dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 2
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 23
  1. #1

    Domyślnie Fikus benjamin

    Pomocy , nagle zaczęły mu opadać liście, zwyczajnie trach i liść spada, żadnego sygnału wcześniej w stylu, żółknięcie, obsychanie. Zmieniłam mu ziemię, dbam o odpowiednie nawilżenie i nasłonecznienie. Mam go już około 4 lat. Chyba się nie zestarzał? A może jest jakiś super środek na ficusy, aby były ładne i zdrowe ?

  2. #2
    Guest

    Domyślnie

    miałam to samo rok temu
    Odsunęłam maksymalnie od grzejnika i troche pomogło. No i zwilżać koniecznie

  3. #3

    Domyślnie

    Mam nadzieję, ze wiosną znów benjamin powróci w pełej krasie ....

  4. #4

    Domyślnie

    Benjaminki tak mają zimą czasami.Wiosną powinny zazielenić się - o ile wcześniej nie zostaną wyrzucone na śmietnik.

  5. #5

    Domyślnie

    Spokojnie!Fikus benjamina jest bardzo kapryśny i przyczyn opadania liści może być wiele.Jeżeli nie zauważyłaś wcześniejszego żółknięcia liści, to znaczy że ich opadanie nie jest spowodowane zbyt małą ani zbyt dużą ilością wody.Przyczyną natomiast może być nagłe pogorszenie się warunków świetlnych-zbyt mało światła.A może obróciłaś doniczkę - benjaminek bardzo tego nie lubi.Sprawdż również czy roślinkę nie zaatakowały szkodniki, które niestety dobrze rozwijają się zimą przy suchym powietrzu.Aby uratować drzewko, zraszaj je codziennie, uważając aby nie przelać ziemi w doniczce.
    Jeśli korzenie są w dobrym stanie, nie martw się fikus odżyje na wiosnę!

  6. #6

    Domyślnie

    Czy dobrze zrozumiałem , że zmieniłaś mu ziemię ?
    Tomasz
    <NOTO>

    "Górnicy, funkcjonariusze UOP, ABW i CBA. Przechodzą na emerytury po 25-30 latach pracy i dostają dwa razy więcej niż inni.
    Jak wynika z raportu ZUS górnik dostaje prawie 3 tysiące. Mundurowi po ok. 2,9 tysiąca. Oni pracują średnio po 25 lat.
    Wynika z tego wszystkiego, że im kto krócej w Polsce pracuje – tym więcej dostaje. "

    http://forum.muratordom.pl/viewtopic.php?t=54419

  7. #7

    Domyślnie

    Martynko, w zeszłym roku był z benjaminami ten sam problem - tylko temat rozpoczął sie kapkę szybciej, bo w styczniu http://forum.muratordom.pl/viewtopic.php?t=62538

    Mój fikus 3 tygodnie temu zgubił prawie wszystkie liście. Ale zauważyłam, że pojawiają sie nowe, więc powinno być OK.

  8. #8

    Domyślnie

    Dzięki serdeczne za wszystkie rady .

    Ciekawa jestem czy mogę przesadzić benjaminka na wiosnę, czy lepiej .... nie ruszać ?

  9. #9
    ELITA FORUM (min. 1000) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar martadela
    Zarejestrowany
    Jan 2005
    Posty
    1.352
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    37

    Domyślnie

    UFFF jak dobrze że jest ten wątek...

    Mój zaczął "sypać" liśćmi na przełomie stycznia i lutego, i dalej zrzuca... pojawiają się nowe listki i jedne się utrzymują a drugie nawet maleńkie potrafią opaść. W przeszłości zdarzały się takie sytuacje gdy np był za dużo dotykany. Ale teraz zupełnie nie wiem co się stało...

    Mam nadzieję że mu przejdzie... mam go od maleńkości tzn gdy miał 15cm, a teraz ma jakieś 120cm, i strasznie by mi smutno było gdyby usechł.

  10. #10
    Lider FORUM (min. 2800) OGRODNICZKA CZARODZIEJKA Avatar arcobaleno
    Zarejestrowany
    Dec 2004
    Posty
    4.024

    Domyślnie

    Mój fikus to chyba jakiś terminator..co on przeżył chyba ze 3 przeprowadzki...jak stał w bloku to sięgnął sufitu i musiał być przycinany, bo się nie mieścił, teraz ma ponad 2 metry - był prowadzony w formie drzewka..nie pieszczę się z nim wcale, donicę ma chyba za małą jak na siebie, ale większych ładnych już nie widziałam Podlewam tez niezbyt często, do tego podłogówka i ostatnio zmieniłam mu miejsce na przeciwległy kąt salonu...ma co jakiś czas parę żółtych listków, ale i coraz to nowe zielone
    A moze to nie fikus...
    Domek Arcobaleno

    ...bo od marzeń wszystko się zaczyna...

    Dzień za Dniem..
    Zapraszam Do Mojej Pracowni

  11. #11
    Lider FORUM (min. 2800) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar hanka55
    Zarejestrowany
    Apr 2006
    Skąd
    pagóry
    Posty
    3.009

    Domyślnie

    Eee tam arcobaleno, Ty jesteś poprostu CZARODZIEJKĄ !!
    Każdy przecież wie, że beniaminy są delikatne, jak mimozy i byle otwarte okno oznacza u nich łysienie.
    Cieplutko - hanka

  12. #12
    Lider FORUM (min. 2800) OGRODNICZKA CZARODZIEJKA Avatar arcobaleno
    Zarejestrowany
    Dec 2004
    Posty
    4.024

    Domyślnie

    hanka skoro tak mówisz....tylko dlaczego moje czary działają jedynie na niego
    Domek Arcobaleno

    ...bo od marzeń wszystko się zaczyna...

    Dzień za Dniem..
    Zapraszam Do Mojej Pracowni

  13. #13
    Lider FORUM (min. 2800) OGRODNICZKA CZARODZIEJKA Avatar arcobaleno
    Zarejestrowany
    Dec 2004
    Posty
    4.024

    Domyślnie

    W złą pore pochwaliłam sie moim drzewkiem.....
    Posłuchałam rady babci (która do jasnej... zna sie przecież nieźle na wszelkich roślinach), zeby wystawic biednego przykurzonego fikusa na wiosenny deszczyk Deszczyk go wprawdzie obmył ładnie, ale silne wiatry tak przewiały biedaka, ze po powrocie do domu hurtem zrzuca zielone liście No tragedia po prostu,...jak mi zmarnieje taki kolos to się zapłaczę chyba..
    Co mam robić ?????
    Podlać go florowitem?
    Domek Arcobaleno

    ...bo od marzeń wszystko się zaczyna...

    Dzień za Dniem..
    Zapraszam Do Mojej Pracowni

  14. #14
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.130
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    Doznał niezłego szoku termicznego - z 21 stopni w domu, nagle pod deszcz o temp 10 stopni.
    Czyli tradycyjna nagła zmiana warunkow i tradycyjne zrzucanie liści. Spokojnie, powinen odbić.

  15. #15
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar Ew-ka
    Zarejestrowany
    Mar 2004
    Skąd
    stamtąd ..
    Posty
    19.384
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    308

    Domyślnie

    moj beniaminek zrzucal liscie zawsze kiedy choc o 10 cm zmieniłam mu miejsce pobytu ...one tego nie cierpią
    Teraz stoi w jednym stałym i bardzo pilnuję ,zeby go nikt nie przestawial .. i ......oszczednie podlewam moj ma ok 8 lat był miniaturką aż nagle zaczął rosnąć jak na drożdżach i teraz ma ok 1 m

  16. #16
    elutek
    Guest
    elutek

    Domyślnie

    Cytat Napisał Ew-ka
    i teraz ma ok 1 m
    razem z donicą?

    a tak na poważnie, u kogo stoi najwyższy fikus? pochwalcie się


    /arcobaleno, dlaczego Twoja córcia ma codziennie urodziny? /

  17. #17
    Lider FORUM (min. 2800) OGRODNICZKA CZARODZIEJKA Avatar arcobaleno
    Zarejestrowany
    Dec 2004
    Posty
    4.024

    Domyślnie

    arcobaleno, dlaczego Twoja córcia ma codziennie urodziny?

    już, juuuz jużżż
    Domek Arcobaleno

    ...bo od marzeń wszystko się zaczyna...

    Dzień za Dniem..
    Zapraszam Do Mojej Pracowni

  18. #18
    Lider FORUM (min. 2800) OGRODNICZKA CZARODZIEJKA Avatar arcobaleno
    Zarejestrowany
    Dec 2004
    Posty
    4.024

    Domyślnie

    a tak na poważnie, u kogo stoi najwyższy fikus? pochwalcie się
    Mój siega...(siegał...bedzie siegał dalej - mam nadzieje) sufitu, więc ma ponad 2 metry Kto da wiecej ?

  19. #19
    ELITA FORUM (min. 1000) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar martadela
    Zarejestrowany
    Jan 2005
    Posty
    1.352
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    37

    Domyślnie

    mój ma 4 lata i 1,5m wys, ale ostatnio strajkuje i zrzuca liście

  20. #20

    Domyślnie

    Cytat Napisał Ew-ka
    moj beniaminek zrzucal liscie zawsze kiedy choc o 10 cm zmieniłam mu miejsce pobytu ...one tego nie cierpią
    Teraz stoi w jednym stałym i bardzo pilnuję ,zeby go nikt nie przestawial .. i ......oszczednie podlewam moj ma ok 8 lat był miniaturką aż nagle zaczął rosnąć jak na drożdżach i teraz ma ok 1 m
    o kurcze, a ja mojego bezustannie przestawiam i odwracam w różnych kierunkach, żeby sie ładnie i proporcjonalnie rozkrzewiał... Liście gubił tylko, gdy kilka dni był niepodlewany. Przeciwko przeciągom tez nic nie ma. Mam szczęście z nim

Strona 1 z 2

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony