dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 11 z 43
Pokaż wyniki od 201 do 220 z 846
  1. #201

    Domyślnie

    Kończ Waść, wstydu oszczędź... - to do Marcina M.

    Co do ogrzewania wody słoneczkiem, to mam odmienne zdanie.
    Nie mam gazu, ani perspektywy na niego, więc nie ma do czego porównać. Gdybym jednak zamarzył o tym wybuchowym paskudztwie, to dzierżawa zbiornika na LPG kosztowała by mnie 90 zł/mies.
    Olejowe ogrzewanie, jak wskazują ostatnie wieści, też nie będzie najtańsze... No i generalnie, to wszystkie nośniki energii będą drożały coraz szybciej...
    Co więc pozostaje ?
    Słońce i wiatr mamy za friko... Czemu z tego nie skorzystać ? Generator wiatrowy pozwalający zasilać automatykę solarów, lub choćby grzałkę w zasobniku CWU, i system solarny, choćby najprostszy. I to nie dlatego, że "energia za droga", ale że niezależna od ceny.
    Nie jestem nawiedzony, ale kataklizmy "chodzą" po Ziemi, nikt nie wie ile będą kosztowały gaz, prąd i ropa za 10 lat...
    A słońce i wiatr będą za darmo.

  2. #202

    Domyślnie

    Cytat Napisał wlowik
    A słońce i wiatr będą za darmo.
    no a jak nałożą podatek ? w Polsce wszystko jest możliwe przecież...

    też będę chciał założyć kolektory u siebie, ale nie wiem jeszcze ile, jakiej firmy-dopiero raczkuje w temacie.
    koszt założenia u mnie instalacji gazowej to 5000zł brutto (napiszmy, że z robocizną)-rezygnuje z tego na koszt części instalacji solarnej. prąd musi być a kominek główne źródło ogrzewania domu (ok 120m^2-jeszcze nie mam projektu ).
    pytałem znajomych, którzy mają kolektory (dwa - o wymiarach 1x1,5m każdy) i zbiornik 300l, powiedzieli, że w lecie wodę ciepłą mają za darmo. kolektory mają starszej technologii bo kupowane z 5 lat temu (chyba z Niemiec sprowadzali)
    eudajmonion

  3. #203

    Domyślnie

    Cytat Napisał eudajmonion
    no a jak nałożą podatek ? w Polsce wszystko jest możliwe przecież...
    ... niech się pocałują...

    U mnie są 3 kolektory "Hewalex"-u i zasobnik 400 l. Już w styczniu, dzień po uruchomieniu, przy temperaturze na zewnątrz -13*C, podciągnęły temperaturę wody w zasobniku z 17*C do 30*C. Potem były śniegi, ale od połowy marca już nie dogrzewam zasobnika Turbokominkiem ani grzałką. Słoneczko to robi. Woda nagrzewa się od 10-15*C do 50-60*C w ciągu dnia i wystarcza jej spokojnie na następne 2 dni pochmurne. Jak jest słonecznie jak ostatnio, to nawet do 75*C w drugim dniu.
    Kolektory są w połaci dachowej, pod kątem 35*, kierunek 30* na wschód od południa, czyli niezbyt optymalnie...
    Cały system solarny kosztował mnie 9100 zł., z montażem, czyli 101 miesięcy dzierżawy zbiornika na LPG... (w Danii spotkałem instalację solarną pracującą bezawaryjnie od 12 lat... równie prostą jak z "Hewalex"u).

  4. #204

    Domyślnie

    Nie ma co gdybać tylko każda instalacja solarna musi być wykonana na podstawie projektu ale nie takiego tabelkowego : że dla 4 osobowej rodziny to pasuje tyle kolektora i tyle zbiornika . Takie podejście to wielka bzdura tylko poprawne wyliczenia z uwzględnieniem konkretnej lokalizacji , ustawieniem domu jak równiez pochyłości dachu oraz rozwiązania instalacji wewnętrznej dają właściwe i poprawne wyniki instalacji.
    Każdy może sprawdzić jaki wpływ na wielkość oszczędności mają te elementy na podstawie DEMO programu GetSolar do pobrania za darmo.
    www.getsolar.info.pl
    Potencjalni klienci żądajcie przedstawienia takich obliczeń przed montażem instalacji. Nie przyjmujcie ofert opartych na tabelkach jednakowych dla wszystkich lokalizacji gdyż różne jest napromieniowanie nad morzem a w górach.
    Instalator musi Wam przedstawić kilka wariantów i wskazać ten najbardziej efektywny nie dla przykładowego domu tylko konkretnie dla Waszego w tej miejscowości a nie innej.
    Wybaczcie ten tekst ale od kilku lat na łamach różnych gazet uświadamiam użytkowników ,że tylko rzetelne obliczenia dadzą właściwe efekty instalacji solarnej.
    Niestety duża cześć instalacji juz wykonanych pracuje nie poprawnie a mogła by lepiej pracować i efektywniej gdyby nie była zaprojektowana tabelkowo.
    Ale można to zmienić.
    Ze słonecznym pozdrowieniem
    Jesteś tego wart aby zawsze oddychać świeżym powietrzem. Dbajmy o środowisko a tym samym będziemy dbać o siebie i nasze dzieci.

  5. #205

    Domyślnie

    czy ktoś z forumowiczów wie kto by mógł udzielić takiej rzetelnej informacji (jak pisał Piotr Leszek) o kolektorach na podstawie projektu i terenu (ilości kolektorów, odpowiedniej wytrzymałości dachu, obliczenia, itp.) w okolicy Tarnowa?
    eudajmonion

  6. #206

    Domyślnie

    Cytat Napisał Piotr Leszek
    Nie ma co gdybać tylko każda instalacja solarna musi być wykonana na podstawie projektu ale nie takiego tabelkowego ...
    ... tylko rzetelne obliczenia dadzą właściwe efekty instalacji solarnej.
    Niestety duża cześć instalacji ... mogła by lepiej pracować i efektywniej gdyby nie była zaprojektowana tabelkowo.
    Z całym szacunkiem Panie Piotrze Leszku, ale od samego liczenia i projektowania słońca nie przybędzie. Z pewnością za to ubędzie kasy, bo prace projektowo-badawcze są kosztowne. Śmiem domniemywać, że będą kosztowniejsze od samego systemu.
    A tymczasem zardzewiała beczka sąsiada , zaopatrzona w cztery lodówkowe wymienniki ciepła, jak grzała tak grzeje ...
    Jestem przekonany, że najprostsze metody są najskuteczniejsze, że panele solarne są za drogie (jak na to z czego są zbudowane), że popyt i moda podnoszą niewspółmiernie ceny... I do tego, że mimo wszystko warto z nich korzystać.
    A to, że wszystko może działać lepiej niż działa, to oczywiste. Tylko jakim kosztem ?

  7. #207

    Domyślnie

    Nie wiem o jakich kosztach projektowych mówicie. Średnio koszt takiego projektu dla domku jednorodzinnego nie powinien byc większy niż 200zł netto, gdyż licząc ,że projektantowi zajmuje to 5 godzin po 40 zł/Rb.
    Tak więc prosze nie mówić ,że projekt jest kosztowny.
    Oczywiście mówię tu o projekcie opartym na profesjonalnym programie symulacyjnym.
    Koszty projektu są wyższe przy dużych instalacjach dla Hoteli czy domów wielorodzinnych.

    Pozdarawiam

  8. #208

    Domyślnie

    W ostatnim poście napisano ,że od samego liczenia nie przybedzie słońca i to sie zgadza gdyż na wielkość napromieniowania nie mamy wpływu ale mamy wpływ ile energii z tego promieniowania odbierzemy .
    Jeśli bedziemy mieli np. za mały zbiornik solarny to obierzemy bardzo mało energii i sa to różnice dość znaczne. Drugim ważnym elementem jest kolektor jego wielkość oraz parametry jeden odbierze np. 300kWh/m2 na rok a inny 550kWh/m2/rok. Tylko mając porówniawcze obliczenia klient - inwestor podejmie decyzję dla niego najlepszą.
    Dlatego dalej twierdze ,że podstawowym narzędziem projektanta a także instalatora jest program PC do wsparcia obliczeń i symulacji tak jak to jest w Niemczech . Takie programy są już dostępne w Polsce np. GetSolar , który zdobył uznanie min. NAPE Narodowej Agencji Poszanowania Energii.

  9. #209

    Domyślnie

    Cytat Napisał Piotr Leszek
    ...Jeśli bedziemy mieli np. za mały zbiornik solarny to obierzemy bardzo mało energii i sa to różnice dość znaczne....
    To jasne. Tylko, że Inwestora nie interesuje ogrzanie 10 tys litrów wody o jeden stopień, ale 250 litrów o 40 stopni. A zdaje się, że tyle samo energii potrzeba...
    Co do tych 200 zł netto... To chyba jakiś zdesperowany altruista... Za ekstrawagancję (solary, to przecież zbytek, ekonomicznie nieuzasadniony, jak widać w wątku) trzeba płacić. A jak kogoś stać "wywalić" 20 kawałków na materiały, to 5 da spokojnie na projekt... Netto, oczywiście...
    I po to są tabelki, wykresy i porównania w internecie, by taki szary zjadacz chleba jak ja, mógł wycyrklować tak pi razy drzwi, jaki użyć zasobnik, ile dać paneli i po ile, by mieć tę ciepłą wodę i nie zruinować budżetu. A te 240 zeta, to akurat drewna na miesiąc grzania nie tylko wody...
    Jeszcze raz powtarzam : wszystko może być lepsze, tylko jakim kosztem ?

  10. #210

    Domyślnie

    Cytat Napisał Piotr Leszek
    Nie wiem o jakich kosztach projektowych mówicie. Średnio koszt takiego projektu dla domku jednorodzinnego nie powinien byc większy niż 200zł netto, gdyż licząc ,że projektantowi zajmuje to 5 godzin po 40 zł/Rb.
    Tak więc prosze nie mówić ,że projekt jest kosztowny.
    Oczywiście mówię tu o projekcie opartym na profesjonalnym programie symulacyjnym.
    Koszty projektu są wyższe przy dużych instalacjach dla Hoteli czy domów wielorodzinnych.

    Pozdarawiam
    Ten projekt nie jest kosztowny.
    Ale niestety bezsensowny, informacje znajdujące się w internecie są zupełnie wystarczające dla inwestora domu jednorodzinnego.

    No chyba, że ten projektant to radiesteza i wykryje żyły słoneczne, ( tak mi ta stawka godzinowa sugeruje)
    Słuchaj wszystkich ale swojego rozumu się trzymaj! ---- Pozdrawiam.

  11. #211

    Domyślnie

    Thalex napisał " Ten projekt nie jest kosztowny.
    Ale niestety bezsensowny, informacje znajdujące się w internecie są zupełnie wystarczające dla inwestora domu jednorodzinnego.

    No chyba, że ten projektant to radiesteza i wykryje żyły słoneczne, ( tak mi ta stawka godzinowa sugeruje) "

    Takie podejście do tematu mieli Niemcy ale przeszło 10 lat temu.
    Teraz nikt nie bedzie rozmawiał z instalatorem , który nie potrafi rzetelnie zaproponować rozwiązanie.

    Stosowanie kolektorów słonecznych tylko do c.w.u. juz dawno w Niemczech przestało być ekonomicze, teraz stosuje kolektory słoneczne do c.w.u. i do wsparcia ogrzewania. Takie rozwiązania gwarantują maksymalne wykorzystanie energii ze słońca. I nie mówię tu o wielkich instalacjach. Ale aby to dobrze zrobić trzeba zrobić symulację na komputerze bo tabelka w ogólne się nie nadaje.

    Drugą sprawą jaką chcę poruszyć to fachowość instalatorów .
    Nie może być tak ,że Pan Kowalski, który nigdy nie miał doczynienia z kolektorami rano się budzi i wpada na genialną myśl od dzisiaj montuje kolektory bo są klienci i można zarobić. Nie potępiam inicjatywy tylko najpierw Kowalski musi się podszkolić zdobyć wiedzę i doświadczenie aby nie eksperymentować za pieniądze klientów. Bo wiedza to potęga i ten co ją ma będzie się cenił.

    W Niemczech jest tak : klient dzwoni do instalatora ,że jest zainteresowany kolektorami, instalator przyjeżdża robi pomiary wypełnia ankietę do obliczeń . Następnego dnia umawia sie z klientem celem przedstawienia mu projektu instalacji na podstawie profesjonalnego programu do obliczeń solarnych. I za ten projekt klient NIE PŁACI gdy decyduje się na instalację. I jedna ważna informacja tam klient nie otrzyma dofinasowania do instalacji jeśli nie ma rzetelnego projektu.

    I u nas w POLSCE tak też może być . Pytanie od kogo to zależy - od WAS KLIENTÓW . Sprawdzajcie kwalifikacje instalatorów, żądajcie rzetelnych obliczeń . To są Wasze pieniądze i Wy decydujecie jak je wydać czy na eksperyment czy na porządną instalację.
    Jesteś tego wart aby zawsze oddychać świeżym powietrzem. Dbajmy o środowisko a tym samym będziemy dbać o siebie i nasze dzieci.

  12. #212

    Domyślnie

    Cytat Napisał Piotr Leszek
    Thalex napisał " Ten projekt nie jest kosztowny.
    Ale niestety bezsensowny, informacje znajdujące się w internecie są zupełnie wystarczające dla inwestora domu jednorodzinnego.

    No chyba, że ten projektant to radiesteza i wykryje żyły słoneczne, ( tak mi ta stawka godzinowa sugeruje) "

    Takie podejście do tematu mieli Niemcy ale przeszło 10 lat temu.
    Teraz nikt nie bedzie rozmawiał z instalatorem , który nie potrafi rzetelnie zaproponować rozwiązanie.

    Stosowanie kolektorów słonecznych tylko do c.w.u. juz dawno w Niemczech przestało być ekonomicze, teraz stosuje kolektory słoneczne do c.w.u. i do wsparcia ogrzewania. Takie rozwiązania gwarantują maksymalne wykorzystanie energii ze słońca. I nie mówię tu o wielkich instalacjach. Ale aby to dobrze zrobić trzeba zrobić symulację na komputerze bo tabelka w ogólne się nie nadaje.

    Drugą sprawą jaką chcę poruszyć to fachowość instalatorów .
    Nie może być tak ,że Pan Kowalski, który nigdy nie miał doczynienia z kolektorami rano się budzi i wpada na genialną myśl od dzisiaj montuje kolektory bo są klienci i można zarobić. Nie potępiam inicjatywy tylko najpierw Kowalski musi się podszkolić zdobyć wiedzę i doświadczenie aby nie eksperymentować za pieniądze klientów. Bo wiedza to potęga i ten co ją ma będzie się cenił.

    W Niemczech jest tak : klient dzwoni do instalatora ,że jest zainteresowany kolektorami, instalator przyjeżdża robi pomiary wypełnia ankietę do obliczeń . Następnego dnia umawia sie z klientem celem przedstawienia mu projektu instalacji na podstawie profesjonalnego programu do obliczeń solarnych. I za ten projekt klient NIE PŁACI gdy decyduje się na instalację. I jedna ważna informacja tam klient nie otrzyma dofinasowania do instalacji jeśli nie ma rzetelnego projektu.

    I u nas w POLSCE tak też może być . Pytanie od kogo to zależy - od WAS KLIENTÓW . Sprawdzajcie kwalifikacje instalatorów, żądajcie rzetelnych obliczeń . To są Wasze pieniądze i Wy decydujecie jak je wydać czy na eksperyment czy na porządną instalację.
    Niemcy nie są już narodem wybranym.
    Czyżbyś o tym nie wiedział???
    Słuchaj wszystkich ale swojego rozumu się trzymaj! ---- Pozdrawiam.

  13. #213

    Domyślnie

    Masz racje nie sa wybranym ale mają ponad 500 000 m2 kolektorów już zainstalowanych. A także mają opracowania z już wykonanych instalacji , które służą pogłębianiu wiedzy dla dalszych lepszych instalacji.
    Mają szkoły wyższe ,które kształcą w tym kierunku już od ponad 15 lat.
    Dlatego powołuje się na doświadczenie z tamtej strony .
    Ostatnio na targach w Cottbus widziałem jak firmy , które oferują dostawę gazu płynnego oferują teraz także razem z gazem kolektory słoneczne.

    Mogę także pochwalić i nasze szkoły które zaczeły szkolenie w tym kierunku np. Szkoła Słoneczna w Bielawie koło Dzierżoniowa tam od września 2004 roku jest kierunek "Monter urzadzeń energii odnawilanych" a także w tej placówce jest Powiatowe Centrum Szkolenia Praktycznego , które organizuje od 3 lat cykliczne kursy w zakresie techniki solarnej .
    Wiec ten kto chce pogłębić wiedzę ma już możliwość dokształcania i u nas w Polsce.

    Nikt tego nie mówi w Polsce ,ale źle wykonana instalacja solarna przyczynia się do bardzo szybkiego zużycia się kolektorów - czeste przegrzewanie kolektora może dopowadzić do jego całkowitego uszkodzenia . Dobry kolektor z poprawna instalacja spokojnie wytrzyma 25 lat a jego parametry obniża sie o około 10% co przy złej instalacji po 3 latach sprawność ich zmaleje o nawet 50%.
    Ze słonecznym pozdrowieniem
    Jesteś tego wart aby zawsze oddychać świeżym powietrzem. Dbajmy o środowisko a tym samym będziemy dbać o siebie i nasze dzieci.

  14. #214

    Domyślnie

    Cytat Napisał Piotr Leszek
    Masz racje nie sa wybranym ale mają ponad 500 000 m2 kolektorów już zainstalowanych. A także mają opracowania z już wykonanych instalacji , które służą pogłębianiu wiedzy dla dalszych lepszych instalacji.
    Mają szkoły wyższe ,które kształcą w tym kierunku już od ponad 15 lat.
    Dlatego powołuje się na doświadczenie z tamtej strony .
    Ostatnio na targach w Cottbus widziałem jak firmy , które oferują dostawę gazu płynnego oferują teraz także razem z gazem kolektory słoneczne.

    Mogę także pochwalić i nasze szkoły które zaczeły szkolenie w tym kierunku np. Szkoła Słoneczna w Bielawie koło Dzierżoniowa tam od września 2004 roku jest kierunek "Monter urzadzeń energii odnawilanych" a także w tej placówce jest Powiatowe Centrum Szkolenia Praktycznego , które organizuje od 3 lat cykliczne kursy w zakresie techniki solarnej .
    Wiec ten kto chce pogłębić wiedzę ma już możliwość dokształcania i u nas w Polsce.

    Nikt tego nie mówi w Polsce ,ale źle wykonana instalacja solarna przyczynia się do bardzo szybkiego zużycia się kolektorów - czeste przegrzewanie kolektora może dopowadzić do jego całkowitego uszkodzenia . Dobry kolektor z poprawna instalacja spokojnie wytrzyma 25 lat a jego parametry obniża sie o około 10% co przy złej instalacji po 3 latach sprawność ich zmaleje o nawet 50%.
    Ze słonecznym pozdrowieniem
    A to już brzmi inaczej
    Przepraszam za to, że nieco się uniosłem, troszkę za Niemcami nie przepadam jak i uważam, że tacy dobrzy to też oni nie są.

    Całkiem na serio dziękuję za uwagi bo są cenne.
    A z usług projektanta dla mojej instalacji nie skorzystam, to pewne i nieodwołalne

    Pozdrawiam równiez bardzo słonecznie
    Słuchaj wszystkich ale swojego rozumu się trzymaj! ---- Pozdrawiam.

  15. #215

    Domyślnie

    Cytat Napisał Piotr Leszek
    ...ale mają ponad 500 000 m2 kolektorów już zainstalowanych. A także mają opracowania z już wykonanych instalacji , które służą pogłębianiu wiedzy dla dalszych lepszych instalacji.
    ... widziałem jak firmy , które oferują dostawę gazu płynnego oferują teraz także razem z gazem kolektory słoneczne.

    ... jest kierunek "Monter urzadzeń energii odnawilanych" a także w tej placówce jest Powiatowe Centrum Szkolenia Praktycznego , które organizuje od 3 lat cykliczne kursy w zakresie techniki solarnej .

    ... źle wykonana instalacja solarna przyczynia się do bardzo szybkiego zużycia się kolektorów - czeste przegrzewanie kolektora może dopowadzić do jego całkowitego uszkodzenia . Dobry kolektor z poprawna instalacja spokojnie wytrzyma 25 lat a jego parametry obniża sie o około 10% co przy złej instalacji po 3 latach sprawność ich zmaleje o nawet 50%.
    W Niemczech, i nie tylko, działania proekologiczne są dotowane przez państwo. Warunkiem otrzymania dotacji jest sporządzenie projektu i "biznesplanu", czyli wyliczenie uzyskanych oszczędności. Stąd tyle instalacji, bo im się to opłaca. W Polsce jest inaczej. Państwo prędzej opodatkuje te oszczędności niż je dotuje (patrz podatek katastralny).

    Sory, ale "monter urządzeń energii odnawialnych" to brzmi zupełnie jak "monter elementów zabudowy suchej" (fachman od karton-gipsów), czy "renowator powierzchni płaskich" (sprzątaczka), i nie sądzę by miało to cokolwiek wspólnego z aerodynamiką płata turbiny wiatrowej czy też mechaniką kwantową polimorficznych związków kobaltu na podłożu miedzianym...
    Ale i to pocieszające, że ktoś chce uczyć tego, czego inni nie uczą.

    Co do starzenia się instalacji, to bardzo proszę o więcej. Powiem szczerze, wydawało mi się zawsze, że to "urządzenie" nie do zdarcia, czyli wieczne... No, może oprócz pompy...
    Skąd to zużycie kolektorów i spadek sprawności o 50 % ?

  16. #216

    Domyślnie


    ... z fachowcami tak zawsze...
    Jak przychodzi do konkretów, to gdzieś znikają...
    A tak chciałem się dowiedzieć, dlaczego sprawność instalacji po 3 latach spadnie (może spaść ?) o 50%...

  17. #217
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Wakmen
    Zarejestrowany
    Aug 2003
    Skąd
    Kielno
    Kod pocztowy
    84-208
    Posty
    3.329
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    151

    Domyślnie

    Cytat Napisał wlowik

    ... z fachowcami tak zawsze...
    Jak przychodzi do konkretów, to gdzieś znikają...
    A tak chciałem się dowiedzieć, dlaczego sprawność instalacji po 3 latach spadnie (może spaść ?) o 50%...
    Tak właśnie roznosi się plotki drogą pantoflową. To fikcja! Przewody żywotność minimum 50 lat. Szkło hartowane też minimum 50 lat ... Nie wiem co może się zestazeć (oprócz pompki no i awaryjność układu sterowania - elektronika)?
    Wlowik - wiem, że masz 3 panele + zasobnik 400l dwuwęrzownicowy a czy rozwarzałeś układ z dwoma mniejszymi zasobnikami do zastosowań takich jak teraz masz? W firmie sprzedającej kolektory coś takiego mi zaproponowali ale tak do końca nie widzę opłacalności i sensu takiego rozwiązania (a wydatek kasiory napewno jest większy). Idealnym rozwiązaniem dla kolektorów jest jeden zasobnik w drugim ale koszt zasobnika może sięgać 7-8 tyś PLN .

  18. #218

    Domyślnie


    Tak też myślałem... Pewnie "fachowiec" szuka teraz jakiegoś wytłumaczenia... Albo zmienia login...
    wakmen
    Co do dwóch zasobników ładowanych stopniowo, to jakoś mi się to nie widziało. Straty energii niby takie same, ale dodatkowe komplikacje z rurkami, dwa baniaki w łazience, spowolnione przekazywanie ciepła...
    Znając złośliwość rzeczy martwych (Prawa Murphyego), to coś musiałoby się zatkać, pęknąć albo cieknąć. Jeden duży zbiornik ma tę zaletę, że wolniej stygnie (ma też grubszą izolację), można zagrzewać tylko połowę wody (górną nagrzewnicą z kominka, albo grzałką) i to wystarcza na 2 dni. Wbrew moim obawom, to rozwarstwienie ciepłej i zimnej wody utrzymuje się przez te 2 dni, chyba, że solary zamieszają . Ale raczej minimalnie. Jeśli jest w dzień krótko słońce, to w górnej części zbiornika spada z 55*C do 52*C, a w dolnej rośnie z 12*C do 30*C. Ostatnio wystarcza, by po południu było w obu częściach 50-55*C.
    Od 21 marca tylko raz dogrzewałem wodę turbokominkiem ( 9 kwietnia)...

  19. #219

    Domyślnie

    Tak dla wyjaśnienia ja nigdy nie zmieniam login i nie podpisuję się pseudonimem , to po pierwsze a po drugie wybaczcie Państwo ze względu na dużo pracy nie mam czasu śledzić forum

    Padło pytanie co może się "popsuć" w kolektorze.
    Jeśli instalacja nie będzie dobrana optymalnie to ze względu na częste przegrzewania kolektora( mówimy tutaj o punkcie stagnacji , kóry w zależności od typu kolektora może miec temperaturę nawet do 300oC)
    płyn solarny wrze i z tego powodu następuje rozdzilenie czynników glikolu i może to doprowadzić do zatykania rurek w kolektorze a nawet jego całkowitego zakorkowania parafinami. Starzeniu szybszemu podlega sam absorber, który przy wysokich temperaturach podlega szybszemu procesorowi starzenia warstwy napylonej.
    Nie sa to sprawy wyssane z palca tylko podstawowy temat technik solarnej.

    Teraz jak rozwiązanie instalacji wewnętrznej wpływa na ogólną efektywnośc systemu solarnego . Tutaj proszę wejść na stronę www.getsolar.info.pl i pobrac za DARMO wersję DEMO programu i zrobić kilka wariantów obliczeń symulacyjnych na różnych typach instalacji z dwoma zbiornikami, z jednym lub kombi. Program jest także w wersji polsko- języcznej. Dopiero prześledzenie takiej symulacji zobrazuje Państwu wpływ różnych ustawień instalacji , kolektorów na ogólny bilans energii.

    A jeszcze na temat "Monter urzadzeń energii odnawialnych " zaznaczyłem ,że szkolnictwo zawodowe w tym kierunku już w Polsce się rozwija i to bardzo dobrze bo aktualnie typowy hydraulik ma w zakresie uprawnień od wentylacji po kanalizację a także i pompy ciepła , tyle tylko ,że sa to dziedziny , które różnią sie od siebie i do każdej szczegółowej instalacji trzeba mieć wiedzę teoretyczną i praktyczną.
    W tym przypadku program nauczania skierowny jest głównie na systemy solarne, pompy ciepła; projektowanie, dobór urzadzeń, teoria układów solarnych i pomp ciepła, praktyka. Po ukończeniu tej szkoły uczeń otrzymuje tytuł Technik urzadzeń energii odnawialnej.

    Przeprasam ale jeszcze jedna ważna informacja ; poprawna instalacja solarna z dobrymi jakościowo kolektorami będzie działać spokojnie 25 lat na co są dowody badań w Niemczech i to nie tylko w laboratorium ale na konkretnej przykłądowej instalacji , która była wykonana z funduszy Ministerstwa Środowiska Niemiec i kilka lat temu te kolektory zostały wymienione właśnie po 25 latach eksploatacji i zastąpione nowocześniejszymi.
    Ze słonecznym pozdrowieniem
    Jesteś tego wart aby zawsze oddychać świeżym powietrzem. Dbajmy o środowisko a tym samym będziemy dbać o siebie i nasze dzieci.

  20. #220

    Domyślnie

    Cytat Napisał Piotr Leszek
    Tak dla wyjaśnienia ja nigdy nie zmieniam login i nie podpisuję się pseudonimem , to po pierwsze a po drugie wybaczcie Państwo ze względu na dużo pracy nie mam czasu śledzić forum ....

    Zwracam honor ! Przepraszam, że tak naskoczyłem, ale nie mam najlepszego zdania o "fachowcach". Cieszę się że Pan wrócił i wyjaśnił.
    Co do pseudonimu, to imię mam za długie i nie wchodzi...

    Przejrzałem demo programu i przekonany jestem, że gdzieś już je widziałem dawno temu (może u producenta kolektorów ?). Faktycznie, może być pomocny na etapie projektowania domu i wyboru instalacji. Demo nie obejmuje niestety różnic cenowych poszczególnych typów instalacji i nie pozwala wybrać tego "złotego środka", o który przecież wszystkim chodzi. No i cena pełnej wersji... 800-coś złotych ...
    Sądzę, że drobnym inwestorom będą musiały jednak wystarczyć tabelki...

    Wracając do starzenia się nośnika, to niestety jest nieuniknione, dlatego co kilka lat powinno się wymienić glikol na nowy, nie powinno się przegrzewać, itp, itd. Ale zaraz straszyć 50-cio %-owym spadkiem wydajności, to przesada... Napylone, czy galwanicznie naniesione warstwy absorbera nie należą do nietrwałych nawet przy wysokich temperaturach, a szczelne zamknięcie w "pudle" panelu ogranicza wpływy atmosferyczne.
    Zresztą, cała instalacja solarna daje się obliczyć tylko "hipotetycznie". Nie ma żadnej pewności, że średnie nasłonecznienie danego obszaru w następnych latach będzie takie samo...
    Reasumując: nie wydałem na projekt 200 zł, ani na program 800 zł, nie kupiłem najdroższej ani najtańszej, ani najsłabszej instalacji kolektorów, zastosowałem stosunkowo niedrogi wymiennik o dużej pojemności pozwalający zarówno ogrzać wodę jak i schłodzić kolektory, i pozwoliłem to złożyć fachowcom... Nie wydałem na to "majątku", a i tak jestem zadowolony, bo oszczędzam ...
    No i oczywiście sprawdziłem w programie symulacje kilku wersji instalacji. Wyszlo na to, że mogłoby być parę złotych lepiej, ale kosztem kilku lub kilkunastu tysięcy zł. Znaczy się miałem nosa... albo dobrze przemyślałem.

Strona 11 z 43

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony