenia ponad dach nie będące pionami nie muszą być fi 110 i w zależności od zastosowanych kominków można dostosować je do ich rozmiaru przyłącza.
    Dziekuje bardzo za pomoc. Zrobie tak jak Pan radzi i poprowadze do umywalki i pralki rury o przekroju fi75. Zostawiam takze obydwa odpowietrzenia.

    Mam jeszcze 2 pytania:
    Na jaka wysokosc ponad chudziak wystawia sie wpusty do rury glownej fi160? Czy robi sie to na rowny z chudziakiem czy wyzej o kilka centymetrow i jezeli tak to ile?

    W projekcie obydwa odpowietrzenia kanalizacji wychodza ponad dach obok kominkow wentylacji grawitacyjnej z lazienek. Czy nie jest to problem?? Czy nie bedzie smierdzialo w lazienkach z tego powodu??

    Dziekuje i pozdrawiam,
    Marcin

  4. #4
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Mareks77
    Zarejestrowany
    Jun 2011
    Skąd
    Zielona Góra
    Kod pocztowy
    65-001
    Posty
    6.310

    Domyślnie

    To zależy ile planujesz ocieplenia na podłodze.
    Najlepiej aby ominąć problemy z podkuwaniem chudziaka zrobisz wszystko w taki sposób.
    Wypusty od rury głównej robisz już 110-tką i w zależności do czego one idą zostawiasz je w podłodze tam gdzie będzie przyszłe miejsce wpięcia i przejścia na cieńszą rurę idącą już do odbiornika.
    Dwa wyjścia 110 pod piony wkuwasz trochę w ścianę fundamentową tak aby podczas stawiania ściany parteru cała rura zmieściła się w ścianie.
    Najlepiej jeśli przyjmiesz że połowa średnicy 110 będzie wkuta w ścianę fundamentową.
    Jeśli tego nie zrobisz to potem będziesz kombinował z wystającą ze ściany rurą podkuwając chudziak i naprowadzając na miejsce z kolankami
    Podobnie zrób z podejściem pod przyszłe WC .
    Wyjścia dla kratki ściekowej zrób 110-tką pod chudziakiem i zostaw w miejscu gdzie ona będzie tak aby potem podejść tylko pionowo i podłączyć samą kratkę do kielicha.
    Wyjścia pod umywalkę w łazience i zlew w kuchni zrób 110 pod chudziakiem a wyprowadzając je umieść kielich przy samej ścianie tak aby potem tylko zredukować i podejść w ścianie do odbiornika.
    Pozostałe wyjścia czyli do pralki i prysznica musisz wyjść ponad chudziak na gotowo czyli rozmiarem 75 kończącym się przy ścianie i wystającymi ponad chudziak max tylko samą obwódkę kielicha czyli 2cm .
    Możesz zrobić je na równo z chudziakiem i podczas zalewania wstawić przedłużkę z zaślepką tak aby beton nie wleciał do rury a potem podczas instalacji wewnętrznych wpiąć tylko kolanko redukcję i zrobić podejście do odbiornika.
    Robiąc w ten sposób unikniesz kucia chudziaka podczas robienia instalacji wewnętrznych.

    Z pionami umieszczonymi przy wentylacji może pojawiać się problem w dni ciepłe kiedy to cieplej jest na zewnątrz niż w domu, wtedy to wentylacja grawitacyjna zamiast wywiewać ciepłe powietrze z pomieszczeń dostarcza je do środka, jednak zapachy z kanalizacji nie są aż tak ostre aby po napowietrzeniu na zewnątrz i dostaniu się ich części do środka powodowały jakieś nieprzyjemne odczucia.
    Ostatnio edytowane przez Mareks77 ; 22-06-2016 o 09:21
    Dom Opałek 1G z poddaszem użytkowym. 145m2 powierzchni użytkowej. Podłogówka 90m2, reszta to 9 grzejników.
    Piec Vaillant 206/5-5 + Moduł mieszacza VR61/4 + Regulator CM470/4 + VIH R120 + Grupa pompowa z siłownikiem do ogrzewania podłogowego Thermix MEIBES.

    Jeśli pomogłem kliknij......to nic nie kosztuje.

  5. #5
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar piotrek0m
    Zarejestrowany
    Oct 2012
    Skąd
    Wrocław
    Posty
    2.222
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    148

    Domyślnie

    Ja w ogóle inaczej bym rozwiązał system sanitarny. Uniknąłbym tego zbiorczego załamanego odcinka rury idącego przez środek budynku i tych zmniejszających się średnic. Przy zaplanowanym rozmieszczeniu sprzętów sanitarnych wykonałbym gotowe podejścia rurą 160 do kilku kluczowych miejsc po liniach prostych pod posadzką, łączące się przed przepompownią, a wyprowadzenia pionowe ponad posadzkę zrobił rurą 110. Chodzi o to, żeby zminimalizować odcinki idące po chudziaku. Przykład na force. Podejścia doprowadzone "pod klucz" - widać 5 podejść pionowych - 1. umywalka, 2. prysznic, 3. bidet i pisuar, 4. WC, 5. kratka w kotłowni. Osobne podejścia pod kuchnię i pod piętro. Zawsze można zaślepić niewykorzystane podejście. Odpada konieczność prowadzenia długich poziomych podejść... Czyż nie jest to wygodniejsze rozwiązanie ?


    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	P240613_13.49.jpg
Wyświetleń:	439
Rozmiar:	91,1 KB
ID:	359006
    PLANETA 2 - dziennik budowy
    Projekt Planeta 2 / użytkowa 170 m2 + garaż 40 m2 / porotherm 24 P+W / ściany wełna 20 / podłoga styropian 14 / poddasze wełna 20 / kocioł Vitodens-222F / 100% ogrzewanie podłogowe

  6. #6
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Mareks77
    Zarejestrowany
    Jun 2011
    Skąd
    Zielona Góra
    Kod pocztowy
    65-001
    Posty
    6.310

    Domyślnie

    No to tak samo jak u mnie tylko po jakiego grzyba prowadzić drogą 160 - tką np do kuchni gdzie są dwa odbiorniki 50 jak można to zrobić 110.
    Innej opcji nie ma gdyż rury pomarańczowe kończą się na średnicy 110
    Dom Opałek 1G z poddaszem użytkowym. 145m2 powierzchni użytkowej. Podłogówka 90m2, reszta to 9 grzejników.
    Piec Vaillant 206/5-5 + Moduł mieszacza VR61/4 + Regulator CM470/4 + VIH R120 + Grupa pompowa z siłownikiem do ogrzewania podłogowego Thermix MEIBES.

    Jeśli pomogłem kliknij......to nic nie kosztuje.

  7. #7
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar piotrek0m
    Zarejestrowany
    Oct 2012
    Skąd
    Wrocław
    Posty
    2.222
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    148

    Domyślnie

    Cytat Napisał Mareks77 Zobacz post
    No to tak samo jak u mnie tylko po jakiego grzyba prowadzić drogą 160 - tką np do kuchni gdzie są dwa odbiorniki 50 jak można to zrobić 110. Innej opcji nie ma gdyż rury pomarańczowe kończą się na średnicy 110
    Ja wysiadam ... rura 160 kosztuje 5 zł/mb a rura 110 kosztuje 7 zł/mb ...
    PLANETA 2 - dziennik budowy
    Projekt Planeta 2 / użytkowa 170 m2 + garaż 40 m2 / porotherm 24 P+W / ściany wełna 20 / podłoga styropian 14 / poddasze wełna 20 / kocioł Vitodens-222F / 100% ogrzewanie podłogowe

  8. #8
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Mareks77
    Zarejestrowany
    Jun 2011
    Skąd
    Zielona Góra
    Kod pocztowy
    65-001
    Posty
    6.310

    Domyślnie

    Cytat Napisał piotrek0m Zobacz post
    Ja wysiadam ... rura 160 kosztuje 5 zł/mb a rura 110 kosztuje 7 zł/mb ...
    Spierał się nie będę. Gdzie jest taki dobrobyt w którym więcej kosztuje mniej ?
    Coś mi się zdaje że cena owszem może istnieje ale odzwierciedla niestety jakość której nie zakrył bym chudziakiem.
    Dla potwierdzenia pierwszy lepszy sklep internetowy:

    http://www.e-sklep.mdkph.pl/Rura-kan...4,19,933).aspx
    http://www.e-sklep.mdkph.pl/Rura-kan...4,19,330).aspx
    Ostatnio edytowane przez Mareks77 ; 22-06-2016 o 14:00
    Dom Opałek 1G z poddaszem użytkowym. 145m2 powierzchni użytkowej. Podłogówka 90m2, reszta to 9 grzejników.
    Piec Vaillant 206/5-5 + Moduł mieszacza VR61/4 + Regulator CM470/4 + VIH R120 + Grupa pompowa z siłownikiem do ogrzewania podłogowego Thermix MEIBES.

    Jeśli pomogłem kliknij......to nic nie kosztuje.

  9. #9
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    wscpiwosz

    Zarejestrowany
    Apr 2015
    Skąd
    Rumia
    Kod pocztowy
    84-230
    Posty
    8

    Domyślnie

    Ocieplenia planuje dac 10 cm styropianu (2x5). Czyli z tego co piszecie Panowie najwazniejsze to jak najmniej rur prowadzic na chudziaku, wszysko pod beton. Wszystkie wypusty ponad chudziak maja byc jak najnizej, max 2cm .

    Do Mareks77: nie jestem pewien jak z tym wkuwaniem rur w sciane fundamentowa gdyz moj dom bedzie w konstrukcji szkieletowej i nie wiem czy taka rura nie bedzie wadzila podwalinie lub wyzej oczepowi.

    Do Piotrek0m: Jezeli nie zalamania to jak rozumiem 2 odnogi fi160, jedna w lini prostej jak na rysunku a druga prosto do pionu na pietro, laczace sie np przed sciana fundamentowa w miejscu pierwszego odpowietrzenia. Od tych rur odpowniednio do kazdego przylacza najkrotsza droga. Czy w takim przypadku linia pierwsza (prysznic-kibel-umywalka) nie bedzie miala problemu z podcisnieniem i wysysaniem wody z syfonu umywalki. NIe bedzie ona odpowietrzona na koncu tylko na poczatku przy samej scianie fundamentowej. Czy u ciebie kazda osobna linia ma swoje odpowietrzenie ponad dachem.

    Dzieki.
    Marcin

  10. #10
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar piotrek0m
    Zarejestrowany
    Oct 2012
    Skąd
    Wrocław
    Posty
    2.222
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    148

    Domyślnie

    Cytat Napisał wscpiwosz Zobacz post

    Do Piotrek0m: Jezeli nie zalamania to jak rozumiem 2 odnogi fi160, jedna w lini prostej jak na rysunku a druga prosto do pionu na pietro, laczace sie np przed sciana fundamentowa w miejscu pierwszego odpowietrzenia. Od tych rur odpowniednio do kazdego przylacza najkrotsza droga. Czy w takim przypadku linia pierwsza (prysznic-kibel-umywalka) nie bedzie miala problemu z podcisnieniem i wysysaniem wody z syfonu umywalki. NIe bedzie ona odpowietrzona na koncu tylko na poczatku przy samej scianie fundamentowej. Czy u ciebie kazda osobna linia ma swoje odpowietrzenie ponad dachem.
    U mnie jest jedno wejście do budynku - jak u Ciebie - i rozdziela się na 2 gałązki. To co widać na zdjęciu to największa gałązka pod łazienką dolną i pod kotłownią - tam nie ma odpowietrzenia. Z niej jest wyprowadzona też pionowa rura do górnej łazienki do umywalki - jest puszczona w ścianie, żeby nie bruzdować stropu. Druga gałązka to odejście do zlewu w kuchni, i z niej wychodzi pion na górę, WC, bidet, wanna - z tego pionu, na jego przedłużeniu wychodzi jedno odpowietrzenie.

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	kanaliza.JPG
Wyświetleń:	418
Rozmiar:	81,8 KB
ID:	359088

    Tam gdzie narysowałem kółeczka, tam są rury pionowe. Odpowietrzenie niebieskie jest na przedłużeniu. Działa całkiem sprawnie. A rury polecam kupować z grubszą ścianką.
    PLANETA 2 - dziennik budowy
    Projekt Planeta 2 / użytkowa 170 m2 + garaż 40 m2 / porotherm 24 P+W / ściany wełna 20 / podłoga styropian 14 / poddasze wełna 20 / kocioł Vitodens-222F / 100% ogrzewanie podłogowe

  11. #11
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Mareks77
    Zarejestrowany
    Jun 2011
    Skąd
    Zielona Góra
    Kod pocztowy
    65-001
    Posty
    6.310

    Domyślnie

    Cytat Napisał wscpiwosz Zobacz post
    Ocieplenia planuje dac 10 cm styropianu (2x5). Czyli z tego co piszecie Panowie najwazniejsze to jak najmniej rur prowadzic na chudziaku, wszysko pod beton. Wszystkie wypusty ponad chudziak maja byc jak najnizej, max 2cm .

    Do Mareks77: nie jestem pewien jak z tym wkuwaniem rur w sciane fundamentowa gdyz moj dom bedzie w konstrukcji szkieletowej i nie wiem czy taka rura nie bedzie wadzila podwalinie lub wyzej oczepowi.

    Dzieki.
    Marcin

    Jeśli będziesz miał 10 cm styropianu to do tego dojdzie jeszcze 6 cm posadzki tak więc ze 110 wypust w chudziaku pod małe odbiorniki zredukuj do 75. i umieść przy samej ścianie.
    Taki przekrój spokojnie kolankiem w warstwach posadzki przekierujesz do wewnątrz ściany tak aby nic nie wystawało.

    Ze swojego układu drzewka rozgałęźnego takiego jak Kol. Piotrek0m niestety nie zrobisz bo odbiorniki typu pralka, kratka ściekowa i prysznic masz za blisko wyjścia tak więc już w okolicach pierwszego odpowietrzenia musiał byś już dawać trójniki i rozgałęziać układ na 2 lub 3 odcinki.
    Jedynie kuchnię można zasilić prowadząc rurę 160 już w okolicach pierwszego odpowietrzenia zapewniając przy tym połączenie do kratki ściekowej
    Połączenie od toalety i umywalki nadal pozostaje..

    Dom może w konstrukcji szkieletowej ale piony odpowietrzające umieścił bym w ścianie i uniknął potem obkładania ich płytami KG

    Z uwagi na brak rzutu poddasza i układu odbiorników Twój układ zmodyfikował bym tymczasowo taki sposób.......będzie mniej skomplikowany a jeśli przekroje rur będą zachowane to nie będzie problemów z wysysaniem wody z syfonów.
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	Rysunek3.jpg
Wyświetleń:	55
Rozmiar:	97,7 KB
ID:	359104
    Dom Opałek 1G z poddaszem użytkowym. 145m2 powierzchni użytkowej. Podłogówka 90m2, reszta to 9 grzejników.
    Piec Vaillant 206/5-5 + Moduł mieszacza VR61/4 + Regulator CM470/4 + VIH R120 + Grupa pompowa z siłownikiem do ogrzewania podłogowego Thermix MEIBES.

    Jeśli pomogłem kliknij......to nic nie kosztuje.

  12. #12
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    wscpiwosz

    Zarejestrowany
    Apr 2015
    Skąd
    Rumia
    Kod pocztowy
    84-230
    Posty
    8

    Domyślnie

    Panowie dziekuje za porady Nie jestem jeszcze pewien czy poprowadze jedna nitke czy dwie. Wiem natomiast ze do wiekszosci przylaczy poprowadze rury 160 lub 110 pod chudziakiem tak aby jak najmniej rur puszczac w styropianie. Beda tez na pewno 2 piony odpowietrzenia i zwieksze do 75 podejscia do zlewu, pralki czy umywalki.

    Dziekuje bardzo za pomoc i pozdrawiam.
    Marcin

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony