dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 9 z 9
  1. #1

    Domyślnie Kominek - moc nominalna czy maksymalna?

    Jaką moc się przyjmuje przy obliczeniach zgrubnych zapotrzebowania na moc. Maksymalną czy minimalną? Czy poprawne jest przyjęcie 1 kW mocy (jakiej?) na 10m2 powierzchni użytkowej mieszkania?

    I czy pomijam powierzchnię pomieszczeń technicznych np kotłowni?

    Np na 150m2 powierzchni użytkowej kominek o mocy nominalnej 10 kW i maksymalnej 14 kW jest za mały?

  2. #2

    Domyślnie

    Jeszcze jedno, czy skosy na poddaszu zmniejszają wartość przyjętego współczynnika 1KW/10 m2 powierzchni? Czy to już w tym "wzorze" jest uwzględnione?

  3. #3
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar nurni
    Zarejestrowany
    Sep 2003
    Posty
    2.863
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    281

    Domyślnie

    Przyjmuj moc nominalną.
    Całe życie mnie uczono, że dane max. są tylko w warunkach laboratoryjnych, a w życiu.... różnie.
    Poza tym wszystkie urządzenia działają dłużej jeśli są wykorzystywane na 3/4 swoich możliowości. Działają wtedy dużo dłużej niż eksploatowane na 100% wydajności.

    Pozdrawiam
    Mój DOM na mojej ZIEMI.
    Dziennik
    Komentarze

  4. #4

    Domyślnie

    Dzięki, własnie mnie dziś przekonywano do kominka 10 kW

    Znalazłem też potwierdzenie tego założenia
    http://www.muratordom.pl/6934_4713.htm

  5. #5
    Lider FORUM (min. 2800) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!
    Janussz

    Zarejestrowany
    Nov 2003
    Posty
    3.769

    Domyślnie

    Moc kotła, kominka podaje się jako nominalną.
    Moc nominalna to taka przy której urządzenie grzewcze pracuje z maksymalną sprawniością. Moc minimalna, to taka przy której urządzenie może pracować zachowując sprawność dopuszczoną w przepisach dla danego typu. Jednak jest to zawsze sprawność mniejsza niż przy mocy nominalnej. W laboratorium sprawdza się urządzenie grzewcze na tzw. przeciążeniu. Jednak tego już w karcie katalogowej wyrobu nie podaje się.

  6. #6

    Domyślnie

    Zastanawia mnie dlaczego np
    Jotul podaje że jego kominek 12 kW ogrzewa 150m2
    a Font Flame że 13kW - 140m2
    mówię tu o mocach nominalnych.

  7. #7
    Lider FORUM (min. 2800) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!
    Janussz

    Zarejestrowany
    Nov 2003
    Posty
    3.769

    Domyślnie

    Mnie to też zastanawia .
    To są wielkości przybliżone.
    No bo skąd może producent wiedzieć jakie zapotrzebowanie na ciepło ma dom klienta X o pow. 150m2? Np. klient X ma dom o pow.150m2 i kubaturze 370m3, a Y ma taka samą powierzchnię, ale kubaturę 500m3. Teraz jeden ma dom ocieplony, a drugi nie itd.itp.

  8. #8

    Domyślnie

    Wierzycie w dane producentow? Taki Jotul albo Sparthem moze jakies dokladniejsze pomiary robi, moze? Kominek to nie silnik elektryczny aby mozna bylo precyzyjne moce wyznaczyc. Producenci maja na ogol tendencje dane techniczne swoich wyrobow idealizowac a w kominkach jest duze pole do popisu . Bardziej w tym przypadku polegalbym na odczuciach wlasnych innych uzytkownikow albo montujacych kominki.

  9. #9

    Domyślnie

    Cytat Napisał JarL
    Zastanawia mnie dlaczego np
    Jotul podaje że jego kominek 12 kW ogrzewa 150m2
    a Font Flame że 13kW - 140m2
    mówię tu o mocach nominalnych.
    Bo może inne założenia co do klasy domu przyjeli? Podejrzewam, że oba naraz nie ogrzałby niemodernizowanego domu z lat 50-tych o powierzchni 120 m2

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony