dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 4
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 72
  1. #1

    Domyślnie Dom 221m2 piec ekogroszek Defro czy Heitztechnik 17kW czy 25 kW ?

    ...
    Ostatnio edytowane przez komfortowy ; 11-11-2017 o 09:22

  2. #2

    Domyślnie

    Cytat Napisał komfortowy Zobacz post
    97kWh/m2*rok wskaźnik zużycia energii
    "Gratulacje".
    Budujesz? Pomyśl o ogrzewaniu, które będzie tanie i bezobsługowe i nie będzie zatruwać Ciebie i innych.
    Mamy XXI wiek - by ogrzać się, ogień palili ludzie pierwotni.

    3300 kWh - średnia roczna na CO, co daje 30 kWh/m2*rok.

    110 m2 + garaż 35 m2. Grzewcza płyta fundamentowa + kocioł elektryczny 6 kW. Izolacja: 30/30/51 cm. Rekuperator Brink Renovent + GWC glikolowe. Okna: 3 szyby + rolety zewn.

  3. #3

    Domyślnie

    Cytat Napisał budowlany_laik Zobacz post
    "Gratulacje".
    Ma zgodnie z obecnymi przepisami.
    Jeśli masz do wyboru 22kW lub 16kW, bierz ten mniejszy.
    Natomiast patrząc po ociepleniu i wynikach jakie masz że strony Cieplowlasciwie, to 12 jest aż nadto. Szczególnie że pójdzie że strata kominowa i na 14 kW (jakby hydraulik miał obawy).
    Daj zrobić ozc, kosztuje to około 500zl, będziesz mieć 100% pewnosci i nikt Ci 25kW nie wciśnie.
    CO:Kocioł elektryczny 6kW + tania PC PW 8kW
    PV 9kWp na gruncie na starych zasadach.
    Ściany: protherma z perlitem+silikat drążony 24cm + 20cm eps 033 Piwnica bloczki betonowe+styrodur 10cm pod ziemią i 10cm eps 033 nad. Podłoga parter: 20cm eps 035+anhydrytowe wylewki parter z poddaszem 125m2.
    Poddasze skosy 35cm 037, jętki 15cm 039.

  4. #4

    Domyślnie

    Cytat Napisał klaudiusz_x Zobacz post
    Ma zgodnie z obecnymi przepisami.
    za rok już nie będzie zgodnie z przepisami z 2017 r.
    grzane 123 m2 || 3,2 kW || bez urządzeń dymiących || COP 1 || PV

    NIE DLA WĘGLA W NOWYCH DOMACH || ZDECYDOWANIE NIE POLECAM KALORYFERÓW REGULUS

  5. #5

    Domyślnie

    Cytat Napisał imrahil Zobacz post
    za rok już nie będzie zgodnie z przepisami z 2017 r.
    A od 2021 to będzie w skarpetkach latał.
    Ma tak, by spełnić minimalne wymagania.
    To że Ty, ja lub ktoś inny ma lepiej, to inna sprawa.

    Dawaj jak najlepszy kocioł z podajnikiem, bez rusztu wodnego.
    OZC do henoka lub aaolta i będzie wiedział co i jak.
    CO:Kocioł elektryczny 6kW + tania PC PW 8kW
    PV 9kWp na gruncie na starych zasadach.
    Ściany: protherma z perlitem+silikat drążony 24cm + 20cm eps 033 Piwnica bloczki betonowe+styrodur 10cm pod ziemią i 10cm eps 033 nad. Podłoga parter: 20cm eps 035+anhydrytowe wylewki parter z poddaszem 125m2.
    Poddasze skosy 35cm 037, jętki 15cm 039.

  6. #6
    Lider FORUM (min. 2800)
    kobra64

    Zarejestrowany
    Oct 2012
    Skąd
    Wieliczka
    Kod pocztowy
    32-020
    Posty
    3.089

    Domyślnie

    Nie bierz kotła który ma w nazwie Duo. U Defro ( na pewno ) i u Heiza ( o ile pamiętam ) to oznacza że kocioł jest wyposażony w ruszt wodny. Nie utrudniaj sobie na starcie.
    podgląd pracy mojego kotła domowego: www.ekotlownia.pl/sterownik-5/230 i zakładowego: www.ekotlownia.pl/sterownik-5/158

  7. #7
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Myjk
    Zarejestrowany
    Aug 2013
    Skąd
    WAW
    Posty
    5.057

    Domyślnie

    Cytat Napisał komfortowy Zobacz post
    Wg pseudo kalkulatora na stronie cieplowlasciwe.pl wyszedł wynik (dla 24 stopni C):
    9,2kW maksymalna moc grzewcza
    4,9kW przeciętna moc grzewcza
    Zrób porządne OZC i nie zgaduj. Ja płaciłem 300 zł (nie 500). Skoro kalkulator który przewala dane na plus wykazuje 9kW a ŚREDNIA niecałe 5kW, to dlaczego chcesz tam pakować 17 albo co gorsza 25kW? 12kW to jeszcze za dużo będzie biorąc pod uwagę, że dni (a raczej noce) poniżej -10sC to na palcach dwóch rąk można policzyć -- a dni grzewczych jest 180.

    Już nawet nie pytam czemu do nowego domu pakujesz obsługową, brudną i śmierdzącą trutkę węglową. :>

    Cytat Napisał komfortowy Zobacz post
    3kW dodatkowa moc potrzebna do grzania CWU
    13kW to niezbędna moc grzewcza (C.O. + CWU)
    Błędem jest sumowanie zapotrzebowania CO i CWU w przypadku trutek węglowych. Szczególnie jak się przyjmuje 3kW mocy na CWU. 1kW spokojnie wystarczy, wszak to jest 24kWh na dobę czyli ogrzeje się tym 400L wody o 40sC. 3kW to do grzania 1200L na dobę. Pytam, kto tyle CIEPŁEJ wody zużywa? Ew. jaką ma sprawność "ekologiczny" kocioł wynglowy, że trzeba jego moc na potrzeby CWU aż 3x przewymiarować? Chodzą słuchy, że to ma ponad 80% sprawności... :>
    Dziennik Budowy
    *Dom: 190m2 (ogrzewane) + 55m2 (garaż+pom.gosp.) OZC CO 6,5kW dla -20@22oC | 10MWh/rok
    *PC G-G APIC 9kW z GWC spiralnym 500m2 PE40 5x150mb ~12kW
    *Fotowoltaika 10kWp SunEarth 325Wp, 3 połacie ESW, z falownikiem Fronius 8.2 3F
    *Stan: Meblowanie

  8. #8

    Domyślnie

    Cytat Napisał komfortowy Zobacz post
    Jestem w trakcie wykańczania domu wg projektu Komfortowy C34 (http://projekty.muratordom.pl/projekt_komfortowy,131,0,0.htm) - 221 m2 łącznie z garażem, liczone po podłodze (posadzki) 232m2. W najbliższym czasie zamierzam kupić piec i stoję przed dwoma dylematami, jaki i jakiej mocy piec powinienem kupić ? Ma to być piec dwu funkcyjny na ekogroszek z podajnikiem
    Ściany z BK 24 + styropian 15cm Termoorganika 033
    Fundamenty ocieplone 10cm styropianu
    Posadzka 13 cm styropianu Arbet podłoga dach ekspert 038
    Sufit podwieszany 2 x płyta gips karton
    Wełna na suficie Ursa 2x 15cm 035
    Okna 5 komorowe 3 szybowe, ciepła ramka itp (Ug 06, UW 0,7-1.0)
    W pokojach grzejniki, w kuchniach i łazienkach grzejnik + podłogówka, na korytarzu i w salonie grzejniki + podłogówka z nastawieniem na grzejniki. Garaż 1 grzejnik.

    W niedalekiej przyszłości solary lub fotowoltaika

    Zastanawiam się nad dwoma firmami:
    1. Heitztechnik Q EKO DUO bądź Heitrz Technik HT DUO - oprócz wyglądu i ceny nie wiem jaka jest różnica między nimi - 17 lub 25 KW
    2. Defro Duo 20kW lub 25 kW albo droższy Komfort Eko Duo Uni R 20kW lub 25 kW

    Bardzo dużo czytałem na temat pieców i już sam nie wiem - opinie są różne. W dwóch sklepach powiedzieli że powinien być piec o mocy 25 kW. W Heitz (kiedyś spółka z obecnym właścicielem Heitz Technik) powiedzieli że 16kW w zupełności wystarczy. Wg charakterystyki cieplnej powinien być piec o mocy 25kW ale w projekcie był Porotherm + 12cm styro białego, na posadzkę 6cm, wełna na sufity 20cm nie gorsza niż 044 itp. Hydraulik powiedział że on by kupił 25kW ale jak opisałem mu różnice j/w to stwierdził że faktycznie 25 będzie za duży i wziąłby 17 kW - ogólnie poleca tylko Heitztechnika.

    Wg pseudo kalkulatora na stronie cieplowlasciwe.pl wyszedł wynik (dla 24 stopni C):
    9,2kW maksymalna moc grzewcza
    4,9kW przeciętna moc grzewcza
    45W/m2 wskaźnik zapotrzebowania na moc
    19 916kWh = 72GJ całkowite roczne zużycie energii na ogrzewanie
    97kWh/m2*rok wskaźnik zużycia energii
    3kW dodatkowa moc potrzebna do grzania CWU
    13kW to niezbędna moc grzewcza (C.O. + CWU)
    Proszę o pomoc w wyborze.
    Mam troszkę większy dom, podobne ocieplenie 100% i podłogówki. Z wyliczeń sterownika z trzech sezonów wynika, że kocioł nie pracował nigdy z mocą większą niż 9kW. Większość sezonu pracuje na mocy ok 4 kW. Ja bym szukał kotła w przedziale 10-12 kW z tym że dla większości kotłów jest to moc nominalna, a nie maksymalna, która potrafi być jeszcze wyższa. Poczytaj trochę fora i szukaj czegoś bez rusztu wodnego i z automatycznym sterowaniem.

  9. #9

    Domyślnie

    ...
    Ostatnio edytowane przez komfortowy ; 11-11-2017 o 09:21

  10. #10

    Domyślnie

    Cytat Napisał komfortowy Zobacz post
    Padło pytanie dlaczego ekogroszek, dlatego że mam jeszcze do wyboru prąd, gaz z butli na dworze, olej opałowy, pompy ciepła. Dodatkowy ruszt wodny biorę z pełną premedytacją aby móc od czasu do czasu przepalić coś innego np drzewo pozostałe z budowy.
    Daruj sobie palenie na ruszcie awaryjny a tym bardziej wodnym. Jak sama nazwa mówi jest on do sytuacji awaryjnych, a nie do okresowego spalania. Ja na swoim przez 4 lata paliłem tylko raz żeby zweryfikować jak to wygląda w praktyce. Ruszt wodny w większości kotłów zaburza proces spalania dlatego lepiej go sobie darować. Najlepiej podjedź do kogoś żeby sprawdzić jak to wygląda w praktyce - kocioł jest urządzeniem obsługowym . Jeżeli tego nie akceptujesz lepiej wybrać inne źródło ogrzewania.

  11. #11

    Domyślnie

    ...
    Ostatnio edytowane przez komfortowy ; 11-11-2017 o 09:21

  12. #12

    Domyślnie

    Cytat Napisał komfortowy Zobacz post

    Jeżeli chodzi o ocieplenie ścian to wg kalkulatora na stronie H+H U wynosi 0.154 co spełnia wymagania które wejdą w życie z dniem 01.01.2021 (Max Uc=0.2)
    Wg kalkulatora ze strony Rugulus łączne zapotrzebowanie wynosi 11 049 (po sumowaniu wszystkich pomieszczeń).
    i".
    Twój dom ledwo mieści się w obecnej normie.
    Tej z przyszłego roku nie przejdzie, nie mówiąc już o 21 roku.
    Cytat Napisał komfortowy Zobacz post
    97kWh/m2*rok wskaźnik zużycia energii.
    CO:Kocioł elektryczny 6kW + tania PC PW 8kW
    PV 9kWp na gruncie na starych zasadach.
    Ściany: protherma z perlitem+silikat drążony 24cm + 20cm eps 033 Piwnica bloczki betonowe+styrodur 10cm pod ziemią i 10cm eps 033 nad. Podłoga parter: 20cm eps 035+anhydrytowe wylewki parter z poddaszem 125m2.
    Poddasze skosy 35cm 037, jętki 15cm 039.

  13. #13

    Domyślnie

    ...
    Ostatnio edytowane przez komfortowy ; 11-11-2017 o 09:21

  14. #14

    Domyślnie

    Od przyszłego roku jest 96kwh/m2 z CWU, oświetleniem i wentylacja.
    Od 21r to 70kwh/m2.
    Obecnie do końca roku 120kwh/m2
    Dlatego nie miescisz się, nie że słaba izolacja, bo masz dobrą.
    Skoro rozpocząłes temat, stąd moja odpowiedź.

    Przy graniu drewnem miescisz się nawet w tej najostrzejszej normie.
    Wszystko zależy od EP, tj energii pierwotnej.
    CO:Kocioł elektryczny 6kW + tania PC PW 8kW
    PV 9kWp na gruncie na starych zasadach.
    Ściany: protherma z perlitem+silikat drążony 24cm + 20cm eps 033 Piwnica bloczki betonowe+styrodur 10cm pod ziemią i 10cm eps 033 nad. Podłoga parter: 20cm eps 035+anhydrytowe wylewki parter z poddaszem 125m2.
    Poddasze skosy 35cm 037, jętki 15cm 039.

  15. #15

    Domyślnie

    ...
    Ostatnio edytowane przez komfortowy ; 11-11-2017 o 09:21

  16. #16

    Domyślnie

    Chodzi o papiery. Energii musisz dostarczyć tyle samo niezależnie od nośnika.
    CO:Kocioł elektryczny 6kW + tania PC PW 8kW
    PV 9kWp na gruncie na starych zasadach.
    Ściany: protherma z perlitem+silikat drążony 24cm + 20cm eps 033 Piwnica bloczki betonowe+styrodur 10cm pod ziemią i 10cm eps 033 nad. Podłoga parter: 20cm eps 035+anhydrytowe wylewki parter z poddaszem 125m2.
    Poddasze skosy 35cm 037, jętki 15cm 039.

  17. #17

    Domyślnie

    .
    Ostatnio edytowane przez komfortowy ; 11-11-2017 o 09:21

  18. #18

    Domyślnie

    Tu akurat nie masz się co martwić. Liczy się data złożenia papierów o PnB.
    CO:Kocioł elektryczny 6kW + tania PC PW 8kW
    PV 9kWp na gruncie na starych zasadach.
    Ściany: protherma z perlitem+silikat drążony 24cm + 20cm eps 033 Piwnica bloczki betonowe+styrodur 10cm pod ziemią i 10cm eps 033 nad. Podłoga parter: 20cm eps 035+anhydrytowe wylewki parter z poddaszem 125m2.
    Poddasze skosy 35cm 037, jętki 15cm 039.

  19. #19
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar SUSPENSER
    Zarejestrowany
    Sep 2006
    Skąd
    Miłoszyce
    Kod pocztowy
    55-220
    Posty
    7.106

    Domyślnie

    Cytat Napisał komfortowy Zobacz post
    Padło pytanie dlaczego ekogroszek, dlatego że mam jeszcze do wyboru prąd, gaz z butli na dworze, olej opałowy, pompy ciepła. Dodatkowy ruszt wodny biorę z pełną premedytacją aby móc od czasu do czasu przepalić coś innego np drzewo pozostałe z budowy..
    Są kotły z rusztami żeliwnymi, rusztodeflektorem - to nie zaburza a wręcz poprawia spalanie - np. Skam-P Plus 12 kW, Eko Retort Plus 15 kW.

    Na ruszcie awaryjnym można także palić w RBR Ekouniwersal 12 kW.

    Każdy z tych kotłów ma zdecydowanie lepszą konstrukcję niż tamte DUO.
    Jeśli się ze mną nie zgodzisz i przekonasz mnie argumentami do zmiany poglądu będę Ci wdzięczny za wyprowadzenie z błędu

  20. #20

    Domyślnie

    ...
    Ostatnio edytowane przez komfortowy ; 11-11-2017 o 09:21

Strona 1 z 4

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony