dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 7 z 43
Pokaż wyniki od 121 do 140 z 846
  1. #121

    Domyślnie

    Magdziu sorry nie chciałem abyś sie trzęsła z mojego powodu niezniszczalny (wieczny ) kolektor wykonany (rurki) jest z miedzi lub aluminiu- jedno i drugie sie utlenia, ale zagrożenie tkwi głównie w powłoce, której zadaniem jest absorbcja ciepła. drogie kolektory ta powłoke maja tzw. selektywna wykonaną najczęściej galwanicznie z czarnego chromu. Tanie kolektory najczęsciej powłokę mają nieselektywną wykonana z czarnych lakierów, które moga tracic swe własności z upływem czasu. Zestaw solarny to rowniez biwaletny pojemnościowy podgrzewacz, może byc jednowężnicowy ale wówczas zazwyczaj jest grzałka elektryczna. To urzadzonko również może ulec katastrofie. Ja ogrzewam wode pradem w bojlerze, kupiłem tani z 3 letnia gwarancja, na gwarancji zbiornik wymieniono 2 razy. Jak nastapi raz 3 to kupie nowy renomowanej, drogiej firmy.

  2. #122

    Domyślnie

    Cytat Napisał KvM
    Neptunek mylisz dwie rzeczy.
    Nieszczęścia i wypadki przed którymi nie da się ustrzec, czy przewidzieć (postawienie budynku 3 piętrowego na ziemi gdzie przwidziana jest zabudowa jednorodzinna, lub zakaz zabudowy, zjedzenie izolacji przez myszy, czy jakiekolwiek inne wypadki losowe) od systacji które są przewidywalne i w zasadzie nieuchronne (wyeksploatowanie urządzeń technicznych). Co kto sobie życzy, ale będąc konsekwentnym należałoby już teraz wykopać sobie dół na cmentarzu położyć się do trumny i poprosić o zasypanie piaskiem...
    Dziwne rzeczy piszesz - bo ja widze codziennie taki obrazek - stoi domek z poddaszem uzytkowym, tak na okolo wysokosci okolo 11 m, a obok stoi wielgachny moloch o wysokosci okolo 25 m, i skutecznie zaslania ten mniejszy - wiec przestan bredzic o jakis zakazach, nakazach itp itd ... bo jak juz pisalem papier jest cierpliwy, a w praktyce to sie ma nijak do tego co napisane.

  3. #123

    Domyślnie

    Neptunek ciepło odzyskuje się ze spalin ( temp. ok 500C) oraz z układu chłodenia agregatu ( ok.70C) Osiedle domków jednorodzinnych składa sie z pewnej liczby pojedyńcych domków jenorodzinnych- teraz to juz chyba zrozumiesz.

  4. #124

    Domyślnie

    a dlaczego wszyscy są tacy przeciwni kolektorom a nie są już np. inwestowaniu w drogie piece kondensacyjne - może ktoś policzy w jakim czasie amortyzuje się różnica w cenie pomiędzy drogim piecem kondensacyjnym a "zwykłym" Buderusem czy innym Termetem albo Ulrichem. Załóżmy np że jest to 7 tysięcy - jak szybko oszczędności się zwrócą? czy te piece nie są narażone na żadne zużycie?

  5. #125

    Domyślnie

    Cytat Napisał jeżyk
    Neptunek ciepło odzyskuje się ze spalin ( temp. ok 500C) oraz z układu chłodenia agregatu ( ok.70C) Osiedle domków jednorodzinnych składa sie z pewnej liczby pojedyńcych domków jenorodzinnych- teraz to juz chyba zrozumiesz.
    No i ile tego ciepla odzyskasz ze spalin badz z agregatu?? i ile go starczy na ogrzanie - a co najwazniejsze z twojego punktu widzenia to KIEDY SIE ZWROCI?? i ile potrwa jego bezawaryjna praca??

    Banaluki gadasz i tyle - bo instalacje wielkogabarytowe i sluzace do ogrzewania calych osiedli, miast, rejonow to zupelnie co innego niz instalacja dla indywidualnego klienta!

    Dobra, troche mnie nie bylo na tym forum, ale widze po powrocie ze nic a nic sie tutaj niezmienilo, lanie wody i wyssysanie informacji to norma, ide pospac bo pogoda senna.

  6. #126

    Domyślnie

    neptunek 1. twierdzenie. że w ukladzie splarnym tylko popa sie zuzywa jest totalna berdnią. Juz ci napisałem, ze ok. 50 % energii traci sie z cielem. w konkretnym przypadku pracują 3 agregaty po 200 kW mocy nominalnej, a obciążone są w ok. 80 %, tak więc mozna odzyskac ok 480 kW mocy cieplnej. opłacalność inwestycji zależy od wielu czynników, w każdym razie gra warta jest zachodu ponieważ to ciepło w tej chwili tracone jest do otoczenia a agregaty i tak niezłą kasiorkę produkują.

  7. #127

    Domyślnie

    ja się cały czas zastanawiam nad inwestycją,
    u mnie kalkulacja wygląda następująco - w HEWALEX jest promocja na zestaw za 4999 PLN. Zasobnik kosztuje tam 1700 PLN (ale są i tańsze). Czyli zakładając że tak czy inaczej kupić zasobnik trzeba, wydatek, który inwestuję w zestaw solarny to ok. 3300 PLN, co jest dla mnie kwota akceptowalną żeby zainwestować w tanią eksploatację. Przy założeniu rocznych oszczędności 400-500 PLN jest to kwota OK. Z pewnością się zamortyzuje po co najmniej 10 latach, potem będzie hulać za darmo.

  8. #128

    Domyślnie

    BK jeżeli mogę ci cos podpowiedzieć ja wróg solarów. Sprawdz oferte innych firm H... daje na zasobnik 5 lat gwarncji, na klektor 10 a na zesół pompowy nie piszą ile. Dzwoniłem do nich ążeby uzyskac informacje szczegółowe: ile jest gwarancji na zespół pompowy, czy stosują powłoki selektywne itp. Niestety (dzwoniłem 3 razy) pani nie potrafiła mi nic powiedzieć, a fachwiec miał oddzwonic ale nie oddzwonił. wydaje mi sie, że tak tani zestaw nie przetrzyma kilkunastu lat ciągłej pracy. Mnie osobiście życie uczy, że kto kupuje tanio ten kupuje dwa razy.

  9. #129

    Domyślnie

    Dzięki, jeżyk, jak pisałam nie jesteśmy w pełni zdecydowani
    z jednej strony tania eksploatacja
    a z drugiej kolejne urządzenie które trzeba wpiąć do instalacji i konserwować.

    I co ma tutaj myśleć moja biedna kobieca głowa, biedny mały rozumek pękający od nadmiaru informacji i liczb ...

  10. #130

    Domyślnie

    Mam tego hevalexa od roku - jak na razie wszystko OK.
    Wygląda , że wytrzyma - ale z ciekawości rozkręcę i może podam Wam jakiej firmy jest pompka.
    Jesli chodzi o zbiornik - jest firmy Elektromet . Byłem na ich stronce - średniak , nie żadna pierwsza cena jak w hipermarketach

  11. #131

    Domyślnie

    Gwoli ścisłości - wcale nie jestem przeciwnikiem solarów. Sam mam zamiar się w nie zaopatrzyć. Ja również patrzę na tą inwestycję z perspektywy kosztów na poziomie 4-5 tys zł. (Bo zbiornik na CWU i tak muszę kupić). Ja jednak planuję taki zakup za kilka lat jak dzieci podrosną i będą zużywać duużo wody. Myślę, że się zwróci, bo szacuję, że wydatki na CWU w mojej rodzinie skoczą do poziomu ok 100zł miesięcznie. Przy zakładanym okresie eksploatacji 10-2- lat powinienem wyjść na plus, a po tym okresie jeśli sprawność instalacji spadnie (ze względu np na uszkodzenia powłoki itp) to nie będę się tak bardzo przejmował, bo spadnie też zapotrzebowanie na wodę (dzieci wyfruną z domu). Generalnie przy moim szacowanym zapotrzebowaniu na rodzinę pięcioosobową + dogrzewanie rozkładanego basenika powinno się to kalkulować. Generalnie im większe zapotrzebowanie na CWU tym solary bardziej się kalkulują (ale tylko te tanie). Ostatecznej decyzji nie podjąłem, poza tą, że taka możliwość będzie w projekcie domu przewidziana po to by nie trzeba było ponosić niepotrzebnych kosztów jak się już zdecyduję.


    Co do kotłów ze sprawnością 109% - moim zdaniem też nie ma to sensu ekonomicznego w małych domach tak samo zresztą jak ogrzewanie na gaz, ale nie o tym akurat jest ten wątek.

  12. #132

    Domyślnie

    KvM może być inna opcja: dzieci nie wyfruną a przyfruną kolejne.

  13. #133

    Domyślnie

    Cytat Napisał jeżyk
    KvM może być inna opcja: dzieci nie wyfruną a przyfruną kolejne.
    kto wie co się zdarzy. Jeśli instalacja sie zamortyzuje i będzie sens ekonomiczny kupić następną, to podejmę takie kroki....

  14. #134

    Domyślnie

    Cytat Napisał KvM
    Generalnie przy moim szacowanym zapotrzebowaniu na rodzinę pięcioosobową + dogrzewanie rozkładanego basenika powinno się to kalkulować.
    jak to składanego basenika - dogrzewasz solarami dmuchany basenik za 300 PLN albo 800 PLn z OBI czy z Castoramy?

    Bo ja zaczęłam poważnie rozważać budowę malutkiego basenu żeby uzasadnić ekomomicznie zakup kolektorów ...

  15. #135

    Domyślnie

    Cytat Napisał BK
    Cytat Napisał KvM
    Generalnie przy moim szacowanym zapotrzebowaniu na rodzinę pięcioosobową + dogrzewanie rozkładanego basenika powinno się to kalkulować.
    jak to składanego basenika - dogrzewasz solarami dmuchany basenik za 300 PLN albo 800 PLn z OBI czy z Castoramy?

    Bo ja zaczęłam poważnie rozważać budowę malutkiego basenu żeby uzasadnić ekomomicznie zakup kolektorów ...
    Basenik już mam ale jest ogrzewany słońcem. Gdybym miał tańsza CWU z solarów, to pewnie byłby częście w użyciu

  16. #136
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Wakmen
    Zarejestrowany
    Aug 2003
    Skąd
    Kielno
    Kod pocztowy
    84-208
    Posty
    3.329
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    151

    Domyślnie

    Cytat Napisał EDZIA
    ... U mnie też prąd, słońce i drewno do kominka to jedyne nośniki energii.
    A w przyszłości trudno przewidzić jak będzie, zwłaszcza jak dojdziemy do wieku emerytalnego.
    No i ta pewność, że cena energii słonecznej nie pójdzie w górę
    Identycznie jak ego wyboru wic z niecierpliwocią czytam ten wątek i ... nie wiem co sądzić. Na razie jestem za kolektorami.

  17. #137
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Wakmen
    Zarejestrowany
    Aug 2003
    Skąd
    Kielno
    Kod pocztowy
    84-208
    Posty
    3.329
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    151

    Domyślnie

    Cytat Napisał jeżyk
    BK na podstawie doswiadczenia życiowego Jeżeli ktoś proponuje mi towar za 1/3 ceny to cos musi być nie tak, albo ktoś do tego dopłaca albo poczyniono znaczne oszczędności przy produkcji np. zamiast powłoki selektywnej zastosowano powłokę nieselektywną, albo materiał izolacyjny jest gorszej jakości idt. Przecięż Viessmann też chce sprzedawać swoje wyroby, czy w ich interesie jest sztuczne zawyżanie ceny ? ....
    Albo pałacić będziemy za reklamę Viessmann w telewizji gdzie 1 minuta kosztuje 70 tyś PLN .

  18. #138

    Domyślnie

    Dołączam się do optymistów kolektorów ale mój czas kolektorowy jeszcze nie nadszedł.

    Dodam, że montując kolektor poniżej zbiornika ciepłej wody nie musi być pompy i automatyki/elektroniki tzn aż tak rozbudowanej a niekiedy jest to możliwe.

    Co ty Wakmen na to? wiem, że piwnicy nie masz, gdzie zwykle się montuje zbiornik
    ( co do mnie to poddaje pod rozwage możliwość montażu zbiornika powyżej kolektorów na poddaszu
    Słuchaj wszystkich ale swojego rozumu się trzymaj! ---- Pozdrawiam.

  19. #139
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Wakmen
    Zarejestrowany
    Aug 2003
    Skąd
    Kielno
    Kod pocztowy
    84-208
    Posty
    3.329
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    151

    Domyślnie

    Cytat Napisał thalex
    ... Dodam, że montując kolektor poniżej zbiornika ciepłej wody nie musi być pompy i automatyki/elektroniki tzn aż tak rozbudowanej a niekiedy jest to możliwe. ...
    Myślisz całkiem rozsądnie aby zastosować obieg grawitacyjny ale każdy chyba wie, że takie rozwiązanie ma wiele wad. Np. ja mam zamiar zamontować kolektory na piętrze na dachu a sam zasobnik trzymać 4 metry poniżej w garażu i takie rozwiązanie za nic w życiu się nie sprawdzi. Zastosowanie pompy obiegowej ma też za zadanie zmniejszenie średnicy przewodów co ma swoje znaczące zalety.
    To, że ktoś napisał iż najbardziej zawodnym elementem w instalacji solarnej jest pompka to chyba każdy wie i nie tylko z tej instalacji ale również z innych.

  20. #140

    Domyślnie

    Celowość montowania instalacji solarnych opiera sie między innymi na założeniu, że urządzenia te będą pracowały przez kilkanaście lub kilkadziesiąt lat. Moim zdaniem taka gwarancję daje tylko produkt renomowanej firmy, która stać na reklamy oraz prowadzenie długoletnich badań swoich wyrobów, dzieki czemu są one coraz bardziej doskonałe. Może odezwie sie ktos kto użytkuje solary zakupione od krajowego producenta, chocby od 10 lat. Czy ktos z was kupuje elektronarzedzia w marketach ? Ile Pań domu pierze w Dosi (stać ja na reklamy a jest tania ) Który z waszych wykonawców posługiwał sie sprzętem za 30 zł, jestem pewien, że wszyscy mieli narzędzia drogich, reklamujących sie firm. Bo oni juz to przerobili kupili tanio i musieli kupic dwa razy.

Strona 7 z 43

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony