dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 14 z 14
  1. #1

    Domyślnie Gaz ze zbiornika czy olej?

    Kominek lub węgiel raczej odpadają, na gaz sieciowy brak perspektyw, mały domek z poddaszem (100 m2 p. uż.) z kotłownią, projekt indywidualny (brak projektu ogrzewania), + przylepiony garaż. Jakie są Wasze opinie nt. wymienionych w tytule nośników. Aha - mała działka.
    Pozdrawiam Jacek.

  2. #2

    Domyślnie

    mam mały domek, ok. 110m2 powierzchni, niepodpiwniczony
    wybrałem ogrzewanie gazowe, butla z gazem wkopana w ogródku ok. 2m od domu.
    ponadto też mam bardzo małą działkę, tylko 14,5m szerokości!
    musisz zdać sobie sprawę, że w przypadku oleju musisz umieścić w kotłowni zbiorniki na ten opał, ale jeżeli masz dużą kotłownię...
    butlę z gazem tankujesz raz na rok lub jeszcze rzadziej
    pozdrawiam

  3. #3
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar trach
    Zarejestrowany
    Jul 2003
    Posty
    842
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    19

    Domyślnie

    Ja nastawiałem się początkowo na olej ale zrezygnowałem po sprawdzeniu przepisów i wywiadzie u znajomych, używających oleju.

    1 ). w kotłowni w domu możesz umieścić max. zbiornik oleju do 1 m3, a to oznacza kilka tankowań rocznie - większego zabraniają przepisy p-poż.
    2 ). Taki zbiornik oleju w kotłowni wymaga albo wykonania jako dwupłaszczowy (drogi) albo obudowania go wanną wychwytującą na wypadek przecieku, o objętości nie mniejszej niż zbiornik, oddzielenia od samego pieca ścianką ogniową nieco wyższą i szerszą niż zbiornik itp itd - kupa kłopotu.
    3 ). Większy zbiornik możesz dać w ogródku, ale musisz go albo zakopać albo ocieplić a zimny olej o wiele gorzej płynie niz gaz - są z tym różne kłopoty.
    4 ). Palnik olejowy jest nieco tańszy, ale jego konserwacja - czyszczenie z nagaru 1-2 x w roku wychodzi w sumie i kłopotliwiej, i drożej.
    5 ). Palnik olejowy pracuje dość głośno a kotłownia nie bardzo nadaje się na suszarnię ze względu na zapach.
    6 ). Ceny i oleju i gazu nie są w długim okresie czasu aż tak stabilne, żeby na pewno wyprorokować że jedno z tych paliw zdecydowanie nie będzie się opłacać.
    7 ). Adaptacja w wypadku gdyby jednak doprowadzili gaz z rurociągu (u mnie być może za lat 10-20, ale jednak jest to możliwe) na gaz ziemny pieca będzie prostsza.
    8 ). Planując w domu i tak kuchenkę gazową a nie wyłącznie elektryczną musiałbym ją podłączyć do gazu z butli i jeździć z butlami do wymiany, co oznacza dodatkowy kłopot i dwa systemy grzewcze naraz, a tak od razu zrobię całą instalację gazową w domu ze skrzynką i jej przepięcie na przyłącze kiedy już przyłącze będzie możliwe wymaga minimum bałaganu w domu.

    Dla mnie tyle wystarczyło.

    Pozdrawiam - Andrzej (Trach)
    Andrzej (Trach)
    --------------------------------------------------
    Dziennik Tracha: http://www.murator.com.pl/forum/viewtopic.php?t=35389
    ... i komentarze: http://www.murator.com.pl/forum/viewtopic.php?t=35390

  4. #4

    Domyślnie

    a moze pomka ciepla z instalacja za okolo 20 tys ?

    pozdrawiam
    /Roland

  5. #5

    Domyślnie

    Gaz z butli jest porównywalny cenowo z energią elektryczną nocną, a jej ceny będą spadać szybciej niż gaz czy olej. Koszt instalacji dużo niższy.

  6. #6

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kinste
    .. ceny będą spadać szybciej niż gaz czy olej. Koszt instalacji dużo niższy.
    Co do oleju to obawiam się że ceny raczej w ogóle nie będa spadać. Niestety, ja mam olej.
    pozdr

  7. #7

    Domyślnie

    Dzisiaj jest po 2 PLN (w łódzkim)
    AndrzejS

  8. #8

    Domyślnie

    Energia elektryczna nie będzie spadać, tylko drożeć ( węgiel drożeje), i nie jest źródłem ekologicznym, a gaz jest

  9. #9

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kinste
    Gaz z butli jest porównywalny cenowo z energią elektryczną nocną, a jej ceny będą spadać szybciej niż gaz czy olej. Koszt instalacji dużo niższy.
    Myślę, że mając gaz zawsze mogę używać ogrzewania elektrycznego w 2-giej taryfie mając odpowiednią moc zamówioną (mały dynamiczny piec akumulacyjny) a w drugą stronę jest trudniej. Wtedy wybór jest większy - a na obniżkę jakichkolwiek cen czegokolwiek w dobie dominacji podatków i akcyz za bardzo bym nie liczył. I tak planuje kuchnię elektryczną i przepływowe ogrzewacze wody ( w sumie moc zamówiona ok 21 kW ) to mogę ją sobie w nocy dowolnie wykorzystywać - lub grzać gazem - kiedy i czym to sobie policzę bo cen nośników naprawdę nie da się przewidzieć. Pozdrawiam.
    Lepiej .......... nie mówić !

  10. #10

    Domyślnie

    mam pytanko do wejlantfa, mam podobny domek, napisz ile rocznie cię kosztuje gaz i od jakiego dostawcy...

  11. #11

    Domyślnie

    Ja mam domek ok. 120m. kw. Gazu z butli zyżyliśmy 1500l od lipca do lipca. Rok temu po 1,09, teraz po 1.43. Od Shella. Trochę popalaliśmy w kominku wieczorami. Ogrzewanie bylo zaprogramowane zgodnie z godzinami pracy i szkoły. To była nasza pierwsza zima i byliśmy mile zaskoczeni, ze tylko tyle...Nasz piec (dwufunkcyjny junkers ) wisi sobie na ścianie w pom. gosp. prawie nie rzuca się w oczy, a olejowy u znajomych to ho, ho.. Od razu widać, że to kotłownia...Nie żałujemy wyboru.

  12. #12
    ELITA FORUM (min. 1000)
    abromba

    Zarejestrowany
    Sep 2004
    Posty
    1.705
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    58

    Domyślnie

    Na kocioł olejowy potrzeba ok. 0,3 m3 więcej. Przy małych kotłowniach to może być nie do przeskoczenia.
    Ale ten gaz z butli to tanią imprezą się nie okazał... jedyna nadzieja, że podciągną ziemny..

  13. #13

    Domyślnie

    Kotłownia olejowa odrobine drozsza od gazowej.
    Gaz w zalezności od podpisanej umowy, odrobine tańszy od oleju.
    Rozważ propan-butan z Orlenu, nieco tańszy od propanu.
    Generalnie drogie obydwa żródła ogrzewania.
    Może jednak ten kominek uwzględnisz ??
    Od 27 lutego 2005 na swoim !!!!
    Szukam ekipy (solidnej) do podbitki.
    ----------------
    Maciek (Płock)
    GG: 2260023

  14. #14

    Domyślnie

    Cytat Napisał Krashan
    mam pytanko do wejlantfa, mam podobny domek, napisz ile rocznie cię kosztuje gaz i od jakiego dostawcy...
    hmm... w zeszłym tygodniu po raz pierwszy zatankowano mi gaz i niestety nie mogę Ci jeszcze odpowiedzieć na pytanie. Mam jednak znajomego, który przez rok zużył podobno tylko 1600l gazu, ale dogrzewał domek jeszcze kominkiem.

    Kupuję gaz z OrlenGazu, pierwsze tankowanie po promocyjnej cenie: 0,99gr/l
    Łaska Pańska na pstrym koniu jeździ!

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony